تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دلایل جرقه زدن مایکروفر

علت جرقه زدن مایکروفر – آموزش تعمیر جرقه زدن مایکروفر با چهار روش

گاهی پیش می آید که شما می خواهید ظرف غذای خود را داخل مایکروفر قرار دهید تا داغ شود، سپس متوجه می شوید که در داخل دستگاه جرقه ایجاد می شود. این مسئله بسیار مهم است و فوراً باید علت به وجود آمدن جرقه های داخل مایکروفر را پیدا کنید. جرقه زدن مایکروفر یک مشکل رایج است که به معنای خراب بودن مایکروفر نیست. زمانی که مایکروفر جرقه می زند بیشتر افراد مضطرب می شوند و می ترسند اما در حقیقت این یک موقعیت ترسناک نیست.

اولین کاری که باید سریع انجام دهید این است که دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید، سپس می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. در این مطلب علت جرقه زدن مایکروفر به آموزش های برطرف کردن آن را بررسی می‌کنیم.

تعمیر معمولاً جرقه زدن مایکروفر دلایل ساده ای دارد که با اقدامات ساده می توان مشکل را رفع کرد. گاهی اوقات مسائل ساده ای همچون وجود یک ظرف فلزی داخل مایکروفر می تواند منجر به جرقه زدن آن شود و گاهی مشکل از قطعات داخلی مایکروفر مانند مگنترون یا دیود ولتاژ بالا است که در این مواقع بهتر است که تعمیر مایکروفر را به تعمیرکاران متخصص که می توانند آن ها را تعمیر یا تعویض کنند بسپارید. در ادامه رایج ترین دلایلی که موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر می شوند به همراه راه حل و روش تعمیر آن ها توضیح داده شده است.

علت جرقه زدن مایکروفر دلایل جرقه زدن مایکروفر

  1. وجود ظرف یا ذرات فلزی در داخل مایکروفر

وجود هر نوع فلزی می تواند باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروویو شود. تفاوتی ندارد که این تکه فلز یک ظرف بزرگ حاوی مواد غذایی باشد یا یک تکه کوچک فویل که در داخل مایکروفر جا مانده است. علت این مسئله آن است که ظروفی که در داخل مایکروفر قرار می گیرند باید بتوانند امواج را از خود عبور دهند در حالی که انواع فلزات این امواج را منعکس می کنند و آن را از خود عبور نمی دهند.

برای مثال ممکن است که داخل اتاقک مایکروفر را با سیم ظرفشویی تمیز کرده باشید و ذراتی از سیم در گوشه و کنار مایکروفر جا مانده باشد. همین ذرات بسیار کوچک می توانند موجب ایجاد جرقه شوند. یا ممکن است که به دور ماده غذایی که داخل مایکروفر قرار داده اید فویل کشیده باشید که در این صورت حتی احتمال آتش گرفتن فویل در داخل مایکروفر وجود دارد.

علت جرقه زدن مایکروفر

گاهی اوقات مواد غذایی را در داخل یک ظرف فلزی یا ظرفی که مخصوص قرار دادن در داخل مایکروویو نیست می ریزید و همین عامل باعث جرقه زدن مایکروفر می شود. بهتر است که غذا را در داخل ظروف شیشه ای که مخصوص استفاده در داخل مایکروفر هستند قرار دهید تا از ایجاد جرقه و هر گونه مشکل دیگری جلوگیری کنید. قرار دادن ظروف فلزکاری شده، ظروف آلومینیومی رستورانی و انواع قوطی های کنسرو در داخل مایکروفر هم می تواند باعث تولید جرقه و حتی ایجاد آتش سوزی شود.

راه حل : اگر از ظرف مخصوص مایکروفر استفاده کرده اید و تمامی اصول گفته شده را رعایت کرده اید اما هنوز هم مایکروفر جرقه می زند باید ابتدا مایکروفر را خاموش کنید و اتاقک آن را به صورت کامل با یک پارچه تمیز پاک کنید تا اگر ذرات سیم ظرفشویی یا فویل در داخل آن وجود دارند خارج شوند. سپس مایکروویو را روشن کنید و دوباره آن را امتحان کنید. اگر مشکل همچنان ادامه دارد احتمالاً عامل دیگری موجب تولید جرقه شده است و لازم است که به عیب یابی ادامه دهید.

  1. خرابی کاور هدایت کننده امواج مایکروفر

خراب شدن یا کثیفی کاور هدایت کننده امواج مایکروفر هم می تواند موجب ایجاد جرقه شود.  در داخل مایکروفر شما در وسط یکی از دیواره ها یک قطعه پوشش مستطیلی شکل کوچک قرار دارد که به آن کاور هدایت کننده می گویند. این کاور در بالای مگنترون قرار دارد و وظیفه دارد که امواج گرم کننده غذا را به نواحی مرکزی که ماده غذایی در آن جا قرار داده شده است هدایت کند.

نقش دیگر این پوشش این است که از رسیدن ذرات مواد غذایی به مگنترون جلوگیری می کند. این که هنگام پختن غذا مقداری از ذرات مواد غذایی به دیواره های مایکروفر پاشیده شوند مسئله ای طبیعی است. این ذراتی که کاور هدایت کننده را پوشانده اند در اثر گرمای ساطع شده از مگنترون می سوزند و این مسئله موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر می شود. یک کاور هدایت کننده کثیف یا آسیب دیده که اتصالی می کند می تواند به طور مکرر جرقه ایجاد کند.

راه حل : راه حل این مشکل این است که کاور هدایت کننده امواج را با یک کاور جدید و سالم تعویض کنید. برای انجام این کار بهتر است که از یک تعمیرکار کمک بخواهید. در نهایت به طور مرتب داخل مایکروفر را تمیز کنید تا از تکرار این اتفاق جلوگیری کنید.

تکنیک سرویس پارس امتیاز نمایندگی تعمیرات ماکروفر دوو ، تعمیرات ماکروفر سامسونگ ، تعمیرات ماکروفر ال جی را در اختیار دارد. این مرکز تمامی خدمادت خود را توسط تعمیرکارن حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. جهت دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

فرسوده شدن گیره نگهدارنده طبقه در مایکروفر

ممکن است در داخل مایکروفر شما تعدادی گیره وجود داشته باشد که می توانید با قرار دادن صفحه ای روی آن یک طبقه دیگر به مایکروفر اضافه کنید. این گیره ها معمولاً از جنس فلز هستند که یک پوشش پلاستیکی روی آن را پوشانده است. ممکن است به مرور زمان پوشش پلاستیکی گیره های نگهدارنده از بین برود و بیرون آمدن قطعه فلزی موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شود.

اگر مشاهده کردید که جرقه ها در اطراف این گیره ها ایجاد می شوند حتما ظاهر آن ها را بررسی کنید تا بفهمید مشکل از آن ها است یا خیر. گاهی اوقات هم به جای گیره های روی دیواره از یک صفحه فلزی پایه دار برای ایجاد طبقه در مایکروفر استفاده می شود که از بین رفتن روکش پلاستیکی پایه های آن نیز موجب ایجاد جرقه خواهد شد.

راه حل : اگر پس از بررسی متوجه شدید که پوشش پلاستیکی گیره ها آسیب دیده است و همین گیره ها عامل ایجاد جرقه هستند آن را باز کنید و با گیره های سالم و جدید جایگزین کنید. اگر صفحه پایه دار عامل ایجاد جرقه است آن را با یک پایه فلزی دیگر تعویض کنید.

سوختن دیود ولتاژ بالای مایکروفر

دیود قطعه ای است که با کمک خازن و ترانس ولتاژ بالا در مایکروفر ولتاژ بالایی ایجاد می کند و این ولتاژ بالا به مگنترون انتقال داده می شود تا امواج لازم را تولید کند و موجب پختن غذا شود. اگر علاوه بر این که مایکروفر جرقه می زند غذای شما هم بسیار دیرتر از قبل پخته می شود به احتمال زیاد دیود ولتاژ بالای مایکروفر آسیب دیده است.

دلایل جرقه زدن مایکروفر

سوختن یا اتصالی کردن دیود ولتاژ بالا می تواند باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شود. با مشاهده محل ایجاد جرقه و لگه های سوختگی که در داخل اتاقک ماکروفر به جا مانده است می توان تشخیص داد که چه مشکلی موجب ایجاد جرقه در داخل دستگاه شده است.

عوامل مختلف دیگری مانند کثیف بودن داخل مایکروفر، وجود آب و مایعات در داخل مایکروفر، خراب شدن مگنترون، وجود اتصالی در قسمت های مختلف، خراب شدن پایه گردان مایکروفر و غیره همگی می توانند موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شوند. به دلیل این که جرقه زدن مایکروفر می تواند به علت وجود اتصالی در داخل دستگاه باشد و اگر آن را جدی نگیرید موجب آتش سوزی شود، لازم است که به محض متوجه شدن این مشکل آن را خاموش کنید و از برق بکشید و از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که علت ایجاد جرقه را بررسی و مایکروفر را تعمیر کند.

بهتر است که خودتان برای تعمیر مایکروفر تلاش نکنید زیرا ممکن است به خودتان صدمه وارد کنید. برای تعمیر مایکروفر خود می توانید با کارشناسان ما در شرکت تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا آن ها در اسرع وقت یک تعمیرکار متخصص را برای ارائه خدمات نزد شما بفرستند.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت های مختلف خامه ندادن قهوه ساز + راه حل علت های مختلف روشن نشدن آبمیوه گیری علائم و علت خرابی برد ماکروفر روش تیز کردن تیغه چرخ گوشت
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد