نحوه تعمیر و تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

در برخی از ماشین های ظرف شویی که مجهز به کنترل الکترونیکی هستند قطعه ای به نام فیوز حرارتی یا ترموفیوز تعبیه شده است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد استفاده از ماشین ظرف شویی را داشته باشید اما دستگاه روشن نشود. در حقیقت خرابی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی یکی از دلایل روشن نشدن ماشین های ظرف شویی است.

چه موقع لازم است فیوز ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم

در صورتی که دو شاخه برق ماشین ظرف شویی را به محافظ برق وصل کنید نوسانات ناشی از قطع و وصل شدن برق را به خود می گیرید و مانع آسیب رسیدن به فیوز دستگاه می شود. اما در صورتی که دو شاخه ماشین ظرف شویی را مستقیما به پریز برق وصل کنید هر گونه نوسانات برق باعث اسیب دیدن و یا سوختن فیوز دستگاه می شود. برای آزمایش سالم بودن فیوز از یک مولتی متر استفاده کنید. معمولا با سوختن فیوز، ماشین ظرف شویی روشن نخواهد شد و لازم است نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

همچنین در صورتی که بیش از حد مجاز از ماشین ظرف شویی استفاده کنید و یا ایرادی در یکی از قطعات دستگاه به وجود آید ماشین ظرف شویی بیش از حد گرم می شود در این صورت ممکن است فیوز حرارتی بسوزد و دستگاه روشن نشود. برای تعیین این که فیوز حرارتی آسیب دیده است یا خیر، از یک مولتی متر استفاده کنید.  در صورت خرابی یا سوختن فیوز لازم است از یک تعمیرکار مجرب و یا نمایندگی مجاز بخواهید فیوز حرارتی دستگاه شما را تعویض کند. علاوه بر این، شما باید عاملی که باعث خرابی و سوختن فیوز شده است را پیدا کرده و آن را رفع کنید در غیر این صورت فیوز جدید نیز ممکن است دوباره بسوزد.

 تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

فیوز های حرارتی از برد کنترل دستگاه محافظت می کند. اگر این قطعه خراب شود باعث اختلال در عملکرد کنترل الکترونیک دستگاه می شود از این رو ماشین های ظرف شویی روشن نخواهند شد.

همچنین هرگاه فیوز حرارتی تشخیص دهد که ماشین ظرف شویی بیش از حد داغ است در این صورت مانع رسیدن جریان به موتور و برد دستگاه می شود. این قطع شدن جریان به حفظ سلامت این قطعات و افزایش طول عمر دستگاه کمک می کند. به همین دلیل است که گاهی ماشین های ظرف شویی به طور ناگهانی خاموش می شوند و از ادامه کار باز می ایستند. به این شرایط اصطلاحا پریدن فیوز می گویند. البته ممکن است برق قسمتی از برد تامین شود که در این حالت ماشین های ظرف شویی روشن می شوند اما کار نمی کنند. لازم به ذکر است که پریدن فیوز اتفاقی طبیعی نیست و برای رفع مشکل لازم است عوامل دیگر را بررسی کنید تا منبع داغ شدن بیش از حد دستگاه را بیابید و برای بر طرف کردن آن اقدام کنید تا از مشکلات جدی تر و پر هزینه تر جلوگیری شود.

فیروز حرارتی وسیله ای است که برای حفظ ایمنی دستگاه مورد استفاده قرار می گیرید و اگر در مدار های ماشین های ظرف شویی اتصال کوتاه رخ دهد فیوز باعث می شود برق دستگاه قطع شود. این فیوز ها معمولا در قسمت بالای مجموعه برد مدار قرار می گیرند، با استفاده از دو سیم به مجموعه متصل می شوند. اگر قطعاتی که داخل دستگاه ظرف شویی قرار دارد مانند المنت گرم کننده و یا پمپ معیوب شوند در این صورت فیوز قطع خواهد شد. در این مقاله به شما آموزش می دهیم به راحتی و در کمتر از 20 دقیقه فیوز حرارتی معیوب را با فیوز سالمی که از نمایندگی های مجاز تهیه کرده اید تعویض کنید.

معمولا ساختار اولیه و طرز کار قطعات در ماشین های ظرف شویی مختلف در برند های متفاوت مشابه یکدیگر هستند از این رو روش زیر برای تعویض فیوز حرارتی ماشین های ظرف شویی ویرپول، ال جی، بهی، کنمور، سامسونگ، حایر، دوو، جنرال الکتریک، کندی، آمانا، زیرووات، پاکشوما، مایتک، کرال، بکو و باکنشت مورد استفاده قرار می گیرید.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز

پیچ‌ گوشتی چهار سو

پیچ‌ گوشتی دو سو

دستکش مخصوص کار

 تعویض فیوز  ماشین ظرفشویی

روش تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

در ابتدا لازم است مدار برق ماشین ظرف شویی قطع شود تا جریان برق به دستگاه وارد نشود. برای قطع جریان برق لازم است فیوز برق که در جعبه فیوز قرار دارد قطع شود. در خانه هایی که برق کشی آن ها قدیمی می باشد لازم است فیوز از جعبه فیوز برداشته شود. سپس نمایشگر روی صفحه کنترل را بررسی کنید تا مطمئن شوید غیر فعال است این امر باعث اطمینان از قطع جریان برق می باشد.

در مرحله دوم پیچ هایی که روی صفحه درب داخلی قرار دارند را باز کنید. این پیچ ها محافظی برای صفحه کنترل در مقابل درب جلویی ماشین ظرف شویی هستند.

در این مرحله لازم است صفحه کنترل ماشین ظرفشویی را به سمت جلو و پایین خم کنید تا بتوانید به فیوز حرارتی دسترسی پیدا کنید. باز کردن کامل صفحه لازم نیست.

در مرحله سوم باید فیوز حرارتی را از برد مدار کنترل جدا کنید زیرا فیوز حرارتی روی محفظه برد تعبیه شده است. با فشردن زبانه اصلی فیوز از زبانه قفل جدا می شود. حال باید فیوز را از زیر زبانه دیگر به سمت جلو و بیرون بکشید تا فیوز خارج شود. سپس سیم‌ های متصل به فیوز حرارتی را جدا کنید.

در مرحله چهارم باید فیوز جدید را جایگزین کنید. ابتدا سیم هایی که از فیوز حرارتی معیوب جدا کرده بودید را به فیوز حراراتی جدید وصل کنید. سپس فیوز را زیر زباله قفل قرار دهید و با فشردن فیوز کمک کنید تا در جای اصلی خود قرار گیرد.

در مرحله پنجم باید پیچ های صفحه درب داخلی را در جای خود قرار داده و محکم کنید. لازم به ذکر است که سفت کردن بیش از حد پیچ ها باعث هرز شدن آن ها می شود.

در مرحله آخر لازم است مدار برق دستگاه که از جعبه فیوز قطع کرده بودیم را مجدد وصل کنیم تا برق به دستگاه برسد. روشن شدن نمایشگر ماشین ظرف شویی نشان دهنده وصل شدن برق است. حال با فشردن دکمه های دستگاه می توانید ماشین ظرف شویی را تست کنید.

از آن جایی که لوازم خانگی با برق کار می کنند لازم است حتما از ابزار و تجهیزات مخصوص استفاده شود تا خطرات احتمالی به حداقل برسد. همچنین تا زمانی که مهارت کافی برای انجام تعمیر ماشین ظرفشویی را به دست نیاورده اید دست به این کار نزنید و از متخصصین مجرب و یا نمایندگی های مجاز کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟