تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تمیز کردن اسپیلیت

آموزش نحوه تمیز کردن اسپیلیت حرفه ای

در طول تابستان گرم وجود کولر گازی برای خانه و محل کار بسیار ضروری است. کولرهای گازی سیستم های سرمایشی پر کاربردی هستند که از دو قسمت تشکیل شده اند : یونیت داخلی و یونیت خارجی. یونیت داخلی مستطیلی شکل است و به دیوار اتاق متصل شده است و یونیت خارجی همچون یک جعبه فلزی است که به آن کمپرسور یا کندانسور نیز گفته می شود. یک کولر گازی زمانی کارآیی لازم را دارد که یونیت داخلی خوب کار کند به همین دلیل لازم است که هر چند وقت یک بار کولر گازی خود را سرویس و تمیز کنید تا نفس بکشد و طول عمر آن افزایش پیدا کند. برای این کار ابتدا باید یونیت داخلی و سپس یونیت خارجی تمیز شوند. در این مطلب به بررسی سرویس کولر گازی و آموزش نحوه تمیز کردن اسپیلیت حرفه ای را مورد بررسی قرار می دهیم.

تمیز کردن اسپیلیت حرفه ای

مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس اجرا و تعمیرات تخصصی تاسیسات ساختمانی مختلف از جمله تعمیر کولر گازی ، نصب کولر گازی ، تعمیر پکیج و لوله کشی ساختمان و … را توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده بصورت حرفه ای ارائه می دهد. تمامی خدمات این مرکز با ارائه گارانتی و ضمانت استقاده از قطعات اورجینال ارائه می گردد. جهت سفارش خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن اسپیلیت حرفه ای

  1. اجازه دهید کولر گازی خشک شود

اگر کولر گازی مدتی است که روشن است و در داخل آن رطوبت ایجاد شده است باید قبل از تمیز کردن آن اجازه بدهید که خشک شود تا بتوانید تمام کثیفی ها را از داخل آن پاک کنید. برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن باید کولر گازی را روی حالت فن قرار دهید و بگذارید که به مدت 30 الی 40 دقیقه به همان صورت کار کند. پس از این که کولر را خاموش کردید و قبل از باز کردن یونیت داخلی بهتر است دور تا دور آن را با یک کیسه زباله بپوشانید تا هنگام باز کردن یونیت و تمیز کردن اجزای داخلی گرد و خاک روی زمین نریزد.

  1. برق را قطع کنید و پنل روی یونیت داخلی را بردارید

اکنون قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که کولر گازی را خاموش کرده اید و دوشاخه مربوط به آن را از برق کشیده اید تا خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند. پس از این کار گیره هایی که پنل روی یونیت را نگه داشته اند از هر دو طرف باز کنید و پنل را به طرف بالا بکشید تا جدا شود.

نکته: کولرهای اسپلیت دارای دو بخش داخلی و خارجی هستند. قبل از شروع به کار حتماً کل برق متل به سیستم را قطع کنید.

  1. جدا کردن و تمیز کردن فیلترهای هوا

بعد از این که پنل را جدا کردید فیلترهای مستطیلی شکلی را می بینید که از پرز و گرد و غبار پوشیده شده اند. زمانی که این فیلترها توسط ذرات کثیف مسدود شده باشند گردش هوا در داخل کولر به خوبی صورت نمی گیرد و توان خنک کنندگی کولر گازی کاهش می یابد. گیره نگهدارنده فیلترها را از طرفین فشار دهید تا آزاد شوند، سپس آن ها را به طرف بیرون بکشید. اگر نتوانستید این گیره ها را پیدا کنید با مراجعه به دفترچه راهنما نحوه جدا کردن فیلترها را یاد بگیرید. در یونیت داخلی دو عدد فیلتر هوا وجود دارد که باید هر دوی آن ها را بیرون بیاورید. در پشت این فیلتر یک فیلتر دیگر نیز وجود دارد که ضد باکتری است. این فیلتر را هم بیرون بیاورید.

برای تمیز کردن فیلترهای هوا و ضد باکتری فقط کافی است که آن ها را با آب شیر بشویید. اگر فیلترها بیش از حد کثیف به نظر می رسند می توانید برای تمیز کردن آن ها از یک اسفنج و مقداری پودر یا مایع شوینده استفاده کنید. بعد از شستن فیلترها آن ها را گوشه ای بگذارید تا کاملاً خشک شوند. تا وقتی که فیلترها خشک نشده اند آن ها را به جایگاه خود در داخل کولر گازی برنگردانید.

اگر فیلتر ضد باکتری خیلی کثیف بود لازم است که آن را با استفاده از پاک کننده مخصوص کولر گازی تمیز کنید تا تمامی جرم ها و ذرات گرد و غبار از آن پاک شوند. این پاک کننده هر گونه بوی بد کولر گازی را نیز از بین می برد.

تکنیک سرویس پارس نمایندگی تعمیرات کولر گازی سامسونگ می باشد. همچنین این مرکز خدمات تعمیرات برندهای دیگر را توسط تعمیرکاران حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید.

  1. تمیز کردن فین های کولر گازی

تمیز کردن فین های کولر گازی دیگر مرحله تمیز کردن اسپیلیت می باشد. در پشت این فیلترها فین هایی وجود دارند که به شدت کثیف و پوشیده از غبار هستند. برای تمیز کردن این قسمت به جاروبرقی نیاز دارید تا همه پرزها و خاک ها را تمیز کند. جاروبرقی را روشن کنید و لوله آن را در مقابل فین ها بگیرید تا تمیز شون. حتماً مراقب باشید که سر جاروبرقی با فین ها تماس برقرار نکند. این کار را ادامه دهید تا زمانی که فین ها کاملاً تمیز به نظر برسند. این کار قدرت خنک کنندگی کولر گازی را افزایش می دهد.

از همان پاک کننده مخصوص کولر گازی که قبلاً گفته شد در این مرحله نیز می توانید استفاده کنید. فقط کافی است پاک کننده را روی فین ها اسپری کنید. قبل از این که کولر گازی را روشن کنید اجازه بدهید که تمامی قسمت های آن کاملاً خشک شوند.

  1. تمیز کردن کویل ها

با استفاده از یک اسپری پاک کننده بدون نیاز به آبکشی کویل های اواپراتور را تمیز کنید. پس از حداقل 20 دقیقه لوله ها را پاک کنید. در این مرحله کویل های اواپراتور به لوله های فلزی بسیار شفافی تبدیل شده اند. اسپری های تمیز کننده مخصوص کولر گازی معمولاً خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارند که باکتری ها و بوی بد کولر را از بین می برند. اگر نمی توانید در مغازه ها این اسپری را پیدا کنید آن را به صورت آنلاین تهیه کنید.

تمیز کردن کویل ها

تمیز کردن کویل ها

  1. فن کولر گازی را تمیز کنید

فن کولر گازی وظیفه دارد تا هوای خنک را به داخل اتاق بدمد. برای دسترسی به فن باید کل بدنه کولر گازی را جدا کنید. از اسپری پاک کننده استفاده کنید و چند دقیقه فن را رها کنید، سپس آن را با آب گرم بشویید. هنگام تمیز کردن فن باید خیلی مراقب باشید زیرا این قطعه شکننده است و اگر آسیب ببیند صدای بدی تولید می کند. قبل از جمع کردن یونیت داخلی اجازه بدهید که فن و سایر قطعات کاملاً خشک شوند.

  1. فیلترها را سر جای خود بازگردانید

بررسی کنید که اگر فیلتر ضد باکتری و فیلترهای هوا خشک شده اند آن ها را مجدداً جاگذاری کنید. این فیلترها معمولاً به سادگی جا می افتند اما اگر هنگام جاگذاری آن ها با مشکل رو به رو شدید حتماً به دفترچه راهنمای سیستم مراجعه کنید.

  1. لوله و شلنگ تخلیه را بررسی کنید

دیگر مرحله تمیز کردن اسپیلیت تخلیه لوله و شلنگ است. اگر آب کولر گازی به خوبی تخلیه نمی شود باید لوله و شلنگ تخلیه را بررسی کنید که مسدود نشده باشند. برای رفع انسداد شلنگ می توانید آن را جدا کنید و آب را با فشار زیاد داخل آن بگیرید تا انسداد آن رفع شود. برای تخلیه ذرات جمع شده در داخل لوله تخلیه هم می توان از یک پمپ پر توان استفاده کرد. پمپ پر توان یک پمپ دستی است که قدرت مکش بالایی دارد و همه ذرات جمع شده در داخل لوله را بیرون می کشد.

  1. تمیز کردن یونیت خارجی

ابتدا باید از قطع برق یونیت خارجی مطمئن شوید. پس از این که برق یونیت خارجی را قطع کردید یک سری دارای فرچه را به جاروبرقی متصل کنید و با آن لابه لای فین های ظریف کندانسور را تمیز کنید. این فین ها در داخل محافظ فلزی یونیت خارجی قرار گرفته اند. به صورت افقی و عمودی سر جاروبرقی را حرکت دهید تا تمام ذرات قابل مشاهده از لای فین ها بیرون بیایند. اگر بعضی از فین ها خمیده شده اند با استفاده از چاقوی نوک بلند یا شانه کندانسور به آرامی آن ها را صاف کنید.

برای این که بتوانید به صورت کامل فین ها را تمیز کنید لازم است که فن کندانسور را هم باز کنید. قبل از این که فن را جدا کنید باید با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار تمام پیچ هایی که آن ها را سرجای خود نگه داشته اند باز کنید. برای این که از نحوه باز کردن فن کندانسور مطمئن شوید با دقت دفترچه راهنمای کولر گازی را مطالعه کنید. اکنون با شلنگ فین ها را بشویی و اجازه دهید که خشک شوند. اگر فشار آب زیاد است یک سَری آب پاش به شلنگ وصل کنید و از قرار دادن فین ها در معرض فشار آب بسیار زیاد جداً خودداری کنید.

تمیز کردن اسپیلیت

تمیز کردن اسپیلیت

  1. جمع کردن یونیت خارجی

قبل از این که یونیت را به برق متصل کنید اجازه دهید اجزای آن خشک شوند و سپس فن و رویه فلزی کندانسور را به آن متصل کنید. اکنون برق کولر گازی را وصل کنید و عملکرد آن رابررسی کنید که مشکلی وجود نداشته باشد. اگر قادر به تمیز کردن کولر گازی خود نیستید یا پس از تمیز کردن کولر گازی متوجه شده اید که مشکلی برای آن پیش آمده است با کارشناسان متخصص ما در شرکت تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.

تکنیک سرویس پارس یکی از معتبرترین شرکت های تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر لباسشویی و تعمیر یخچال می باشد، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان خبره تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد