علت نچرخیدن ظرف در ماکروفر چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

یکی از لوازم خانگی محبوب که در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد ماکروفر می باشد که این دستگاه قادر به گرم کردن و یخ زدایی از مواد غذایی مختلف می باشد. علاوه بر آن برخی ماکروفرها و سولاردم ها می توانند جایگزین فر گشته و جهت پخت و پز و یا شیرینی پزی مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به الکتریکی بودن این وسیله، مشکلات و خرابی های مختلفی ممکن است در آن بروز نماید که برای تعمیر آنها نیاز به حضور تعمیرکار حرفه ای می باشد. ماکروفرها دارای یک سینی می باشند که در هنگام کار کردن ماکروفر، این سینی باید بچرخد و در صورت عدم چرخش آن غذا به درستی گرم نخواهد شد و عملکرد ماکروفر مختل می گردد. با توجه به این که نچرخیدن سینی ماکروفر از جمله مشکلات رایج در این دستگاه می باشد در این مقاله به علت نچرخیدن ظرف در ماکروفر چیست و چگونه آن را برطرف کنیم پرداخته شده است.

مکانیسم عملکرد ماکروفر

ماکروفر توسط امواج رادیویی که از فرکانس بالایی برخوردار می باشند کار می کند و این امواج منجر به گرم شدن و پخته شدن مواد غذایی می گردند. فرکانس این امواج در حدود 2.5 گیگاهرتز می باشد و در این فرکانس، امواج توسط مولکول های آب و غذا جذب شده و در نهایت گرم می گردند. مولکول های آب دارای دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن می باشند که هیدروژن ها دارای بار مثبت و اکسیژن دارای بار منفی می باشد. میدان الکتریکی که در ماکروفر ایجاد می گردد باعث می شود این مولکول ها دچار پیچ و تاب خوردگی شده و اصطکاک و در نهایت گرما ایجاد نمایند که در انتها سبب پخته شدن مواد غذایی می گردد.

امواجی که در ماکروفر وجود دارند توسط قطعه ای به نام مگنترون تولید می گردند. محل قرارگیری مگنترون در دیواره داخلی کابین و پشت منافذ شبکه ای ان می باشد. برخورد این امواج با مواد مختلف باعث می شود امواج جذب شده یا منعکس و بازتاب گردند. به دلیل این که مواد غذایی مختلف از آب تشکیل شده اند امواج برخورد کرده به آنها جذب شده و مواد غذایی گرم می گردند. یک سینی یا ریل در محفظه ماکروفر وجود دارد که مواد غذایی درون آن قرار داده می شود و در هنگام روشن کردن دستگاه، این سینی شروع به چرخیدن کرده و امواج به مواد غذایی تابیده می شوند.

چرا لازم است سینی ماکروفر در هنگام کار کردن بچرخد؟

امواج ماکروفر از مگنترون به دیواره های ماکروفر و سپس مواد غذایی برخورد می نمایند و سبب گرم شدن آن می گردند. چرخیدن سینی ماکروفر باعث می شود تا امواج تابیده شده به صورت یکنواخت به مولکول های غذا برخورد کرده و در نتیجه مولکول ها تحرک بیشتری پیدا کرده و امواج  به همه جای غذا برخورد نموده و به صورت کاملا یکنواخت گرم شود. در صورتی که این سینی نچرخد امواج به طور مستقیم به یک نقطه از غذا تابیده و به طور کامل گرم نخواهد شد.

نچرخیدن ظرف در ماکروفر

علت نچرخیدن ظرف در ماکروفر چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران ماکروفر با آن مواجه می گردند نچرخیدن سینی داخلی آن می باشد. مشکل نچرخیدن سینی گردان در انواع برندهای مختلف ماکروفر ممکن است ایجاد گردد و این مشکل به راحتی قابل برطرف شدن می باشد. دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند سبب بروز این مشکل گردند که در ادامه به این دلایل اشاره شده است.

وجود مشکل در موتور گردان

برای این که سینی ماکروفر قادر به چرخیدن باشد نیاز است تا موتور گردان انرژی مورد نیاز را برای چرخیدن فراهم نماید. گاهی اوقات ممکن است این موتور به دلایل مختلفی دچار خرابی و مشکل گردد که در این صورت امکان چرخش سینی وجود نداشته و توزیع یکنواخت گرما صورت نمی گیرد.

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید نیاز است تعمیرکار حرفه ای ماکروفر را مطلع نموده تا این قطعه را مورد بررسی قرار دهد. برا این کار تعمیرکار در ابتدا سینی و کوپلینگ را از ماکروفر خارج کرده و پس از آن پیچ های عقب ماکروفر را باز می نماید. در ادامه نیاز است تا صفحه پایینی را کنار گذاشته و با استفاده از یک پیچ گوشتی ترمینال هایی را که به موتور گردان وصل می باشند مورد بررسی قرار دهد. در نهایت با استفاده از یک مولتی متر از وجود جریان در پایانه ها و موتور گردان اطمینان حاصل نموده و در صورتی که مولتی متر جریانی را نشان دهد نشان دهنده سوختن موتور می باشد که باید تعویض گردد.

خراب بودن کوپلینگ زیر سینی

برای این که سینی ماکروفر بتواند به راحتی بچرخد، در قسمت زیرین آن از یک قطعه پلاستیکی به نام کوپلینگ استفاده می شود که می تواند حرکت موتور را به سینی منتقل نموده و سینی را حرکت دهد. قطعه کوپلینگ از سه پره پلاستیکی تشکیل شده است و گاهی ممکن است در اثر سنگین بودن ظرف غذا یا مشکلات دیگر، این قطعه دچار شکستگی شده و در چرخیدن سینی اختلال ایجاد نماید.

برای این که بتوان کوپلینگ زیر سینی را مورد بررسی قرار داد در ابتدا نیاز است تا سینی گردان را برداشته و کوپلینگ را چک کرد که شکسنگی یا ترکی بر روی آن وجود نداشته باشد. خوشبختانه در صورت وجود هرگونه مشکلی در کوپلینگ، امکان تعویض آن وجود داشته و هزینه زیادی را در بر نخواهد داشت.

خرابی شفت موتور

برای این که موتور گردان بتواند به سینی و کوپلینگ متصل شود از قطعه ای به نام شفت استفاده می گردد که باعث می شود انتقال حرکت از موتور به سینی انجام شده و سینی قادر به چرخیدن باشد. جنس شفت را از فلز انتخاب می کنند تا در طولانی مدت و در اثر کار کردن زیاد دچار مشکل نگردد اما این قطعه می تواند در صورتی که ظرف مواد غذایی با وزن بالا بر وی آن قرار گیرد دچار مشکل شده و باعث عدم چرخش سینی گردد.

تعمیرکار می تواند با برداشتن سینی ماکروفر قطعه شفت را مورد بررسی قرار داده و مشکلات احتمالی را در آن با مشاهده ظاهری چک نموده و در صورت وجود مشکل در آن، این قطعه را تعمیر یا تعویض نماید.

وجود مواد غذایی مختلف در سینی ماکروفر

نگهداری درست از ماکروفر و نظافت روزانه آن می تواند از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات در این دستگاه جلوگیری نموده و سبب افزایش طول عمر آن گردد.  گاهی اوقات ممکن است مواد غذایی مختلفی مانند چربی ها و باقیمانده انواع غذاها در قطعات مختلف سینی ماکروفر مانند کوپلینگ یا موتور و شفت آن گیر کرده و در نتیجه باعث عدم چرخش آن گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا ماکروفر را از برق کشیده و سینی آن را جدا کرده و با یک دستمال اقدام به تمیز نمودن قطعات مربوط به سسینی نمایید. البته این کار باید با احتیاط انجام شده چرا که ممکن است در اثر ایجاد ضربه قطعه های کوپلر یا شفت دستگاه دچار مشکل شده و نیاز به تعویض پیدا کنند.

 ظرف در ماکروفر

عدم جایگذاری درست سینی در ماکروفر

زمانی که پس از تمیز کردن سینی ماکروفر می خواهید آن را در جای خود قرار دهید باید دقت کنید تا سینی به درستی در پایه های مربوطه قرار گرفته و چفت شود چرا که یکی از علت های نچرخیدن سینی ماکروفر می تواند قرار نگرفتن درست آن در سر جای خود باشد. علاوه بر آن غلتک هایی در زیر سینی وجود دارد که در صورت خرابی و یا شکستگی آنها ممکن است سینی قادر به چرخیدن نباشد.

خراب بودن برد الکترونیکی ماکروفر

برد الکترونیکی از جمله قطعات مهمی است که در ماکروفر نقش اصلی را ایفا می کند و دستورات لازم را به سایر قطعات برای کار کردن دستگاه صادر می کند. در صورتی که هیچ از موارد گفته شده دلیلی برای نچرخیدن سینی ماکروفر نبود باید به سراغ برد دستگاه رفت و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد. خراب بودن برد و یا سوختن آن می تواند هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد.

نکات مورد توجه در نگهداری و تعمیر ماکروفر

ماکروفر از جمله وسایلی است که نگهداری درست از آن ضروری بوده و باید پس از استفاده از این دستگاه، محفظه داخلی آن به دقت تمیز گردد. البته برای انجام این کار دستگاه را باید خاموش نموده و ترجیحا دوشاخه آن را از برق جدا کرد. استفاده از روف و غذاهای سنگین در ماکروفر می تواند باعث آسیب رساندن به قطعات آن شده و عملکرد دستگاه را مختل نماید. ظروف مورد استفاده در ماکروفر باید از جنس پیرکس بوده و هرگز از ظروف فلزی و پلاستیکی در این دستگاه استفاده نگردد.

قرار دادن آب در ماکروفر سبب تشکیل بخار و آسیب رساندن به اجزای داخلی دستگاه گردد و نباید به هیچ عنوان درون ماکروفر قرار داده شود. همچنین هیچ وقت ماکروفر را به صورت خالی روشن نگذارید چرا که امواج تولید شده به دیواره های دستگاه برخورد نموده و غذایی وجود ندارد که آن را جذب نماد و در نتیجه این امواج منعکس شده و به قطعات ماکروفر رسیده و می تواند باعث آسیب دیدگی و حتی سوختن آنها گردد.

در نهایت این نکته را باید گفت که امواج ماکروفر می تواند خطرات بسیاری را برای افراد به دنبال داشته باشد و در صورتی که توجه کافی در هنگام تعمیر ماکروفر نگردد امکان آسیب دیدن به فرد و وقوع جرقه و آتش سوزی وجود خواهد داشت. در نتیجه توصیه می شود جهت انجام هرگونه تعمیراتی در ماکروفر از تخصص تعمیرکار استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟