تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
کارنکردن دور کند کولر آبی

دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی

کولرهای آبی با توجه به این که با تبخیر آب موجب خنکی هوای محیط مورد نظر می شوند، برای محیط های با رطوبت بالا مناسب نیستند و عملا کارایی ندارند. اما با توجه به این که نصب راحتی دارند، گزینه ای مناسب به عنوان خنک کننده اتاق و… بوده و نسبت به کولرهای گازی مقرون به صرفه نیز می باشند.

کولر آبی و مکانیزم های عملکردی آن ها بسیار ساده تر از کولرهای گازی هستند. این حرف بدان معناست که فقط چند مشکل مهم وجود دارد که اگر ایراد را به متخصص آن بسپارید، در کمترین زمان ممکن آن را حل خواهند کرد.

تعمیر کولر آبی

کلا قطعات مکانیکی و الکتریکی دستگاه به مرور زمان و براساس تعداد ساعت و کارکرد خود دچار فرسایش و تمام شدن عمر آن ها می شوند. مثلا خرابی کلید، تسمه شل، ایراد در موتور، سیم کشی کولر و ساختمان از اساسی ترین مشکلات و دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی است که در ادامه به این موارد و خرابی های رایج کلی کولرهای آبی خواهیم پرداخت.

تیم تکنیک سرویس پارس در هفت روز هفته خدمات تعمیر کولر آبی ، تعمیر کولر گازی و دیگر تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان و … را با ارائه ضمانت استفاده از قطعات اورجینال و گارانتی تعمیرات انجام می دهد. برای سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در داخل سایت اقدام نمایید.

فیلم معرفی دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی

علت های خرابی و کار نکردن دور کند کولر آبی

عمل نکردن دور کند کولر آبی دارای دلایل کوچک زیادی می تواند باشد که مهمترین عوامل کلی آن عبارتند از:

 • کار نکردن دور کند کولر آبی به علت تسمه شل و ایراد در پولی
 • موتور خراب و کار نکردن دور کند کولر
 • مشکل از کلید کولر آبی در دور کند

علت خرابی دور کند کولر آبی

کار نکردن دور کند کولر آبی به علت تسمه شل و ایراد در پولی

عدم سرویس ها و بررسی های کولر منظم توسط خود و تعمیرکار می تواند منجر به بروز مشکل در تسمه به علت سفتی، خشک شدن و شل بودن تسمه در سیستم کولر آبی شود.

کار نکردن دور کند کولر آبی به علت تسمه شل نیز یکی از آن مواردی است که در صورت عدم توجه به آن مشکلی بزرگی را می تواند برای کولر بیافریند. شل بودن تسمه کولر نهایتا باید در حد 2 سانتی متر باشد و بیشتر از این باعث کم شدن کارایی دستگاه خواهد شد.

با سپردن کار به متخصص و تعمیرکار در صورت قابل استفاده بودن تسمه باید تنظیم شود و در صورتی که تسمه عمر خود را کرده باشد، باید آن را تعویض کنید.

خرابی پولی کولر و کار نکردن دور کند کولر آبی نیز بعد از تسمه شل می تواند دلیل دیگری برای عدم انتقال حرکت مناسب باشد و در در دور کند و کم کولر بیشتر خود را نشان دهد. وقتی تسمه زیاد پاره می شود، صدای کولر زیاد است یا یاتاقان های کولر به علت عدم انتقال حرکت مناسب دچار مشکل و سر و صدا می شوند باید پول نیز تعویض شود.

موتور خراب و کار نکردن دور کند کولر

نیم سوز شدن و سوختن موتور و در کل ایراد در سیم پیچی موتور دستگاه از مواردی است که منجر به کار نکردن کولر آبی در دور کند خواهد شد.

برای سالم بودن موتور کولر خود باید این کار را به تکنسین تعمیرکار کولر بسپارید تا موتور را از نظر سالم بودن سیم پیچی ها بررسی کند. در صورتی که موتور دستگاه سالم باشد ایراد در سیم پیچی های دستگاه و سپس ساختمان در اولویت های بعدی برای بررسی مشکلات مربوط به این بخش خواهند بود.

چرا که سیم کشی های دستگاهی که عمر خود را کرده و سیم کشی های ساختمان با طول عمر زیاد هم دلیلی برای به وجود آمدن این مشکل می باشند.

از مشکلات دیگر مربوط به نرسیدن برق به موتور نیز خرابی خازن می باشد که نمی تواند برق را ذخیره و منتقل کند و یا این که کار را ناقص انجام می دهد. در این حالت نیز کارکرد دستگاه و در نتیجه دور تند یا کند کولر با مشکل مواجه خواهد شد که باید خازن تعویض شود.

مشکل از کلید کولر آبی در دور کند

علت های خرابی و عمل نکردن دور کند کولر آبی همان طوری که در بالا نیز اشاره شد دلایل متعددی می تواند داشته باشد. یکی از دلایل رایج این است که کلید دور کند کولر آبی خراب شده باشد. چرا که در کولرهای آبی کلیدهای روشن، خاموش، دور تند و کند و … مجزا بوده و باید به صورت جدا از هم عمل نمایند.

چرا دور کند کولر آبی کار نمی کند

این مشکل را اگر خودتان نتوانید حل کنید به دست متخصص کاردان و تعمیرکار کولر بسپارید تا در کمترین زمان ممکن آن را حل کنند. در بعضی موارد با گیر کردن به خاطر گرد و خاک، جدا شدن سر سیم از صفحه کلید و … این مورد می تواند اتفاق بیافتد که شاید خیلی راحت با کمترین هزینه و زمان حل شود.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

کولرهای آبی و دیگر مشکلات رایج خرابی آن ها

علاوه از خرابی ها و دلایلی که باعث عمل نکردن دور کند کولر می شوند و بالا نیز به این موارد اشاره شد، دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارند که کولرهای تبخیری یا آبی ممکن است خراب شوند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

اولین دلیل این است که منطقه ای که در آن زندگی می کنید دارای رطوبتی زیاد بوده و اصطلاحا مرطوب است. در این شرایط کولرهای آبی دارای کمترین عملکرد خواهند بود.

رایج ‌ترین دلیل خراب شدن کولرهای آبی این است که پوشال ها با آب اشباع می ‌شوند یا اینکه رسوب و زباله روی آن ‌ها جمع شده و دستگاه دچار فشار و عدم کارکرد صحیح می شود. همچنین ممکن است تسمه پاره شود یا لیز بخورد و در این حالت باید تعویض شود.

یکی دیگر از دلایل رایج خرابی کولرهای آبی، سیم کشی معیوب آن ها می باشند که ممکن است باعث خاموش شدن مداوم کولر شود.

مشکلات کولر آبی

همچنین ممکن است موتور فن از کار بیفتد، که در این حالت نیاز به تعویض دارد.

دلیل دیگری که ممکن است کولر شما کار نکند، این است که تنظیمات ترموستات برای دور فن و موتور درست انجام نشود و این قطعه مشکل پیدا کند.

مشکلات دیگری که در ادامه مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد عبارتند از:

 • جریان هوا و کارایی کولر آبی
 • کولر هوای سرد نمی دمد
 • منشا بوهای عجیب در کولر آبی
 • جریان هوای کم کولر
 • عدم دمیدن هوای خنک
 • مصرف بیش از حد آب یا وجود نشتی در سیستم کولر
 • زنگ زدن و خوردگی کولر آبی

جریان هوا بر کارایی کولر آبی تاثیر دارد؟

جریان هوا برای عملکرد و کار آمدی یک کولر بسیار مهم است و بدون جریان هوای مناسب، کولر کارکردی موثر نخواهد داشت. برای خروج هوای گرم از فضای داخلی خانه لازم است مسیری باشد که بهترین راه برای این کار این است که یک یا دو پنجره را باز کنید.

کولر هوای سرد نمی دمد

اگر کولر هوای سرد نمی دمد، ممکن است یکی از موارد زیر علت این مشکل باشد.

وجود مشکل در ترموستات به علت تنظیم دمای نادرست

اگر دستگاه روشن نمی ‌شود، ممکن است فیوز سوخته باشد یا کلید مدارشکن قطع شده باشد. وقتی فیوز یا کلید مدار تعویض شود و دستگاه دوباره خاموش شود، ممکن است مشکل از سیم کشی کولر باشد.

علت کارنکردن دور کند کولرآبی

در این حالت با جستجوی سیم ‌های فرسوده در اطراف فیوز یا قطع ‌کننده مدار با نقاط سیاه کوچکی که ممکن است نشان‌ دهنده اتصال کوتاه باشند، این مشکل یا باید توسط خود شما و یا توسط تعمیرکار کولر آبی بررسی و محل دقیق آن مشخص شود. ولتاژ پایین نیز باعث بوجود آمدن این مشکل نیز می شود.

احتمال دیگر این است که پوشال ها بیش از حد با آّب اشباع شده باشند، یا با رسوب و زباله مسدود شده باشند که باید آن ها را تمیز کنید.

منشا بوهای عجیب در کولر آبی

اگر متوجه بوی کپک زدگی از کولر خود می شوید، آب راکد یا پوشال های کهنه باعث این مشکل می باشند. برای حل این مشکل به صورت دوره ای پوشال های کولر خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. همچنین ممکن است آب در تشتک کولر راکد شده باشد، که باید تخلیه و تمیز شود.

جریان هوای کم کولر

کمبود جریان هوا یا کاهش جریان هوای کولر، معمولا مشکلی است که بیشتر به منبع تغذیه مربوط است. قطع کن ها و فیوزها را در این حالت چک کنید تا ببینید که آیا آنها خراب شده اند یا کار می کنند.

در این شرایط باید فیوز تعویض شود و قطع کننده ها نیز دوباره تنظیم و وصل شوند.

از دیگر دلایل ممکن برای جریان هوای کم، گرم شدن بیش از حد موتور و خاموش شدن آن است. اگر مشکل از موتور باشد، احتمالا به یک موتور جدید نیاز دارید.

تعویض تسمه ها و ترموستات ها نیز ممکن است برای حل این ایراد دستگاه لازم باشد.

عدم دمیدن هوای خنک

اگر کولر هوای سرد نمی ‌دمد، به دلیل وجود مشکل در سیستم آب است. اگر پوشال ها به اندازه کافی خیس نشوند، ایجاد هوای سرد برای کولر غیر ممکن است. در این حالت باید پوشال ها را بررسی کنید که آیا آب را در خود نگه می دارند یا خیر. در صورتی هم که نو هستند، به احتمال زیاد مشکل از پمپ آب خواهد بود. گرفتگی در لوله ‌ها و شلنگ های آب می‌توانند مانع از رسیدن آب به پوشال ها شوند که باید بررسی شوند.

مصرف بیش از حد آب یا وجود نشتی در سیستم کولر

اگر کولر همیشه آب ندارد و به آب زیادی احتیاج دارد، احتمالا نشتی در داخل سیستم وجود دارد. با توجه به این که پیدا کردن نشتی اگر در دید نباشد، شاید نیاز به متخصص داشته باشد، با یک تکنسین تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید تا مشکل را رفع کند.

زنگ زدن و خوردگی کولر آبی

اگر به صورت مرتب و هر شش ماه یکبار کولر را تمیز نکنید، متوجه آثار خوردگی در کولر خواهید شد که در نهایت عملکرد آن را به خطر می اندازد. این مورد به ویژه در مناطقی که دارای سختی آب هستند و املاح زیادی در آب وجود دارد بیشتر اتفاق می افتد.

اگر در مورد سختی آب دستگاه تصفیه آب داشته باشید و تمیز کردن آن را مرتب انجام دهید، این کارها هر گونه خوردگی و زنگ زدن را کاهش داده و به افزایش عمر کولر شما کمک می کند.

نکاتی مهم جهت جلوگیری از خرابی کولر آبی

به منظور اطمینان از عملکرد عالی کولر می توان برخی از کارهای نگهداری صحیح را انجام داد تا مدت زمان زیادی بتوانید از دستگاه استفاده کنید. برخی از این موارد عبارتند از:

 • اول از همه، باید پوشال ها قدیمی را تعویض کرده و قاب آن ها را نیز تمیز کنید.
 • باید مخزن را تخلیه کنید و از هر گونه رسوب آن را تمیز کنید.
 • سیستم توزیع آب اعم از پمپ، لوله های توزیع آب، پمپ و… را تمیز کنید.
 • سیم کشی برق را بررسی کنید تا از عدم وجود سیم های فرسوده یا اتصالات ضعیف مطمئن شوید.
 • تسمه را از نظر سایش و شل و سفت بودن بررسی کنید.

پس از انجام موارد بالا، کلید مربوط به منبع آب را روشن کنید تا مطمئن شوید که کل پوشال ها خیس می شود و حداکثر کارایی را خواهید داشت.

در این حالت با رعایت موارد بالا، هم از کارکرد کلی دستگاه مطمئن خواهید شد و هم این که مشکلات عمل نکردن کولر آبی در دور کند، دور تند و… را نیز به صورتی اصولی کاهش می دهید.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس شامل اجرای گرمایش از کف ، تعمیرات موتورخانه و لوله کشی استخر و … می باشد. تمامی خدمات توسط تکنسین های مجرب ، آموزش دیده و حرفه ای با پوشش تمامی مناطق تهران انجام می شود. جهت سفارش خدمات و مشاوره رایگان با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی علت از کار افتادن گرمایش کولر گازی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد