تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
غذا با کیسه فریزر و نایلون در ماکروفر

چرا نباید غذا را با کیسه فریزر و نایلون در ماکروفر بگذاریم؟

با گسترش تکنولوژی و پیشرفت صنایع مختلف، بسیاری از وسایل تولید شده توسط شرکت های لوازم خانگی مختلف، به منظور راحتی بشر و سرعت بخشیدن به انجام کارهای مختلف وارد بازار می گردند. یکی از دستگاه هایی که در هنگام ورود به هر آشپزخانه ای با آن مواجه می شویم ماکروفر است. انواع ماکروفر و ماکروویو در سال های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده اند و کمتر آشپزخانه ای را می بینیم که فاقد این وسیله پر کاربرد باشد.در این مقاله به این که چرا نباید غذا را با کیسه فریزر و نایلون در ماکروفر قرار داد پرداخته شده است.

با وجود مضرات زیادی که برای ماکروفرها گفته می شود، اما بسیاری از افراد به ویژه کسانی که شاغل می باشند برای گرم کردن، یخ زدایی و پختن انواع غذاها از این دستگاه استفاده می کنند. استفاده از ماکروفر نیازمند رعایت نکاتی می باشد تا بتوان در کنار بالا بردن سرعت عمل در انجام امور مربوط به آشپزی، سلامتی خود را نیز در نظر گرفت و همچنین به طول عمر بیشتر دستگاه کمک نمود. یکی از این نکات قرار ندادن غذا با نایلون در ماکروفر می باشد که به علت اهمیتی که دارد و سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید .

ماکروفر و مکانیسم عملکرد آن

ماکروفر با وجود ظاهر کوچکی که دارد قادر به انجام بسیاری از امور پخت و پز در آشپزخانه بوده و سرعت بسیاری به این امور می بخشد. بسیاری از غذاها مانند لازانیا، پیتزا، کیک های مختلف و شیرینی جات با استفاده از ماکروفر قابل پخت بوده و علاوه بر آن گرم کردن انواع غذاها و یخ زدایی از نان و سایر مواد غذایی توسط این دستگاه قابل انجام می باشد. اما ماکروفر و مایکروویو چگونه در زمانی کوتاه قادر به انجام این کارها می باشد؟ ماکروفرها بر اساس امواج رادیویی که دارای فرکانس بالا می باشند کار می کند. این امواج در هنگام پختن یا گرم کردن غذا به مواد غذایی برخورد کرده و منجر به پخت سریع آن می گردد. در واقع مولکول های آب، چربی ها و مواد غذایی این امواج را که فرکانسی در حدود 2.5 گیگاهرتز دارند جذب نموده و با دریافت این امواج به سرعت گرم می گردند.

اگر بخواهیم جزئی تر به قضیه نگاه کنیم باید به ساختار مولکول آب برگردم که دارای دو اتم هیدروژن و یک اکسیژن بوده و میدان الکتریکی مایکروویو باعث چرخیدن این مولکول از سر اکسیژن که بار منفی دارد می گردد. چرخش و پیچ و تابی که در مولکول ایجاد می شود منجر به اصطکاک و تولید گرما می شود.

به دلیل همین تغییر ساختار مولکول های مواد غذایی می باشد که گفته می شود استفاده از ماکروفر می تواند برای سلامتی زیان بار باشد.

ماکروفر و گرم کردن غذا

قطعات به کار رفته در ماکروفر

اما امواجی که در ماکروفر تولید می شوند از کجا می آیند؟ مگنترون را می توان اصلی ترین قطعه در ماکروفر به شمار آورد که در بخش داخلی کابین ماکروفر و در قسمت پشتی منافذ شبکه ای آن تعبیه شده است. این قطعه منبع تولید امواج مایکروویو بوده و در ولتاژ 3000 ولت شروع به کار می نمایید. اما در ماکروفر قسمتی به نام مجرای موج نیز وجود دارد که ام.اج از طریق این مجرا به سمت قفسه پخت فرستاده می شوند و با مولکول های مواد غذایی برخورد می کنند. یک منبع تغذیه 230 ولتی نیز از دیگر اجزای ماکروفر بوده که در هنگام باز شدن درب دستگاه یا وجود گرمای بیش از حد باعث قطع شدن برق می گردد.

قسمتی از دستگاه که با آن در تماس هستیم صفحه گردان ماکروفر می باشد که با قرار دادن غذا بر روی آن و روشن کردن دستگاه، این صفحه شروع به چرخیدن کرده و باعث می شود تا امواج به صورت کاملا یکنواخت بر روی غذا نفوذ کرده و همه جای غذا گرم شود.

نکات مورد توجه در استفاده از ماکروفر

برای استفاده از ماکروفر نکات بسیاری وجود دارد که نیاز است توسط کاربران رعایت شود تا هم سلامتی آنها را در پی داشته باشد و هم به قطعات دستگاه آسیبی وارد نگردد. یکی از نکاتی که توصیه می شود حتما آن را رعایت نمایند عدم استفاده از ظروف پلاستیکی می باشد چرا که امواج مایکروویو می تواند مولکول های پلاستیک را ذوب کرده و وارد غذا کند که می تواند بیماری هایی مانند سرطان را در طولانی مدت برای فرد ایجاد نماید.استفاده از ظروف فلزی و استیل نیز به هیچ عنوان در ماکروفر توصیه نمی شود؛ ظروف فلزی قادر به جذب امواج مایکروویو نبوده و این امواج را منعکس می نمایند که منجر به جرقه زدن و در نهایت آسیب رسیدن به قطعات دستگاه می گردد.

جوشاندن آب در ماکروفر هم کاری خطرناک بوده و باعث می شود آب تبخیر شده و محفظه ماکروفر از بخار آب پر شود و به قطعات دستگاه آسیب برساند. به علاوه نباید هیچ گاه ماکروفر را به صورت خالی روشن نمود چرا که این کار باعث می شود امواجی که تولید می شوند به خود قطعات برخورد کرده و این قطعات آسیب دیده و یا حتی بسوزند.

نیاز است تا حتما پس از هر بار استفاده از ماکروفر اگر قطعه ای از غذا در محفظه دستگاه باقی مانده است حتما تمیز شود زیرا بسیاری از این مواد غذایی می توانند انرژی را جذب نموده و منجر به سوختن قطعات دستگاه گردند.

رعایت کردن وزن غذایی که در داخل ماکروفر قرار می گیرد نیز اهمیت زیادی داشته و سنگین بودن زیاد ظرف غذا باعث سخت چرخیدن صفحه گردان شده و به دستگاه فشار وارد می شود.

از نکات مهمی که توصیه می شود حتما در استفاده از ماکروفر آن را رعایت نمود عدم استفاده از مواد غذایی است که در کیسه فریزر یا نایلون می باشند. در ادامه به جزئیات این نکته به طور کامل اشاره شده است.

دلیل عدم استفاده از کیسه فریزر و نایلون در ماکروفر

 

حتما مشاهده کرده اید و یا خودتان تجربه این کار را داشته اید که مواد غذایی مانند نان را در داخل کیسه فریزر یا نایلونی که در فریزر بوده است به طور مستقیم در ماکروفر قرار می دهند تا یخ زدایی شده و گرم گردد. بسیاری از افراد این کار را برای جلوگیری از خشک شدن نان پس از گرم شدن انجام می دهند و از خطراتی که این کار برای سلامتی آنها دارد آگاهی ندارند.

کیسه فریزر یا نایلون در ماکروفر

نایلون به دلیل ساختاری که دارد گرمای امواج را جذب نموده و ترکیبات مضری که در مولکول های خود دارد را وارد مواد غذایی نموده و در نهایت وارد بدن انسان نماید. نایلون ها دسته ای از مواد پلیمری  بوده که از موادی به نام پلی آمید و پلی اتیلن ساخته شده اند. زمانی که این مواد پلیمری در معرض امواج پر قدرت مایکروویو قرار می گیرند شکسته شده و وارد مواد غذایی می گردند. وارد شدن این مواد به بدن می تواند مشکلات و ناراحتی های مختلفی را برای فرد به وجود آورد. از جمله این مشکلات می توان به مشکلات گوارشی اشاره کرد که با مصرف پی در پی آن می تواند منجر به سرطان های دستگاه گوارشی گردد.

علاوه بر آن ترکیبات پلیمری آزاد شده از نایلون ها و کیسه های فریزر می تواند در عملکرد تیروئید بدن اختلال ایجاد کرده و سوخت و ساز بدن را کاهش داده و منجر به چاقی شود.

برای جلوگیری از این مسمومیت های غذایی حتما نیاز است تا مواد غذایی را در ابتدا از کیسه فریزر خارج نموده و سپس برای گرم کردن در سینی ماکروفر قرار دهید. کیسه های مخصوصی نیز جهت گرم کردن مواد غذایی مختلف وجود دارند که می توان آنها را نیز تهیه نمود و به جای استفاده از کیسه فریزر و نایلون آنها را مورد استفاده قرار داد.

شرکت تکنیک سرویس پارس ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر ماکروفر می باشد .برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت های مختلف خامه ندادن قهوه ساز + راه حل علت های مختلف روشن نشدن آبمیوه گیری علائم و علت خرابی برد ماکروفر روش تیز کردن تیغه چرخ گوشت
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد