تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت از کار افتادن گرمایش کولر گازی

علت از کار افتادن گرمایش کولر گازی

 با توجه به فصول مختلف سال نیاز به سرمایش و یا گرمایش نیز داریم. برخی از کولر های گازی به گونه ای طراحی شده اند که در فصول سرد سال نیز به عنوان سیستم گرمایشی قابلیت استفاده دارند. گاهی ممکن است مشکلاتی برای کولر گازی رخ دهد که موجب اختلال در ایجاد گرمایش آن بشود. در ادامه عواملی که سبب ایجاد این مشکل می شوند را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر کولر گازی

تکنیک سرویس پارس خدمات اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی مختلف از جمله تعمیر تخصصی کولر گازی و تعمیر پکیج را با ارائه گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اصل ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات مورد نظر خود با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

فیلم معرفی دلایل ازکارافتادن گرمایش کولر گازی + راه حل

دلایل کار نکردن گرمایش کولر گازی

شاید این مورد برای شما هم پیش آمده باشد که کولر گازی تان در فصول سرما به درستی وظیفه گرمایش را انجام نمی دهد. این امر می تواند موجب آزردگی خاطر شما بشود.

در ابتدا بایستی بررسی کنید که آیا کولر گازی شما دارای قابلیت گرمایش هست یا خیر. برای اینکه از این موضوع  اطمینان حاصل کنید می توانید از راه حل هایی که در زیر ارائه شده است استفاده کنید.

راه حل:

 • بررسی کردن مشخصات موجود بر روی برچسب فنی کولر گازی و مشاهده عبارت HEATING
 • مراجعه به دفترچه راهنمای کولر گازی
 • بعضی از دستگاه ها با بررسی کردن MODE ریموت و پیدا کردن حالت گرمایشی که اغلب نماد خورشید بوده  یابه صورت نوشته، کلمه HEAT نوشته شده است، مشخص می گردد.
 • استعلام از نمایندگی فروش دستگاه

در ادامه مشکلاتی که سبب عملکرد نادرست کولر گازی خواهند شد را بررسی خواهیم کرد.

خراب بودن شیر برقی کولر گازی

یکی از عواملی که ممکن است موجب عدم گرمایش کولر گازی شود، خراب بودن شیر برقی است. این قطعه وظیفه سرمایش و گرمایش را بر عهده داشته و متناسب با تغییر مسیر گاز کولر تعیین می کند که باد گرم باید تولید شود یا باد سرد. ممکن است این قطعه مهم خراب شود.

راه حل: در صورت خرابی این قطعه، باید آن را تعویض و یا تعمیر کرد.

وجود خرابی در کمپرسور کولر گازی

کمپرسور موظف به متراکم و نیز کمپرس کردن گاز مبرد است. در صورتی که شما از کولر گازی خود انتظارات بالایی دارید، باید به دنبال کولری باشید که دارای کمپرسور قدرتمندی باشد.

خرابی در کمپرسور کولر گازی

راه حل: اگر کمپرسور کولر گازی شما دچار مشکل شد، باید از فردی متخصص کمک گرفته شود.

کثیفی فیلتر در کولر گازی

در صورتی که فیلتر کولر کثیف باشد و یا در صورت نیاز به تعویض، تعویض نشده باشد، علاوه بر اینکه در گرمایش و سرمایش سیستم مشکل ایجاد می شود، امکان بروز مشکل در برخی قطعات نیز وجود دارد.

کثیفی فیلتر کولر گازی

راه حل: برای رفع این مشکل فیلتر ها باید تمیز شوند. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید.

 • گام اول – ابتدا کولر را خاموش کنید.
 • گام دوم – در این مرحله باید قاب بدنه کولر گازی را بردارید تا به فیلتر دستگاه برسید. برای این که این کار را انجام دهید کافی است که برای کنترل دریچه دستانتان را در دو سمت قرار داده و ضامن های موجود را باز کنید. توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار حتما دفترچه راهنما را مطالعه نمایید چرا که دریچه برند های متفاوت با هم تفاوت دارند.
 • گام سوم – در صورت مشاهده غبار بر روی فیلتر ها، آن را به آرامی جدا کرده و بشویید. برای این منظور می توانید از یک برس نرم و آب استفاده کنید. شما همچنین می توانید از مواد شوینده معمولی برای این کار استفاده کنید.
 • گام چهارم – بگذارید فیلتری که شستشو شده است خشک شود به طوری که هیچگونه رطوبطی روی آن باقی نماند.
 • گام پنجم – فیلتر را در سر جای خود قرار دهید.
 • گام ششم – بدنه کولر را در سر جای خود قرار دهید.

کم بودن گاز مبرد در کولر گازی

گاز مبرد در عملیات سرمایش و نیز گرمایش کولرهای گازی اثر مستقیم دارد. در صورتی که کولر با کمبود این گاز مواجه شود، عملکرد کولر با مشکل مواجه خواهد شد.

کم بودن گاز مبرد در کولر گازی

راه حل: جهت رفع این مشکل کافی است تا شارژ مجدد صورت گرفته و همچنین سرویس به صورت دوره ای حتما انجام شود.

خراب بودن ترموستات در کولر گازی

ترموستات دستگاه موظف به تنظیم دما با توجه به ریموت کنترل است. در صورتی که شاهد این بودید که هوای خروجی متناسب با تنظیمات نیست، ترموستات دستگاه با مشکل روبرو شده است.

خراب بودن ترموستات در کولر گازی

راه حل: برای رفع مشکل خرابی ترموستات، این قطعه باید توسط افراد متخصص تعویض و یا تعمیر گردد.

خراب بودن سنسور دما در کولر گازی

سنسور دما وظیفه تشخیص دما را بر عهده دارد. نحوه عملکرد آن به این صورت است که در صورت تغییر دما، مقاومت سنسور عوض شده و این تغییرات به برد الکترونیکی دستگاه منتقل خواهد شد و سپس سیستم محیط را گرم می کند. در صورتی که این قطعه با مشکل روبرو شود، در زمستان باد سرد تولید می کند.

خراب بودن سنسور دما در کولر گازی

راه حل: به منظور حل مشکل این قطعه تنها راه حل تعویض و یا تعمیر آن توسط یک فرد متخصص است.

خراب بودن برد الکترونیکی کولر گازی

برد الکترونیکی دستگاه حکم مغز آن را دارد. در صورتی که برد دستگاه با مشکل روبرو شود، عملکرد سیستم با اختلال مواجه خواهد شد.

خراب بودن برد الکترونیکی کولر گازی

راه حل: به دلیل پیشرفته بودن برد الکترونیکی، عیب یابی آن به مهارت و دانش احتیاج دارد. به همین منظور برای تعمیر و یا تعویض آن از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

خدمات تعمیرات برد کولر گازی توسط تکنسین های آموزش دیده و مجرب تکنیک سرویس پارس بصورت 24 ساعته و با هزینه مصوب اتحادیه ارائه می شود. از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 خدمات مورد نظر خود را سفارش دهید.

وجود مسدودی در ورودی هوا

لوله هایی از جنس مس به عنوان لوله های رابط در کولر گازی استفاده می شوند. دلیل استفاده از لوله های مسی این است که دارای انعطاف پذیری خوبی بوده و می توانند به آسانی خم شوند. این لوله ها ممکن است بر اثر ضربه هایی که به آن ها وارد می شود و یا له شدگی، دچار مسدودی شوند و در پی آن هوای لازم برای کولر تامین نگردد.

راه حل: جهت رفع این مشکل لوله ها باید توسط تعمیرکار تعویض شوند.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

خراب بودن اورلود کولر گازی

در ابتدا بهتر است که به تعریف اورلود بپردازیم. اورلود به قطعه ای گفته می شود که در اغلب دستگاه های برقی وجود دارد و موظف به جلوگیری از آسیب و یا سوختن قطعات اصلی وسیله برقی است. در کولر های گازی اورلود موظف است زمانی که سیم پیچ کمپرسور داغ شد، نگذارد بیشتر از حد معمول گرم شود و جریان برق را قطع کند تا کمپرسور نسوزد.

خراب بودن اورلود کولر گازی

به طور کلی اورلود نقش مهمی در کولر های گازی ایفا می کند چرا که مانع از آسیب دیدن جدی کولر گازی و سوختن موتور آن خواهد شد. ممکن است اورلود خراب شود. با توجه به نکاتی که گفته شد اصلا به نفع دستگاه شما نیست که بدون اورلود به کار خود ادامه دهد. دلایلی که سبب فعال شدن اورلود دستگاه شما خواهد شد عبارت اند از:

 • خراب بودن خازن کمپرسور
 • شارژ بیش از حد معمول گاز مبرد
 • افزایش فشار کندانسور و کثیفی آن
 • نوسانات برق
 • اختلالات مکانیکی در کمپرسور
 • وجود مشکل در قطعات کمپرسور

راه حل: در صورتی که اورلود دستگاه شما معیوب شد به شما توصیه می کنیم هرچه سریع تر آن را تعمیر کنید چرا که  نبود آن ممکن است خسارات دیگری را نیز به همراه داشته باشد و این اصلا به صرفه نیست.

خرابی فن کولر گازی

فن قطعه ای از کولر گازی است که تشکیل شده است از یک پروانه، موتور و بلوور که در واقع هوای مورد نیاز سیستم کولر را که در حین فعالیت به آن نیاز دارد تامین می کند. این قطعه هم همانند سایر قطعات به دلایل مختلف امکان خراب شدن دارد.

خرابی فن کولر گازی

این دلایل عبارت اند از:

 • خراب بودن موتور فن
 • خراب بودن شفت داخلی و خارجی
 • خراب بودن موتور بلوور
 • خراب بودن خازن
 • اختلال در سنسور دما
 • خراب بودن ترموستات
 • اختلال در سوئیچ چند وضعیتی
 • خراب بودن برد کنترل اصلی

راه حل: همانطور که در بالا دلایل خرابی فن را مشاهده می نمایید دلایل خرابی تخصصی بوده و نیاز به دانش فنی دارد بنابراین برای تعمیر حتما نیاز به فردد متخصص است.

سخن نهایی: همانند هر دستگاهی کولر گازی نیز ممکن است دچار مشکلاتی شود و به درستی عمل نکند. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یک به یک در این مقاله بررسی شدند. برخی از این مشکلات را ممکن است شما بتوانید به سادگی حل کنید اما برخی از آن ها تخصصی بوده و نیاز به دانش فنی دارند.

برخی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل لوله کشی ساختمان ، نصب پکیج ، تعمیرات موتورخانه و … می باشد. تمامی خدمات توسط تعمیرکاران ماهر و با گارانتی کیفیت خدمات ارائه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد