چیلر تراکمی چیست؟ بررسی جامع انواع چیلر تراکمی و اجزای آن

چیلرها همان گونه که از نامشان پیدا است نوعی سیستم سرمایشی هستند در سراسر دنیا از انواع مختلف آن ها برای مقاصد مختلف استفاده می شود. در حقیقت چیلر تراکمی یک دستگاه آب سرد کن است که از این آب سرد برای خنک کردن هوای ساختمان یا کاهش دمای ماشین آلات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. چیلرهای برقی دارای دو نوع برقی و گازی هستند. در داخل چیلرهای برقی یک کمپرسور وجود دارد که از برق تغذیه می کند و در داخل چیلرهای گازی از یک شعله استفاده می شود که نیاز به گاز دارد. انواع چیلرها در صنایع مختلف برای خنک کردن ماشین آلات، مواد، محصولات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوای عبوری از فن کویل یا هوا ساز کاربرد دارند. چیلرها به دو نوع کلی تقسیم می شوند. چیلر تراکمی و چیلرهای جذبی.

چیلر تراکمی

در چیلر تراکمی انرژی مورد استفاده برای کاهش دما انرژی برق و الکتریسیته است. یک چیلر تراکمی دارای چهار قطعه اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است که وظیفه تولید برودت را برعهده دارند. نحوه عملکرد چیلرهای تراکمی به این صورت است که ابتدا گاز داخل کمپرسور متراکم می شود و زمانی که وارد کندانسور می گردد توسط هوا یا آب خنک می شود. این کاهش دما موجب تبدیل شدن گاز به مایع می گردد. این مایع از لوله مویین یا شیر انبساط عبور می کند و وارد اواپراتور می شود.

فشار اواپراتور کمتر از قسمت های دیگر است. این فشار کم و گرمایی که در محیط اواپراتور وجود دارد باعث می شوند که مایع گرما را جذب کند و به بخار تبدیل شود. در نهایت گازی که تشکیل می شود مجدداً به کمپرسور باز می گردد و به این ترتیب چرخه ادامه پیدا می کند و محیط یا تجهیزات خنک می شوند. برای چرخه تبرید چیلرهای تراکمی معمولاً از گازهای CFC و HCFC استفاده می شود.

چیلر تراکمی

ساختمان چیلر تراکمی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

چهاز جزء اصلی چیلرهای تراکمی عبارتند از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور.

کمپرسور چیلر

کمپرسور دستگاهی است که در داخل چیلر تعبیه شده است و وظیفه دارد که مبرد را فشرده کند و فاز آن را تغییر دهد. انرژی مورد نیاز کمپرسورها انرژی الکتریکی است و بدون وجود آن ها چرخه تراکمی کامل نمی شود و خنک سازی محیط با موفقیت انجام نمی شود. انواع مختلفی از کمپرسورها  وجود دارند. کمپرسورهای پیستونی یا رفت و برگشتی، کمپرسورهای پیچشی یا اسکرو، کمپرسورهای روتاری یا دوار، کمپرسورهای حلزونی یا اسکرال و کمپرسورهای گریز از مرکز یا سانتریفیوژ.

گران قیمت ترین کمپرسورها، کمپرسورهای سانتریفیوژ و اسکرو هستند و ارزان ترین کمپرسورها، کمپرسورهای پیستونی و روتاری هستند. میزان مصرف انرژی کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی از همه کمپرسورها بیشتر است و کم مصرف ترین کمپرسورها، کمپرسورهای اسکرال دارای اینورتر، اسکرو مجهز به اینورتر و سانتریفیوژ هستند.

کمپرسورهای رفت و برگشتی از قطعات زیادی تشکیل شده اند که برای درست کار کردن احتیاج به مراقبت و بررسی منظم دارند. کمپرسورهایی که به اصطلاح به آن ها هرمتیک می گویند مانند کمپرسورهای اسکرال قابل تعمیر نیستند و زمانی که مشکلی برایشان پیش بیاید باید فوراً تعویض شوند. این در حالی است که کمپرسورهای سِمی هرمتیک مانند اسکرو قابل تعمیر هستند و می توانند با تعمیر مجدداً مورد استفاده قرار گیرند. نوع دیگری از کمپرسورها سانتریفیوژ هستند که با این که از اجزا و قطعات زیاد و پیچیده ای تشکیل شده اند اما به ندرت دچار خرابی می شوند. این کمپرسورها هم قابل تعمیر هستند اما تعداد کمی از متخصصان قادر به تعمیر آن ها هستند.

کندانسور چیلر تراکمی

یکی دیگر از قطعات اصلی چیلر تراکمی که وظیفه گرفتن گرمای مبرد و تبدیل آن به مایع را برعهده دارد کندانسور است. چیلرها را بر اساس نوع کندانسور آن ها به سه نوع هوا خنک، آب خنک و تبخیری تقسیم می کنند. کندانسورهای هوا خنک یا از لوله های مسی و پره های آلومینیومی تشکیل شده اند، یا از لوله های مسی و پره های مسی و یا از میکرو چنل آلومینیومی. کندانسورهای آب خنک یا به شکل پوسته و لوله هستند یا دو لوله ای و یا صفحه ای.

کندانسور هوا خنک  یا هوایی بدون نیاز به آب و فقط به کمک فن هایی که هوا را به گردش در می آورند عمل تقطیر یعنی تبدیل بخار به مایع را انجام می دهند. نحوه عملکرد این کندانسورها به این شکل است که هوا به کمک فن ها با سرعت از لا به لای لوله های پره دار عبور می کند و گرمای بخاری که در داخل لوله در جریان است را می گیرد و به اتمسفر انتقال می دهد. به این ترتیب دمای گاز داخل لوله ها کاهش می یابد و تبدیل به مایع می گردد.

نحوه عملکرد کندانسور آب خنک به این صورت است که گاز داغ از یک طرف وارد پوسته می شود و از طرف دیگر آب خنک وارد لوله های کندانسور می گردد. این آبی که در لوله ها جریان دارد گرمای گاز داخل پوسته را می گیرد و باعث تغییر فاز آن از گاز به مایع می شود. این آب خنک توسط برج خنک کننده تولید می شود و وارد کندانسور می گردد. زمانی که این آب خنگ گرمای گاز را می گیرد به آب گرم تبدیل می شود و سپس دوباره به برج خنک کننده برمی گردد تا به دمای مطلوب برسد و دوباره داخل کندانسور آب خنک به گردش در بیاید.

چیلر تراکمی

شیر انبساط چیلر

شیر انبساط وظیفه دارد که میزان جریان مبرد را بین کندانسور و اواپراتور کنترل کند. یعنی شیر انبساط میزان سوپر هیت شدن گاز خروجی از اواپراتور را کنترل می کند. اواپراتور به میزان خاصی از مایع مبرد احتیاج دارد تا بتواند به خوبی حرارت را انتقال دهد. اگر میزان سوپر هیت بالا رود بخار بیشتری وارد کمپرسور می شود و لازم است که مایع مبرد بیشتری وارد اواپراتور شود. وظیفه شیر انبساط این است که بین سوپر هیت و اندازه مایع مبرد تعادل ایجاد کند و مایع مبرد مورد نیاز اواپراتور را تأمین کند. دو نوع شیر انبساط وجود دارد : شیر انبساط ترمال یا حرارتی و شیر انبساط الکترونیکی.

اواپراتور

اواپراتور هم مانند کندانسور یک مبدل حرارتی است که با مبرد تبادل حرارتی انجام می دهد و در داخل چیلرهای حرارتی به کار برده می شود. معمولاً سطح انواع اواپراتورها از جنس مس است اما گاهی برای مقاومت بیشتر از مواد دیگری هم برای ساخت آن ها کمک گرفته می شود. مایع مبرد وارد اواپراتور می شود و پس از این که انتقال گرمایی صورت گرفت گاز تولید شده در اواپراتور مجدداً به کمپرسور منتقل می شود. انواع مختلفی از اواپراتورها وجود دارند که پرکاربرد ترین آن ها اواپراتور پوسته و لوله ای است. انواع دیگر اواپراتور عبارتند است از اواپراتور صفحه ای، اواپراتور فین دار و اواپرتور تیوبی.

چیلر جذبی چیست؟

تمامی چیلرها برای ایجاد سرما از آب استفاده می کنند. تفاوتی که چیلر های جذبی و تراکمی دارند این است که چیلرهای جذبی کمپرسور ندارند و با انتقال حرارت میان گاز جاذب و آب فرایند خنک سازی آب را انجام می دهند. اجزای تشکیل دهنده چیلرهای جذبی نیز متفاوت است. چیلرهای جذبی دارای ژنراتور، کندانسور، اواپراتور و جاذب هستند. چیلرهای جذبی انواع مختلفی دارند. چیلرهای تک اثره، دو اثره و شعله مستقیم از انواع چیلرهای جذبی هستند.

چیلر تراکمی

نحوه عملکرد چیلر جذبی به این صورت است که در داخل ژنراتور مبرد از جاذب جدا می شود و تبدیل به بخار می گردد. این بخار وارد کندانسور می شود و در آن جا متراکم شده و تغییر فاز می دهد، یعنی به مایع تبدیل می شود. این مایع وارد اواپراتور می شود و سپس بین مایع مبرد و سیال تبادل گرما رخ می دهد. آب گرم وارد اواپراتور می شود و زمانی که حرارت خود را از دست داد از اواپراتور به طرف فن کویل ها و هوا رسان ها جریان پیدا می کند.

چیلر گازی چیست؟

چیلر گازی یا گاز سوز مانند چیلر تراکمی کار می کند و تفاوت آن با چیلر تراکمی این است که انرژی مورد نیاز خود را از گاز شهری یا طبیعی تأمین می کند. مزیتی که این نوع چیلرها دارند این است که میزان مصرف برق آن ها بسیار اندک است . اجزای تشکیل دهنده چیلرهای گازی عبارتند از یک موتور احتراق داخلی گازسوز پیستونی، کمپرسور، کندانسور، شیر چهار طرفه برای تبدیل حالت سرمایش به گرمایش و برعکس، مبدل حرارتی صفحه ای و مبدل بازیافت حرارت اتلافی موتور.

تکنیک سرویس پارس یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی اعم از تعمیر و نصب چیلر محسوب می شود، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد