تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی

دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی

یکی از دلایل اصلی خرابی ماشین های ظرفشویی و روشن نشدن برد، خرابی این قطعه می باشد. ماشین ‌های ظرفشویی جدید ویژگی ‌های بیشتری نسبت به دستگاه ‌های قدیمی دارند. درست است که این امکانات ماشین‌ های ظرفشویی مدرن را برای استفاده با امکانات بیشتر راحت ‌تر می ‌کند، اما در عین حال، آنها را پیچیده ‌تر نیز می‌ کند.

تعمیر ظرفشویی

ماشین ظرفشویی در زندگی امروزی بخشی ضروری از زندگی روتین شده است و بدون آن، حداقل یک ساعت در روز را باید صرف شستن ظروف مورد استفاده بکنید. وقتی دکمه استارت ماشین ظرفشویی خود را فشار می دهید، روی آن حساب می کنید و انتظار دارید که بلافاصله روشن شود و شروع به اجرای برنامه شستشو جهت شستن ظرف ها کند و هیچ کسی این مورد را دوست ندارد و نمی خواهد ببنید که ماشین ظرفشویی خراب است.

تقریبا نیز غیر ممکن است که اگر هیچ تخصصی در تعمیرات وسایل برقی نداشته باشیم، بفهمیم کدام قطعه مشکل دارد. در بیشتر مواقع یک تعمیرکار متخصص باید جهت تعمیر لوازم خانگی، عیب یابی کند تا مشخص شود مشکل از کدام قطعه است.

تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر ظرفشویی و تعمیر برد ظرفشویی را برای برندهای مختلف نظیر تعمیر ظرفشویی سامسونگ ، تعمیر ظرفشویی ال جی ، تعمیر ظرفشویی دوو و انواع لباسشویی مثل تعمیر لباسشویی سامسونگ و دیگر برندهای ایرانی و خاجی با استفاده از قطعات اصل و گارانتی تعمیرات ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با ما تماس بگیرید.

فیلم تشریح دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی و لباسشویی

 دلایل کلی روشن نشدن ماشین ظرفشویی

همه لوازم خانگی مدرن دارای برد کنترلی هستند که در واقع به عنوان مغز ماشین عمل می کند. برد کنترلی تمام اجزای ماشین ظرفشویی را به هم متصل می کند و تمام عملکردهای ماشین ظرفشویی شما را کنترل و اجرا می کند.

دلایل کلی روشن نشدن ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • ایراد در منبع تغذیه ماشین ظرفشویی
 • خرابی سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی
 • خرابی فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی
 • تایمر خراب ماشین ظرفشویی
 • کنترل پنل ماشین ظرفشویی
 • خرابی رله استارت موتور
 • موتور ماشین ظرفشویی و خرابی آن
 • خرابی یا اشکال در برد ماشین ظرفشویی
 1. ایراد در منبع تغذیه ماشین ظرفشویی

در مرحله اول باید بررسی کنید و مطمئن شوید ماشین ظرفشویی برق دارد و دوشاخه و پریز مورد نظر سالم می باشد یا نه. باید مطمئن شوید که دوشاخه محکم در پریز روی دیوار قرار دارد و هیچ نشانه ای از آسیب یا ساییدگی روی دوشاخه و سیم آن وجود ندارد. همچنین شل بودن دوشاخه را نیز چک کنید.

چرا برد ظرفشویی روشن نمی شود

 1. خرابی سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی

سوئیچ قفل درب مورد بعدی است که باید به آن توجه کرد. در واقع سوئیچ قفل درب است که درب را بسته نگه می دارد و به ماشین ظرفشویی می گوید که درب بسته شده است و شروع کار و باز کردن آب برای شستشو بی خطر است.

اگر به هر دلیلی قفل درب یا سوئیچ قفل درب خراب شود، به هیچ وجه ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد. پس در این حالت امکان دارد فکر کنید که روشن نشدن ظرفشویی مشکل می تواند از برد نیز باشد.

تست قفل درب در ظاهر کار آسانی است که می توانید با بستن درب ماشین ظرفشویی آن را امتحان کنید.

در این تست اگر مشکل تشخیص داده نشد که هیچ. اگر تشخیص داده نشد، باید کنترل پنل ظرفشویی را باز کنید و با کلید مربوطه جریان برق را با یک مولتی متر تست کنید که برق دارد یا نه.

 1. خرابی فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی

فیوز حرارتی برای محافظت از قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی در برابر گرم شدن بیش از حد در نظر گرفته شده است که از آسیب های بیشتر و حتی آتش گرفتن آن جلوگیری می کند. اگر این فیوز حرارتی خراب شود، تا زمانی که آن را تعویض نکرده اید نمی توانید از آن استفاده کنید.

فیوز حرارتی به عنوان قطعه ای است که از گرم شدن بیش از حد برد کنترلی جلوگیری می کند. اگر فیوز حرارتی خراب شود، برق به برد کنترلی نخواهد رسید تا زمانی که تعویض شود.

 1. تایمر خراب ماشین ظرفشویی

تایمر در ماشین ظرفشویی چرخه شستشو را ردیابی و کنترل می کند. تایمر در داخل مجموعه کنترل پنل قرار دارد و اگر این تایمر از کار بیفتد، ممکن است ماشین ظرفشویی نتواند کار کند و باید تعویض شود.

 1. کنترل پنل ماشین ظرفشویی

بدیهی است که ماشین ظرفشویی دارای تعداد زیادی قطعات مختلف است و خرابی هر یک از این قطعات به راحتی می تواند باعث از کار افتادن کنترل پنل شما شود. حتی برخی از این قطعات می تواند کل ماشین ظرفشویی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خرابی اساسی در ماشین شود.

کنترل پنل ماشین ظرفشویی شامل دکمه ها، تنظیمات و برد به عنوان مغز و کامپیوتر اصلی جهت اجرای برنامه ها است که چرخه های شستشو را کنترل می کند. بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید، از این طریق می توانید بفهمید که ماشین ظرفشویی شروع به کار می کند یا اصلا کار نمی کند.

 1. خرابی رله استارت موتور

سیگنال استارت به موتور توسط رله استارت موتور انجام می شود و چیزی است که به موتور ماشین ظرفشویی می گوید که کار کند. اگر رله خراب باشد و کار نکند، ماشین ظرفشویی سیگنال های لازم جهت ادامه شستشو را دریافت نخواهد کرد.

 1. موتور ماشین ظرفشویی و خرابی آن

گردش آب داخل ماشین ظرفشویی را موتور دستگاه انجام می دهد که اگر موتور کار خود را به درستی انجام ندهد یا کلا روشن نشود، ظروف نیز تمیز نخواهند شد.

 1. خرابی برد ماشین ظرفشویی

همان طوری که گفته شد برد ماشین ظرفشویی در پشت کنترل پنل قرار دارد که می توان با آزمایشی ساده متوجه شد که کنترل پنل ایراد دارد یا می تواند از برد نیز باشد.

خرابی برد ظرفشویی

با فشار دادن دکمه های روی کنترل پنل می توان وجود مشکل در برد یا دکمه ها و کنترل پنل را چک کرد. به این شکل که اگر برخی از آنها کار می کنند و تعدادی از آنها کار نمی کنند، احتمالا به این معنی است که مشکل در کنترل پنل وجود دارد.

در غیر این صورت، اگر هیچ یک از دکمه ها کار نکرد، به احتمال زیاد مشکل از جای دیگر و برد نیز می تواند باشد که دلیل روشن نشدن برد ظرفشویی نیز خرابی آن است.

دیگر مشکلاتی که می توان قبل از شک در مورد خرابی برد و با چک آن ها مشکل را بررسی کرد کثیفی کنتاکت ها می باشد.

یکی از ساده ترین مشکلات، کثیف شدن کنتاکت های برد کنترل است که به راحتی می توان بعد از تمیزی یا جایگزین کردن آن ها مشکل را به راحتی حل کرد. برد کنترلی در ماشین ظرفشویی از طریق این کابل ها اتصالات را با سایر اجزای ماشین ظرفشویی برقرار می کند که در صورت کثیف بودن می تواند از عملکرد صحیح قطعات متصل به ماشین ظرفشویی جلوگیری کند.

علائم مشکلات برد کنترل ماشین ظرفشویی و دلایل روشن نشدن آن

برخی از علائم مشکلات برد کنترل ماشین ظرفشویی که نشانه خرابی آن است عبارتند از:

 • وقتی دکمه استارت را جهت شروع به شستن ظرف ها فشار می ‌دهید.
  • برنامه ‌شستشو شروع نمی‌ شود.
  • برنامه ‌شستشو با تاخیر شروع می ‌شود.
  • کلا ماشین ظرفشویی در برخی از برنامه های ‌شستشو کار می ‌کند.
 • کدهای خطا یا چراغ های چشمک زن با توجه به نوع و برند ماشین ظرفشویی ظاهر می شوند.
 • کلا ماشین ظرفشویی کار نمی کند.
 • با هر بار اجرای برنامه ها ماشین ظرفشویی مشکلات مختلفی دارد.
 • آبگیری ماشین ظرفشویی درست انجام نخواهد شد.
 • تایمر وظیفه خود را به خوبی انجام نخواهد داد.
 • خاموش شدن و اجرای ناقص برنامه شستشو ماشین ظرفشویی
 • تخلیه نشدن آب شستشوی ظرفشویی
 • داغ نشدن آب جهت شستشوی ظروف
 • تخلیه نکردن آب پس از شستشو

در صورت نیم سوز شدن قطعات مختلف برد، مثل خازن و برد، امکان روشن آن وجود دارد که به احتمال زیاد با اجرای ناقص برنامه های شستشو همراه خواهد بود.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که در حالی که قطعه ها نیم سوز شده اند، کلا ماشین کار نکند.

علت های اصلی روشن نشدن برد ماشین های ظرفشویی

بردها ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیفتند، یا این که کار خود را به درستی انجام ندهند. علت های اصلی روشن نشدن برد ماشین های ظرفشویی عبارتند از:

 • رطوبت زیاد محیط و آب باعث آسیب به برد شود.
 • گرد و خاک زیاد محیط باعث آسیب به برد شود.
 • افزایش ولتاژ و نوسان برق به آنها آسیب رسانده باشد.
 • استفاده از بردهای غیر متعارف برای برند دستگاه
 • به دلیل اشتباهات در فرآیند تولید ممکن است برد معیوب باشد.
 • نیم سوز شدن قطعات برد ماشین ظرفشویی
 • اتصال کوتاه در سیم پیچی های دستگاه
 1. رطوبت زیاد محیط و آب

گرما و رطوبت از عواملی هستند که باعث ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه شده و باعث می شود برد بسوزد.

استفاده از ماشین ظرفشویی در محلی مناسب و تمیز کردن آن با یک پارچه می تواند راه حل مناسبی برای دوری از رطوبت و آب جهت آسیب رسیدن به برد باشد.

 1. استفاده از بردهای غیر متعارف برای برند دستگاه

درست است که بسیاری از قطعات به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و خراب و فرسوده می شوند و نیاز به تعویض یا تعمیر و سرویس دارند، اما استفاده از  بردهای غیر متعارف و نامناسب برای برند دستگاه نیز یکی دیگر از علت های آن می باشد.

علت روشن نشدن برد ظرفشویی

به همین دلیل است که در صورت بروز چنین مشکلاتی باید از نمایندگی های مجاز برای تعمیر و تعویض قطعات جهت جلوگیری از تقلب برای جایگزینی قطعات استفاده شود.

 1. نوسان برق و آسیب برد به این دلیل

یکی از مهمترین علت های سوختن برد ماشین ظرفشویی نوسان برق می باشد. چرا که برد دارای قطعات حساسی مثل خازن ها، فیوزها و… می باشد و با وارد شدن جریان زیاد به برد، ممکن است بسوزد. استفاده از دستگاه با محافظ مناسب و استفاده نکردن از آن در ساعات اوج مصرف برق برای جلوگیری از نوسانات برق می تواند راه حلی منطقی و مناسب باشد.

تعمیر برد ماشین ظرفشویی به دلیل روشن نشدن آن را به چه کسی بسپاریم؟

تعمیر برد ماشین ظرفشویی ناشی از روشن نشدن برد را با توجه به این که کاری تخصصی و پیچیده می باشد باید به تعمیرکاران و نمایندگی های مجاز بسپارید تا ضمن عیب یابی دقیق با داشتن تجهیزات مناسب جهت تعویض قطعات نیم سوز و … بتواند این قطعه مهم ماشین ظرفشویی را برای شما تعمیر کنند تا یه مدتی نیز برای شما کار کند. چرا که تعمیرهای چندین باره امکان افزایش هزینه ها را دارد که شاید تعویض برد به صرفه تر از آن باشد.

مطمئنا تعمیرکار با انصاف نیز اول شدت خرابی را به شما می گوید که صلاح شما در تعویض برد است یا تعمیرآن و سپس مطابق خواسته شما با بیان هزینه ها شما را راهنمایی می کند.

پس همیشه سعی کنید از اشخاص و شرکت هایی که به عنوان نمایندگی محصولات هستند استفاده کنید تا مشکلات کمتر با تعمیر یا تعویض مناسبی را داشته باشید.

مرکز تعمیرات لوازم خانگی تکنیک سرویس پارس خدمات خود را با پوشش تمامی مناطق تهران توسط تعمیرکاران حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. برخی از خدمات این مرکز شامل تعمیر لباسشویی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر یخچال و … می باشد. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در سایت ثبت سفارش نمایید.

مقالات مشابه: دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد