تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
min 4

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن

امروزه ماشین های بسیاری در منازل برای راحت تر شدن انجام کارها وجود دارند که یکی از این ماشین ها، ماشین ظرفشویی می باشد. ماشین ظرفشویی در سال های اخیر به یکی از لوازم ضروری آشپزخانه تبدیل شده و بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا به تولید این محصول به صورت رقابتی و با امکانات مختلف می پردازند. یکی از مشکلات رایجی که در انواع ماشین های ظرفشویی دیده می شود روشن نشدن دستگاه می باشد که این مشکل بسیار آزار دهنده بوده و می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. با توجه به این که کاربران بسیاری از این مشکل در ماشین های ظرفشویی خود شکایت دارند قصد داریم تا در این مطلب به دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن بپردازیم.

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

گاهی ممکن است به علت اشتباهاتی کوچک ماشین ظرفشویی شما روشن نشود که با کمی دقت و توجه می توان این مشکلات را برطرف نموده و نیازی به حضور تعمیرکار نخواهد بود. به عنوان مثال بسیار پیش آمده است که افراد پس از تماس با تعمیرکار و حضور وی جهت تعمیر ظرفشویی متوجه می شوند که علت روشن نشدن دستگاه، عدم اتصال به برق و یا خرابی پریز برق می باشد. نیاز است تا در صورت روشن نشدن ماشین ظرفشویی پیش از انجام هر گونه اقدامی، نسبت به سالم بودن اتصالات و پریز برق و دوشاخه دستگاه اطمینان حاصل نمایید و پس از آن در صورت نیاز به تعمیرکار مراجعه کنید. دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی در زیر توضیح داده شده اند.

تکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی مختلف از جمله ظرفشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر یخچال را با ضمانت کامل تعمیرات توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. برای ثبت سفارشات خود از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و یا فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

  • خراب بودن قفل درب یا سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی: قفل درب یا سوئیچ درب ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین قطعات در ماشین ظرفشویی می باشد که وظیفه جلوگیری از ریختن مواد و آب را از ماشین ظرفشویی بر عهده دارد. همچنین وظیفه تامین تامین برق به پنل کنترلی بر عهده سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی می باشد. زمانی که در سوئیچ قفل درب مشکلی وجود داشته باشد توانایی تامین برق مورد نظر را ندارد و در نتیجه برق به پنل کنترلی نمی رسد و ماشین روشن نمی شود. همچنین اگر قفل درب معیوب باشد ممکن است درب به درستی بسته نشود و در نتیجه این امر مانع روشن شدن ماشین گردد. در صورتی که ماشین ظرفشویی روشن نمی شود؛ یکی از عللی که باید بررسی گردد قفل و سوئیچ ماشین ظرفشویی می باشد. در این صورت از تکنسین ماهر بهره مند شوید و از اقدام خودسرانه خودداری نمایید زیرا ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به ماشین وارد شود. برای تعمیر قفل درب ماشین باید آن را از ماشین جدا کرده و سپس مورد بررسی قرار داد، لازم به ذکر است قفل درب ماشین در قسمت پشت پنل کنترلی قرار گرفته است و توسط مولتی متر باید اتصالات آن را مورد بررسی قرار داد.
  • خراب شدن رله استارت موتور ماشین ظرفشویی: رله استارت در برخی از ماشین های ظرفشویی بر روی موتور پمپ اصلی استفاده می شود، وظیفه اصلی رله استارت در واقع تامین برق سیم پیچ استارت موتور می باشد، و در صورت معیوب بودن رله استارت ممکن است ماشین روشن نشود. بنابراین برای بررسی رله استارت باید به وسیله مولتی متر اتصالات را مورد بازبینی قرار دهید. در این صورت دقت داشته باشید زمان بررسی، برق ماشین را قطع نمایید. در صورتی که نحوه استفاده از مولتی متر را بدانید امکان بررسی آن توسط شما وجود دارد، در غیر این صورت نیاز به حضور تعمیرکار متخصص می باشد.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

  • خراب بودن موتور محرک ماشین ظرفشویی: این قطعه یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی می باشد که وظیفه آن به گردش درآوردن آب در دستگاه می باشد. در صورت معیوب بودن موتور محرک ممکن است ماشین روشن نشود. سیم پیچ های موتور را به وسیله مولتی متر باید مورد بررسی قرار داد. به دلیل اینکه بررسی موتور محرک یک موضوع تخصصی می باشد، از مشاوره فرد متخصص استفاده نمایید.
  • خراب شدن فیوز حرارتی: وظیفه اصلی فیوز حرارتی، محافظت از برد کنترل دستگاه می باشد. فیوز حرارتی در قسمت بالای مجموعه بر برد مدار الکتریکی می باشد. اگر فیوز حرارتی به صورت صحیح عمل ننماید، برد کنترلی برق لازم را دریافت نمی نماید و ماشین ظرفشویی روشن نمی شود. برای بررسی فیوز حرارتی برق را قطع نمایید و صفحه داخلی محافظ را باز نمایید و به وسیله مولتی متر آن را بررسی نمایید.
  • خرابی سلکتور ماشین ظرفشویی: با توجه به این که ماشین های ظرفشویی دارای امکانات بسیاری بوده و به صورت اتوماتیک عمل می نمایند، جهت انتخاب حالت های مختلف شست و شو از یک سوئیچ یا سلکتور انتخابی در دستگاه استفاده شده است. سلکتورها بر روی کنترل پنل ماشین ظرفشویی قرار دارند و با باز کردن صفحه داخلی درب می توان به این قطه دسترسی پیدا کرد. ساختار سلکتورهای انتخابی به گونه ای است که از چندین دکمه متفاوت تشکیل شده است و ممکن است به دلایل مختلفی از جمله فرسودگی دستگاه، دکمه های سلکتور گیر کرده و بیرون نیایند. پیش از آن که اقدام به هر کاری نمایید نیاز است تا در ابتدا نسبت به سالم بودن دکمه های سلکتور اطمینان حاصل کرده و در صورتی که مشکل از این قسمت باشد نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایید. ممکن است دکمه های سلکتور تحت فشار بوده و به این علت کار نکنند که نیاز است تا فشار از روی این دکمه ها برداشته شود. به وسیله یک مولتی متر نیز باید پایانه های سلکتور بررسی گردند. رعایت نکات ایمنی مانند از برق کشیدن دستگاه در هنگام بررسی سلکتور و تعمیر آن ضروری می باشد.
  • خراب بودن تایمر ماشین ظرفشویی: تایمر ماشین ظرفشویی باعث تنظیم حالت های مختلف شست و شوی دستگاه می گردد. زمانی که تایمر ماشین ظرفشویی دچار مشکل شود ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد. تخلیه آب ماشین ظرفشویی پس از هر سیکل شست و شو اتفاق می افتد و در صورتی که در حین تخلیه آب، صدای پمپ تخلیه دستگاه به گوش نرسد، امکان خراب شدن تایمر ماشین ظرفشویی وجود دارد. تایمر یا کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی دارای پایانه های و اتصالات الکتریکی بوده که از یک موتور کوچک استفاده نموده و تمام این اتصالات داخل یک محفظه قرار دارند. در تایمرهای دستی از تایمر جهت تامین کردن برق موتور پمپ دستگاه و مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه استفاده می شود. اما در دستگاه هایی که از کنترل الکترونیکی استفاده می شود این وظایف بر عهده برد الکترونیکی بوده و از میکروچیپ ها و رله های الکتریکی استفاده می نماید. مکان قرار گیری تایمرهای دستی و الکتریکی در پشت کنترل پنل بوده و اتصالات آن باید به وسیله مولتی متر بررسی گردد. در مدل هایی که الکترونیکی می باشند برای بررسی و کنترل کردن جریان نیاز است تا از جریان برق مستقیم استفاده نمود. به علت حساسیت و ریسکی که این کار دارد نیاز است تا حتما توسط تعمیرکاران متخصص در این کار استفاده گردد و هر گونه اقدام خودسرانه می تواند باعث بروز خطرات مختلفی گردد.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در این مطلب به دلایل مختلفی که منجر به روشن نشدن ماشین ظرفشویی می گردد و نحوه برطرف نمودن این مشکلات اشاره شد. لازم به ذکر است که برای برطرف نمودن این مشکلات رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری بوده و در صورتی که در این کار دارای مهارتی نمی باشید از تعمیرکار حرفه ای استفاده نمایید.

در مرحله اول برای رفع این مشکل نیاز است تا دستگاه را از برق جدا نموده و سپس اقدام به انجام مراحل بعدی نمایید. این خرابی ها می توانند در برندهای مختلف ماشین ظرفشویی مانند ال جی، سامسونگ، ميديا و غیره به وجود آیند که ممکن است در هر یک از این برندها و مدل های مختلف کد ارور خاصی در نمایشگر دستگاه نشان داده شود.

برخی دیگر از سایر خدمات شرکت تکنیک سرویس پارس عبارتند از تعمیر پکیج ، تعمیر کولر گازی ، تعمیر رادیاتور و لوله کشی ساختمان می باشد. تمامی خدمات این مجموعه با تعرفه مصوب اتحادیه و ضمانت کیفیت کار می باشد. سفارش خدمات از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و فرم موجود در سایت امکان پذیر است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: تست مود ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل D146 و D141 تنظیم سیستم سختی گیری آب در ماشین ظرفشویی سامسونگ عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ | معرفی کامل ارور ها برنامه های ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل D146
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد