تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تعویض و تست شیر برقی کولر گازی

تعویض و تست شیر برقی کولر گازی

تعداد زیادی از افرادی که از کولرهای گازی استفاده می کنند با قطعاتی همچون کندانسور، کمپرسور و کویل ها آشنا هستند اما بسیاری از آن ها درباره شیر برقی که یکی از قطعات مهم و اساسی در کولر گازی است چیزی به گوششان نخورده است. برخی از کولرهای گازی دارای این قابلیت هستند که در فصول گرم سال هوای خنک تولید کنند و در فصول سرد سال همچون یک سیستم گرمایشی عمل کنند. در داخل این نوع کولرها یک شیر برقی تعبیه شده است که این تغییر کارکرد کولر توسط آن صورت می گیرد. اکنون می خواهیم توضیح دهیم که شیر برقی چیست و وظیفه و نحوه عملکرد و نحوه سیم کشی آن به چه شکل است. در این مطلب قصد داریم آموزش تعویض و تست شیر برقی کولر گازی را بررسی می کنیم.

تعمیر کولر گازی و اسپیلت

تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه نصب و تعمیر انواع تاسیسات ساختمانی از جمله تعمیر کولر گازی و نصب کولر گازی و لوله کشی ساختمان می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان و سفارش خدمات مورد نظر از طریق شماره های  09337788989 / 02166175744 با کارشناسان تکنیک سرویس پارس تماس حاصل فرمایید.

شیر برقی کولر گازی چیست

شیر برقی قطعه ای است که در داخل کولر گازی های مجهز به هر دو سیستم سرمایش و گرمایش به کار می رود. این قطعه برای تغییر حالت کولر گازی از سرمایش به گرمایش و برعکس مورد استفاده قرار می گیرد.

یک شیر برقی در داخل سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع میزان جریان مایعات یا گازها را کنترل می کند. شیر برقی کولر گازی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است از جمله بدنه، ورودی سیال، خروجی سیال، سیم پیچ، قاب سیم پیچ، سیم های هادی، فنر و دریچه خروجی. برای این که بتوانید قدرت شیر برقی را بالا ببرید لازم است که به طور مرتب فیلتر کولر گازی خود را تمیز کنید.

زمانی که فرمان تغییر حالت از سرمایش به گرمایش به کولر گازی داده می شود، شیر برقی مسیر حرکت مبرد را که از سمت کمپرسور به طرف یونیت خارجی است تغییر می دهد و آن را از کمپرسور به طرف یونیت داخلی هدایت می کند.

شیر برقی کولر گازی

شیر برقی یک شیر چهار راهی است که یک بوبین دارد. زمانی که کولر گازی فرمان تولید گرما را صادر می کند، شیر برقی هوای گرمی که طی فرآیند سرمایش تولید شده بود و به طرف بیرون از کولر گازی هدایت می شد را به داخل می کشد و آن را به طرف یونیت داخلی هدایت می کند تا این هوای گرم به کمک فن ها به داخل دمیده شوند.

در حالت گرمایش کولر گازی به کمک شیر برقی جای کمپرسور و اواپراتور عوض می شود. در حقیقت نحوه تولید باد گرم به این صورت است که گاز مبرد در داخل کمپرسور گرم می شود و با عبور از شیر برقی مستقیماً به اواپراتور می رسد.

گرمای گاز مبردی که وارد کویل های اواپراتور شده است به هوای محیط انتقال داده می شود و این گرما به کمک فن اواپراتور به داخل اتاق دمیده می شود. اکنون مبردی که گرمای خود را از دست داده است مجدداً به طرف کمپرسور حرکت می کند و تا زمانی که به کمپرسور برسد گرمای محیط را جذب می کند و دوباره حرارت آن بالا می رود، سپس گاز مبرد که گرما دارد دوباره وارد اواپراتور می شود و چرخه به همین صورت ادامه پیدا می کند.

همان طور که گفته شد شیر برقی یک شیر چهار راهی است که لوله تکی آن به خروجی کمپرسور متصل می شود، در سمت دیگر لوله وسطی به ساکشن کمپرسور و دو لوله دیگر به کندانسور و اواپراتور متصل می شوند.

زمانی که کمپرسور روشن می شود شیر برقی هم باز می شود تا اتصال سیستم با لوله ها برقرار شود و سیستم تهویه مطبوع به طور عادی کار کند. زمانی که کمپرسور خاموش می شود شیر برقی هم به صورت خود کار مسیر عبور مایع را مسدود می کند تا دیگر مبرد وارد اواپراتور نشود.

در سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی نیز از شیر برقی استفاده می شود. می دانیم که شیر برقی دارای یک سیم پیچ و یک هسته مغناطیسی است. زمانی که سیستم شروع به کار می کند، سیم پیچ نیروی الکترومغناطیسی تولید می کند تا شیر برقی باز شود و مبرد کار خود را آغاز کند.

زمانی که هوا به دمای تنظیم شده رسید برق وارد شه به سیم پیچ قطع می شود و نیروی الکترومغناطیسی ناپدید می شود. پس از آن گردش مبرد هم متوقف می شود و شیر برقی به این صورت دمای محیط را تنظیم می کند.

برخی سایر خدمات تکنیک سرویس شامل تعمیر پکیج ، تعمیر رادیاتور و … می باشد. این مرکز تمامی خدمات خود را با ضمانت تعمیرات و گارانتی استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد.

دلایل خراب شدن شیر برقی کولر گازی

اگر شیر برقی دائماً قطع و وصل شود داغ می شود و همین می تواند سیم پیچ شیر برقی را بسوزاند. شکستن بست الکتریکی یا قطع شدن سیم های متصل به شیر برقی هم می توانند باعث خراب شدن شیر برقی و کار نکردن آن شوند. از طرفی، اگر شیر‌برقی هم تراز نباشد یا روان کار نکند مانع از عبور سیال می شود و همین مسئله باعث خراب شدن و کار نکردن شیر برقی می شود.

خرابی شیر برقی کولر گازی

زیرا اگر به اندازه کافی سیال از شیر برقی عبور نکند اهرم ها و لوله های آن دچار ساییدگی می شوند. نوسان ولتاژ هم یکی دیگر از عواملی است که می تواند موجب خراب شدن شیر‌برقی شود. برخی از عوامل خارجی همچون خراب بودن کلید یا محرک برقی می توانند مانع از رسیدن جریان کافی به شیر برقی شوند و این ضعیف بودن انرژی مانع از فعالیت شیر برقی شود.

به هر حال زمانی گاهی اوقات ممکن است که تغییر حالت کولر گازی به درستی انجام نشود و متوجه شوید که شیر برقی عملکرد درستی ندارد. در این هنگام باید شیر برقی را تست کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض نمایید.

نحوه تست شیر برقی کولر گازی

برای تست کردن شیر‌برقی و بررسی عملکرد آن یک روش بسیار ساده وجود دارد. همان طور که گفته شد شیر‌‌برقی وظیفه دارد با معکوس کردن جهت حرکت مبرد به جای سرما، گرما تولید کند.

به این ترتیب برای تست کردن عملکرد شیر‌برقی فقط کافی است که کولر گازی خود را از حالت تابستان به حالت زمستان تغییر دهید یا برعکس و چند دقیقه منتظر بمانید تا عملکرد دستگاه را ببینید. اگر تغییر حالت باموفقیت انجام شده است و کولر گازی عملکرد خوبی دارد یعنی شیر‌برقی سالم است.

تست شیر برقی کولر گازی

یکی دیگر از روش ها این است که اگر به شیر برقی دسترسی دارید و برای شما قابل لمس است به این روش آن را تست کنید. شیر تکی همواره باید گرم باشد و وقتی آن را لمس می کنید گرما را احساس کنید.

در طرف دیگر که سه لوله قرار دارند، لوله وسط باید تحت هر شرایطی خنک باشد. اکنون لوله های کناری را لمس کنید و حالت کولر گازی را از تابستان به زمستان یا برعکس تغییر دهید. اگر با تغییر حالت سیستم تغییر دمای محسوسی در لوله ها احساس نکردید به احتمال زیاد شیر‌برقی خراب شده است.

نحوه تعویض شیر برقی کولر گازی

شیر برقی یکی از قطعات مهم و گران قیمت است و در صورتی که این شیر خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد بهتر است که انتخاب و تهیه یک شیر برقی جدید را به عهده تعمیرکاران متخصص کولر گازی بسپارید. تعویض شیر‌برقی کولر گازی نیازمند مهارت و تجربه است، پس بهتر است به جای این که خودتان برای تعویض شیر‌برقی اقدام کنید از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید تا از آسیب بیشتر به کولر گازی و قطعات دیگر جلوگیری کنید.

شرکت تکنیک سرویس پارس در زمینه تعمیر قطعات مختلف کولر گازی کارشناسان و تعمیرکاران متخصصی در اختیار دارد که می توانید با تیم پشتیبانی تماس گرفته و از خدمات آن ها بهره مند شوید.

برای تعویض شیر برقی باید از یک دستگاه برش جوشکاری استفاده کنید. پس از آن شیر‌برقی جدیدی که تهیه کرده اید را به ید به چهار لوله ای که به آن متصل می شوند جوش بدهید. برای این که قسمت قایقی شکل شیر‌برقی در اثر حرارت حین جوش کاری آسیب نبیند باید یا دود تا دور قسمت مرکزی آن را با یک پارچه نم دار بپوشانید و یا جوشکاری را در داخل یک ظرف بزرگ پر از آب انجام دهید.

فعالیتهای تیم متخصص تکنیک سرویس پارس در زمینه نصب و تعمیر لوازم خانگی شامل تعمیرات تمامی وسایل خانگی نظیر تعمیر یخچال ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر چرخ گوشت و … می باشد. برای سفارش خدمات مورد نظر خود با شماره های  09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق گفتگوی آنلاین و یا پر کردن فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد