تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
پکیج چگالشی

پکيج چگالشی چیست؟ نحوه کارکرد و مزایای آن

پکیج چگالشی و اصطلاح چگالش به نحوه عملکرد پکیج اشاره دارد. سیستم کاری همه دیگ ها (بویلرها) قبلا غیر متراکم بود، به این معنی که گازهای زائد و گرمای تولید شده توسط پکیج در خارج از خانه منتشر شده و منجر به هدر رفتن مقدار قابل توجهی انرژی، گرما و در نتیجه پول می شد. برای بهره وری بیشتر بویلرها، پکیج های های چگالشی ساخته شدند.

تعمیر پکیج

پکیج های چگالشی دارای 2 مبدل حرارتی داخلی هستند تا از هدر رفتن حرارت کمتر اطمینان حاصل شود. به همین دلیل پکیج نیازی به کار سختی ندارد و انرژی کمتری مصرف می کند. پکیج های چگالشی در مقایسه با پکیج های معمولی، سوخت و توان کمتری مصرف می‌کنند و همچنین انتشار CO کمتری نیز دارند.

هنگامی که به دنبال خرید و نصب پکجی جدید برای خانه یا محل کار خود هستید، خرید و استفاده از بهترین نوع پکیج شاید در نگاه اول سخت باشد ولی با توجه به استفاده از تکنولوژی چگالش می توان این مورد را راحت تر درک کرد که اگر بخواهیم هزینه انرژی مصرفی کمتری با افزایش کارایی وسیله خریداری کنیم، پکیج های چگالشی جوابی به این سوال خواهد بود.

همچنین اگر در مورد انتخاب پکیج مورد استفاده شبهه داشته باشید این را بدانید که در واقع، تمام پکیج های مدرن، پکیج های چگالشی هستند. یعنی همه انواع پکیج های ترکیبی، سیستمی یا معمولی که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته می شود.

تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر و اجرای تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر پکیج ، تعمیر رادیاتور ، تعمیر کولر گازی و لوله کشی ساختمان را توسط تکنسین های آموزش دیده و ماهر و با گارانتی کیفیت خدمات ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

بویلر (پکیج) چیست؟

وظیفه بویلر گرم کردن آب جهت مصارف مختلف می تواند باشد. در مصارف دیگر می توان به بخار، روغن و … نیز اشاره کرد.

سیستم گرم کردن نیز به این شکل است که مطابق تنظیم ما از 30 درجه تا 90 درجه آب را گرم می کند و سپس آب مصرف شده و وقتی از آب استفاده می شود دما کم شده و در سیستم سوفاژ هم به دیگ بر می گردد و مجددا افت حرارت با روشن و خاموش شدن پکیج ادامه پیدا می کند تا همان دما را به ما بدهند.

به بویلرها پکیج یا دیگ نیز گفته می شود که به دسته بندی کلی پکیج های چگالشی و  غیر چگالشی تقسیم شده اند که در انگلیسی به ترتیب Condensing Boiler و Non – Condensing Boiler می باشند.

تفاوت های اصلی پکیج چگالشی با پکیج غیر چگالشی

در بویلر یا دیگ های غیرچگالشی گرما فقط به آب منتقل شده و بقیه کلا از طریق دودکش هدر می رود. حتی استفاده بهینه از همین انرژی نیز با توجه به نوع بویلر و سازنده آن نیز متفاوت است.

تفاوت پکیج چگالشی و معمولی

در دیگ های چگالشی حرارتی که در نتیجه احتراق از دودکش تخلیه می شد جذب شده و کندانس (بخار به مایع تبدیل می شود.) رخ می دهد.

آیا دیگ چگالشی (condensing boiler) با دیگ ترکیبی (Condensing Combi Boiler) یکی است؟

اگرچه این دو اصطلاح گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما در واقع متفاوت هستند. دیگ چگالشی هر دیگ بخاری است که از فناوری چگالش برای استفاده بهتر از گرمایی که از سوختن سوخت هایی مانند گاز یا نفت تولید می شود استفاده می کند. بنابراین یک دیگ ترکیبی می تواند یک دیگ چگالشی نیز باشد.

برخلاف دیگ های سیستمی و دیگ های معمولی، دیگ های ترکیبی نیازی به مخزنی برای ذخیره آب گرم جداگانه، مخزن سربار جداگانه در اتاق زیر شیروانی ندارند و همه اجزا داخلی هستند. این بدان معنی است که آنها به فضای زیادی نیاز ندارند و بنابراین برای املاک کوچکتر ایده آل هستند.

دیگ های ترکیبی ( combination boilerیا combi boiler)، نیاز به مخازن ذخیره سازی را برطرف می کند زیرا کل سیستم از طریق خود دستگاه کنترل می شود. یعنی هر موقعی آب نیاز داشتیم از همان جا آب گرم شده و با باز کردن شیر آب می توانیم از آن استفاده کنیم و نیاز به زمان برای گرم کردن آب ندارد. فضای کمتری را اشغال می کند و راندمان زیادی دارند. معایب نوع ترکیبی عبارتند از:

 • بیش از 2 حمام برای آب گرم جوابگو نیستند.
 • برای مناطقی که فشار شبکه آب ضعیف مناسب نیست.
 • با لوله کشی ها قدیمی ممکن است مشکل ساز شود.
 • ظرفیت کمی دارند و برای جاهای بزرگ مناسب نیستند.

پکیج چگالشی ترکیبی یکی از انواع پکیج های چگالشی مورد استفاده می باشد که انواع پکیج های چگالشی در کل عبارتند از:

 • پکیج چگالشی سیستمی یا مخزن باز
 • پکیج چگالشی ترکیبی

پکیج های چگالشی مخزن باز برخلاف پکیج های ترکیبی که در بالا نیز گفته شد برای ذخیره آب گرم نیاز به تانک یا مخزن و هم نیاز به فضا دارند که برای خانه های بزرگتر که دارای حمام و سوفاژ یا رادیاتور زیاد هستند مورد استفاده خواهند بود.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

پکیج چگالشی چگونه کار می کند؟

دیگ چگالشی از فناوری چگالش برای استفاده بهتر از گرمای تولید شده استفاده می کند. هنگامی که سوختی مانند گاز یا نفت سوزانده می شود، گازها از طریق دودکش آزاد می شوند. در یک نوع دیگ (بویلر) بخار غیر چگالشی این گازها به هوا رها می شوند و پتانسیل گرمایش آنها از بین می رود.

پکیج چگالشی چگونه کار می کند

با این حال، در دیگ یا پکیج چگالشی، گازهای داغ گرفته شده و از طریق یک مبدل حرارتی در مدار اولیه به سیستم بازیافت می شوند. بسته به نوع پکیج، مدار اولیه گرما را به مدار گرمایش (رادیاتور) یا آب گرم خانگی منتقل می کند. در پکیج های ترکیبی، آب گرم معمولا از طریق یک مبدل حرارتی ثانویه صفحه به صفحه گرم می شود. در پکیج هایی که چگالشی نیستند آب گرم می شود و در یک سیلندر در داخل ملک ذخیره می شود.

در واقع در دیگ چگالشی، گرمای موجود در گازهای دودکش را می توان جذب کرد و دوباره در سیستم گرمایش بازیافت کرد و برای پیش گرم کردن آب سرد ورودی به دیگ استفاده کرد. در طی این فرآیند، دمای گاز دودکش به سرعت از حدود 130 درجه به 50 درجه کاهش می یابد. این کاهش دما باعث تراکم می شود که نام آن یعنی چگالش نیز از آنجا گرفته شده است. این تراکم برای یک دیگ بسیار کارآمد می تواند دو لیتر در ساعت باشد و توسط لوله ای که به عنوان لوله میعانات شناخته می شود به خروجی فاضلاب شما تخلیه می شود.

چرا پکیج چگالشی ایمن تر است؟

پکیج های غیر چگالش معمولا هوا را از داخل اتاق می گیرند. از طرف دیگر، پکیج های چگالشی هوا را مستقیما از بیرون اتاقی که در آن قرار می گیرد جذب می کند و با عایق حرارتی کاملا آب بندی می شود. این یعنی هیچ خطری برای مکش به داخل دیگ وجود ندارد.

مزیت ایمنی دیگر پکیج های چگالشی این است که چون مایع تغلیظ شده از طریق لوله متصل به سیستم دفع می شود، خطر تماس با مواد سمی وجود ندارد.

پکیج های چگالشی یکپارچه و جمع و جور هستند که برای گرم کردن خانه های کوچکتر که مصرف زیادی برای گرمایش و آب گرم ندارند کاملا مناسب هستند. بر خلاف پکیج های معمولی یا سیستمی که به یک مخزن آب سرد در اتاق زیر شیروانی یا یک سیلندر آب گرم خارجی نیاز دارند، هر چیزی که پکیج های چگالشی نیاز دارد در داخل واحد است. این باعث می شود که در فضای مورد استفاده نیز صرفه جویی شود.

پکیج های چگالشی مستقیما آب را از شبکه اصلی گرفته و گرم می کنند و آب گرم را با فشار بالا به شیر یا دوش می دهند که در این حالت انرژی کمتری هدر می رود. زیرا نیازی به ذخیره آب گرم در سیلندر یا مخزن نیست.

پکیج های چگالشی در مقابل غیر چگالشی بسیار کارآمدتر هستند و مدل های جدیدتر می توانند به راندمان بیش از 90 درصد برسند. پکیج های بدون چگالش تنها قادر به دستیابی به راندمان بین 70 تا 80 درصد هستند.

در نتیجه، پکیج های چگالشی بسیار مقرون به صرفه هستند و می توانند از نظر پول و پرداخت قبض گرمایش صاحب خانه صرفه جویی کنند. همچنین از نظر انتشار کربن در خانه و اتمسفر پکیج چگالشی گزینه سبزتری از نظر محیط زیستی می باشد.

مزایای پکیج های چگالشی

مزایای پکیج های چگالشی عبارتند از:

 • قبض انرژی کمتر
 • نصب آسان
 • مصرف کم سوخت های فسیلی
 • مصرف انرژی کمتر
 • به حداقل رساندن انتشار گاز CO
 • جلوگیری از ورود گازهای گلخانه ای به هوا
 • کاهش گرمایش زمین

نکات مهم و جالب در استفاده از پکیج های چگالشی

 • به راحتی روی دیوار نصب می شوند.
 • دارای دودکش کوتاه هستند که به راحتی می توان در فضای بیرون نصب کرد.
 • در مکان هایی چون زیر پله و… نیز می توان به راحتی نصب کرد و استفاده کرد.
 • با سرویس سالانه این نوع پکیج ها می توان کارایی پکیج را افزایش داد.
 • طول عمر پکیج چگالشی بر اساس کیفیت ساخت، مدل و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.
 • از آوریل 2005، تمام دیگ های گازی جدید نصب شده در بریتانیا طبق قانون ملزم شده اند که پکیج های چگالشی باشند و در اروپا از سال 2002 با توجه به ویژگی های پکیج های چگالشی این مورد شروع شده است.

مشکلات رایج پکیج های چگالشی

پکیج های چگالشی جریان ثابتی از میعانات را تولید می کنند که مانند سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی شما به فاضلاب خانه جهت تخلیه نیاز دارند.

مشکلات پکیج های چگالشی

برای ایمنی، اگر خروجی مسدود شود پکیج چگالشی شما به طور خودکار متوقف می شود. شایع ترین علت این امر یخ زدگی لوله میعانات گازی است.

هزینه پکیج های چگالشی و نحوه محاسبه براساس اتاق و حمام چگونه است؟

اندازه ها و انواع پکیج ها متناسب با نیازها و انواع مدل متفاوت است، بنابراین بهتر است از یک متخصص در این مورد مشاوره بگیرید تا مناسب ترین نوع پکیج را خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که گران ‌ترین مدل ‌ها با خروجی ‌های بیشتر ممکن است مناسب برای گرمایش و آب گرم خانه شما نباشند، زیرا ممکن است بزرگ ‌تر باشند و در نتیجه به درستی کار نکنند و همچنین هزینه ‌های غیر ضروری را به همراه داشته باشند.

اندازه پکیج چگالشی با خروجی کیلووات اندازه گیری می شود. هر چه حمام، رادیاتور و استفاده از آن ها بیشتر باشد، دیگ باید بزرگتر باشد. به عنوان مثال، خانه هایی با 2-3 اتاق خواب و یک حمام اغلب دارای پکیج چگالشی با خروجی 24-30 کیلووات هستند.

تعداد اتاق خواب 1-2 3-4 بیشتر از 4
تعداد اتاق خواب 0-10 10+ 20+
تعداد حمام 1 2-3 بیشتر از 3
اندازه های پیشنهادی 24-27 کیلو وات 28-34 کیلو وات 35-42 کیلو وات

آیا دود پکیچ یا دیگ های چگالشی مضر است؟

بله آنها مضر هستند و نباید استنشاق شوند. مهم است که مطمئن شوید گازهای خروجی از پکیج به درستی به بیرون منتقل می شود. باید از این مورد مطمئن شوید و همچنین اگر خانه شما دارای زنگ هشدار مونوکسید کربن است، اگر CO شناسایی شود، زنگ هشدار دود به صدا در می آید و اصلا جای نگرانی با سرویس درست و استفاده درست نخواهد بود.

تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی برقی و آشپزخانه از جمله تعمیر لباسشویی ، تعمیر یخچال و تعمیر جاروبرقی را با تعرفه های مصوب اتحادیه، توسط تعمیرکاران حرفه ای و با ضمانت استفاده از قطعات اصل ارائه می دهد.

مطالب مرتبط:

نحوه رسوب گیری پکیج و رادیاتور

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد