تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
لوله مناسب استخر

لوله های مناسب برای استخر

مواد مختلفی وجود دارد که در ساخت استخرهای شنا استفاده می شود. وقتی صحبت از لوله کشی برای  استخر می شود، نوع انتخابی شما می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت کلی نصب و طول عمر سیستم استخر داشته باشد. از آنجایی که قسمت اعظم لوله ‌کشی استخر در زیر زمین مدفون است، حتی یک نشتی کوچک در لوله‌ های استخر شما می ‌تواند باعث آسیب جدی شود و تعمیر آن پرهزینه باشد. به همین دلیل مهم است که بدانید انواع مختلف لوله چیست و کدامیک برای نصب در استخر بهترین نتیجه را دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با لوله های مناسب استخر آشنا کنیم.

تیم متخصص تکنیک سرویس پارس خدمات اجرا و تعمیر انواع تاسیسات ساختمانی از جمله لوله کشی استخر ، اجرای گرمایش از کف ، تعمیر موتورخانه و سیم پیچی موتور را با تضمین کیفیت انجام کار و گارانتی تعمیرات توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

انواع لوله های مناسب برای استخرها

چندین مواد مختلف برای لوله کشی استخر وجود دارد. برخی از بهترین این انواع عبارت اند از:

 • لوله های PVC

لوله های پی وی سی استانداردی برای لوله کشی استخرها و همچنین بسیاری از کارهای لوله کشی دیگر است. ضخامت دیواره لوله معمولا در اندازه های 40 یا 80 ساخته می شود. برخی از نصاب های استخر از لوله PVC 80 استفاده می کنند که خوب است، اما ممکن است کوچک باشد.

 • لوله های CPVC

لوله CPVC معمولا برای کارهای لوله کشی استفاده می شوند که نیاز دارد تا بتواند دمای آب بالا را تحمل کند. رنگ آن ها خاکستری روشن بوده و گران تر از لوله پی وی سی معمولی هستند. با این حال، بسیاری از لوله کش های استخر از CPVC برای درگاه های ورودی و خروجی بخاری های استخر استفاده می کنند تا از ذوب یا جمع شدن لوله ها جلوگیری کنند. معمولاً فقط در مخزن استفاده می شود زیرا لوله کشی کل سیستم استخر با آن هزینه زیادی دارد.

لوله های CPVC استخر

 • لوله های مسی

با وجود این که امروزه لوله های مسی اصلا برای استفاده در تاسیسات استخر توصیه نمی شود، اما هنوز هم می توان آن را در استخرهای قدیمی که قبل از شروع استفاده از لوله پی وی سی نصب شده اند، یافت. در حالی که لوله‌های مسی اغلب در لوله‌کشی‌ های دیگر خانه ‌ها استفاده می‌شوند و دارای مزایایی هستند (مثلاً نسبت به سایر گزینه‌ها مقاوم‌تر در برابر زلزله و آتش‌سوزی هستند)، همچنین گران‌ تر، استفاده از آن دشوار تر است و به خوبی لوله PVC عایق نیستند.

لوله های مسی استخر

 • لوله های PVC انعطاف پذیر

همانند پی وی سی سفت و سخت، پی وی سی انعطاف پذیر از پلی وینیل کلرید ساخته شده است اما در آن از نرم کننده ها استفاده شده است تا به راحتی خم شوند. به دلیل انعطاف پذیری PVC انعطاف پذیر، نصب آن راحت تر از لوله پی وی سی سفت و سخت است. همچنین دارای چندین مزیت است که با لوله سفت و سخت نخواهید دید.

به عنوان مثال، بهتر می‌ تواند دما های انجماد را تحمل کند، زیرا می ‌تواند برای سازگاری با انبساط ناشی از یخ کشش داشته باشد، و در مقاومت در برابر حرکات زمین بهتر است. با این حال، لوله پی وی سی انعطاف پذیر به اندازه لوله سفت و سخت بادوام نیست، زیرا مستعد ابتلا به موریانه های زیرزمینی است. همچنین به اندازه لوله سفت و سخت از نظر شیمیایی مقاوم نیست، به این معنی که سطوح بالای کلر و آب سخت می تواند به آن آسیب برساند.

 • لوله های پلی اتیلن سیاه

لوله پلی اتیلن سیاه که به آن ها لوله پلی اتیلن با چگالی بالا یا پلی اتیلن HDPE نیز می گویند، سلف فوری لوله های پی وی سی برای سیستم های استخر شنا است. HDPE ها هنوز هم در استخرهای قدیمی که از لوله های PVC استفاده نکرده اند، یافت می شود و برخی لوله کش های استخر هنوز از آن استفاده می کنند. این لوله ها یک شیلنگ مشکی منعطف هستند که مزایای مشابه لوله پی وی سی فلکس را ارائه می دهند، بدون اینکه برای اشکالات زیرزمینی جذاب باشد و مقاومت شیمیایی بیشتری دارد.

لوله های پلی اتیلن سیاه برای استخر

 • لوله‌های  ABS

به این دلیل که دسترسی به لوله ‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا به طور خلاصه ABS  آسان است، اغلب در تاسیسات و سیستم لوله کشی استخر مورد استفاده قرار می گیرند. اما به این نکته توجه داشته باشید که این لوله ‌ها به هیچ عنوان مناسب‌ ترین لوله برای استخر نیستند. به دلیل این که اتصالات چسبی لوله ABS نسبت به لوله یو پی وی سی کوتاه‌تر است، این لوله ها برای یک سیستم حلقه بسته لوله کشی استخر مناسب نیستند.

لوله‌های ABS برای استخر

بهترین لوله ها برای استخر از نظر ابعاد

 • لوله های 1.5 اینچی برای استخر: این سایز از لوله ها رایج ترین سایز در سیستم لوله کشی استخرها هستند.
 • لوله های 2 اینچی: این سایز از لوله ها، استانداردترین نوع لوله برای تاسیسات استخر است چرا که به دلیل قدرتمندی پمپ های جدید استخر، به جریان مناسب جهت عملکرد بهتر نیاز است.

با وجود این که سیستم های قدیمی از لوله های 1.5 اینچی استفاده می کردند، اما در استخرهای جدید به خاطر نیاز آن ها به افزایش بهره‌ وری و همچنین حفظ تعادل در مصرف انرژی، بیشتر از لوله های 2 اینچی استفاده می گردد.

به این نکته توجه کنید که برای خطوط مکش و اتاق پمپ استخر حتما باید از لوله های 2 اینچی استفاده کرد.

نکاتی برای انتخاب نوع و جنس لوله های استخر

شاید در وهله اول جنس و نوع لوله های به کار رفته در استخر از نظر شما اهمیتی نداشته باشد، اما به جدیت می توان گفت که لوله ها یکی از مهمترین بخش های استخر به شمار می روند. با توجه به این که قسمت اعظمی از  شبکه لوله کشی مربوط به استخر در زمین است، واضح است که در صورت بروز مشکلات برای لوله ها، تعمیرشان بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود. این در حالی است که سایر قسمت های استخر اغلب در دسترس بوده وبه راحتی قابل تعمیر و همچنین تعویض هستند. با توجه به نکاتی که ذکر شد لوله های مورد استفاده در استخر بهتر است که مشخصات زیر را دارا باشند:

 • عمر بالا لوله های استخر

عمر بالا یکی از خصوصیاتی است که برای تمامی لوله هایی که در صنعت تأسیسات کاربرد دارند مهم است زیرا عمر لوله هایی که در استخر به کار برده می شود و خود استخر، با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند و خرابی ان ها هزینه های هنگفتی در پی دارد.

 • مقاوت فیزیکی بالای لوله های استخر در مقابل فشار

اما با توجه به این نکته که بیشتر لوله های استخر در زیر زمین قرار دارند و بار زیادی را باید تحمل کنند، بایستی توان لازم برای تحمل این بار را داشته باشند.

 • دارا بودن قابلیت تحمل فشار بالای لوله های استخر به خصوص در استخرهای بزرگ

کاملا واضح است که یکی از فاکتور های مهم در انتخاب لوله برای استخر، تحمل فشار است. در استخرهای بزرگ و عمیق مقدار آب زیاد است و پمپ هایی که به تصفیه و گرمایش مربوط هستند، از توان بسیار بالایی برخوردارند.

علاوه بر این در سیکل مربوط به جت نازل های جکوزی، فشاری که توسط پمپ ها ایجاد می شود بسیار زیاد است. امکان دارد که در اثر بروز مشکلاتی از قبیل مسدودی لوله ها به وسیله یک جسم خارجی یا مسدودی ناخواسته یک فیلتر یا غیره، فشار لوله ها بسیار زیاد شود، بنابراین لوله مناسب علاوه بر این که باید تحمل فشار عادی سیستم را داشته باشد، بایستی که تحمل فشار بالاتر از فشار کاری سیستم را نیز دارا باشد.

 • مقاومت لوله ها استخر در مقابل کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر

مقاومت لوله ها در مقابل کلر و مواد شیمیایی از دو نظر قابل توجه است که عبارت اند از:

خوردگی در لوله ها به دلیل تماس با مواد شیمیایی موجب کاهش عمر شبکه لوله کشی و در پی آن کاهش عمر استخر می شود، زیرا تعمیر و یا تعویض لوله های زیر زمین در استخر تقریبا امکان پذیر نیست و یا این که بسیار پر هزینه است.

زنگ زدگی یا خوردگی لوله ها سبب می شود تا تعادل شیمیایی آب به هم بخورد و نیز کارآیی سیستم ضد عفونی استخر از بین رفته و یا کم می شود. علاوه بر این، ذرات کوچکی که از لوله ها جدا شده و به آب استخر افزوده می شوند، همانند زنگ آهن ، به دانه های شنی که در فیلتر شنی موجود است می چسبند. هنگام بک واش فیلتر این ذرات به سختی از دانه های شن جدا می شوند و در نتیجه کارایی کل سیستم کاهش می یابد.

برای بر طرف کردن این مشکل شن ها باید زود به زود عوض شوند که این کار موجب می شود تا هزینه های جاری سیستم افزایش یابند.

 • مقاومت لوله های استخر در برابر رسوب

وجود رسوبات در لوله ها سبب کم شدن سطح مقطع لوله ها و در پی آن افزایش سرعت سیال در لوله ها خواهد شد. این موضوع سبب افزایش مقاومت لوله در برابر حرکت سیال شده و در نتیجه به پمپ فشار می آورد. از طرفی افزایش سرعت آب در لوله سبب خوردگی در اتصالات خواهد شد.

 • افت فشار در مقابل جریان سیال

افت فشار به دلیل زبر بودن لوله ها و نیز نوع اتصالات است که سبب می شود در زمان انتخاب تجهیزات، نیاز به پمپ قویتری باشد. زبری لوله ها سبب ایجاد رسوبات خواهد شد که در مورد آن بحث شد.

 • سهولت در اجرا

سهولت و سرعت اجرا یکی از عوامل مهم در انتخاب لوله مناسب است. گاها ممکن است سختی کار یا کندی کار با یک نوع لوله باعث شود تا لوله با وجود این که مزایای زیادی جهت نصب در استخردارد اما از لیست انتخاب ها حذف شود.

 • قیمت مناسب لوله های استخر

این مورد نه تنها مختص لوله ها نمی باشد بلکه همه تجهیزاتی که در استخر استفاده می گردند بایستی که اقتصادی باشند. لوله ها هر قدر هم که قابلیت های خوبی داشته باشند اما اقتصادی نباشند، قابل استفاده نخواهند بود.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

کدام نوع لوله استخر رایج ترین است؟

این روز ها، هنوز هم استخر هایی از قبل از دهه 1970 خواهید دید که دارای لوله‌ های مسی هستند، برخی استخر های جدید تر  از لوله ‌های پلی اتیلن سیاه استفاده می‌کنند، اما اکثر سیستم ‌های لوله‌کشی استخر های شنا از PVC سفت و سخت یا PVC منعطف استفاده می‌ کنند. اکثر نصاب های استخر لوله پی وی سی سفت و سخت را ترجیح می دهند (حتی اگر نصب آن دشوارتر باشد) زیرا مضرات PVC انعطاف پذیر از سهولت نصب آن بیشتر است.

به طور کلی، ما فکر می کنیم لوله پی وی سی سفت و سخت بهترین انتخاب برای لوله کشی استخر است. این لوله بسیار بادوام تر از لوله PVC انعطاف پذیر است، که در واقع برای استفاده زیرزمینی رتبه بندی نمی شود. ساختار شلنگ مانند لوله PVC Flex به راحتی خرد یا سوراخ می شود و حشرات می توانند به راحتی آن را بجوند.

حتی اگر چرخش در لوله کشی با لوله سفت و سخت، مشکل تر است و به جای خم شدن مانند PVC انعطاف پذیر نیاز به استفاده از اتصالات دارد، لوله پی وی سی سفت و سخت همچنان برنده ما برای سیستم های لوله کشی استخر است. این لوله ها مقرون به صرفه بوده و طولانی ترین طول عمر را در بین گزینه های دیگر دارد. اگر استخر شما دارای بخاری است، حتماً CPVC را در طرح اطراف آنها قرار دهید تا از یکپارچگی سیستم محافظت کنید.

سخن نهایی: شاید از نظر برخی لوله های استخر کم اهمیت باشند اما در واقع بسیار حائز اهمیت هستند. در این مقاله سعی شد تا به طور جامع در مورد لوله های استخر صحبت شود.

برخی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان و تعمیر کولر گازی می باشد. تمامی خدمات توسط تعمیرکاران حرفه ای و با تمرکز بر رضایت مشتری ارائه می شود. برای سفارش خدمات مورد نظر با مخا تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

مقالات مرتبط:

روش تعویض فیلتر تصفیه آب

مقالات مشابه: معرفی بهترین شیرهای آب ایرانی و خارجی بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور روش تعویض فیلتر تصفیه آب لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد