چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را خشک نمی کند؟

زندگی پر مشغله و پر دغدغه امروز باعث شده تا افراد بیشتر وقت خود را سر کار بوده و فرصت کافی برای انجام بسیاری از کارهای ساده مانند پخت و پز و نظافت و امور خانه داری نداشته باشند. تکنولوژی برای این افراد تجهیزات کاربردی و مناسبی را به وجود آورده است که باعث شده این افراد بتوانند زمان بیشتری را در کنار خانواده سپری کرده و از وقت خود استفاده بیشتری نمایند. ماشین ظرفشویی از جمله وسایلی است که در این سال ها با استقبال زیادی از سمت بانوان مواجه شده و وسیله ای کاربردی در هنگامی که حجم زیادی از ظروف شسته نشده اند می باشد. ماشین های ظرفشویی توسط شرکت های مختلفی مانند بوش، ال جی، سامسونگ و شرکت های داخلی ماند اسنوا، الکترواستیل و … تولید می شوند و تنوع این محصول در بازار ایران و سایر کشورها بسیار زیاد است.

استفاده مداوم از ماشین ظرفشویی می تواند در طولانی مدت منجر به بروز مشکلاتی در دستگاه گردد که بسیاری از کاربران با انواعی از این مشکل ها مواجه می گردند. یکی از این مشکلات متداول عدم خشک کردن ظروف می باشد که می توان با مراجعه به تعمیرکار و رعایت نکاتی توسط خود فرد این مشکل را برطرف نمود. پاسخ به این سوال که “چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را خشک نمی کند؟” موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

 معرفی اجزای ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که همکاری این قطعات با یکدیگر منجر به عملکرد دستگاه می گردد. شست و شو، آبکشی و خشک کردن ظروف به صورت اتوماتیک در ماشین ظرفشویی انجام می گیرد و اختلال در عملکرد هر یک از این اجزا باعث می شود دستگاه نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. از جمله قطعات مهمی که در ماشین ظرفشویی به کار رفته اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برد الکترونیکی
 • شیر برقی
 • هیدروستات
 • میکروسوئیچ
 • موتور شست و شو
 • فیلتر
 • غلطک قفسه و محور
 • سنسور دما و المنت کف
 • پمپ تخلیه
 • و …

  خشک نکردن ماشین ظرفشویی

دلایل عدم خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی

همانطور که گفته شد یکی از وظایفی که ماشین ظرفشویی بر عهده دارد خشک کردن کامل ظروف پس از شست و شو و آبکشی می باشد. این خشک کردن به گونه ای است که ظروف پس از خارج شدن از ماشین ظرفشویی کاملا تمیز و خشک بوده و فقط باید در قفسه کابینت ها قرار داده شوند. حال ممکن است گاهی پس از پایان چرخه شست و شو خارج کردن ظروف لکه های آب را بر روی آنها مشاهده نمایید که در این صورت باید به دنبال دلیلی برای این مشکل باشید. در ادامه به دلایلی که باعث این اتفاق می گردند اشاره شده است:

معیوب بودن دریچه هوای ماشین ظرفشویی

دریچه هوا را در ماشین های ظرفشویی در چرخه آبکشی به منظور تخلیه هوای گرم و مرطوب تعبیه می کنند. حال در صورتی که این دریچه دچار مشکل شود رطوبت درون دستگاه باقی مانده و ظروف خشک نمی شوند. گاهی ممکن است دریچه هوای دستگاه به درستی باز نشود که این مشکل باعث عدم خشک شدن ظروف شسته شده در دستگاه گردد.

انجام تنظیمات نادرست برای خشک کردن

ممکن است انجام تنظیمات خشک کردن در برخی ماشین های ظرفشویی پیچیده بوده و افراد قادر به پیدا کردن این تنظیمات نباشند. نیاز است تا با مطالعه کامل دفترچه راهنمای دستگاه از نحوه تنظیم برنامه خشک کردن آگاه گردید. البته در برخی از مدل های ظرفشویی برنامه خشک کردن وجود نداشته و این دستگاه ها تنها به شست و شو و آبکشی ظروف می پردازند.

وجود مشکل در المنت ماشین ظرفشویی

قطعه مهمی در ماشین های ظرفشویی به نام المنت وجود دارد که در صورت وجود مشکل در آن سبب شست و شوی ناقص ظروف و کاهش عملکرد مفید دستگاه می گردد. علاوه بر آن المنت موجب خشک کردن ظروف نیز گشته و در صورتی که دچار اختلال گردد لکه های آب بر روی ظروف باقی مانده و به طور کامل خشک نخواهند شد.

برای بررسی این که آیا المنت دستگاه دچار مشکل شده یا نه می توان از یک مولتی متر استفاده نمود و در صورتی که جریان از این قطعه عبور نکرد نشان دهنده سوختن این قطعه می باشد که باید توسط تعمیرکار تعویض گردد.

خراب بودن ترموستات دستگاه

ترموستات نیز از قطعات مهم و اساسی در ماشین های ظرفشویی می باشد که باعث می شود دستگاه بیش از حد داغ نگردد و خراب شدن آن می تواند سبب بروز اختلالاتی در عملکرد شست و شوی ظروف ایجاد نماید. در صورتی که ترموستات دستگاه خراب گردد باعث می شود قبل از این که ماشین ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف نماید، المنت هم خاموش شده و در نتیجه دستگاه قادر به خشک کردن ظروف نخواهد بود.

برای رفع این مشکل باید از تخصص تعمیرکار تعمیر ترموستات اقدام نمود. محل قرارگیری ترموستات در ماشین ظرفشویی در قسمت پایین مخزن و در پشت پنل پایینی می باشد و با استفاده از مولتی متر می توان از سالم یا خراب بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد و در صورت سوختن قطعه آن را تعویض نمود.

درست نبودن چینش ظروف در سبد ماشین ظرفشویی

نکته ای که در استفاده از ماشین های ظرفشویی باید رعایت نمود چیدن صحیح ظروف در سبد دستگاه می باشد. حتما مشاهده کرده اید که زمانی که مشکلی هر چند کوچک در نحوه چیدمان ظروف وجود داشته باشد دستگاه شروع به صدا دادن در حین شست و شو نموده و ممکن است ظروف هم به درستی شسته نشده و در پایان، دستگاه آنها را به صورت کاملا تمیز تحویل ندهد. این عدم چینش صحیح می تواند در خشک کردن ظروف هم موثر بوده و باعث شود تا طرف های شسته شده به درستی خشک نگردند.

یکی از نکاتی که در هنگام چیدن ظروف باید رعایت نمود این است که در ابتدا بشقاب هایی که سایز بزرگتری دارند در سبد دستگاه قرار گرفته و سپس بشقاب هایی که اندازه کوچکتری دارند به سمت مرکز دستگاه قرار داده شوند.  لیوان ها و استکان ها باید در سینی که در طبقه بالاتر دستگاه قرار دارد، جای داده شوند، همچنین قاشق و چنگال ها نیز جایگاه مخصوصی داشته و نباید خارج از این مکان قرار گیرند. چسباندن ظروف به یکدیگر کار درستی نبوده و باعث می شود تا دستگاه قادر به خشک کردن آنها به درستی نبوده و تکه هایی از ظروف رطوبت داشته باشند. پس حتما یک فضای خالی را در بین انواع ظرف ها قرار دهید تا عمل شست و شو و خشک کردن بهتر انجام گیرد.

عدم استفاده از مایع جلا دهنده

نیاز است تا علاوه بر استفاده از قرص های مخصوص ماشین ظرفشویی، از مایع جلا دهنده یا کمک شست و شو نیز در دستگاه استفاده گردد. این محلول شست و شو باعث می شود تا کشش سحی آب کم شده و قطره های آب به صورت کروی بر روی ظروف باقی نمانند و در این صورت عمل آبکشی و خشک کردن بهتر و راحت تر انجام می گیرد. در واق ه با استفاده از این مایع می توان چرخه خشک کردن ماشین ظرفشویی را بهبود بخشیده و از وجود لکه های آب بر روی ظروف پس از خشک شدن جلوگیری کرد.

خشک نکردن ظرفشویی

خارج کردن ظروف قبل از اتمام چرخه شست و شو

نیاز است تا در هنگام روشن کردن دستگاه و تنظیم برنامه مورد نظر، اجازه داد تا مدت زمان تعیین شده به طور کامل به اتمام رسیده و سپس اقدام به خارج نمودن ظروف از دستگاه نمود. در صورتی که دستگاه را پیش از آن که چرخه شست و شو به اتمام برسد، خاموش کرده و ظروف را از دستگاه خارج نمایند امکان این که ظروف به طور کامل خشک نگردند وجود دارد.

ذکر نکاتی برای بهتر خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی

برای این که بتوان فرآیند خشک کردن ظروف را در ماشین ظرفشویی بهبود بخشید، نیاز است تا پس از اتمام شست و شو مقداری درب دستگاه را باز گذاشت تا رطوبت موجود در دستگاه از آن خارج گردد. همچنین برای خالی کردن ظروف، نیاز است تا در ابتدا طبقه پایینی دستگاه خالی گردد، چرا که در طبقه بالایی که لیوان ها و ظروف مقعر قرار دارند امکان تجمع آب وجود داشته و می تواند از بالا بر روی ظروف پایینی بریزد. تنظیم برنامه گرما در شست و شو می تواند به خشک کردن بهتر ظروف کمک نمود.

در پایان نیاز است تا این نکته ذکر گردد که در صورتی عدم خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی به علت های ساده مانند عدم چینش صحیح ظرف ها در سبد باشد می توان به راحتی آن را برطرف نمود اما اگر این عدم خشک کردن به دلایلی مانند خرابی ترموستات، المنت و سایر قطعات باشد باید حتما از تخصص تعمیرکار متخصص برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود استفاده نموده و از انجام هرگونه تعمیرات خودسرانه خودداری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟