چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم

آیا ناکنون مشکلی پیش آمده است، که از خودتان بپرسید “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم”، تا آخر این مقاله همراه ما باشید، به این پرسش شما به طور جامع و کامل پاسخ خواهیم داد.

امروزه ماکروفر‌ها به دو دسته تقسیم می شوند، ماکروفر‌هایی که روشن و خاموش شدن آن‌ها به صورت دستی می باشد و دسته دوم که به صورت لمسی روشن و خاموش می شوند. یکی از اشکالاتی که در ماکروفر‌ها رخ می‌دهد، کار تکردن دکمه‌های آن‌هاست. ما در این مقاله ابتدا علت‌های بروز این مشکل را برایتان شرح می دهیم، سپس نحوه‌ی عیب یابی و رفع آن را نیز توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه بفهمیم “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم”.

زمانی که فهمیدیم چرا دکمه ماکروفر کار نمی کند چرا نباید خودمان اقدام به حل مشکل کنیم

دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد، اما در کل این ایرادات یا فنی هستند و یا غیر فنی می باشند. زمانی که متوجه شوید کار نکردن دکمه‌های ماکروفر به خاطر ایراد فنی است، احتیاط کنید و خودتان اقدام به انجام کاری نکنید. به سراغ نعمیر‌کار متخصص و نمایندگی ماکروفر خود بروید و از آن‌ها برای حل مشکلتان کمک بگیرید. در صورتی که خودتان اقدام به رفع مشکل در ماکروفر کنید، ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد کند، که در ذیل به چند مورد اشاره کرده‌ایم:

 • مدت زمانی که می خواهید برای حل مشکل مورد نظر زمان بگذارید، بسیار طولانی و کلاف‌کننده خواهد بود.
 • اگر یک قطعه‌ای سوخته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد شما نیاز به قطعه فابریک دارید، که در منزل چنین امکانی برای شما فراهم نیست.
 • بسیاری از ابزار‌ها را که برای تعمیر نیاز است، در اختیار ندارید.
 • بعضی از تعمیرات نیاز به تخصص دارد و شما دارای تخصصی در این زمینه نیستید.
 • ممکن است به دلیل نداشتن تخصص، به قسمت‌های دیگر ماکروفر نیز آسیب برسانید.

پس لازم است که اگر مشکلی پیش آمد و از خود پرسیدید “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم” در بسیاری موارد خودتان اقدام به حل مشکل نکنید و به افراد ماهر و باتجربه در این زمینه رجوع کنید.

خرابی دکمه های ماکروفرعلت های اصلی خرابی دکمه های ماکروفر

از  علت‌های اصلی که باعث می‌شود، دکمه‌های ماکروفر کار نکند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از ماکروفر معمولا برای گرم کردن غذا استفاده می‌شود، این دستگاه وسیله بسیار حساسی می‌باشد که برای گرم کردن نیاز به انرژی و ولتاژ خاصی خواهد داشت.
 • در صورتی که نکات ایمنی را در هنگام استفاده از ماکروفر رعایت نکنید، باعث خرابی دکمه‌های ماکروفر شده و حتی در مواقعی سلامتی خودتان نیز به خطر خواهد افتاد.
 • ماکروفر باید انرژی و برق را در خود حفظ کند، که وظیفه انجام این کار به عهده خازن‌ها می‌باشد.
 • حواستان باشد، به دلیل آن که برق در این دستگاه حتی پس از خاموش شدن ماکروفر تا مدت زمانی باقی می‌ماند، در صورت عدم رعایت نکات لازم، مشکلات جدی را به بار خواهد آورد.

ایراد در برد اصلی ماکروفر یکی از دلایل کار نکردن دکمه‌های ماکروفر

یکی از مهمترین قطعات در دستگاه ماکروفر، برد ماکروفر می‌باشد. به دلیل آن که برد وظایف مهمی را در دستگاه به عهده دارد، در صورتی که یکی از مدار‌های آن آسیب ببیند، در تمام قطعات دستگاه اختلالی به وجود خواهد آمد. مشکلاتی که ممکن است در برد اصلی دستگاه به وجود آید، به شرح زیر است:

 • به وجو آمدن حتی یک ایراد ریز در برد اصلی، می‌تواند در صفحه نمایش و دکمه‌های ماکروفر خرابی ایجاد کند و آن‌ها را از کار بیندازد.
 • ممکن است خازنی در ماکروفر دچار سوختگی شود و یا جای یکی از لحیم‌ها از بین برود، که همین باعث ایجاد مشکلاتی در برد ماکروفر خواهد شد.

پس حواستان باشد در صورتی که از خودتان پرسیدید “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم” در ابتدا به سرغ تست برد اصلی ماکروفر بروید.اکنون که فهمیدید مشکل از برد اصلی دستگاه است، نحوه‌ی برطرف کردن آن نیز باید آگاه باشید، که در ادامه برایتان توضیح داده‌ایم.

 • در صورتی که متوجه خرابی یکی از قطعات برد شدید ابتدا اقدام به تعمیر آن کنید و اگر مشکل حل نشد، قطعه را تعویض نمایید.
 • ممکن است برد دچار شکستگی شده باشد، که در این صورت باید اقدام به تعمیر شکستگی ‌ها کنید.

قطع مدار اصلی و اختلال در فیوز دستگاه از دیگر علت هایی که چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث کار نکردن دکمه‌‌های ماکروفر می‌شود، قطع شدن مدار‌های اصلی می‌باشد. مدار اصلی متصل به صفحه کلید ماکروفر است، به همین دلیل اگر دچار خرابی شود، دکمه‌ها نیز آسیب می‌بینند. در صورت خرابی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا باید مدار‌ها را به طور کامل و دقیق تست کنید و علت مشکل را جویا شوید.
 • البته باید این نکته را بدانید که کار کردن با مدار‌های اصلی دستگاه نیاز به تخصص دارد.
 • اگر خودتان نتوانستید منبع مشکل را در مدار‌ها پیدا کنید از تعمیر‌کاران ماهر این حرفه کمک بگیرید.

علاوه بر مدار‌ها، فیوز‌ها نیز نقش مهمی در ماکروفر دارند و درصورت پیدا شدن اختلال در آن‌ها دکمه‌های دستگاه دچار مشکلاتی خواهند شد. در صورتی که دستگاه نمایش دستگاه روشن نشد، دما و فیوز دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ کدام داغ نشده باشند.  نحوه‌ی رفع مشکل اختلال در قیوز‌ها به صورت زیر است:

 • ابتدا فیوز متصل به صفحه کلید را چک کنید و مطمئن شوید که سالم و یا آسیب دیده است.
 • در صورت خرابی فیوز را بیرون آورده و سیم نازکی که درون آن قرار دارد را چک کنید. اگر سیم بی‌رنگ شده بود، امکان این وجود دارد که فیوز دستگاه دچار سوختگی شده باشد.
 • در صورتی که آسیب دیده بود، باید برای تعویض آن اقدام کنید.
 • البته این نکته را فراموش نکنید که برای تعویض، قطعه فابریک اصل و درجه اول را خریداری نمایید.

دو پاسخ دیگر به پرسش “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم”

ایراد در منبع تغذیه و نیز خرابی در سوییچ‌های غشایی دستگاه ماکروفر می‌تواند علت کارنکردن دکمه‌های ماکروفر باشد. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم.اگر منبع تغذیه دستگاه آسیب ببیند، صفحه کلید ماکروفر خاموش می‌شود و دیگر چیزی نشان نخواهد داد. در این صورت باید اقدامات زیر را انجام داد:

 • ابتدا منبع تغذیه را تست کنید و از خراب بودن یا نبودن آن مطلع شوید.
 • دقت داشته باشید که برای چک کردن منبع نغذیه، باید ابزار و امکانات خاصی را در اختیار داشته باشید.
 • در هنگام تست این قطعه، حتما نکات ایمنی مربوطه را رعایت کنید.

اگر دیدید که صفحه نمایش ماکروفر روشن می‌شود اما دکمه‌های آن کار نمی‌کند، احتمالا از خود بپرسید چرا دکمه‌های ماکروفر کار نمی‌کند،در این هنگام به احتمال زیاد سوییچ‌های غشایی ماکروفر دچار آسیب شده‌اند. در این صورت مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا سوییچ‌های غشایی دستگاه را چک کنید.
 • تعمیر سوییچ‌های غشایی کار یک فرد ماهر و تخصصی است.
 • در صورت نیاز حتما از افراد متخصص مجاز مرکزی برای تعویض و یا تعمیر برای حل مشکل کمک بگیرید.

تعمیر دکمه های ماکروفر

خراب شدن پنل کنترل پاسخی دیگر برای پرسش “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم”

رایج‌ترین مشکلی که ممکن است باعث کار نکردن دکمه‌های ماکروفر شود، خراب بود پنل کنترل دستگاه ماکروفر می‌باشد. این مشکل را زمانی متوجه می‌شوید که دکمه‌های روی صفحه را فشار می‌دهید اما ماکروفر شروع به کار نمی‌کند. پشت پنل کنترل یک صفحه لمسی وجود دارد، که خرابی آن باعث بروز این مشکلات می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید کار‌های زیر را انجام دهید:

 • متخصص ابتدا باید صفحه لمسی که دچار آسیب شده است را، از دستگاه جدا کنید و یا اقدام به بررسی صفحه کنترل اصلی کنید.
 • البته اگر به کار‌های فنی علاقه‌مند باشید و کمی در اینکار مهارت داشته باشید، خودتان نیز می‌توانید برای تعویض صفحه لمسی اقدام کنید.

دیگر مشکلات رایج در دستگاه ماکروفر

اکنون برای آشنایی بیشتر شما،  مشکلاتی که ممکن است باعث خرابی دستگاه شود را به طور خلاصه برایتان نام می‌بریم:خراب بودن قفل درب، خراب شدن پاور، خاموش شدن ماکروفر در حین کار دستگاه، خراب شدن لامپ دستگاه، دود کردن ماکروفر، روشن نشدن گریل، صدای زیاد دستگاه، روشن نشدن ماکروفر، نچرخیدن سینی دستگاه ماکروفر، جرقه زدن ماکروفر، دستگاه کار کند اما غذا گرم نشود، معیوب بودن خازن، شنیدن صدای نویز هنگام کار کردن دستگاه، معیوب شدن ترایاک دستگاه در زمان بروز این مشکلات نیز بهتر است به سراغ نمایندگی و یا مراکز تعمیر بروید و مشکل خود را در اسرع وقت رفع کنید.

جمع بندی نهایی

اکنون اگر برای ماکروفر‌تان مشکلی پیش آمد و از خود پرسیدید “چرا دکمه های ماکروفر کار نمی کند و چگونه آن را برطرف کنیم”. می‌توانید به آن پاسخ گویید، زیرا با قطعاتی که در علت ایجاد این مشکل دخیل هستند آشنا شده‌‌اید و در صورت پیدا کردن ایراد نحوه‌ی بر طرف کردن آن را نیز آموخته‌اید. البته پیشنهاد ما به شما این است که در این مواقع خود‌تان دست به کار نشوید، و از متخصصان و تعمیرکاران کاربلد و ماهر برای تعمیر ماکروفر خود کمک بگیرید.

امیدواریم که پاسخ پرسش خود را در این مقاله پیدا کرده‌ باشید و مطالب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟