تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دلایل آب نکشیدن ماشین ظرفشویی

علت آب نکشیدن ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج ماشین های ظرفشویی ، آب نکشیدن ظرفشویی است. بنابراین ما در این مقاله به بررسی علت آب نکشیدن ماشین ظرفشویی و راه حل های آن می پردازیم.

تعمیر ظرفشویی

باید گفت که برخی عیب های موجود در ماشین ظرفشویی را میتوان ساده در نظر گرفت و امکان حل شدن مشکل آن ، توسط خود شما نیز وجود دارد. اما توجه داشته باشید زمانی که نیاز به باز و بسته کردن دستگاه و یا تعویض قطعات ماشین ظرفشویی وجود دارد ، شدیداً تاکید می شود که از خدمات یک تکنسین حرفه ای برای تعمیر ظرفشویی خود استفاده کنید.

چرا ماشین ظرفشویی ظروف را آب کشی نمی کند؟

از جمله دلایل آب نکشیدن ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • شیر ورودی آب یا شیر برقی ماشین ظرفشویی

اگر در تامین و رساندن آب به ماشین ظرفشویی مشکلی نباشد ، قطعاً مشکل در یکی از قطعات ، علت آب نکشیدن ماشین ظرفشویی است. یکی از مهمترین قطعاتی که باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای مورد بررسی قرار گیرد ، شیر ورودی آب آب یا همان شیر برقی ظرفشویی است. عمل آب کشیدن دستگاه توسط این شیر انجام می شود.

علت آب نکشیدن ماشین ظرفشویی

شیر ورودی آب در قسمت پایین ماشین ظرفشویی و در پشت پنل قرار دارد که در پایین درب دستگاه مشاهده می‌شود. برای دسترسی پیدا کردن به آن ، باید در ابتدا پنل جلوی که روی درب سوار می شود باز کرده و سپس پنل پایین آن را باز کنید. تا بتوانید شیربرقی را مشاهده نمایید.

شیر ورودی آب دارای دو سیم برق و دو شیلنگ متصل شده به آن می‌باشد که یکی از آن‌ها آب را از خانه تا شیر برقی منتقل می کند. و دیگری از سیر به داخل محفظه شستشوی ظرفشویی هدایت می کند. این شیر توسط تایمر و شناور یا برد الکترونیکی ظرفشویی کنترل می‌شود.

در آغاز شما باید رسیدن برق به شیر و همچنین فعال بودن آن را مورد بررسی قرار دهید. به کمک مولتی متر ، سلونوید های موجود بر روی شیر را برای وجود جریان اندازه گیری کنید. اگر در لحظه مرحله آبکشی ، جریان آب به شیر برقرار باشد و سیم‌کشی آن هم مشکلی نداشته باشد ، اما هنوز هم ماشین ظرفشویی آب پر نمی کند ، می‌توان گفت که ایراد از شیر برقی است و باید عوض شود. اگر شیر ورودی آب جریان ندارد و برق نمی رسد ، با کمک مولتی متر بررسی کنید که قطعی جریان در شناور اتفاق افتاده و یا مشکل از سوئیچ قفل درب ظرفشویی می باشد.

توجه داشته باشید که در زمان بررسی شیر برقی ، شیلنگ متصل به آن را ، که وظیفه آبرسانی به شیر را برعهده دارد ، از شیر باز کنید و فیلتر کوچکی که در انتهای آن قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید تا توسط املاح و غیره مسدود نشده باشد.

جهت سفارش خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی نظیر تعمیر لباسشویی و ظرفشویی ، تعمیر یخچال و … از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید.

  • تامین نبودن آب

اگر به هیچ عنوان ، هیچ آبی وارد ماشین ظرفشویی نمی‌شود ، اولین چیزی را که باید مورد بررسی قرار دهید ، تامین آب است. زیرا یکی از دلایل آب نکشیدن ماشین ظرفشویی تامین نبودن آب است.

نگاهی به شلنگ ورودی آب زیر سینک خود بیندازید و مطمئن شوید که شیلنگ بدون هیچ زاویه و به درستی متصل شده باشد. و یا دچار کوری و خمیدگی نشده باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که شیر متصل به شیلنگ ، باز است . اگر نمی‌دانید که کدام موقعیت حالت باز و کدام موقعیت حالت بسته را نشان میدهد ، ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید تا مشاهده کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر ؟ اگر مشکل شما حل نشده بود دوباره شیر را بچرخانید. اگر اطمینان حاصل کردید که در ورودی آب مشکلی وجود ندارد ، می‌توانید به سراغ دلایل دیگر بروید.

چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند

توجه داشته باشید که ممکن است در هنگام نصب ماشین ظرفشویی ، تکنسین مربوطه شیر و شلنگ را به روش دیگری و یا در جای دیگری به غیر از سینک سرهم بندی کرده. در این شرایط باید از محل ورود شیلنگ به پایین دستگاه شروع کرده و آنرا تا مبدا دنبال کنید.

  • تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

تایمر در مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی و برد الکترونیکی در مدل های جدیدتر ماشین ظرفشویی ، عمل ارتباط بین بخش‌های مختلف دستگاه و ارسال فرمان شروع به کار هر بخش را انجام می دهد. اگر تایمر یا برد ایراد داشته باشد ، امکان دارد برخی قطعات مانند شیر برقی ، یا سوئیچ قفل درب از کار بیفتند و جریان برق به آنها نرسد.

احتمال اینکه برد الکترونیکی و یا تایمر دچار عیب شده باشند بسیار کم است. اما اگر هم چنین اتفاقی بیفتد امکان تعمیر برد معیوب بسیار کم است. بنابراین معمولاً شما باید با تعویض برد مشکل موجود را برطرف کنید.

مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر جاروبرقی برندهای مختلف را با تضمین کیفیت تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد. پیش از سفارش خدمات می توانید از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  • پمپ

پمپ در ماشین ظرفشویی شامل دو پروانه است. در قسمت بالای آن آب به ماشین ظرفشویی پمپ می شود و در قسمت پایین تر آن ، آب را به قسمت تخلیه پمپ میکند. بعضی اوقات امکان دارد که شیشه‌های شکسته و یا قطعات پلاستیکی از چرخیدن این پروانه جلوگیری کنند. که این امر می‌تواند یکی از دلایل عدم آب کشی ماشین ظرفشویی باشد.پس همیشه مراقب تمیز بودن پروانه بالا و پایین باشید.

  • سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دارای یک سوئیچ قفل بر روی درب خود ، برای تشخیص باز بودن ماشین دارد. بر اساس اصول ایمنی ، زمانی که درب ماشین دستشویی باز است ، فعالیت ها و عملکردهای دستگاه شروع می‌شود و یا متوقف می گردد. پر شدن ظرفشویی از آب نیز همین طور است ، بنابراین در شرایطی که سوئیچ قفل درب ماشین ظرف شویی دارای مشکل بوده و معیوب باشد ، امکان دارد در حالی که در بسته است آن را باز تصور کرده و از شروع آبگیری دستگاه جلوگیری نماید.

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

محل سوئیچ قفل درب در پشت پنل داخلی می باشد و به کمک یک مولتی متر می توان رسیدن جریان به آن را مورد بررسی قرار داد. در شرایطی که مشکل از این سوئیچ باشد ، به راحتی می شود با تعویض آن ، مشکل را برطرف کرد.

  • سوپاپ شناور ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل آبکش نکردن ماشین ظرفشویی ، می تواند وجود مشکل در سوپاپ شناور باشد.

معمولاً این شناور در قسمت پایین و در سمت چپ ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. این شناور ایمنی زمانی که آب در ماشین ظرفشویی پر می‌شود ، بلند می شود و پیش از آنکه آب بیش از اندازه پر شود آب را قطع خواهد کرد. مطمئن شوید که هیچ عاملی شناور را در حالت بالا نگه ندارد. چراکه شناور باید توانایی این را داشته باشد که به صورت آزادانه حرکت کند.

همچنین یک سوئیچ کوچک درون آن وجود دارد. اگر شناور به صورت آزادانه حرکت کند ، امکان دارد سوئیچ شناور مشکل داشته باشد. زمانی که شناور بالا می‌آید ، سوئیچ را فشار داده و آب را متوقف کنید. اگر سوئیچ خراب باشد ، آب بیش از اندازه پر شده و یا اصلاً پر نمی شود. شما می توانید برای اطمینان حاصل کردن از کارکرد صحیح آن ، کلید سوپاپ را با یک مولتی متر مورد بررسی قرار دهید.

  • مسائل مربوط به تخلیه

پنیل جلوی در قسمت پایین ماشین ظرفشویی را باز کنید ، اگر مشاهده کردید که این قسمت زنگ زده است ، شیلنگ تخلیه را درست کنید. شیلنگ را از ورودی خارج کنید و اگر آلودگی مسبب مسدودی لوله شده است ، آن را تمیز کنید. همچنین شما می‌توانید برای تمیز کردن این شیلنگ از یک سیم استفاده کنید.

پس یکی دیگر از دلایل آب نکشی ماشین ظرفشویی این است که عمل تخلیه به درستی انجام نمی گیرد. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی عمل تخلیه را به صورت درست آن انجام نمی دهد ، می تواند از ورود آب تازه به ماشین ظرفشویی جلوگیری به عمل آورد. در شرایطی که فیلتر کثیف است ، شما می توانید آن را تمیز کنید و یا اینکه نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

  • زمان شروع در ماشینهای مکانیکی

توجه داشته باشید که در برخی از مدل های جدید یک دکمه وجود دارد ، که ممکن است با تأخیر جزئی سه دقیقه‌ای از زمانی که شما ماشین ظرفشویی را روشن می کنید تا زمانی که شیر آب باز میشود و آب وارد ماشین ظرفشویی می شود ، وجود داشته باشد. این امر ، یک امر طبیعی است. اگر آب پس از ۵ دقیقه و یا بیشتر از ۵ دقیقه وارد ماشین ظرفشویی شما نشد ، امکان دارد دکمه تایمر زیادی از حد جلوتر تنظیم شده باشد ، و اولین زمان پر شدن با تأخیر صورت بگیرد. اگر این شرایط اتفاق افتاد ، سری بعد که ماشین ظرفشویی را روشن می کنید ، دکمه را تنها به اندازه کافی تا شنیدن شروع موتور بچرخانید.

توجه داشته باشید اگر با وجود این نکات هنوز هم ماشین ظرفشویی شما عملا بکشی را انجام نمی‌دهد ، با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید تا از ماشین ظرفشویی شما بازدید کند.

برخی دیگر از سایر خدمات تیم تکنیک سرویس پارش شامل لوله کشی ساختمان ، تعمیر پکیج ، تعمیر رادیاتور و … می باشد. دریافت مشاوره رایگان و سفارش خدمات مورد نظر از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 امکانپذیر می باشد.

مقالات مشابه: دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد