تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

دستگاه ظرفشویی می تواند برای خانواده و بخصوص خانم های شاغل آسایش و راحتی را فراهم کند. همانند تمامی لوازم برقی آشپزخانه ، دستگاه ظرفشویی نیز نیاز به سرویس و مراقبت دارد، که باید هر از چند گاهی یکبار نسبت به سرویس و جرم‌گیری ماشین ظرفشویی اقدام شود.

تعمیر ظرفشویی

سرویس و جرم‌گیری ماشین ظرفشویی هر ساله باید به وسیلۀ تعمیرکار این وسیله انجام شود. زیرا در این کار، قطعاتی مانند موتور آب‌پاش، پمپ و بازو های آب‌پاش باز شده و … کامل جرم‌گیری می شوند. به همین خاطر انجام این کار به دلیل تخصصی بودن، باید به وسیلۀ تعمیرکار و نمایندگی شرکت سازندۀ ماشین ظرفشویی انجام بگیرد، اما افراد خودشان می توانند جرم‌گیری را به صورت معمولی انجام دهند.

جرم‌گیری ماشین های ظرفشویی از سخت‌ ترین کار ها است، اما ما در این مطلب قصد داریم تا از ساده‌ ترین روش های ممکن برای جرم‌گیری ماشین های ظرفشویی صحبت کنیم.

مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر ظرفشویی و دیگر لوازم خانگی نظیر تعمیر لباسشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر یخچال ، تعمیر ماکروفر و … را با ارائه گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات و دریافت مشاوره رایگان با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق فرم داخل سایت اقدام نمایید.

اهمیت جرم‌گیری ماشین ظرفشویی

باید توجه داشت که همۀ مسیر های تخلیه و آب‌پاش های ماشین ظرفشویی جرم و رسوبات می گیرند. این رسوبات باعث کاهش یافتن عمر و عملکرد مطلوب ماشین ظرفشویی شده، به همین دلیل برای جلوگیری از خرابی و آسیب رسیدن به قسمت‌ های مختلف ماشین ظرفشویی و پرداخت هزینه های بالا جهت بازسازی و نوسازی دستگاه، جرم‌گیری کردن آن توسط خودتان در منزل اهمیت زیادی دارد. شما باید بعد از هر ۳۰ تا ۴۰ بار استفاده و یا هر سه ماه یکبار این کار را انجام دهید. انجام جرم‌گیری در این فاصلۀ زمانی با توجه به سادگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • نحوۀ جرم‌گیری ماشین ظرفشویی به روش سنتی و خانگی

برای از بین بردن رسوبات و جرم‌گیری ماشین ظرفشویی به روش سنتی، ابتدا بعد از اطمینان از خاموش بودن دستگاه و خروج سیم از پریز برق، باید تمام قطعاتی را که جدا می شوند، مانند سبد ها و فیلتر ماشین ظرفشویی مانند آنچه در دفترچۀ راهنما گفته شده است، به نوبت و با دقت باز کنید و بعد آن ها را در سینک بشویید.

بعد از آن به یک پیمانۀ کوچک جوش شیرین و یک دوم لیوان سرکۀ سفید، نیاز داریم.

ابتدا جوش شیرین را درون ماشین ظرفشویی بریزید، سپس سرکه را درون یک ظرف ریخته و در سبد بالای ماشین ظرفشویی قرارداده و تنظیمات برنامه را روی بیشترین زمان و بالاترین درجۀ حرارت گذاشته و اجازه بدهید تا اتمام برنامۀ شستشو را انجام بدهد. نگران بوی سرکه نباشید، سرکۀ سفید در جرم‌گیری ماشین ظرفشویی شما معجزه می کند.

می توانید با استفاده از پارچه ای که با کمی آبلیمو و نمک آغشته شده است، دیواره ها و تمام قسمت های ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. بهتر است به هیچ وجه از مواد شویندۀ صنعتی برای تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. استفاده از این پاک‌کننده ها می تواند باعث آسیب دیدن قطعات دستگاه شده و به عنوان مثال پیچ و مهره های آن را شل کند. در نتیجه عمر ماشین ظرفشویی شما کم می شود.

حالا نوبت به سبد هایی می ‌رسد که قبلاً از دستگاه خارج کرده اید. جرم های روی این سبد ها فقط با کمک آب گرم قابل حل نیست، بلکه به خاطر حالت شبکه‌ای بودن سبد ها، باید آن ها را با کمک فرچه و یا برسی به صورت رفت و برگشت های پیاپی و با فشار از جرم و چربی پاک کنید. پس از آبکشی متوجه حجم زیادی از جرم های پاک شده از سطوح و براق شدن این سبد ها خواهید شد.

به این ترتیب، بعد از پایان کار شستشوی سبد ها و تمیز کردن فضای داخلی دستگاه، مراحل جرم‌گیری به پایان می رسد.

این کار باعث دفع شدن ذرات غذا و چربی های چسبیده و رسوبی دیواره ها، قفسه ها و لوله های تخلیه می شود که تجمع این مواد در دراز مدت باعث مسدود شدن روزنه ها و فیلتر ماشین ظرفشویی شده و در نتیجه ظرف ها کدر می شوند.

در قسمت انتهایی مدل های امروزی ماشین های ظرفشویی، به جای فیلتر یک استوانه جداشونده قرارداده‌اند که در زمان شستشوی ظرف ها، زباله ها و بقایای مواد غذایی در آنجا جمع می شوند و کافی است تا شما آن را تخلیه کنید و جلوی ایجاد شدن بوی نامطبوع در فضای داخلی ماشین را بگیرید.

  • استفاده از پودر جرم گیر ظرفشویی

امروزه استفاده از انواع پودر و یا مایع جرم‌گیر طرفداران بسیاری دارد، زیرا استفاده از آن‌ ها راحت‌ تر و سریع‌ تر است. اگر برای جرم‌گیری ماشین ظرفشویی خود تمایل به استفاده از این مواد صنعتی دارید، بهتر است از موادی که کیفیت بالایی دارند استفاده کنید. شستشوی ظروف و تمیز نمودن فضای داخلی ظرفشویی به وسیلۀ مواد با کیفیت، کارایی دستگاه را افزایش داده و باعث طولِ عمر ماشین ظرفشویی می ‌شود.

روش استفاده از پودر جرم گیری ماشین ظرفشویی

برند های مختلفی از این مواد در بازار موجود می باشد که به عنوان مثال می ‌توان از برند فینیش و یا بوش نام برد که به خاطر کیفیت بالا مشهور شده‌اند. برای جرم‌گیری ابتدا دفترچۀ راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا اگر توصیۀ به‌خصوص و یا روند ویژه ای دارد را رعایت کنید.

نحوۀ استفاده از پودر جرم‌گیر ماشین ظرفشویی

اول حرارت آب را بررسی کنید. دمای ۴۹ درجۀ سانتی‌گراد بهترین دما برای جرم‌گیری و ضدعفونی کردن قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی است. در نتیجه اولین مرحله تنظیم دمای آب می باشد. همۀ ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و برای جرم‌گیری از هیچ مادۀ شوینده ای استفاده نکنید.

رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

عموماً پودر جرم‌گیری را باید در قسمت مخصوصی که تعبیه شده است ریخته، دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا کار شستشو تمام شود. بعد از پایان زمان شستشو دریچه‌های ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و اجازه بدهید تا هم محفظۀ داخلی دستگاه و هم قطعات شسته شده خشک شوند و تا زمانی که از خشک شدن تمام اجزا اطمینان حاصل نکرده‌ اید، از روشن کردن دستگاه خودداری کنید.

بعد از آن می توانید با استفاده از یک فرچه یا مسواک تمام منافذ، درزها و آب‌پاش ها را چک کنید تا اگر جرمی در آن باقی مانده است جدا شود.

حالا ماشین ظرفشویی شما تمیز و بدون جرم است. جرم‌گیر ها در چند مدل مختلف مانند قرص، پودر و یا مایع وجود دارند. مثلاً شرکت پریل در دو نوع مختلف قرص و مایع جرم‌گیر تولید کرده است.

نحوۀ استفاده از قرص جرم‌گیر

در این مورد هم ابتدا ظروف را از ماشین خارج کرده و دمای آب را اندازه بگیرید. هنگام استفاده از قرص برای جرم‌گیری ماشین ظرفشویی دیگر نیازی به استفاده از هیچ یک از مواد شویندۀ دیگر نیست.

قرص جرم‌گیر را از بسته خارج کرده و در کف ظرفشویی بندازید. یک برنامۀ زمانی مشخص را تنظیم کرده و تا پایان شستشو منتظر بمانید. بعد از اتمام فرایند شستشو به صورت کامل، ظرفشویی شما جرم‌گیری می شود.

سوالی که برای عدۀ زیادی از ما پیش می آید این است که استفاده از قرص جرم‌گیر، پودر جرم‌گیر ژل یا پودر ماشین ظرفشویی، کدام یک از این ها بهتر است.

شاید هر کدام از ما در نگاه اول متوجه تفاوت این مواد شوینده نباشیم. اما آن ها تفاوت های چشمگیری دارند. نیمی از هر قرص از نصف ژل درست شده و در اندازه های کوچکی متشکل از پودر دیده می شوند. این قرص ها باعث ایجاد کف زیادی شده و علاوه بر اینکه شوینده هستند، به خاطر مواد افزودنی که دارند شستشو را باکیفیت تر انجام می دهند.

پودر جرم‌گیر هم کار شستشو و جرم‌گیری را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. همچنین استفاده از این پودر تا حد زیادی مقرون به صرفه است. به وسیلۀ این پودر، جرم‌گیری دیگ ماشین ظرفشویی، جرم‌گیری المنت دستگاه و همچنین جرم‌گیری لوله‌های دستگاه به راحتی انجام می شود.

ژل ماشین ظرفشویی که مشابه مایع ظرفشویی می‌باشد، قیمتی مابین قرص و پودر شستشو داشته و برای مصرف خانگی در اولویت است. این ژل در مقایسه با پودر راحت تر حل شده و می تواند مقدار کافی شوینده را نسبت به ظروف و مراحل شستشو کنترل نماید. (قطعاً حالا می توانید برای انتخاب بهتر تصمیم بگیرید)

اهمیت نگهداری از ماشین ظرفشویی

با وجود اینکه ماشین های ظرفشویی دستگاه هایی مقام و مستحکم هستند، اما نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. نگهداری درست ماشین ظرفشویی می تواند تا حد زیادی کار جرم گیری را آسان تر کند. بنابراین بهتر است قبل از قراردادن ظروف در ماشین، آن ها را کاملاً تمیز کرده تا ذراتی مانند استخوان، هستۀ زیتون، باقیماندۀ غذاهایی مانند برنج یا سبزی وارد محفظۀ فیلتر نشوند، چون حتی می توانند باعث شکستن و یا آسیب دیدن ظروف در زمان شستشو شوند.

در اینجا باید برای اینکه کارایی ماشین ظرفشویی مانند روز اول بماند، چند نکته را رعایت کنیم:

در این زمینه درجۀ آب از اهمیت بالایی برخوردار است. همیشه حواستان به درجۀ آب باشد. سعی کنید تا ماشین ظرفشویی همیشه با آب گرم کار کند تا هم باعث تمیزی ظروف و از بین رفتن چربی های روی آن ها بشود و هم برای تمیزی و جرم گیری ماشین آب گرم مناسب تر است.

نکتۀ مهم دیگر انجام جرم‌گیری و به تعویق نینداختن آن است. اگر شما در طول روز بیشتر از یک‌بار از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، باید بگوییم که جرم‌گیری ماهیانه برای ماشین ظرفشویی شما ضروری است و حتماً باید ماهی یک‌بار این کار را انجام دهید.

قبل از شروع و استفاده از ماشین ظرفشویی، تمام نکات دفترچۀ راهنما را با دقت بخوانید تا با تمام گزینه ها و آپشن های موجود در دستگاه خود آشنا شده و از آن مطلع باشید. این کار به شما کمک می کند تا در موقعیت های مختلف مانند زیاد یا کم بودن ظروف، بدانید از چه گزینه هایی استفاده کنید. به این صورت استهلاک دستگاه شما کمتر شده و مدت زمان بیشتری را سالم می ماند.

علاوه بر خدمات نصب و تعمیر لوازم خانگی مختلف ، تکنیک سرویس پارس خدمات اجرا و تعمیرات تاسیسات ساختمانی از جمله نصب پکیج ، گرمایش از کف ، تعمیر رادیاتور ، تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان و … را با تضمین کیفیت انجام کار توسط تکنسین های مجرب و ماهر ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نظر خود و دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره های و یا فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

مقالات مشابه: دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد