تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت جمع شدن آب کف ظرفشویی

علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی

می توان گفت که یکی از لوازم خانگی مدرن که کارایی زیادی برای افراد در سال های اخیر داشته است، ماشین ظرفشویی می باشد. شست و شوی ظروف به صورت روزمره یکی از کارهایی است که برای بسیاری از افراد امری خسته کننده بوده و این خستگی به ویژه در مواقعی که مهمان های زیادی به صرف ناهار یا شام دعوت می شوند مضاعف می گردد. ماشین ظرفشویی دستگاهی دوست داشتنی برای بانوان می باشد که می تواند تمامی ظروف را به صورت اتوماتیک شسته، آبکشی کرده و خشک نماید.

این دستگاه علاوه بر این که باعث راحتی و آسایش افراد شده است باعث شده تا خانم ها بتوانند زمان بیشتری را در کنار خانواده صرف کرده و تمام وقت در حین شست و شوی ظروف پای سینک ظرفشویی نباشند.اما با توجه به مکانیکی و الکتریکی بودن ماشین ظرفشویی و سروکار داشتن آن با آب، ممکن است در طول زمان مشکلات مختلفی برای دستگاه به وجود آید و عملکرد آن را با اختلال مواجه کند. مشکلات بسیاری در ماشین های ظرفشویی به وجود می آیند که یکی از آنها جمع شدن آب در کف دستگاه می باشد. ما در این مطلب قصد داریم به علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی و نحوه برطرف نمودن آن بپردازیم.

رفع مشکلات و تعمیر ظرفشویی خود را با اطمینان خاطر به تیم متخصص تکنیک سرویس پارس بسپارید. این مرکز تعمیرات لوازم خانگی نظیر تعمیر لباسشویی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر یخچال و … را با تمرکز بر رضایت مشتری و ارائه ضمانت تعمیرات در کوتاهترین زمان ممکن ارائه می دهد. برای ارتباط با مجموعه با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

مشکلات رایج در ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که اختلال در عملکرد هر یک از این قطعات می تواند سبب بروز مشکلات و خرابی های مختلفی در دستگاه گردد. کاربران ماشین های ظرفشویی در برندهای مختلف از وجود بسیاری از مشکلات در دستگاه خود شکایت دارند که از این جمله مشکلات می توان به روشن نشدن ماشین ظرفشویی، وجود سر و صدای زیاد در حین کار کردن، نشتی آب از دستگاه، عدم شست و شوی تمیز ظرف ها، خشک نکردن ظروف، عدم آبگیری ماشین ظرفشویی، خراب شدن چفت درب ماشین ظرفشویی، تولید بوی بد در ظروف شسته شده، طولانی شدن فرآیند شست و شو و غیره اشاره کرد.

هر یک از مشکلات گفته شده می توانند به دلیل خراب شدن قطعه ای خاص در دستگاه اتفاق بیفتند و با مراجعه به تعمیرکار می توان این مشکلات را برطرف نمود.

آب کف ماشین ظرفشویی

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

اگر شما هم از دسته افرادی می باشید که از ماشین ظرفشویی برای شست و شوی طرئف خود استفاده می کنید، ممکن است گاهی اوقات دیده باشید که پس از پایان پروسه شست و شو و خشک کردن ظروف، مقداری آب در کف دستگاه باقی می ماند. البته وجود مقدار کمی آب در کف ماشین ظرفشویی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. در این گونه مواقع می توان با باز گذاشتن درب دستگاه به خشک شدن مقدار آب باقیمانده در ماشین ظرفشویی کمک نمود. اما گاهی اوقات این مشکل پیچیده تر بوده و مقدار آب باقیمانده در دستگاه بسیار زیاد می شود به گونه ای که ممکن است آب از داخل دستگاه سرازیر شده و بر روی زمین بریزد. در این صورت باید حتما در صدد رفع مشکل برآمد و به تعمیرکار متخصص در این کار مراجعه نمود.

در ادامه به علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی و چگونگی برطرف نمودن آن اشاره شده است.

دلیل جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی

مشکل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی می تواند هم در ماشین ظرفشویی روشن و هم در دستگاه خاموش اتفاق بیفتد که در هر دو صورت نیاز است تا راهکارهایی برای رفع مشکل ارائه گردد.

خراب بودن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

شلنگ تخلیه در ماشین ظرفشویی وظیفه دارد تا آب موجود در دستگاه را تخلیه کرده و به سمت فاضلاب یا drain ارسال کند. گاهی اوقات ممکن است شلنگ تخلیه دچار مشکلاتی مانند گرفتگی توسط اجسام مختلف یا چربی های حاصل از شستن ظروف گردد. پس از این که مشکل جمع شدن آب را در ماشین ظرفشویی خود مشاهده کردیم، نیاز است تا در ابتدا شلنگ تخلیه دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. برای این کار در ابتدا باید آب ورودی به دستگاه را قطع نموده و شلنگ های اتصال آب را از ماشین ظرفشویی جدا کنید.

در ادامه باید ماشین ظرفشویی را از جایگاه خود خارج نموده تا بتوان به قسمت پشتی دستگاه دسترسی پیدا کرد. پس از آن باید مسیر تخلیه شلنگ را مورد بررسی قرار داد و از عدم وجود املاح و جرم های مختلف در آن اطمینان حاصل کرد. همچنین ممکن است شلنگ تخلیه دستگاه دچار پیچ خورگی و خم شدگی شده و باعث شود آب قادر به خارج شدن از دستگاه نبوده و در کف ماشین ظرفشویی تجمع نماید. سپس نیاز است تا شلنگ را از محل تخلیه بیرون آورده و آب را با فشار از داخل آن عبور دهید تا جرم ها و املاح از آن خارج گردند.

در پایان باید شلنگ را در سر جای خود قرار داده و سپس یک دور برنامه شست و شو را انجام دهید و منتظر بمانید تا آب دستگاه تخلیه گردد. در صورتی که مشکل برطرف نشد، ممکن است قسمت دیگری از دستگاه ایراد داشته و باید موارد دیگر مورد بررسی قرار گیرند.

 خراب بودن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی برشمرده می شود و وظیفه دارد آب های کثیفی که پس از شست و شوی ظروف ایجاد می شود را از طریق شلنگ تخلیه، وارد فاضلاب نماید. پمپ های تخلیه در انواع مختلفی وجود داشته و در صورتی که برای آن مشکلی به وجود آید امکان تخلیه آب در دستگاه وجود نداشته و می تواند سبب تجمع آب در کف ماشین ظرفشویی گردد.

پمپ تخلیه دارای اجزای مختلفی از قبیل پروانه تخلیه، کیت تخلیه مغناطیسی و دریچه تخلیه می باشد که عملکرد این اجزا در کنار یکدیگر می تواند منجر به تخلیه آب گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار متخصص تعمیر یا تعویض گردد. برای این کار نیاز است تا دستگاه به مدت 2 ساعت خاموش بوده تا قطعات آن کاملا خنک گردند و همینطور از سوختن ماشین ظرفشویی و پمپ تخلیه جلوگیری شود. پس از آن باید پمپ تخلیه را که در قسمت پایینی ماشین ظرفشویی قرار گرفته است باز نموده و پمپ تخلیه را باز نمایید.

پمپ تخلیه دارای بازویی می باشد که باعث ورود آب به سمت شلنگ تخلیه می گردد و فنرهای این بازو باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته و در صورت آسیب دیدگی فنر آن را تعویض نمود.قطعه الکترومغناطیسی پمپ تخلیه نیز باید توسط مولتی متر بررسی ده و در صورت وجود مشکل، این قطعه نیز تعمیر گردد.

 جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی

خراب بودن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

ممکن است گیر کردن چربی ها و مواد غذایی اضافی در پمپ تخلیه باعث از کار افتادن پمپ شده و در نتیجه به عدم تخلیه آب و تجمع آب در کف ماشین ظرفشویی منجر می گردد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل از یک فیلتر تخلیه در دستگاه استفاده می کنند. این فیلتر که یک سیلندر پلاستیکی می باشد و در قسمت کف دستگاه واقع شده است. این فیلتر باید توسط تعمیرکار متخصص کنترل شده و در صورتی که مواد غذایی و چربی در زیر آن گیر کرده است، این مواد را آزاد نمود و در صورتی که به طور کلی فیلتر دچار مشکل شده باشد می توان نسبت به تعویض آن اقدام کرد. مشکل گیر کردن چربی ها و مواد غذایی در زیر فیلتر زمانی اتفاق می افتد که از برنامه های شست و شوی کوتاه مدت دستگاه استفاده گردد.

وجود مشکل در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی یک قطعه مهم در ماشین ظرفشویی و سایر وسایل الکترونیکی می باشد که فرمان های مختلف را به سایر قطعات دستگاه داده و باعث انجام عملکرد مورد نظر می گردد. در صورت که قطعه برد در ماشین ظرفشویی خراب شود ممکن است دستور لازم برای انجام تخلیه آب به سمت فاضلاب را نداده و در نتیجه آب در دستگاه جمع شده و تخلیه نگردد. قطعه برد بسیار حساس بوده و حتما باید توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که قطعه های الکترونیکی موجود در برد سوخته یا دچار مشکل شده باشند آنها را تعویض نمایند.

چرا آب در ماشین ظرفشویی خاموش جمع می شود؟

در داخل ماشین های ظرفشویی در حالت خاموش نیز ممکن است مقداری آب جمع گردد که این آب می تواند تمیز یا کثیف باشد. اگر این آب موجود در کف ماشین ظرفشویی کثیف باشد امکان مسدود شدن مسیر تخلیه به سینک وجود داشته و باید این مسیر به دقت مورد بررسی قرار گیرد. اما زمانی که آب موجود در ماشین ظرفشویی تمیز باشد، نشان دهنده خراب بودن شیر برقی دستگاه بوده که این قطعه می تواند به راحتی تعمیر گردد.

در پایان در صورتی که هر یک از موارد ذکر شده دلیل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی بود، نیاز است تا پس از رفع مشکل، سیکل شست و شوی ماشین ظرفشویی را یک بار انجام داده و از برطرف شدن این مشکل اطمینان حاصل کنید.

برخی دیگر از سایر خدمات شرکت تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر کولر گازی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر پکیج و تعمیر رادیاتور می باشد. تمامی خدمات این مرکز با تعرفه مصوب اتحادیه ، استفاده از قطعات اصل و گارانتی تعمیرات ارائه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد