تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
چرا کولر گازی خنک نمی کند

دلایل خنک نکردن کولر گازی – مشکل سرد نکردن اسپلیت

آیا تا به حال با این مشکل رو به رو شده اید که کولر گازی شما به جای باد خنک باد گرم منتشر کند؟ تا به حال در هوای گرم تابستان باد گرم کولر گازی آسایش شما را بر هم زده است؟ اگر این مشکل را تجربه کرده اید احتمالاً در جستجوی روش هایی برای حل این مشکل هستید. کولرهای گازی ساختار پیچیده ای دارند و به ترکیب متعادلی از دما، جریان هوا و فشار احتیاج دارند تا بتوانند به بهترین شکل کار کنند. بنابراین، عدم توانایی آن ها در خنک کردن خانه یا محل کار شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این مشکل می تواند در اثر مشکلات فنی، عدم مراقبت صحیح از کولر گازی و یا کثیف بودن قطعات آن به وجود آمده باشد. این مقاله را بخوانید تا دلایل خنک نکردن کولر را بررسی نماییم.

خنک نکردن کولر گازی

جهت سفارش خدمات تعمیر کولر گازی و نیز نصب کولر گازی از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز همچنین سایر خدمات تعمر تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج و لوله کشی ساختمان را با ضمانت کیفیت کار ارائه می دهد.

دلایل خنک نکردن کولر گازی

عواملی که در ادامه توضیح داده می شوند متداول ترین عللی هستند که می توانند منجر به انتشار باد گرم توسط کولر های گازی شوند.

  1. کثیف بودن فیلتر هوا

متداول ترین دلیلی که باعث می شود کولر گازی باد خنک تولید نکند، کثیف بودن فیلتر های هوا است. اگر فیلتر هوای کولر گازی کثیف باشد یا در اثر تجمع گرد و غبار مسدود شده باشد این امر می تواند مشکلات مختلفی به وجود آورد. کثیفی های روی فیلتر مانع از عبور هوای سرد و گرم داکت می شوند. همین مسئله می تواند باعث یخ زدن کویل های اواپراتور و در نهایت انسداد کلی مسیر هوای خنک شود. راه حل این مشکل این است که فیلتر هوای کولر گازی را بررسی کنید و اگر کثیف است آن را تعویض کنید.

  1. تنظیمات نادرست ترموستات

اگر هوای خارج شده از کولر گازی به میزان دلخواه خنک نیست بهتر است که ابتدا تنظیمات ترموستات آن را چک کنید. اگر کولر گازی ابتدا هوای خنک تولید می کند و سپس هوای آن گرم تر می شود یعنی مشکلی در ترموستات وجود دارد. زمانی که با این مشکل رو به رو شدید ترموستات را روی حالت auto قرار دهید. این کار باعث می شود که فن ها فقط وقتی که هوای خنک تولید شد آن را به بیرون منتشر کنند. بهتر است که همیشه ترموستات را روی auto mode قرار دهید نه حالت on.

خنک نشدن کولر گازی

  1. وجود مشکل در ترموستات

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن کولر گازی ترموستات است. ترموستات کولر گازی حسگری است که دمای اتاق را تشخیص می دهد و بر اساس آن به کمپرسور فرمان می دهد که باد سرد تولید کند یا این فرآیند را متوقف کند. خراب بودن ترموستات یکی از عوامل رایجی است که منجر به خنک نکردن کولر گازی یا ایجاد اختلال در عملکرد صحیح آن می شود.

اگر صفحه نمایش ترموستات خالی است (روی آن چیزی نوشته نشده است)، این نشان می دهد که ترموستات کولر گازی مشکل پیدا کرده است و لازم است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. شرکت تکنیک سرویس پارس با داشتن متخصصانی بامهارت در زمینه تعمیرات کولرگازی می تواند در این شرایط شما را یاری کند.

مشکل ترموستات هر چیزی می تواند باشد؛ از تمام شدن باتری های آن گرفته تا وجود مشکل در مدار. اولین اقدامی که در این شرایط باید انجام دهید این است که باتری های ترموستات را عوض کنید. اگر ترموستات همچنان درست کار نکند باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا مشکل دقیق ترموستات را تشخیص دهد و آن را تعمیر کند.

  1. کثیف بودن یونیت خارجی

برای این که متوجه شوید چرا کثیف بودن یونیت خارجی می تواند منجر به خنک نکردن کولر گازی شود باید نحوه ی عملکرد کولر گازی را بدانید. عملکرد کولر گازی به این شکل است که اواپراتور که در یونیت داخلی واقع شده است گرمای هوای محیط را می گیرد و آن را به یونیت خارجی انتقال می دهد. سپس کندانسور یا همان یونیت خارجی این هوای گرم را به هوای خنک تبدیل می کند. حالا اگر کندانسور کثیف باشد و گردش هوای سرد و گرم به خوبی صورت نگیرد کولر گازی نمی تواند باد خنک منتشر کند.

راه حلی که در این شرایط وجود دارد تمیز کردن کندانسور از گرد و غبار و کثیفی هایی است که آن را در بر گرفته اند تا بتواند به خوبی نفس بکشد. اگر نمی خواهید که بابت تعمیر یا سرویس کولر گازی خود هزینه های زیادی پرداخت کنید بهتر است که به طور مرتب کولر گازی خود را سرویس کنید.

  1. خراب بودن موتور

اگر موتور فن خراب باشد یا درست کار نکند یونیت خارجی نمی تواند هوای گرم را به بیرون منتشر کند. همین گرما مانع از خنک شدن باد کولر خواهد شد. برای حل این مشکل باید فقط از یک تعمیر کار متخصص کمک بگیرید. متخصصان گروه تکنیک سرویس پارس می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

تکنیک سرویس پارس امتیاز نمایندگی تعمیرات پکیج ایران رادیاتور ، تعمیرات پکیج بوتان و … را داراست. این مرکز تمامی خدمات خود با ارائه ضمانت و استفاده از قطعات اصل کارخانه انجام می دهد. برای دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

  1. پایین بودن سطح مبرد

مبرد یک مایع بسیار مهم در سیستم کولر گازی است که در داخل کویل های اواپراتور جریان می یابد و گرما را از هوای اطراف کویل ها می گیرد تا تبخیر شود. همین فرآیند باعث خنک شدن هوای داخل کولر می شود و سپس فن هوای خنک را به بیرون می دمد. اگر میزان مبرد داخل کویل ها کم باشد فرآیند خنک کنندگی به خوبی انجام نمی شود. کم شدن میزان مبرد می تواند به علت نشت کردن آن به بیرون از کویل ها و یا در اثر استفاده ی طولانی مدت از کولر گازی باشد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که در فواصل زمانی منظم کولر گازی خود را سرویس کنید.

علائمی که نشان دهنده ی کم بودن میزان مبرد هستند عبارتند از شنیدن صدایی همچون صدای گاز یا صدای حباب و تجمع یخ روی یونیت خارجی. به محض این که چنین علائمی را مشاهده کردید با یک متخصص تماس بگیرید تا هر چه زودتر مشکل را برایتان حل کند.

  1. خراب بودن کمپرسور

کمپرسور یکی از قطعات اصلی و مهم در کولر گازی است. وظیفه ی کمپرسور این است که مبرد تبخیر شده را فشرده کند تا به مایع تبدیل شود سپس به جریان در آمدن مبرد میان اواپراتور و کندانسور را مدیریت کند. به این ترتیب اگر کمپرسو آسیب دیده باشد و درست کار نکند یا کلاً شروع به کار نکند کولر گازی نمی تواند هوای خنک مورد نیاز شما را تولید کند. کمپرسوری که خراب شده و آسیب دیده است نیاز به تعویض دارد. بنابراین، لازم است از یک تعمیر کار متخصص بخواهید که کمپرسور کولر گازی را برایتان تعویض کند.

  1. یخ زدگی کویل های اواپراتور

گاهی اوقات کویل های اواپراتور که در پشت فیلتر هوا واقع شده اند یخ می زنند و در اثر متوقف شدن فعالیت آن ها هوای خنک تولید نمی شود. این یخ زدگی ارتباط بین مبرد و هوای محیط خانه یا محل کار شما را قطع می کند در نتیجه گرمای این هوا توسط مبرد گرفته نمی شود و هوای خنک از کولر گازی دمیده نمی شود.

ممکن است این مشکل با 24 ساعت خاموش ماندن کولر گازی برطرف شود. با این وجود اگر هنوز هم مشکل ادامه دارد یعنی کویل های اواپراتور به تمیز کردن احتیاج دارند. برای تمیز کردن کویل های اواپراتور بهتر است که از تکنسین های سیستم های سرمایشی کمک بگیرید.

کولر گازی و خنک نکردن آن

  1. کوچک بودن اندازه ی کولر گازی

مردم معمولاً این اشتباه را مرتکب می شوند که هنگام خریدن کولر گازی برای خانه یا محل کار خود به تناسب میان اتاق مورد نظر و اندازه ی کولر گازی توجه نمی کنند. در نتیجه کولر گازی تهیه می کنند که برای اندازه ی خانه یا دفتر کار مناسب نیست و مجبور می شوند تابستان گرم را بدون یک کولر مناسب پشت سر بگذارند. حتی اگر کولر گازی نو باشد و هیچ مشکلی نداشته باشد، یک کولر گازی کوچک توانایی خنک کردن یک اتاق بزرگ را نخواهد داشت. برای جلوگیری از این اتفاق هنگام تهیه ی کولر گازی حتماً به سایز آن توجه کنید.

  1. فرسوده شدن کولر گازی

کولر گازی هم مانند هر دستگاه دیگر در اثر استفاده مداوم به مرور زمان فرسوده می شود و کارآیی آن پایین می آید. هر چه کولر گازی کهنه تر شود برق بیشتری مصرف می کند و هوای خنک کمتری تولید می کند. متخصصان آمریکایی متوجه شده اند که پس از یک سال استفاده از کولر گازی 7% از بازده آن کاهش می یابد، در طول سال دوم نیز 5% و پس از آن با گذشت هر سال 2% از میزان بازده کولر گازی کاسته می شود. با این وجود مراقبت از کولر گازی، سرویس مداوم آن و تعمیر سریع مشکلات کوچک می تواند تا حدودی فرآیند فرسایش آن را آهسته تر کند.

تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر لباسشویی و تعمیر جاروبرقی را با گارانتی تعمیرات و نرخ مصوب اتحادیه ارائه می دهد. سفارش خدمات از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 و فرم موجود در داخل سایت میسر است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد