زمان مطالعه:
6 دقیقه
دیدگاه:
0
تاریخ:

علت سر و صدای ماشین لباسشویی

فهرست مطالب

یک ماشین لباسشویی از اجزا و قطعات بسیار زیادی ساخته شده است که همگی هماهنگ با یکدیگر کار می کنند تا ماشین لباسشویی بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد و بدون دردسر لباس های تمیز را به شما تحویل بدهد. ماشین لباسشویی هم مانند هر دستگاه دیگری ممکن است درست کار نکند و برای شما مشکل ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم علت تق تق ، جیر جیر و  سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی را بررسی کنیم.تولید صداهای بلند و غیرعادی توسط ماشین لباسشویی یکی از خرابی های رایجی است که ممکن است هر فردی آن را تجربه کند. سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می تواند علت های مختلفی داشته باشد. هرگز نباید نسبت به صداهای غیر عادی لباسشویی بی تفاوت باشید زیرا قطعاً این صدا نشان می دهد که در سیستم داخلی ماشین لباسشویی مشکلی به وجود آمده است. با تعمیر به موقع ماشین لباسشویی و کشف علت صدای آن از خرابی های بیشتر جلوگیری کنید.

اگر خودتان توانایی عیب یابی و تعمیر لباسشویی را ندارید حتماً با یک تعمیرکار متخصص ارتباط برقرار کنید و از او کمک بخواهید. شرکت تکنیک سرویس پارس می تواند در تمامی نقاط تهران تعمیرکاران بامهارت و متخصصی را برای تعمیر انواع مشکلات ماشین لباسشویی در اختیار شما بگذارد. برای این منظور فقط کافی است که فرم درخواست پر کنید یا با کارشناسان ما در تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید.علت سر و صدای ماشین لباسشویی

شرکت تعمیرات لوازم خانگی تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر لباسشویی و همچنین دیگر وسایل برقی و  آشپزخانه مانند تعمیر چرخ گوشت ، تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی و … را در تمام مناطق تهران و حومه با گارانتی کیفیت خدمات توسط متخصصان حرفه ای ارائه می دهد. شماره های تماس با ما 09337788989 / 02166175744 هستند.

چرا ماشین لباسشویی صدا می دهد؟

پمپ و موتور پمپ

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه دارد قبل از شروع خشک کن و در حین آن آب را از دیگ به بیرون پمپاژ کند. این پمپ می تواند تسمه ای باشد، با کمک موتور کار کند یا برای خود موتوری مجزا داشته باشد. اگر در حین چرخه خشک کن یا بعد از آن صداهای عجیبی از لباسشویی می شنوید احتمال دارد که پمپ تخلیه خراب شده باشد و درست کار نکند.

برای حل این مشکل باید ابتدا پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید صدا از آن است. ماشین لباسشویی را از برق بکشید و پنل جلویی را باز کنید تا بتوانید به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کنید. دوباره لبتسشویی را به برق وصل کنید و یک چرخه کوتاه انتخاب کنید تا متوجه شوید که صدا از پمپ تخلیه است یا نه. بسیار محتاطانه عمل کنید زیرا با اجزای متحرک و مدارهای الکتریکی سروکار دارید.

اگر صدا از پمپ تخلیه است شلنگ آب ورودی به پمپ را از آن جدا کنید. پروانه پمپ را بررسی کنید و ببینید که آیا پروانه از نظر ظاهری آسیب ندیده است یا چیزی مانع از چرخش آن نمی شود؟ باید پروانه را با دست بچرخانید تا از حرکت آزادانه آن مطمئن شوید.

اگر پروانه راحت نمی چرخد فرسوده یا خراب شده است. اگر جسم یا مانعی در اطراف پمپ وجود دارد که عملکرد آن را مختل کرده است آن را بردارید. اگر متوجه شدید که پروانه متوقف شده است یا پمپ خراب است باید موتور آن را تعویض کنید.

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی های جدید به گونه ای است که موتور را در داخل خود جای داده است و اگر بخواهید موتور پمپ را تعویض کنید باید پمپ تخلیه را به کلی تعویض کنید.

تسمه

از تسمه برای اتصال دیگ به موتور استفاده می شود. تسمه یا ساده و یا چند ردیفه است و اغلب از پلاستیک ساخته می شود. ممکن است این تسمه با گذشت زمان از جای خود دربیاید یا شل شود و همین باعث شود که چرخش دیگ شست و شو صداهای غیر عادی تولید کند.

ماشین لباسشویی را از برق بکشید، پنل دسترسی را باز کنید و تسمه را از ججای خود دربیاورید و آن را بررسی کنید که اثر سوختگی پارگی یا فرسایش روی آن وجود نداشته باشد. اگر هر یک از این آثار را مشاهده کردید تسمه باید تعویض شود.علت سر و صدای ماشین لباسشویی

پولی موتور، پولی شفت و پولی پمپ

در ماشین لباسشویی های تسمه ای، پولی موتور به تسمه متحرک و گاهی هم به تسمه پمپ کمک می کند. اگر گرد و خاک یا ذرات لاستیکی روی این پولی جمع شود هنگام کار کردن موتور صدای جیغ مانندی ایجاد می شود. اگر در هنگام شروع به کار، در حین تخلیه آب و یا چرخش دیگ ماشین لباسشویی این گونه صدا تولید می کند باید پولی های آن مورد بررسی قرار گیرند.

برای بررسی پولی ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید. اکنون پنل دسترسی را درآورده و تسمه را از پولی جدا کنید تا بتوانید دقیق آن را بررسی کنید. بررسی کنید که آثار سوختگی، فرسایش یا آسیب دیدگی روی آن وجود نداشته باشد. ممکن است چربی یا گرد و خاک اطراف پولی را فرا گرفته باشد. تمام این ذرات را از پولی و اطراف آن پاک کنید. اگر نشانی از آسیب دیدگی وجود دارد باید پولی را تعویض کنید.

موتور

موتور اصلی ماشین لباسشویی های درب از بالابرای راه اندازی ترانسمیشن، چرخاندن سبد شست و شو و در برخی مدل ها برای راه اندازی پمپ تخلیه به کار می رود. در ماشین لباسشویی های درب از جلو، موتور موجب راه اندازی تسمه ای می شود که پولی مخزن شست و شو را حرکت می دهد.

اگر موتور خراب شده باشد هنگام شروع به کار آن نوعی صدای هوممم یا وز وز شنیده می شود. گاهی اوقات این صداها با بوی سوختگی نیز همراه هستند. موتور دارای یک اورلود حرارتی است که هر زمان جریان اضافی را احساس کند برق سیم پیچ را قطع می کند و موتور ناگهان خاموش می شود. این مشکل می تواند به علت خرابی یا فرسایش یکی از قطعات محرک موتور یا خود موتور به وجود بیاید.

کلاچ

کلاچ وظیفه دارد گیربکس و دیگ شست و شو را به همدیگر متصل کند. کلاچ ممکن است به مرور زمان فرسوده شود. همین مسئله موجب می شود وقتی دیگ می چرخد یا چرخش آن تمام می شود صدای بلندی شنیده شود.

یکی دیگر از نشانه های خراب بودن کلاچ لرزش قسمت زیرین ماشین لباسشویی و اندکی بوی سوختگی است. برای بررسی کلاچ باید اول ماشین لباسشویی را از برق بکشید و محل قرار گرفتن کلاچ را پیدا کنید.

کلاچ معمولاً زیر دیگ بیرونی و متصل به مجموعه محرک تسمه است. برای دسترسی به کلاچ باید موتور و مجموعه ترانسمیشن را بیرون بیاورید. به صورت چشمی کلاچ را بررسی کنید و ببینید که آسیب دیده و سوخته است یا نه. اگر این گونه آثار وجود دارند مجموعه کلاچ را تعویض کنید.

شیر ورودی آب

اگر زمانی که لباسشویی آب گیری می کند صدای زیادی می شنوید احتمال دارد که مشکل از شیر ورودی آب باشد. چون این شیر محل عبور آب است ممکن است با گذشت زمان مواد معدنی در داخل آن جمع شوند و رسوباتی را ایجاد کنند. همین مسئله موجب می شود که لباسشویی هنگام آب گیری و شست و شو صداهای غیر عادی تولید کند. اگر دریچه ورودی آب خراب شده است لازم است که آن را تعمیر کنید.علت سر و صدای ماشین لباسشویی

گرفتگی لوله تخلیه

از آن جا که چربی، بقایای مواد شوینده و آب کثیف از لوله تخلیه عبور می کنند می توانند کم کم در داخل لوله جمع شوند و فرآیند تخلیه را با مشکل مواجه کنند. زمانی که رسوبات و چربی ها بخشی از لوله تخلیه را مسدود می کنند نوعی صدای خر خر تولید می شود.

پر کردن زیاد ماشین لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی یا پر کردن بیش از حد آن هم می تواند باعث تولید صداهای غیر عادی مانند صدای تق تق یا جیر جیر شود. صدای تق تق می تواند به خاطر خراب بودن یا فرسایش بلبرینگ های لباسشویی، پولی و یا موتور لباسشویی نیز باشد. وجود مشکل در کوپلینگ موتور، پمپ تخلیه، شیر ورودی آب و خرابی لاستیک دور درب هم همگی می توانند باعث تولید صدای جیر جیر توسط ماشین لباسشویی شوند.

همان طور که مشاهده کردید یک صدا می تواند از قسمت های مختلفی سرچشمه بگیرد. زمانی که صدای خاصی شنیده می شود یک تعمیرکار متخصص می تواند از روی صدا تشخیص بدهد که احتمال خرابی کدام قسمت بیشتر است و بهتر است که عیب یابی و بررسی را از کدام قسمت شروع کند.

برای جلوگیری از صدمه زدن به خود و ماشین لباسشویی بهتر است هنگام شنیدن صداهای غیر عادی از ماشین لباسشویی فوراً با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا او ماشین لباسشویی شما را تعمیر و قطعه معیوب را تعویض نماید.

علاوه بر خدمات تعمیر و نصب لوازم خانگی ، می تواند خدمات تعمیر و اجرای تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر رادیاتور ، تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان و … را نیز از تیم حرفه ای تکنیک سرویس پارس دریافت کنید. برای سفارش خدمات با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

آموزش نحوه جرم گیری و رسوب زدایی ماشین لباسشویی و تمیز کردن آن

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 18 =

ثبت درخواست تعمیرات
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد