تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دیود مایکروفر چیست

دیود مایکروفر چیست به همراه روش های تست

دیود قطعه ای الکتریکی است که براي يکسو کردن استفاده مي شود یعنی جریان الکتریکی را از یک طرف عبور می دهد ولی از طرف دیگر عبور نمی دهد. ديود ها از دو بخش آند و کاتد تشکیل شده اند. آند مثبت و کاتد منفي است. ديود را با علامت D نشان مي دهند که حرف اول کلمه  Diodeمی باشد. دیود مایکروفر انواع مختلفی دارند از جمله ديود معمولي، ديود زنر، دیود LED، ديود شاتکي، پل دیود

هنگامی که دو شاخه مایکروفر را به پریز برق متصل می کنیم جریان برق شهری با گذشتن از برد دستگاه به یک ترانس ولتاژ بالا می رسد. دیود و خازن این ولتاژ را به ده ها برابر افزایش می دهند تا انرژی مورد نیاز مایکروفر فراهم شود. مگنترون از این ولتاژ بالا برای فراهم کردن اشعه ای با انرژی بالا استفاده می کند. دیود قطعه بسیار خطرناکی است و تست آن به دانش و مهارت بالا نیاز دارد و باید با دقت انجام شود.

وظیفه دیود و نحوه عملکرد آن

دیودها یکی از قطعات ضروری محسوب می شوند. در واقع در موقعیتی که در مسیر رفت مقاومت عدد صفر را نشان می دهد و در مسیر برگشت جریان مقاومت بی نهایت است وظیفه دیود ها یکسو سازی می باشد. در مایکروفر ها یکسو سازی ولتاژ ترانس های ولتاژ بر عهده دیود ها می باشد. در ترانس های ولتاژ مایکروفر اگر برای سیم پیچ القایی افزایش دهنده ایرادی به وجود آید ممکن است آتش سوزی اتفاق بیوفتد به همین دلیل دیود ها با قطع ولتاژ مانع رسیدن آن به مگنترون ها می شود و از احتمال آتش سوزی جلوگیری می کنند. در حقیقت دیود وظیفه دارد برق متناوب AC را به برق مستقیم DC  تبدیل کند.

دیود مایکروفر

نشانه های دیود خراب در مایکروفر

گاهی اوقات مایکروفر ها دچار ایراداتی می شوند و احتمالا مربوط به دیود دستگاه است. در حقیقت هنگامی که مشکلات برقی برای دستگاه پیش بیاید اولین گزینه ای که باید بررسی شود دیود مایکروفر است. با بررسی این قطعه می توان اطمینان حاصل کرد که منشا ایراد دستگاه مربوط به دیود است یا خیر. دیود ها در افزایش مقدار ولتاژ مایکروفر نقش کلیدی ایفا می کنند از این رو خرابی این قطعه باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شود. همان طور که گفتیم دیود بخش حساس و خطرناکی است و در صورتی که دچار مشکل شود برای تعمیر یا تعویض آن باید از تعمیرکار مجرب و یا نمایندگی های مجاز کمک گرفت و بدون دانش و مهارت کافی برای تعویض آن اقدام نکنید.

شاید شما هم مشاهده کرده باشید که با روشن کردن مایکروفر همه چیز به درستی انجام می شود اما فرایند گرم کردن غذا اتفاق نمی افتد. در این صورت ایراد احتمالا مربوط به دیود دستگاه می باشد.

گاهی ممکن است مایکروفر را روشن کنید و به محض روشن شدن صدایی مانند اتصالی برق به گوشتان برسد. در این صورت نیز ایراد دستگاه احتمالا مربوط به دیود است.

اگر با این دو حالت مواجه شدید دو شاخه مایکروفر را از پریز برق جدا کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید  زیرا در غیر این صورت احتمال آتش سوزی و یا سوختن قطعات دیگر دستگاه از جمله ترانس ولتاژ بالا و خازن وجود دارد.

برای اطمینان از سلامت دیود ها باید از یک اهم سنج استفاده کنید. به این صورت که با استفاده از حسگر های اهم سنج مقاومت دو طرف را اندازه بگیرید. در صورتی که سطح مقاومت در دو طرف برابر باشد دیود خراب است و باید تعمیر و یا تعویض شود ولی اگر مقاومت یک سو به مقدار زیاد و مقاومت از سوی دیگر ناچیز بود می توان نتیجه گرفت که دیود دستگاه هیچ ایرادی ندارد

به طور کلی اگر مایکروفر شما دچار مشکل شد احتمالا مربوط به دیود دستگاه است و باید بررسی شود و در صورت خرابی تعمیر یا تعویض شود. البته برای عیب یابی و رفع ایرادات لازم است حتما از تعمیرکار مجرب و یا نمایندگی ها کمک بگیرید و خودتان بدون مهارت کافی دست به کار نشوید زیرا همان طور که گفتیم دیود قطعه ای حساس است و خطرات زیادی را به دنبال دارد

 

نشانه های سالم بودن دیود مایکروفر

ما بین دیود و ترانس مایکروفر یک قطعه ای به نام فیوز تعبیه شده است تا از نوسانات احتمالی جلوگیری کند. به این صورت که نوسانات باعث سوختن فیوز می شود و در پی آن ترانس از مدار خارج خواهد شد از این رو مانع آتش سوزی کل مایکروفر و یا آسیب دیدن سایر بخش های دستگاه می شود. اما اگر نوسانات برق باعث آسیب دیدن یا خرابی فیوز شود در این صورت مگنترون ولتاژ کافی برای کار کردن دریافت نخواهد کرد در نتیجه کار نمی کند در این صورت تمامی عملگر های دستگاه از جمله صفحه نمایش لمسی، تایمر دستگاه، لامپ داخل مایکروفر، سینی چرخشی و … ظاهرا عمل می کنند اما غذای داخل دستگاه گرم نمی شود. آزمایش تمامی قطعات دستگاه توسط مولتی متر انجام می شود و ترانس، دیود، خازن و فیوز با یکدیگر همکاری می کنند تا 220 ولت را به 1500 الی 3000 ولت مبدل کند.

 

نحوه تست دیود مایکروفر چگونه است

با استفاده از یک باتری 9 ولت می توانید دیود را تست کنید به این صورت که  ابتدا حسگر های مولتی متر را به باتری متصل می کنیم. سپس با مشاهده دیود به صورت مدار سری باتری باید افت فشار رویت شود و ولتاژ هم باید در محدوده 3 قرار بگیرد. در صورتی که افت ولتاژ مشاهده نشود دیود معیوب است. اما اگر با قرار گرفتن دیود در مدار سری باتری افت ولتاژ صورت بگیرد در این صورت می توان نتیجه گرفت دیود سالم است و مشکلی ندارد.

نحوه تعویض دیود مایکروفر

تعویض دیود کاری تخصصی است و به دانش بالا احتیاج دارد. همان طور که می دانید دیود دارای دو سر است که سر پیچ خورده آن کاتد است و به سر دارای سوکت آن آند می گویند. دور قسمت کاتد دیود یک خط سفید رنگ قرار دارد تا راحت تر بتوان تشخیص داد ولی روی قسمت آند هیچ علامتی وجود دارد. دقت کنید سر پیچ خورده دیود باید به بدنه دستگاه متصل شود و سر دارای سوکت دیود به ترمینال خازن متصل می شود.

با استفاده از پیچ گوشتی قسمتی از دیود که بدنه متصل شده است را باز کنید حال باید با استفاده از یک دم باریک سوکتی که به خازن متصل است را جدا کنید. در این مرحله لازم است دیود جدید را قرار دهید. دقت کنید که باید سایر بخش ها را نیز بررسی شود. یعنی اگر پس از تست دیود متوجه شدید سالم است و ایرادی ندارد لازم است خازن و ترانس ولتاژ را تست کنید. تست ترانس دستگاه کمی دشوار است زیرا ممکن است یک سمت ترانس که خروجی ولتاژ است سالم باشد اما سر دیگر ترانس که سمت ولتاژ آن محسوب می شود دچار مشکل شده باشد. پس باید با دقت بالا بررسی کنید تا قسمت سوخته قطعه را بیابید.

کاربرد دیود مایکروفر چیست

هنگامی که می خواهید بخش های معیوب دستگاه را تعویض کنید حتما نکات ایمنی را رعایت کرده و با رعایت اصول و استاندارد ها این کار را انجام دهید. به این صورت که دی شارژ کردن خازن را الویت قرار دهید. با رعایت اصول و استاندارد ها به راحتی می توانید دیود را تست کنید. هنگام تست دیود دقت کنید تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانید. معولا تست این گونه قطعات حساس و خطرناک است و باید توسط تعمیرکار ماهر به تعمیر ماکروفر خود بپردازید و این کار را به افراد مبتدی نسپارید.

هزینه تعویض دیود ماکروفر

هنگامی که دیود دستگاه دچار ایراد شود لازم است نسبت به تعویض آن اقدام کرد. هزینه تعویض دیود با توجه به نوع و برند مایکروفر متفاوت است اما به طور کلی 60000 الی100000 تومن می باشد که ضمانت 6 ماهه نیز همراه آن است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت های مختلف خامه ندادن قهوه ساز + راه حل علت های مختلف روشن نشدن آبمیوه گیری علائم و علت خرابی برد ماکروفر روش تیز کردن تیغه چرخ گوشت
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد