بهترین درجه دما برای کولر گازی

سیستم های سرمایشی و گرمایشی در طول زمان دچار تحولات و پیشرفت های زیادی شده اند. پیشرفت تکنولوژی سبب به وجود آمدن امکانات و ویژگی های مختلفی در این وسایل شده است. اما بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپیلت در تابستان و زمستان چه میزان می باشد؟ پاسخ به این سوال موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

کولرهای گازی انواعی از سیستم های سرمایشی می باشد که در انواع مختلفی وجود دارد و پرطرفدارین نوع کولرهای گازی اسپیلت می باشد که در سال های اخیر استقبال زیادی از آن شده است. حساسیت افراد به سرما و گرما متفاوت بوده و ممکن است راحتی افراد در دماهای مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.

سیستم کولرهای گازی به گونه ای است که قابلیت تنظیم دما در آنها وجود دارد و می توان درجه حرارت آن را در دماهای مختلفی تنظیم کرد.

 

تعمیر کولر گازی

معرفی کولر گازی و چگونگی عملکرد آن

به دستگاه تهویه مطبوع که بر اساس سیستم تبرید کار می کند کولر گازی گفته می شود. کولرهای گازی از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که این قطعات در کنار یکدیگر باعث می شوند تا چرخه تبرید به کار افتاده و کولر گازی خنک کند.

این قطعات شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور و لوله مویین می باشد که هر یک به انجام وظیفه ای خاص در کولر گازی می پردازد. کولرهای گازی در دو نوع یک تکه و دو تکه وجود دارند که نوع دو تکه آن اسپیلت نام دارد.

اسپیلت ها به علت فضای زیادی که اشغال نمی کنند و میزان خنک کنندگی بالایی که دارند مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته اند و در ساختمان های مختلف از این کولر گازی استفاده می شود. میزان خنک کنندگی اسپیلت ها به صورت یکنواخت بوده و تمام ساختمان به صورت یکپارچه خنک می شود.

مزیتی که کولرهای گازی و اسپیلت ها دارند این است که از آنها علاوه بر سیستم سرمایشی، به عنوان سیستم گرمایشی نیز استفاده می شود و گرم کردن محیط اطراف آنها به اندازه خنک کردنشان خوب و با کیفیت می باشد.

نحوه عملکرد کولرهای گازی به این صورت است که گاز موجود در کولر گازی به مایع و مایع به گاز تبدیل شده خنک کردن صورت می گیرد. این گاز متراکم درون کمپرسور دستگاه قرار دارد و با فشار کندانسور گرمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می گردد.

این مایع از شیر انبساط کولر گازی عبور کرده و وارد اواپراتور دستگاه می شود که در نهایت باعث خنک سازی فضا خواهد شد. مکانیسم گفته شده برای سیستم سرمایشی کولر گازی بود اما در صورتی که دستگاه را به عنوان سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار دهند نحوه عملکرد آن به این شکل است که گاز خنک کننده موجود در کمپرسور به طور مستقیم وارد اواپراتور شده و گرمای خود را به محیط منتقل می کند.

بهترین درجه دما برای کولر گازی

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی نصب و تعمیرات لوازم خانگی از قبیل تعمیرات کولر گازی و تعمیر کولر آبی ، تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر پنکه و …. با ضمانت تعمیرات و نرخ مصوب اتحادیه می باشد. برای دریافت خدمات با شماره های  02166175744  یا 09337788989 تماس بگیرید.

تنظیم درجه حرارت کولر گازی و اسپیلت

امکان تنظیم دما در کولرهای گازی و اسپیلت ها وجود دارد و افراد می توانند با توجه به عوامل مختلفی این دما را تغییر دهند. عواملی مانند گرمایی یا سرمایی بودن فرد، نوع محیطی که در آن قرار دارند، میزان دمای محیط، شرایط رطوبت آب و هوا و … از فاکتورهایی هستند که در هنگام تنظیم دمای کولر گازی باید در نظر گرفت.

شایان ذکر است که تنظیم دمای کولر گازی و اسپیلت می توانند در مصرف انرژی بسیار موثر باشد و میزان قبوض شما را افزایش یا کاهش دهد.

همانطور که گفته شد کولرهای گازی و اسپیلت ها دو منظوره بوده و در تابستان و زمستان به عنوان وسیله گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدا به بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در تابستان پرداخته خواهد شد.

بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در تابستان چه دمایی می باشد؟

همان گونه که گفته شد تنظیم دمای کولر و اسپیلت وابسته به عوامل متعددی می باشند. ممکن است برخی افراد راحتی خود را ترجیح داده و تمایل داشته باشند تا در فصل تابستان از پایین ترین دمای کولر گازی و اسپیلت استفاده نمایند.

 درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت

هر چقدر که میزان دمای اسپیلت در تابستان پایین تر تنظیم شود انرژی بیشتری توسط دستگاه مصرف شده و در نتیجه هزینه بیشتری در قبوض شما نمایان می گردد. در مقابل، برخی افراد ممکن است صرفه جویی در مصرف انرژی برایشان اهمیت بیشتری از راحتی داشته باشد و دما را در حد متعادل تنظیم نمایند. با این تفاسیر می توان بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در تابستان را بین 22 تا 25 درجه سانتیگراد در نظر گرفت.

بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در زمستان

کولرهای گازی و اسپیلت که قابلیت گرم کردن فضا را در فصل زمستان دارند. برای تنظیم دمای آنها در فصل زمستان نیز فاکتورهای متعددی دخیل می باشد. سلیقه و طبع شخصی از مهم ترین عوامل در تنظیم دمای اسپیلت در زمستان است و مسلما که باید مصرف انرژی نیز در نظر گرفته شود. بهترین دما را در فصل زمستان دمای 26 تا 28 درجه می توان در نظر گرفت که این میزان هم با توجه به نیازی که احساس می شود قابل تغییر می باشد.

البته تنظیم دما در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت بوده و معمولا در تابستان ظهرها بیشترین مصرف را داشته و کمترین دما در ساعات ابتدایی ظهر تنظیم می گردد.

نکاتی برای مصرف انرژی در استفاده از کولر گازی و اسپیلت

نکات مختلفی در هنگام خرید کولر گازی و اسپیلت وجود دارد که با رعایت آنها می توان به میزان بیشتری در مصرف انرژی صرفه جویی نمود. فضایی که قرار است کولر گازی و اسپیلت در آن نصب گردد بسیار حائز اهمیت است و باید توجه کرد که اندازه و ظرفیت دستگاه نسبت به فضایی که قرار است در آن نصب گردد زیاد کوچک یا بزرگ نباشد.

این کار باعث فشار بیشتر به دستگاه و در نتیجه مصرف بیشتر انرژی می گردد. نصب صحیح و استاندارد کولر گازی از دیگر عوامل تاثیر گذاری است که باید به آن توجه ویژه داشت و عدم نصب درست آن می تواند باعث افزایش مصرف انرژی شود.

برای استفاده از کولر گازی و اسپیلت در هر فصل نیاز است تا سرویس آن انجام گیرد تا در صورت وجود هر گونه مشکل در دستگاه، آن مشکل برطرف گردد. شارژ کولر گازی و اسپیلت باید تامین باشد و نیازی به شارژ نداشته باشد. در غیر اینصورت مصرف آن تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

شاید برخی افراد تصور کنند که یک یا دو درجه بالا یا پایین بردن دمای اسپیلت تاثیر چندانی بر مصرف انرژی نداشته باشد اما باید گفت که با کم کردن یک درجه ای دما، می توان به میزان پنج درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

در هنگام خرید کولر گازی و اسپیلت باید به برچسب انرژی آنها دقت نمود و دستگاهی را انتخاب کرد که دارای مصرف کمی بوده و ترجیحا رده انرژی A یا B داشته باشد. زمان های اوج مصرف برق را نیز در هنگام روشن کردن کولر گازی و اسپیلت باید در نظر گرفت و در این ساعات تا حد امکان درجه حرارت را کمتر نمود.

تنظیم دمای مناسب و مصرف بهینه انرژی در کولر گازی

تنظیم دمای مناسب و مصرف بهینه انرژی

علاوه بر تنظیم دمای مناسب و رعایت نکات مختلف مربوط به کولر گازی با توجه به نکات مختلفی می توان مصرف را پایین آورد و به تداوم انرژی های تجدید ناپذیر به نوبه خود کمک نمود.

در صورتی که ساختمان شما دارای پنجره می باشد نیاز است تا تمام درزها و منافذ آن گرفته شود و هوایی به خارج ساختمان هدایت نشود و هوایی نیز به داخل فضای ساختمان نفوذ نکند. عایق کردن منافذ موجود در درب و پنجره ها کمک زیادی به جلوگیری از هدر رفت انرژی می کند.

کشیدن پنجره ها در تابستان برای جلوگیری از ورود نور آفتاب به داخل ساختمان باعث می شود تا فضای داخلی بیش از حد گرم نشده و نیازی به تنظیم دماهای پایین در کولر گازی و اسپیلت نباشد. همچنین در زمستان نیز می توان پرده ها را کنار زد تا نور آفتاب وارد شده و بتوان از گرمای طبیعی آن استفاده کرد.

اگر دمای بیرون زیاد از حد بالاست و کم کردن دمای ترموستات کولر گازی پاسخگوی گرما نمی باشد می توان از یک پنکه در کنار کولر گازی استفاده کرد.

برای مصرف کمتر انرژی نیاز است تا در زمان هایی که خارج از ساختمان هستید کولر گازی را خاموش کرده و یا دمای آن را چند درجه کمتر از زمانی که در داخل ساختمان هستید تنظیم نمایید.

تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه‌های معتبر در زمینه تعمیر و نصب انواع لوازم خانگی اعم تعمیر کولر گازی و نصب کولر گازی محسوب می‌شود، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان تکنیک سرویس تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر