تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار

علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار

متوقف شدن ماشین لباسشویی : اگر بخواهیم یکی از لوازم خانگی پر استفاده و کاربردی که وجود آن در منزل ضرورت دارد را نام ببریم باید به ماشین لباسشویی اشاره کنیم. ماشین لباسشویی دستگاهی ضروری است که درصد زیادی از نظافت منزل به آن بستگی دارد. وجود لباس های کثیف، ملافه های شسته نشده، لباس های ورزشی عرق کرده و … می توانند بهداشت منزل را با مشکل مواجه سازند و لباسشویی می تواند به کمک این مشکل آمده و انجام این کارها را بسیار آسان نماید.

تعمیر لباسشویی

خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی می تواند آزاردهنده ترین مشکلی باشد که در این دستگاه به وجود می آید. این خاموش شدن می تواند ناشی از وجود دلایل مختلفی باشد. ماشین لباسشویی شامل قطعات مختلف و پیچیده ای است که معیوب شدن هر یک می تواند منجر به خاموشی ناگهانی دستگاه گردد.

در ادامه به علت توقف و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین کار در دستگاه های با برندهای مختلف مانند سامسونگ، ال جی، بوش، دوو، پاکشوما، اسنوا و سایر برندها پرداخته شده است.

خرابی های مختلف مانند خاموش شدن ناگهانی ممکن است در هر یک از دستگاه های فول اتومات و نیمه اتوماتیک اتفاق بیفتد. در ادامه به دلایل و نحوه رفع مشکل و تعمیر لباسشویی خواهیم پرداخت.

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که در حین انجام شستشو، لباسشویی خود به خود خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. یا ممکن است دستگاه خاموش شده و پس از مدتی امکان روشن کردن آن وجود داشته باشد. مشکلات الکتریکی و مکانیکی مختلفی می توانند در بروز این مشکل دخیل باشند. دلایل بروز این مشکل شامل موارد زیر می گردد:

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار

  1. عدم برق رسانی به ماشین لباسشویی

در هنگام مواجه شدن با مشکل خاموشی ناگهانی لباسشویی، اولین کاری که باید انجام داد بررسی اتصالات برق دستگاه است. ممکن است ایراد از پریز برقی که دو شاخه به آن متصل است بوده و نیاز به بررسی داشته باشد. برای اطمینان از سالم بودن پریز می توان یک وسیله برقی دیگر را به آن متصل کرد. در صورت سالم بودن پریز باید به سراغ دو شاخه و اتصالات و کابل های آن رفت.

گاهی ممکن است به دلیل حرارت زیاد و یا اتصالی، دو شاخه لباسشویی ذوب شده باشد که به راحتی امکان تعویض آن وجود خواهد داشت. علاوه بر آن امکان خراب بودن محافظ لباسشویی نیز وجود دارد که می توان با تعویض یا تعمیر آن مشکل دستگاه را برطرف کرد.

خاموش شدن لباسشویی حین کار

نکته: ماشین های لباسشویی که از کشورهای دیگر وارد می شوند دارای سه شاخه هستند و برای اتصال آنها به پریزهای ایران باید از تبدیل های 3 به 2 استفاده کرد. ممکن است این تبدیل ها نیز دچار مشکل شده و منجر به خاموش شدن ناگهانی لباسشویی گردند.

  1. خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی سوخته است

دوشاخه های برق در انتهای خود دارای یک قسمت مهم به نام پارازیت گیر هستند. وجود اضافه بار و یا اتصالی برق می تواند منجر به سوختن این قطعه گردد. گاهی ممکن است پس از بررسی ایراد دستگاه در هنگام خاموش شدن ناگهانی لباسشویی ، تعمیرکار متوجه سوختگی پارازیت گیر گردد و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نماید تا مشکل لباسشویی برطرف گردد.

  1. خرابی تایمر یا برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی قطعه مهمی در ماشین های لباسشویی است که وظیفه کنترل کردن سایر قطعات دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه در انواع ماشین های لباسشویی می تواند زمان بندی سیکل شستشو را کنترل نماید. البته در ماشین های لباسشویی قدیمی این کار توسط تایمر لباسشویی انجام میشد.

برد الکترونیکی در صورتی که برق با نوسانات مختلف مواجه شود ممکن است دچار آسیب دیدگی گردد. علاوه بر آن مواردی مانند خراب شدن شیر برقی یا المنت و سایر قطعات نیز می توانند بر معیوب شدن برد الکترونیکی تاثیر داشته باشند. با خرابی برد دستگاه به صورت خود به خود خاموش شده و قادر به روشن شدن نخواهد بود.

متخصصین تعمیرات ماشین لباسشویی پس از بررسی برد دستگاه و عیب یابی آن توسط ابزارهای مخصوص، اقدام به تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض آن می نمایند. البته انجام این کار نیازمند تخصص و تجربه بالایی است و باید حتما توسط تکنسین حرفه ای و مجرب صورت گیرد.

جهت سفارش خدمات تعمیر ظرفشویی و لباسشویی ، تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی و دیگر لوازم خانگی از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید.

  1. نقص در نمایشگر و برد اصلی لباسشویی

در مدل‌های جدیدتر ماشین لباسشویی حالا اوضاع کمی وخیم‌تر است. ممکن است خراب‌شدن و ازکارافتادن ماشین لباسشویی شما حتی مربوط به نمایشگر باشد. نمایشگرها در سیستم‌های ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک وظیفه مدیریت انواع شستشوی برنامه‌ها و صدور دستور شروع به کار را دارند. در صورتی که این دستور به دیگر اجزای موتور ارسال نشود، در نتیجه عملکرد ماشین با مشکل مواجه می‌شود. از طرفی حتی ممکن است مدام دستور روشن و خاموش و یا دستور قطع و وصل مدار را ارسال کند. در نتیجه یکی از شایع‌ترین ایرادات در این مواقع آب‌خوردگی و یا بروز آسیب و نوسان الکترونیکی به برد است.

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

برد اصلی دستگاه نیز درست مانند مغز یا پردازنده ماشین‌های لباسشویی عمل می‌کند. تمامی قطعات الکترونیکی و الکترومکانیکی ماشین شما از این بخش‌ها کمک می‌گیرند. در نتیجه این قطعه بسیار مهم و اساسی است و اگر عملکرد درستی نداشته باشد، ممکن است لباسشویی حین کارکردن دچار ایراد شود. در نتیجه یکی دیگر از بخش‌هایی که برای تعویض آن حتماً باید اقدام کرد و این کار را از یک مرکز معتبر خواست.

  1. اضافه‌بار و فشار بیش از حد آب

اگر دقت کرده باشید روی تمامی ماشین‌های لباسشویی حداکثر حجم قابل‌استفاده از دیگ درج شده است. در صورتی که وزن فراتر از آن باشد سیستم محاسبه‌گر ماشین شما متوجه این مسئله خواهد شد و در نتیجه برای چرخش مصرف برق آن بالا خواهد رفت. چنین حالتی سبب بالارفتن جریان آمپر موتور و در نتیجه گرم‌شدن آن می‌شود. سنسورهای موجود در دستگاه دستور قطع برق را ارسال می‌کنند تا از سوختن و آسیب‌دیدن موتور جلوگیری شود.

در چنین شرایطی اگر ماشین لباسشویی شما اینورتر باشد ازکارافتاده و اگر از مدل‌های قدیمی باشد پیش از آن سروصدای زیادی ایجاد می‌کند. در نتیجه بهتر است حتماً کم تر از حجمی که ماشین لباسشویی شما به روی آن محدود شده است را درون دیگ قرار دهید. توجه داشته باشید که لباس‌ها پس از خیس شدن سنگین‌تر می‌شوند.

گاهی شیرهای کنترل آب ماشین‌های لباسشویی دچار ایراد می‌شوند و این نیز یکی دیگر از دلایل خاموش شدن لباسشویی حین کار است. درصورتی‌که مدت‌زمان طولانی است فلکه‌های آب را به روی دستگاه نبسته‌اید احتمالاً با این مورد مواجه می‌شوید. بهتر است پیش از هر کاری اتصالات را قطع کنید و سپس مجدداً دستگاه را راه‌اندازی کنید. درصورتی‌که احساس می‌کنید حجم آب درون دیگ ماشین زیاد است، این اصلی‌ترین نشانه این ایراد خواهد بود.

ایراداتی که موجب خاموش شدن لباسشویی می‌شوند

به‌عنوان جمع‌بندی یک سری دیگر از ایراداتی که ممکن است بر لباس‌شویی‌ها وارد و از روشن شدن آن‌ها جلوگیری کند را هم بررسی می‌کنیم. گاهی اوقات ممکن است موتور تایمر فرسوده شده باشد. در این وضعیت لازم است که هم موتور تایمر و هم چرخ‌دنده‌های پلاستیکی تعویض شوند. همین‌طور در صورتی که تایمر در خلاف جهتی که مشخص است چرخانده شود، توپی تایمر دچار ایراد شده و دستورات را به‌درستی ارسال نمی‌کند.

خرابی شیر ورودی هم به نوبه خودش می‌تواند موجب ایجاد خطا در عملکرد ماشین و ارسال دستور غیرمنطقی به برد اصلی شود. بهتر است همیشه در استفاده از ماشین‌های لباسشویی دقت و وسواس به خرج دهید. چون تعمیر آن هم هزینه زیادی را برای شما خواهد داشت. از طرفی تعمیرکاران معمولاً مدت‌زمان زیادی را صرف رسیدگی به مشکل شما می‌کنند و همین‌طور خراب‌شدن لباسشویی در هر خانه‌ای یک اتفاق ناگوار است. در نتیجه همیشه در هنگام راه‌اندازی لباسشویی به مسائلی چون وزن لباس، میزان فشار آب، نوسان برق و… دقت داشته باشید.

سعی کنید به‌صورت دوره‌ای دریچه مربوط به جرم لباسشویی را خالی کنید و همین‌طور به کودکتان اجازه دست‌کاری برد و صفحه‌کلید را ندهید.

علت توقف چرخه شستشو و روشن ماندن لباسشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران ماشین لباسشویی در برندها و مدل های مختلف با آن مواجه شوند، متوقف شدن چرخه شستشو و روشن ماندن دستگاه است. زمانی که برد الکترونیکی یا تایمر دستگاه دچار مشکل شده باشد این اتفاق در لباسشویی رخ می دهد. همچنین ممکن است موتور لباسشویی در هنگام انجام وظیفه ناگهان از کار افتاده باشد. نوسانات برق و یا اتصالی می توانند منجر به متوقف شدن موتور گردند. در زیر به عواملی که باعث توقف چرخه شستشو و از کار افتادن لباسشویی با وجود روشن ماندن می گردند پرداخته شده است:

  1. خرابی میکروسوئیچ درب

برای این که زمان هایی که درب لباسشویی باز است، ماشین لباسشویی عملکرد خود را آغاز نکند، از قطعه ای به نام میکروسوئیچ در قسمت درب دستگاه استفاده شده است. با بسته شدن درب لباسشویی این قطعه فعال شده و به موتور فرمان برق رسانی را می دهد. در صورتی که میکروسوئیچ خراب شود باعث می شود تا فرمان برق رسانی به موتور داده نشده و در نتیجه دستگاه خاموش گردد.

تعمیرکاران لباسشویی برای تست میکروسوئیچ از مولتی متر استفاده می کنند و در صورت معیوب بودن این قطعه با تعویض آن مشکل دستگاه را رفع می نمایند.

  1. خرابی قفل درب یا زبانه درب لباسشویی

ماشین های لباسشویی دارای سیستم کاملا هوشمندی  هستند و عملکرد قطعات به صورت کاملا هماهنگ با هم کار می کند. با بسته شدن درب لباسشویی، قفل درب باید از بسته بودن درب دستگاه مطمئن شده و پس از آن فرمان شروع به کار را به لباسشویی می دهد. زمانی که این قفل خراب باشد هیچ گونه فرمانی به دستگاه داده نشده و در نتیجه منجر به خاموشی آن می گردد.

می توان به صورت چشمی هم از سالم بودن قفل اطمینان حاصل کرد. اگر این قفل دچار شکستگی شده باشد باید تعمیرکار آن را تعویض نماید. گاهی هم ممکن است دلیل مکانیکی برای کار نکردن قفل وجود نداشته و منشا آن الکتریکی باشد که باز هم باید توسط تکنسین مربوطه مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

  1. خرابی شیر ورودی آب یا شیر برقی

شیر برقی در لباسشویی وظیفه دارد تا آب را برای شستشو وارد مخزن دستگاه نماید. در صورتی که این شیر با هرگونه اختلالی مواجه شود، آب قادر به وارد شدن به دیگ لباسشویی نبوده و در نتیجه دستگاه آغاز به کار نخواهد کرد و در نتیجه لباسشویی خود به خود خاموش می گردد. می توان با استفاده از یک مولتی متر از سالم بودن شیر برقی اطمینان حاصل کرد و در صورت خرابی آن را تعویض نمود.

  1. خرابی برد کنترل کننده اصلی

برد یک قطعه حیاتی و مهم در تمام دستگاه الکترونیکی از جمله ماشین لباسشویی است. این قطعه تمام فعالیت ها و عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و پیام های مختلف را از ورودی ها دریافت نموده و دستور لازم را به خروجی ها صادر می نماید. خراب شدن برد یک مشکل جدی برای ماشین لباسشویی محسوب شده و فرمان برق رسانی به دستگاه داده نمی شود در نتیجه لباسشویی در حین انجام کار ناگهان خاموش می گردد.

خرابی برد آخرین مرحله ای است که در صورت خاموش شدن لباسشویی باید به سراغ ان رفت و توصیه می شود در ابتدا به سراغ سایر قطعات دستگاه رفته و در صورت سالم بودن آنها به بررسی برد بپردازید.

در نهایت در صورتی که با مشکل خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی مواجه شدید نیاز است تا برای تعمیر ماشین لباسشویی خود یک تعمیرگاه معتبر را پیدا کرده و تعمیر دستگاه خود را به آن بسپارید.

اگر در منزل یا محل کار خود نیاز به خدمات تعمیر و اجرای تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان و … دارید ، تکنیک سرویس پارس تمامی خدمات خود را با ضمانت کیفیت انجام کار و گارانتی تعمیرات ارائه می دهد. شماره های تماس با ما 09337788989 / 02166175744 می باشند.

مقالات مرتبط:

تعمیر لباسشویی سامسونگ

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

3/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: راهنمای رفع ارور 3C ، 3E و 3C2 در تعمیر لباسشویی سامسونگ، خطای موتور راهنمای تعمیر برد لباسشویی سامسونگ اینورتر عیب یابی و تعمیر لباسشویی سامسونگ | تست مود | معرفی خطا و ارور ها علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
rad

سلام
وقت بخیر
ماشین لباسشویی سامسونگ مدل b1282t
بعد از اجرای هر برنامه شستشو روی تایمر ۱۰ دقیقه که میرسه درجا و بدون چرخش میمونه و هیچ اروری هم نمیده
فقط صدای موتور میاد
لطفا راهنمایی کنید؛ممنون

رضا

لباسشویی بوش موقع کار متوقف می شود که مجبور می شوم دکمه شروع را بزنم یا درحالی که برنامه تمام نشده صدا می آیدکه تمام شده است و باید برنامه شستشوی سریع را بزنم خطایی هم مثل e1 مشاهده نمی شود دلیلش چیست

majid moradi
مدیر
پاسخ به  رضا

با عرض سلام، مشکل از برد اصلی دستگاه هست و شرکت ما تعمیر این برد را انجام می دهد، پس از تعمیر به مدت 6ماه برد را گارانتی می کنیم

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد