نحوه بستن اجزای چرخ گوشت

بشر از ابتدا برای خوردن غذا به دنبال روش هایی بوده که بتواند به برنامه غذایی خود تنوع بخشیده و انواع مختلف غذاها را درست کند. در گذشته پس از کشتن حیوان، گوشت را با استفاده از ابزار تیز مانند چاقو برش داده و به قطعات کوچکتر تقسیم می کردند و آن را به سیخ کشیده و یا به صورت خورشتی پخت می نمودند.

رفته رفته پی بردند که می توان با استفاده از گوشت کوبیده شده نیز غذاهایی را تدارک دید و با استفاده از سنگ و یا هاون گوشت را در آن له نموده و به اشکال مختلف می پختند. طراحی اولیه چرخ گوشت از سال های پیش به وجود آمد و با گذشت زمان این دستگاه شکل مدرن تر و پیشرفته تری به خود گرفت و چرخ گوشت های امروزی به وجود آمد.در این مطلب به نحوه بستن اجزای چرخ گوشت به طور کامل پرداخته شده است.

با استفاده از چرخ گوشت می توان به چرخ نمودن گوشت، مرغ و مواد مختلف دیگر پرداخت و با استفاده از گوشت چرخ کرده غذاهای متنوعی مانند کباب، کوفته، شامی و … را درست کرد.

تعمیرات لوازم خانگی

البته بسیاری از افراد چرخ گوشت را وسیله ای غیر ضروری دانسته و به علت دردسرهایی که استفاده از این وسیله دارد مانند شست و شوی قطعات چرخ گوشت و بستن اجزای آن، ترجیح می دهند گوشت های چرخ شده بسته بندی را از فروشگاه ها تهیه نمایند و یا از قصابی ها بخواهند گوشت را برایشان چرخ کند.

اما با کسب اطلاعات و رعایت نکات مختلف می توان به راحتی به باز و بسته کردن اجزای چرخ گوشت و شستن آنها پرداخت و گوشت چرخ کرده را در منزل و به صورت بهداشتی تهیه نمود. با توجه به اهمیتی که بستن قطعات مختلف چرخ گوشت دارد و بسیاری از افراد در هنگام انجام این کار ممکن است با مشکل مواجه گردند.

چرخ گوشت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چرخ گوشت های خانگی از دو قسمت کلی موتور و بدنه تشکیل شده اند که قسمت بدنه خود شامل اجزای مختلفی بوده و موتور دستگاه معمولا از نوع یونیورسال می باشد. در ادامه به معرفی قطعات مختلفی که در چرخ گوشت به کار رفته است و چگونگی عملکرد هر یک پرداخته شده است.

موتور؛ اصلی ترین قطعه در چرخ گوشت

شاید بتوان مهم ترین قطعه ای که در همه دستگاه های مکانیکی به کار رفته است را موتور دانست و آسیب رسیدن به این قطعه می تواند منجر به عدم کارکرد دستگاه شده و هزینه بیشتری را نسبت به خرابی سایر قطعات برای شما به دنبال داشته باشد. موتورهای یونیورسال که در چرخ گوشت به کار می روند هم با جریان متناوب و هم با جریان مستقیم کار می کند و دارای گشتاور اولیه نسبتا زیادی بوده که باعث می شود این موتورها در سرعت های بالا آغاز به کار نمایند.

موتورهایی که در چرخ گوشت های خانگی به کار می رود نسبت به موتورهایی که در نوع صنعتی آن مورد استفاده قرار می گیرد ضعیف تر می باشند و در نتیجه نیاز است تا پس از مدتی حدود 15 دقیقه پس از کار کردن با دستگاه، ان را خاموش نمود تا موتور استراحت کرده و سپس مجددا آن را روشن می نماییم.

ممکن است برخی افراد اقدام به چرخ کردن پیاز و سیب زمینی با استفاده از چرخ گوشت نمایند که این کار بسیار اشتباه بوده و می تواند باعث رسیدن آب این مواد به موتور دستگاه گردد که در نهایت باعث آسیب دیدن و حتی سوختن موتور می گردد.

نحوه بستن اجزای چرخ گوشت

مخزن چرخ گوشت؛ دهانه ای استوانه ای جهت ورود گوشت

مخزن چرخ گوشت که به آن محفظه چرخ گوشت نیز گفته می شود نیز قطعه ای مهم در این دستگاه بوده که به گلویی متصل است و با دهانه ای بزرگی که دارد می توان گوشت را له داخل گلویی وارد نمود. باید توجه کرد که قطعات گوشت وارد شده به این قسمت نباید زیادی درشت باشند چرا که ممکن است در چرخ کردن گوشت مشکل ایجاد کرده و به موتور دستگاه فشار زیادی وارد گردد. جنس محفظه چرخ گوشت آهنی بوده و باید با استفاده از گوشت کوب مخصوص چرخ گوشت، قطعات گوشت را وارد این قطعه نمود.

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی ، با تمرکز بر رضایت مشتری به صورت شبانه روزی خدمات تعمیر و نصب انواع لوازم خانگی از جمله تعمیرات چرخ گوشت ، تعمیر یخچال ، تعمیر پنکه ، تعمیر پکیج ، نصب پکیج ، تعمیر کولر گازی و … و نیز سایر خدمات مرتبط با ساختمان نظیر لوله کشی ساختمان ، اجرای موتورخانه و … را با ضمانت تعمیرات ارائه می دهد. برای دریافت خدمات با شماره های  02166175744  یا 09337788989 تماس بگیرید.

چرخ دنده و بالا بردن گشتاور موتور

در داخل جعبه چرخ دنده قطعه ای پلاستیکی به نام چرخ دنده قرار گرفته که می تواند سرعت گشتاور موتور چرخ گوشت را بالا برده و سرعت دستگاه را پایین آورد. مکان قرار گرفتن چرخ دنده، درون میله حلزونی می باشد و زمانی که دستگاه روشن است و گوشت در حال چرخ شدن می باشد میله فلزی حلزونی داغ می شود و کم کم از چرخ دنده فاصله می گیرد.

در این هنگام باعث می شود تا گوشت به صورت کامل چرخ نشده و به صورت له شده از دستگاه خارج گردد. البته فاصله گرفتن این قطعات از یکدیگر سبب بروز صدایی نیز می گردد که نیاز است دستگاه را خاموش نموده تا برای مدتی استراحت کند و میله فلزی و چرخ دنده در فاصله مناسب از یکدیگر قرار بگیرند.

شبکه چرخ گوشت؛ قطعه ای کاربردی در دستگاه

اگر به قسمت بیرونی چرخ گوشت دقت کرده باشید متوجه وجود این قطعه می شوید که دارای سوراخ هایی هم اندازه می باشد که باعث می شود گوشت به صورت چرخ شده از دستگاه خارج گردد. جنس این قطعه نیز آهنی بوده و در دو مدل ریز و درشت وجود دارد که می توان از هر یک از این دو مدل بسته به اندازه دلخواه گوشت، استفاده نمود.

شست و شوی این قطعه مقداری سخت به نظر می رسد اما با خیساندن شبکه چرخ گوشت در آب جوش و سپس تمیز کردن با استفاده از مواد شوینده می توان آن را به راحتی تمیز نمود. علاوه بر آن با استفاده از چوب کبریت یا خلال دندان نیز می توان از شر چربی ها و گوشت های ریزی که در منافذ این قطعه گیر کرده اند خلاص شد.

نحوه بستن اجزای چرخ گوشت به این صورت است که این قطعه باید بر روی تیغ دستگاه بسته شود در غیر این صورت امکان چرخ شدن گوشت توسط دستگاه وجود نخواهد داشت.

میله حلزونی یا هدایت کننده فلزی

قرارگیری میله حلزونی یا فلزی در داخل گلویی چرخ گوشت بوده و وظیفه دارد تا گوشتی را که وارد دستگاه می گردد به سمت تیغه چرخ گوشت هدایت نماید. به علت ساختار مارپیچی که این قطعه دارد به آن میله حلزونی یا مارپیچی گفته می شود. وجود این قطعه باعث می شود تا تیغه دستگاه بتواند به درستی در سر جای خود قرار گیرد.

اجزای چرخ گوشت

تیغه چرخ گوشت؛ انجام عملیات اصلی چرخ کردن

حتما در ساختار چرخ گوشت تیغه هایی را در دستگاه به کار رفته است مشاهده نموده اید. این تیغه ها به صورت های سه پر و چهار پر موجود بوده و نیاز است تا چرخ گوشتی تهیه گردد که از تیغه هایی با جنس و کیفیت عالی برخوردار باشد چرا که عمل اصلی چرخ کردن گوشت توسط این تیغه ها صورت می گیرد.

نحوه بستن اجزای چرخ گوشت در قسمتی که تیغه باید نصب گردد به این صورت است که لبه تیز چرخ گوشت باید به سمت بیرون باشد تا بتواند عملیات چرخ کردن را به درستی انجام دهد.

طوقه و سینی چرخ گوشت

طوقه قطعه ای فلزی است که در قسمت جلویی شبکه نصب شده و باعث می شود قطعات داخلی چرخ گوشت به صورت محکم به یکدیگر اتصال داشته باشند و تیغه ها و شبکه در حین کار کردن از جای خود خارج نشوند.

سینی چرخ گوشت نیز در قسمت بالایی چرخ گوشت قرار دارد که می توان تکه های گوشت را درون آن قرار داد و با استفاده از گوشت کوب این قطعات را به داخل گلویی هدایت نمود.

در چرخ گوشت های جدید قطعه ای به نام سوسیس ساز نیز در دستگاه وجود دارد که می توان با وجود آن سوسسی را به صورت خانگی و کاملا بهداشتی تهیه نمود.

بستن اجزای چرخ گوشت

نیاز است تا پس از انجام عملیات چرخ کردن، قطعات مختلف دستگاه را باز نموده و آنها را با دقت شست. پس از خشک شدن این قطعات، اجزای چرخ گوشت باید به درستی و با دقت در جای خود قرار داده شوند. نحوه بستن اجزای چرخ گوشت به این صورت است که در ابتدا میله حلزونی یا مارپیچی را درون محفظه یا مخزن چرخ گوشت قرار می دهیم.

پس از آن نیاز است تا تیغه دستگاه به درستی در انتهای میله حلزونی قرار گیرد. این تیغه باید به گونه ای تعبیه شود که قسمت تیز آن رو به بیرون باشد. در ادامه، شبکه چرخ گوشت باید بر روی تیغه نصب گردد و لبه های اضافی که در اطراف آن وجود دارد به درستی در محل تعیین شده در محفظه چرخ گوشت قرار داده شود.

بعد از این که این قطعات نصب شدند نیاز است تا طوقه چرخ گوشت که حالت پیچی دارد را بر روی همه این ها نصب نموده و آن را در جهتی پیچید که این طوقه محکم گردد. پس از آن محفظه یا مخزن دستگاه را به همراه قطعاتی که در آن قرار داده ایم در مکانی از دستگاه که جایگاه مخزن می باشد قرار داده و آن را محکم می کنیم.

در انتها نیز سینی چرخ گوشت در قسمت بالا ی مخزن قرار داده می شود. برای بستن قطعه سوسیس ساز نیز باید شبکه چرخ گوشت را جدا نموده و به جای آن قطعه سوسیس ساز را قرار داد و سپس طوقه را محکم نمود.

زمانی که این مراحل انجام می گیرد حتما باید چرخ گوشت خاموش بوده و دوشاخه آن از پریز برق خارج گردد. در هنگام استفاده از چرخ گوشت نیز باید توجه کرد که به هیچ عنوان در هنگام قرار دادن گوشت در داخل دستگاه از انگشتان دست استفاده نکنید چرا که امکان گرفتن انگشتانتان توسط میله حلزونی وجود داشته و می تواند آسیب های جدی به بدنتان وارد نماید.

شرکت تکنیک سرویس پارس ارائه دهنده خدمات نصب و تعمیرات تخصصی از جمله تعمیر چرخ گوشت ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی ، نصب کولر گازی ، تعمیر قهوه ساز و … می باشد .برای اطلاعات بیشتراز طریق شماره های  02166175744  یا 09337788989  با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟