تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي

تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي

تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي چیست؟ اینورتر یا inverter یعنی معکوس کننده. در واقع یک اینورتر استفاده از ولتاژ ac را با استفاده از برق dc فراهم می کند. یعنی برد اینورتر جریان DC را به AC تبدیل کرده و در تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی استفاده می شود که مدارها بر اساس تکنولوژی سوئیچینگ و نوع سوئیچ می توانند دارای شکل موج، فرکانس و شکل موج خروجی متفاوتی باشند.

اینورتر بودن تکنولوژی در لوازم خانگی باعث سازگاری با محیط زیست بوده، کارکرد قطعات مختلف لوازم خانگی مثل کمپرسور در یخچال باعث می شود در عین کم مصرف بودن آن از نظر انرژی مصرفی صرفه جویی کرده و در عین حال هزینه قبض برق پایین بیاید. ضمنا باعث خنکی یکسان، افزایش طول مدت کارکرد یخچال و افزایش عمر مفید آن می شود.

مثلا در یخچال به عنوان لوازم خانگی با استفاده از کمپرسور اینورتر قبض برق ماهانه حدود 40 درصد کمتر از یک یخچال معمولی با ظرفیت و اندازه برابر خواهد بود. یخچال اینورتر بی صدا است و با سرعت کم کار می کند و کمپرسور معمولی با صدای بلند و ناگهانی شروع به کار می کند.

یا در کولرهای گازی اینورتری می توان به کم صدا بودن و بهره وری انرژی اشاره کرد که در کولرهای گازی معمولی بسیار بیشتر می باشد را داشته باشیم.

در ادامه با مثال یخچال و کولرگازی به عنوان لوازم خانگی بیشتر با اینورترها و مزایای آن ها آشنا خواهیم شد.

از خدمات تخصصی تکنیک سرویس پارس میتوان به تعمیر کولر گازی و نصب کولر گازی اشاره کرد که شامل تعمیرات برد لوازم الکترونیکی، تعمیرات برد کولر گازی، تعمیرات برد لباسشویی، تعمیر برد ظرفشویی، تعمیرات برد انواع یخچال و تعمیر برد پکیج می باشد.

اینورتر چیست و چرا در وسایل برقی استفاده می شود؟

اینورتر ولتاژ DC را به ولتاژ AC تبدیل می کند. معمولا، ولتاژ DC دارای ورودی کمتر است در حالی که AC خروجی با ولتاژ تغذیه شبکه برابر است. یعنی 120 ولت یا 240 ولت بستگی به کشورهای مختلف دارد.

همچنین اینورتر می تواند به عنوان تجهیزات مستقلی در کاربردهایی مثل انرژی خورشیدی یا جهت کار به عنوان منبع تغذیه پشتیبان از باتری ها استفاده شود.

اینورترها درایوهای AC یا VFD (درایو فرکانس متغیر) نیز نامیده می شوند که به عنوان دستگاه های الکترونیکی می توانند DC (جریان مستقیم) را به AC (جریان متناوب) تبدیل کنند. همچنین وظیفه کنترل سرعت و گشتاور موتورهای الکتریکی را نیز بر عهده دارند.

اینورتر چیست و چرا در وسایل برقی استفاده می شود؟

انواع مختلفی از اینورترها معمولا بر اساس شکل موج سوئیچینگ وجود دارند که کارایی، پیکر بندی و مزایا و معایب متفاوتی دارند.

مثلا با اینورتر می توان بدون این که قدرت و شتاب موتور کاهش یابد سرعت آن را کنترل کرد.

اینورترها از نظر ورودی به دو دسته تك فاز و سه فاز تقسیم می شوند که در خروجی همه آن ها سه فاز هستند.

از جمله کاربردهای برد اینورتر می توان به اکثر لوازم الکترونیکی و الکتریکی اشاره کرد که عبارتند از:

 • منبع تغذیه کامپیوتر
 • در صنایع مختلف صنعتی (دستگاه حفاری، دستگاه cnc، پله برقی و غیره)
 • لوازم خانگی (ماشین لباسشویی، کولر گازی، ماشین ظرفشویی وغیره)
 • كاهش مصرف برق در جاهای مختلف
 • کم کردن جریان راه اندازی موتور الکتریکی و طولانی شدن عمر موتور الکتریکی
 • جلوگیری از آسیب موتور در مقابل افزایش ولتاژ
 • و غیره

عمده تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگی

عمده تفاوت های اصلی که ما بین لوازم خانگی با برد معمولی و اینورتر داریم عبارتند از:

 • معمولا روی بردهای لوازم خانگی یک هیت سینک (Heat sink) یا گرماگیر استفاده می شود که مثل رادیاتور یا خنک کننده های آبی هستند و برای گرماگیری آی سی اینورتر راه انداز موتور استفاده می شوند تا حرارت را دفع کرده و عمر دستگاه الکترونیکی، الکتریکی و مکانیکی را به این شکل افزایش دهند. این ها معمولا در دسترس است و به راحتی با چشم دیده می شوند. ولی در بردهای معمولی آی سی و هیت سینک وجود ندارد و با توجه به ظاهر آن ها، شخصی که به عنوان تعمیرکار بردهای لوازم خانگی باشد متوجه آن می شود و آن ها را می شناسد.
 • دومین موردی که می شود تشخیص داد که برد دستگاه لوازم خانگی ما اینورتر یا معمولی است، معمولا از روی خود دستگاه هایی مثل ماشین لباسشویی، یخچال و … که روی لیبل دستگاه ذکر شده و وجود دارد که روی آن دیجیتال اینورتر نوشته شده است و در حالت عادی بردهای اینورتر لیبل دیجیتال اینورتر را ندارند.
 • سومین تفاوتی که بین این دو برد از لحاظ کارکرد وجود دارد این است که اینورتر براي مهمترين مصرف كننده كه موتور هست استفاده می شود و برای همه قطعات یک لوازم خانگی استفاده نمی شود. مثلا در یک یخچال کمپرسور اینورتر هست، در لباسشویی موتور اینورتر هستش، روی ماشین ظرفشویی جت پمپ و …
 • مورد بعدی برای تشخیص برد معمولی و اینورتر از روی خود موتور می باشد که می توان فهمید نوع برد اینورتر هست یا نه. معمولا برد اینورتر سه فاز می باشد و روی خود موتور هم نوع برد را با توجه به نوع فرکانس که متغیر است می توان متوجه شد که این موتور از نوع اینورتر است.
 • عمده تفاوت های بعدی که بین بردهای معمولی و اینور وجود دارد این است که 100% بردهای اینور خیلی گرانتر هستند. چرا که آی سی دارند و معمولا این نوع آی سی ها هم گران تر هستند. همچنین راه انداز موتور نیز اینور است.
 • سال ساخت هم مهم است و مثلا دستگاهی که برای 14 سال پیش هست نمی تواند برد آن از نوع اینورتر باشد، چون تکنولوژی ساخت اینور جدید است و برای سال های اخیر می باشد که در لوازم خانگی مختلف هم استفاده می شود. سال ساخت معمولا به شکل کد روی برد نوشته می شود.
 • به عنوان آخرين تفاوتي كه وجود دارد می شود به مصرف برق اآن ها اشاره کرد که اگر روی کولر گازی که در خانه یا محل کار از آن استفاده می کنید معمولا اگر اینورتر باشند بالای 50 درصد مصرف برق آن ها پایین تر از بردهای معمولی می باشد که در این حالت روی قسمت کندانسور کولر گازی برد اینورتر می باشد که هیت سینک و آی سی ها را نیز دارند. روی این نوع دستگاه ها یا اینورتر توسط سازنده آن نوشته می شود یا سیوینگ انرژی را دارند که به معنای راه اندازی دستگاه با اینورتر می باشند و مصرف برق را به شدت کاهش می دهند.

عمده تفاوت های بین لوازم خانگی با برد اینورتر و معمولی

تفاوت یخچال با کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی

اگر برای خرید یخچال جدید مراجعه کنید، ممکن است فروشنده به شما اطلاعاتی دهد که با اصطلاح کمپرسور اینورتر آشنا شوید و مزایای آن را به شما بگوید.

کمپرسور در یخچال، مبرد را از گاز به مایع تبدیل می کند و با توجه به دمای یخچال کار می کند. یعنی وقتی یخچال به خنک شدن نیاز دارد شروع به کار می کند و وقتی به دمای تنظیمی رسید، موقعی که به حد کافی خنک شد متوقف می شود و این سیکل تکرار می شود.

کمپرسور با واحد RPM  یا دور بر دقیقه کار می کند. در یک کمپرسوری که دارای اینورتر است، برد اینورتر الکترونیکی می تواند دور بر دقیقه یا سرعت یک کمپرسور را بر اساس خنک کنندگی آن تغییر دهد که در این حالت کارآمدتر است، اما در کل نسبت به کمپرسورهای معمولی پیچیده تر است.

تفاوت یخچال با کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی

فناوری اینورتر دیجیتال دارد چه معنایی دارد و اینورتر در یخچال چه کار می کند؟

همان طوری که در اول مقاله اشاره شد، اینورتر یک دستگاه الکتریکی است که برق DC را به برق 120 ولت AC خانگی برای راه اندازی وسایل خانگی مختلفی مانند یخچال تبدیل می کند. اینورترها در ظرفیت های مختلف وجود دارند.

کمپرسور اینورتردر مقایسه با کمپرسور معمولی دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • بهره وری انرژی بالایی دارد و با سرعت های کنترل شده کار کرده و انرژی کمتری مصرف می کند.
 • بیشترین خرابی کمپرسور اینورترها موقع راه اندازی است که باعث خرابی آن ها می شوند. در نتیجه کمپرسور اینورترها به آرامی راه اندازی شده و احتمال خرابی آن ها کاهش خواهد یافت.
 • در یخچال هایی که دارای کمپرسورهای اینورتری هستند دمای یخچال نیز ثابت تر است. چرا که این نوع کمپرسورها به صورت کامل متوقف نشده و فقط کند می شوند که برای حفظ و ماندگاری غذاها نیز دمای یخچال در کنار طول عمر مفید آن افزایش می یابد.
 • کمپرسور اینورتر از نظر عملکردی بی صدا هستند یا در کل صدای خیلی کمتری دارند.

با توجه به موارد بالا که به عنوان مزایای یخچال با کمپرسور اینورتر با معمولی است، مطمئنا نوع اینورتری انتخابی مقرونه به صرفه تر در مدت استفاده طولانی تر می باشد.

تفاوت کولرگازی با برد معمولی و اینورتر

عمده تفاوت ها کولرگازی اینورتر دار و معمولی عبارتند از:

 • تنظیم سرعت موتور برای تنظیم دمای اتاق در کولر گازی اینورتر به این شکل است که وقتی اتاق خنک شد، سرعت آن کم شده و مصرف برق و در عین حال مصرف مبرد نیز کاهش می یابد.
 • در حالی که در کولرهای غیر اینورتری یا معمولی، کولر با حداکثر سرعت کار می کند و با رسیدن به دمای مطلوب، کلا خاموش می شود. این خاموش و روشن های کامل، ضمن ایجاد نویز بیشتر، برق و انرژی زیادی را هم مصرف می کنند که نوع اینورتر این مورد را ندارد.
 • کولر گازی های اینورتر دار برای محیط زیست نیز بهتر هستند. مثلا کولر گازی اینورتر R32 پاناسونیک، مبرد R32 را دارد که دارای ظرفیت خنک کنندگی بالایی می باشد. با این کار هم گازهای گلخانه ای کاهش خواهد یافت و هم این که گرمایش زمین کم خواهد شد.
 • درست است که کولرگازی های معمولی هزینه خرید کمتری دارند اما در دراز مدت کلا هزینه های زیادی با تعمیر و نگهداری و مصرف برق خواهند داشت.
 • کولرهای اینورتری بی سر و صدا هستند.
 • خنک کنندگی پایدار و کارآمدتری را دارند.

علاوه از مزایای خود اینورتر، استفاده از دستگاه های جدید در لوازم خانگی مختلف در کنار اینورتر باعث متفاوت تر تولید شدن محصولات تولیدی های مختلف در دنیا شده است. مثلا کولرگازی های پاناسونیک سری X-Premium (XU) اینورتر نیز دارای فناوری نانو می باشند که بو زدایی می کنند و باکتری ها و ویروس ها را از محیط حذف می کند. ضمنا گرد و غبار هوا را نیز از بین می برند.

تفاوت کولرگازی با برد معمولی و اینورتر

ضرورت اینورترها در کارخانه های تولید لوازم خانگی و ماشین آلات آنها

تطبیق سرعت موتور با فرآیند مورد نیاز برای جلوگیری از اتلاف انرژی ضروری است. در کارخانه ها، انرژی و مواد هدر رفته می تواند کسب و کار را در معرض خطر قرار دهد، بنابراین از اینورترها برای کنترل موتورهای الکتریکی استفاده می شود که بهره وری را افزایش می دهد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می کند.

درایو AC یا اینورتر بین منبع تغذیه و الکتروموتور قرار می گیرد و کار می کند. یعنی برق اول به اینورتر می رود و آن را تنظیم می کند، سپس قدرت تنظیم شده را برای استفاده به موتور ارسال می کند.

مزایای استفاده از برد اینورها نسبت به معمولی در لوازم خانگی

مزایای استفاده از برد اینورها نسبت به معمولی در لوازم خانگی عبارتند از:

مزایای استفاده از برد اینورها نسبت به معمولی در لوازم خانگی

صرفه جویی در مصرف انرژی

استفاده از درایوهای AC یا اینورها می تواند با کنترل چرخش موتور، انرژی مصرفی دستگاه را 20 تا 50 درصد کاهش دهد که در فن و پمپ دستگاه ها به طور قابل توجهی استفاده می شوند.

راه اندازی آرام موتور

یک اینورتر، موتور را در فرکانس های پایین راه اندازی کرده و سرعت و فرکانس آن را به تدریج افزایش می دهد تا به سرعت مورد نظر تنظیمی برسد.

این مکانیزم کاربردی را می توان برای پله برقی ها و تسمه نقاله ها در کل ایده آل دانست تا در مقابل بار زیاد آسیب نبینند.

جریان کنترل شده برای راه اندازی، کاهش ولتاژ و گشتاور قابل تنظیم موتور

معمولا جریان راه اندازی چندین برابر ادامه کار در یک موتور الکتریکی می باشد. استفاده از اینورترها باعث جریان کنترل شده برای راه اندازی موتورها می شوند که عمر‌ آن ها را نیز افزایش می دهد.

با استفاده از این مزیت، اینورترها موجب کاهش اختلالات خط برق شده و از تخلیه شدن یکبار آن جلوگیری می کند.

تجهیزات حساسی مثل کامپیوترها و سنسورهای مختلف شاید با روشن شدن موتور خاموش شده و آسیب ببینند که اینورترهای با کاهش ولتاژ جلوی این کار را می گیرند.

ضمنا اینورترها می توانند با کنترل دقیق گشتاور، موتورهای الکتریکی را از آسیب محافظت کرده و گشتاور اعمال شده به موتور را نیز محدود کنند.

جهت چرخش و تغییر آن با استفاده از اینورتر

جهت چرخش و تغییر آن با استفاده از اینورتر باعث می شود در استفاده از میکسرها که به تغییر جهت در حین کار نیاز است جریان کمی بکشد که برای چرخش و تعداد دور آن استفاده می شود.

از قبل برنامه ریزی شده و راحتی نصب اینورترها

از قبل برنامه ریزی شده و راحتی نصب اینورترها از دیگر مزایای آن ها می باشند که برای هر دستگاهی که متناسب با مدل و برند آن نیاز باشد، تعمیرکار میتواند راحت خریداری و استفاده کند، چرا که نصب ساده ای نیز دارد.

اینورترها جایگزینی مناسب برای اجزای مکانیکی

استفاده از اینورترها می تواند موجب حذف گیربکس های مکانیکی شده و هزینه های تعمیر و نگهداری را به شدت کاهش دهند.

برخی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل نصب و تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف نظیر تعمیر لباسشویی سامسونگ ، تعمیر یخچال اسنوا ، تعمیر لباسشویی دوو و غیره می باشد. تمامی خدمات با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می شود. برای سفارش خدمات و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. برد اینورتر در لوازم خانگی چگونه باعث صرفه جویی در میزان مصرف برق می شود؟

به دلیل عدم کارد دائمی کمپرسور ها رد برد اینورتر، توان کمپرسور ها در انجام کارکرد خود به طور کامل استفاده نشده و همین امر موجب کاهش میزان مصرف بار و در نتیجه صرفه جویی در میزان مصرف برق می شود.

 1. مزایای استفاده از برد معمولی در لوازم خانگی چیست؟

استفاده از برد معمولی در لوازم خانگی به دلیل عدم بهره گیری از تکنولوژی روز نسبت به برد اینورتر هزینه کمتری داشته و بسیاری از افرادی که مایل به صرف هزینه بالا نیستند، ترجیح می دهند از لوازم خانگی با برد معمولی استفاده کنند.

 1. معایب استفاده از برد اینورتر در لوازم خانگی چیست؟

برد اینورتر در لوازم خانگی از لحاظ هزینه خرید، تعمیر و نگهداری در مقایسه با برد معمولی تفاوت داشته و در صورت به وجود آمدن خرابی در آن ها باید هزینه بالایی را پرداخت کرد.

 1. طول عمر لوازم خانگی با برد اینورتر چگونه است؟

لوازم خانگی با برد اینورتر نسبت به برد معمولی به دلیل عدم استفاده از ظرفیت بار کامل دارای طول عمر بیشتری هستند. به همین دلیل با صرف هزینه بالا تری می توان اطمینان داشت که تا سال های طولانی می توان از لوازم خانگی با برد اینورتر استفاده نمود.

برای تعمیرات انواع یخچال و پکیج و انواع دیگر برای و یا تعمیر لباسشویی سامسونگ ، و برندهای دیگر با ماتماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: پست مشابهی وجود ندارد.
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بابک

چندبار ذکر کردید که اینورتر جریان DCرا به AC تبدیل میکنه .
مگر جریان برق شهری DC هست ؟ ممنون از راهنمائی تون

پشتیبان
پاسخ به  بابک

سلام بابک عزیز وقت بخیر
جریان برق شهری AC است منتهی بردهای اینورتر یکی از کارهای که انجام میده تبدیل برق DC به AC است

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد