تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت خنک نکردن داکت اسپلیت

علت خنک نکردن داکت اسپلیت – علت باد گرم داکت اسپلیت چیست؟

این که در یک روز گرم تابستانی کولر شما نتواند سرما تولید کند و محیط را خنک کند بسیار آزار دهنده است. کار نکردن داکت اسپلیت مشکل بزرگی است اما تولید باد گرم توسط داکت اسپلیت می تواند حتی آزار دهنده تر باشد. در چنین شرایطی ممکن است ندانید که چه کار باید بکنید. در این مطلب علت خنک نکردن داکت اسپلیت و تنظیم درجه یا گرمایش داکت اسپلیت را بررسی می کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

باید خودتان داکت اسپلیت را بررسی کنید و اگر مشکلی وجود دارد آن را حل کنید یا بهتر است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید؟ در این مقاله قصد داریم که در رابطه با دلایل خنک نکردن و گرم نشدن داکت اسپلیت و تولید باد گرم توسط این سیستم توضیح دهیم. اگر شما هم این مشکل را تجربه کرده اید خواندن این مطلب می تواند به شما کمک زیادی بکند.

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع است که در فصل تابستان محیط را سرد می کند و در فصل زمستان گرما تولید می کند. این سیستم ها هم سیستم سرمایشی و هم سیستم گرمایشی را در خود جای داده اند و با این حال در داخل سقف جاگذاری می شوند و هیچ فضایی را روی دیوار اشغال نمی کنند.

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دو قسمت کندانسور و هواساز تشکیل شده است. کندانسور دارای قطعات مختلفی همچون پروانه، کمپرسور، دینام و غیره است و هواساز دارای قطعاتی همچون فیلتر، سینی، کویل، دینام، اواپراتور و غیره می باشد.

هوا ساز قسمتی است که درون سقف نصب می شود و سپس از طریق کانال کشی هوای سرد و گرم را به سایر اتاق ها نیز انتقال می دهد. طریقه عملکرد داکت اسپلیت در فصل تابستان برای خنک کردن هوا مانند کولر گازی است اما در فصل زمستان برای تولید باد گرم از جریان آب گرم استفاده می کند.

برای سفارش خدمات تعمیر کولر گازی در تهران و نصب کولر گازی از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز همچنین سایر خدمات تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج و لوله کشی ساختمان را توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد.

دلایل خنک نکردن داکت اسپلیت

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند در تابستان موجب تولید باد گرم توسط داکت اسپلیت شوند. در ادامه به بررسی رایج ترین دلایل خنک نکردن داکت اسپلیت ها می پردازیم.

کار نکردن ریموت

گاهی اوقات مشکل از یک دلیل ساده سرچشمه می گیرد. بهتر است که اول ریموت کنترل را چک کنید و مطمئن شوید که داکت اسپلیت روی حالت cold قرار دارد. اگر داکت اسپلیت روی حالت سرد قرار دارد اما خانه را خنک نمی کند باید عوامل دیگر را بررسی کنید.

نکته بعدی که باید بررسی کنید این است که ترموستات روی دمای درستی تنظیم شده باشد. ممکن است دستتان خورده باشد و دمایی که ترموستات روی آن تنظیم شده است بالا رفته باشد و همین مسئله ساده منجر به تولید باد گرم توسط داکت اسپلیت شده باشد.

کثیف بودن فیلتر داکت اسپلیت

آن چه که در یک سیستم تهویه مطبوع بسیار اهمیت دارد گردش هوای مناسب در داخل سیستم است. زمانی که فیلترهای هوا کثیف باشند گردش هوا را دچار مشکل می کنند و همین مسئله موجب منتشر نشدن باد خنک توسط داکت اسپلیت می شود.

بهتر است قبل از این که دست به تعمیرات جدی بزنید فیلتر های هوا را که در داخل یونیت داخلی قرار گرفته اند بررسی کنید و اگر کثیف هستند آن ها را خوب تمیز کنید یا فیلترهای جدید را جایگزین فیلترهای کثیف قبلی کنید.

به طور کلی برای این که سیستم تهویه مطبوع شما بهترین عملکرد را داشته باشد باید هر چند وقت یک بار فیلترهای هوا را تمیز یا تعویض کنید. می توانید تمیز کردن یا تعویض فیلترهای هوای داکت اسپلیت را به تعمیرکاران متخصص بسپارید.

خراب بودن برد

برد داکت اسپلیت در حقیقت همچون مغز سیستم است و این قطعه است که به اجزا فرمان می دهد که مانند کولر گازی عمل کنند و محیط را خنک کنند. بدیهی است که اگر برد دچار مشکل شود عملکرد تمامی اجزای داکت اسپلیت با اختلال رو به رو می شود.

خنک نکردن داکت اسپلیت می تواند به این دلیل باشد که برد به ترموستات یا فن داکت اسپلیت فرمان درستی ارسال نمی کند. برای حل این مشکل باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا سیستم را بررسی و مشکل برد را برطرف کنند.

وجود مشکل در کمپرسور

همان طور که گفته شد سیستم سرمایشی داکت اسپلیت مانند کولر گازی عمل می کند در نتیجه عملکرد نادرست کمپرسور آن می تواند در چرخه تولید سرما اختلال ایجاد کند. کمپرسور یکی از قطعات اصلی و گران قیمت داکت اسپلیت است که اگر آسیب ببیند باید هزینه زیادی برای تعمیر آن بپردازید.

زمانی که متوجه شدید داکت اسپلیت باد گرم تولید می کند باید فوراً آن را خاموش کنید زیرا این مشکل باعث فشار آمدن به کمپرسور می شود و ممکن است صدمات زیادی به آن وارد کند. تعمیر کمپرسور کار مهم و حساسی است که باید فقط توسط تعمیرکاران ماهر انجام شود.

برای تعمیر کمپرسور داکت اسپلیت می توانید درخواست خود را داخل وبسایت تکنیک سرویس پارس ثبت کنید یا با کارشناسان شرکت تماس بگیرید تا آن ها تعمیرکاران متخصص خود را برای ارائه خدمات نزد شما بفرستند.

کم بودن گاز داکت اسپلیت

داکت اسپلیت هم مانند کولر گازی باید هر چند وقت یک بار سرویس شود تا مشکلات کوچک آن برطرف شوند و تمامی اجزای آن بررسی گردند. میزان گاز داکت اسپلیت باید در سطح معینی باشد. کم بودن گاز داکت اسپلیت می تواند باعث تولید باد گرم توسط سیستم شود.

کم بودن گاز داکت اسپلیت

کم بودن گاز داکت اسپلیت

هنگامی که داکت اسپلیت خود را سرویس می کنید میزان گاز آن را هم بررسی کنید و در صورت نیاز گاز آن را به یک گاز استاندارد شارژ کنید. برای سرویس کردن و شارژ گاز داکت اسپلیت از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید.

مسدود شدن سطح کندانسور یا قرار گرفتن آن در محل نامناسب

کندانسور یکی از قسمت های بسیار مهم داکت اسپلیت است. برخی از افراد در فصل زمستان برای محافظت از یونیت خارجی روی کندانسور را می پوشانند. ممکن است که در تابستان فراموش کنید این پوشش را بردارید و مسدود شدن کندانسور مانع از خروج هوای گرم درون سیستم شود.

کثیف بودن کندانسور هم می تواند مانع از گردش هوای مناسب شود. پس اگر روی کویل ها یا فین کندانسور گرد و غبار و کثیفی تجمع یافته است باید آن را تمیز کنید تا به گردش هوا کمک کنید. برای تمیز کردن کویل های کندانسور می توانید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

کارشناسان توصیه می کنند که برای متوقف نشدن گردش هوا و جلوگیری از تجمع خزه و گرد و خاک روی کویل های کندانسور بهتر است آن ها را سالی یک بار تمیز کنید.

عامل دیگری که می تواند منجر به تولید باد گرم توسط داکت اسپلیت شود قرار گرفتن کنانسور در مقابل نور شدید خورشید است. در فصل تابستان که خورشید گرمای شدیدی دارد قرار گرفتن کندانسور در زیر تابش مستقیم خورشید باعث داغ شدن اجزای داخلی آن می شود و عملکرد داکت اسپلیت را دچار مشکل می کند.

خراب شدن ترموستات

ترموستات قطعه ای است که دمای سیستم تهویه مطبوع را کنترل می کند. شما با تنظیم کردن دمای ترموستات تعیین می کنید که دمای محیط باید به چه درجه ای برسد.

زمانی که ترموستات دچار مشکل شود نمی تواند دمای داکت اسپلیت را تنظیم کند و سرمای مورد نیاز برای کاهش دمای محیط را فراهم کند. با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا ترموستات داکت اسپلیت را بررسی کند و در صورت نیاز آن را تعویض نماید.

همچنین ممکن است که ترموستات را روس درجه نادرستی تنظیم کرده باشید. در فصل تابستان بهترین دمایی که می توانید ترموستات را روی آن تنظیم کنید بین 23 الی 26 درجه سانتی گراد است.

مسدود شدن یا شکستن لوله های داکت اسپلیت

مسدود شدن یا شکستن لوله های داکت اسپلیت

زمانی که ترموستات را روی دمایی کمتر از 23 درجه تنظیم می کنید هوای خنک تری تولید می کند و این می تواند مصرف برق داکت اسپلیت را افزایش دهد. هر یک دجه که دمای داکت اسپلیت را بالا می برید حدود 10% در مصرف برق صرفه جویی می کنید.

مسدود شدن یا شکستن لوله های داکت اسپلیت

پنل های داکت اسپلیت توسط تعدادی لوله مسی به همدیگر متصل می شوند. نصب داکت اسپلیت و اتصال این لوله ها به همدیگر باید توسط افراد متخصص صورت گیرد تا اندازه آن ها دقیق و مناسب باشد و سیستم به درستی کار کند.

گاهی اوقات ممکن است این لوله های مسی آسیب ببینند و دچار ترک خوردگی یا شکستگی شوند. همین مسئله مانع از انتقال یافتن آزادانه هوا می شود. از طذف دیگر ممکن است در اثر شکستگی گرد و غبار به داخل لوله راه پیدا کند و مسیر گردش هوا را مسدود کند که این مانع از خنک شدن هوای اتاق توسط داکت اسپلیت می شود.

خرابی فن و موتور فن

در داخل داکت اسپلیت فن وظیف دارد که هوای خنک را به محیط منتشر کند. موتور فن هم وظیفه دارد که انرژی مورد نیاز فن را تأمین کند. اگر موتور فن آسیب دیده باشد یا کار نکند فن هم نمی تواند کار کند و در نتیجه هوای خنک از داکت اسپلیت بیرون نمی آید.

اگر فن آسیب ببیند و نیم سوز شود یا کامل بسوزد عمل انتشار هوای خنک را انجام نمی دهد و هوای خنک از داکت اسپلیت بیرون نمی آید. برای تعویض فن و تعمیر انواع قطعات داکت اسپلیت می توانید از تعمیرکاران ما در شرکت تکنیک سرویس پارس کمک بگیرید.

همچنین می توانید برای سفارش تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر ظرفشویی و تعمیر یخچال با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز تمامی خدمات خود را با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی خدایی

سلام .از تکنیک سرویس تشکر میکنم که به دادم رسید.من دیگه مشتری شما هستم .چرا که تو این چند روز که هوا سرد شده بود .پکیج ما اذیت میکرد و من از چندتا سرویسکار کمک گرفتم .میومدن درست میکردن بازم خراب میشد.۲ بار ازم الکی پول گرفتن.تا تو اینترنت با تکنیک سرویس آشنا شدم .و اومدن پکیج مارو با هزینه کم درست کردن.و تا الانم مثله ساعت کار می‌کنه .ممنون

الیاس اسد بیگی

سلام وقت شما بخیر. من می خواستم بدونم آیا این طبیعیه که داکت اسپلیت باد گرم بزنه؟ یعنی این دستگاه به طور نرمال دچار این مشکلات میشه؟ چون هنوز دستگاه تهویه برای خانه تهیه نکردم و بین خرید داکت اسپلیت تاپ تهویه و کولر گازی مردد هستم. لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا با خرید این دستگاه ممکنه هر سال تابستان دچار مشکل بشم و نیاز به تعمیرکار پیدا کنم؟ آیا کولرگازی مشکلات نگه داریش کمتره؟

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد