زمان مطالعه:
9 دقیقه
دیدگاه:
0
تاریخ:

دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل

فهرست مطالب

فولاد ضد زنگ به دلیل دوام زیاد و ظاهری براق و شیک، انتخاب محبوبی از طرف سازندگان و خریداران برای ظروف آشپزی و کارد و چنگال می باشد. همچنین از نظر قیمت و اقتصادی بودن نیز، فولاد ضد زنگ گزینه ای مقرون به صرفه برای تولید کنندگان تجهیزات تجاری و لوازم آشپزخانه است. با این حال و ویژگی هایی که شمرده شدند، فولاد ضد زنگ مستعد تغییر رنگ می باشد که به ویژه، تمایل به گرفتن رنگ آبی در ماشین های ظرفشویی وجود دارد. البته که عدم رعایت برخی نکات نیز از طرف خریداران باعث بروز این مشکل می شود.

تعمیر ظرفشویی

وقتی درب ماشین ظرفشویی خود را بعد از شستشوی ظروف باز می کنید، اگر تغییر رنگ یا زنگ زدگی را در داخل یا روی ظروف خود ببینید، جالب نخواهد بود و به نوعی آزار دهنده است. اما اگر منبع آن را بدانید ممکن است این مورد را به عنوان مشکلی جدی تلقی نکنید. چرا که زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی می تواند از آب مورد استفاده، از خود ماشین ظرفشویی یا از ظروف استیلی که در حال شستن آنها هستید به وجود بیاید. علت هر کدام از موارد بالا هم اگر باشد، با دانستن آن ها و رعایت بعضی مسائل که در ادامه می آیند، می توانید از ظاهر شدن آثار زنگ زدگی و آبی شدن ظروف استیل و … جلوگیری کنید.

شرکت تکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی مختلف از جمله تعمیر ظرفشویی ، تعمیر یخچال و تعمیر جاروبرقی را در تمام مناظق تهران و توسط تعمیرکاران و تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نیاز با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

فیلم معرفی دلایل آبی شدن ظروف استیل در ظرفشویی و ارائه راه حل

آیا فولاد ضد زنگ دچار زنگ زدگی می شود؟

یک تصور غلطی که در مورد فولاد ضد زنگ رایج است، این است که زنگ نمی زند. فولادهای ضد زنگ به لطف لایه های محافظی که روی آنها را داده می شوند و آن ها را می پوشانند، مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و رطوبت دارند. با این حال، عدم استفاده و نگهداری مناسب می تواند در اثر سایش ناشی از وسایل آشپزی، چاقو و حتی بسته بندی نامناسب آسیب ببیند. رسوب آب و غذا نیز به مرور زمان می تواند منجر به خوردگی و تغییر رنگ شود.

مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی و مواد مختلفی که در محصولات شوینده و پاک کننده وجود دارند نیز احتمال تشکیل زنگ ‌زدگی را افزایش می ‌دهد. بنابراین ضروری است که از ماده شوینده ای که استفاده می کنید برای ظرفشویی خود مطئمن بوده و به توصیه سازنده آن توجه کنید.

فولاد ضد زنگ حداقل 10.5 درصد کروم دارد و در علم متالوژی به فولادی که دارای حداقل 10.5 درصد کروم باشد فولا ضد زنگ گفته می شود. جهت جلوگیری بیشتر از زنگ زدگی و تغییر رنگ و لگه گیری، درصد بالاتر کروم و عناصری چون نیکل جلوی این مشکلات را می گیرند. مثلا

فولاد ضد زنگ “18/8” دارای 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است.

و

فولاد ضد زنگ “18/10” دارای 18 درصد کروم و 10 درصد نیکل است.

با توجه به درصدهای گفته شده اگر 26 تا 28 درصد مواد شامل نیکل و کروم باشد، بقیه موادی که به این فولادها اضافه می شوند باید درصد مناسب و دقیقی را شامل شوند تا جلوی آبی رنگ شدن، زنگ زدگی و تیره شدن آن ها را بگیرند و مخصوصا در زمان کم اتفاق نیوفتد. بقیه مواد می تواند درصدهای مختلفی از کربن، نیتروژن، نیکل، آلومینیوم، نیوبیوم، مولیبدن، فسفر، گوگرد، مس، سلنیوم و … متناسب با اقتضای تولید و محل آن باشد.

آیا میتوان ظروف استیل را برای شستشو در ماشین ظرفشویی قرار داد؟

شاید یکی از رایج ترین سوالات از نظر ذهن مخاطب در مورد استیل ضد زنگ و ماشین ظرفشویی همین سوال باشد که اگر ظروف استیل را در ماشین ظرفشویی بگذاریم، تمیز می شود و مشکلی پیش نمی آید؟

ظروف استیل در ماشین ظروفشویی

در واقع تمام هدف استفاده از فولاد ضد زنگ و استیل برای تولید ظروف با این مواد، این است که به راحتی تمیز شوند و در برابر زنگ زدگی ها نیز مقاوم باشند.

بزرگترین مشکل در استفاده از این ظروف این است که همانطوری که بالا نیز گفته شد، فولادهای مورد استفاده از نظر ضد زنگ بودن و… کیفیت متفاوتی دارند و حتی بهترین فولاد ضد زنگ نیز نباید برای مدت طولانی در محیط مرطوب ماشین ظرفشویی بماند. پس علاوه از مشکل آبی شدن که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد، باید این را بدانید که زنگ زدگی نیز از دیگر مشکلات ظروف استیل می باشد که در ادامه به مشکلاتی در این زمینه نیز خواهیم پرداخت.

مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی در آبی شدن ظروف استیل

با توجه به مواد شوینده مورد استفاده، کارد و چنگال و ظروف استیل ضد زنگ ممکن است آبی شوند. اگر برند ماشین ظرفشویی که شما آن را تهیه کرده اید به هر دلیلی نتواند به صورت مناسب مواد شوینده را از روی ظرف ها پاک کند، این موضوع و وضعیت هشدار می دهد که، ماشین ظرفشویی در شستشوی مناسب مواد شوینده از محتویات ماشین ناتوان است. چرا که منجر به کدر و آبی شدن سطح ظرف های استیل ضد زنگ می شود. البته ناگفته نماند که استفاده بیش از حد از مواد شوینده نیز باعث بروز این مشکل می شود.

مشکل آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

دلایل آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشوئی و دیدن آثار زنگ زدگی عبارتند از:

 • واکنش های شیمیایی در ماشین ظرفشوئی و آبی شدن ظروف استیل به این دلیل
 • تمیز نکردن محتوای غذای باقیمانده اسیدی و شستشو در ماشین ظرفشویی
 • زیاد پر کردن سبد یا قفسه ماشین ظرفشوئی و عدم شستشوی خوب ظرف ها
 • استفاده مستقیم از مواد شوینده روی ظروف استیل
 • وجود آهن در آب و آثار زنگ زدگی ظروف استیل
 • قفسه های زنگ زده ماشین ظرفشویی و آثار زنگ زدگی روی ظروف
 • عدم انتخاب بهترین برنامه جهت شستشوی ظروف استیل و آبی شدن و زنگ زدن آن ها

در ادامه به توضیح هر کدام از موارد فوق پرداخته می شود.

 1. واکنش های شیمیایی در ماشین ظرفشوئی و آبی شدن ظروف استیل به این دلیل

با توجه به این که از آب گرم برای شستن ظرف ها استفاده می شود. مخلوط شدن آب گرم و مواد شیمیایی شوینده، می تواند در ظروف استیل مختلفی که مخصوصا از شرکت های مختلف تهیه شده است، باعث بروز مشکل تغییر رنگ و اصطلاحا آبی شدن کارد و چنگال استیل شوند.

همانطوری که قبلا نیز توضیح داده شد، با توجه به شرکت های سازنده ظروف و استفاده از درصدهای مختلفی از آلیاژها، باعث می شوند حین شستن همه آن ها در یک مرحله، در اثر واکنش شیمیایی منجر به ایجاد لکه های آبی روی ظرف ها شوند. پس بهتر هست در حد امکان از ظروف مربوط به هر شرکت را جداگانه متناسب با برند آن در ماشین ظرفشویی برای شستشو قرار دهید.

 1. تمیز کردن محتوای غذای باقیمانده اسیدی و جلوگیری از آبی شدن استیل در ماشین ظرفشوی

برای کاهش احتمال آبی شدن ظروف استیل ضد زنگ در ماشین ظرفشویی، برخی مواردی نیز وجود دارند که جلوی این کار را می گیرند. مثلا غذاهای شور و نمک دار و غذاهای حاوی مواد اسیدی بالا (مانند سس، میوه و…) را باید قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشوئی باید به خوبی از روی ظروف پاک شوند تا با ترکیب مواد شوینده، مواد نمک دار و اسیدی واکنش شیمیای کمتری داشته باشند.

 1. زیاد پر نکردن سبد یا قفسه ماشین ظرفشوئی برای شستشوی خوب ظرف ها

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند عدم رعایت آن باعث بروز آبی رنگ شدن ظروف شود، عدم شستشوی مناسب ظرف ها و باقی ماندن مواد شوینده روی ظرف ها می باشد که می توانید طبق دفترچه راهنمای ماشین ظرفشوئی خود برای پر کردن و استفاده صحیح از سبد ماشین ظرفشوئی استفاده کنید تا هم ظرف ها خوب شسته شوند و هم این که عمر ماشین نیز افزایش یابد. این را همیشه مد نظر داشته باشید که، وجود فضای بیشتر بین ظروف، آبکشی و شستشوی آن ها را راحت تر خواهد کرد.

 1. عدم استفاده مستقیم از مواد شوینده روی ظروف استیل

با توجه به این که مواد شوینده ماشین ظرفشویی در زمان های مختلف ظرف ها را شسته و چرخه را تکمیل می کند. در صورتی که مواد شوینده مورد استفاده روی ظروف آشپزی مستقیم ریخته شود باعث آبی رنگ شدن آن می شود که نباید این کار را انجام دهید.

 1. وجود آهن در آب و آثار زنگ زدگی

آهن موجود در آب باعث می شود یک لایه قهوه ای مایل به قرمز بعد از هر شستشو روی ظروف شسته شده و داخل ماشین ظرفشویی باقی بماند و احتمالا روی سطوح مختلف ماشین نیز پوشانده شود. این مورد ناشی از وجود اکسید آهن در برخی مناطق است که به طور طبیعی در آب آن منطقه وجود دارد و در طول چرخه شستشو در دستگاه رسوب می کند. البته منبع دیگر وجود آهن در آب می تواند از زنگ زدگی لوله های قدیمی باشد که در سیستم لوله کشی خانه ها از گالوانیزه استفاده شده است. چرا که به مرور گالوانیزه خورده شده و سبب وجود آهن در آب مصرفی می شود.

معمولا استفاده از مقداری کافی و کامل از مواد شوینده ماشین ظرفشویی به جلوگیری از زنگ زدگی ناشی از آهن در آب کمک می کند. اگر مشکل به این طریق رفع نشد، باید تمام ظروف را از ماشین ظرفشویی بردارید و از محصولات تخصصی که خود سازندگان ماشین ظرفشویی برای از بین بردن لگه های حاصل از زنگ زدگی پیشنهاد داده اند استفاده کنید، یا این که از اسید سیتریک برای این کار باید استفاده کنید. علاوه از موارد بالا و رفع مشکل از لوله کشی و… نیز، یک لوله کش می تواند فیلترهایی جهت حذف آهن و زنگ زدگی را در منبع آب شما قرار دهد.

اسید سیتریک به صورت طبیعی در لیمو نیز وجود دارد که از نوع صنعتی آن برای از بین بردن کپک، باکتری، زنگ زدگی، آهک و همچنین ضد عفونی و تمیز کردن های عمومی زیاد به کار برده می شوند.

در صنایع مختلف، از جمله جهت تمیز کردن رادیاتور خودرو، اجاق گاز، کاشی، ماشین ظرفشویی و … نیز از این ماده جهت ضد عفونی و تمیز کردن آثار زنگ زدگی و.. استفاده می شود.

 1. قفسه های زنگ زده ماشین ظرفشویی و آثار زنگ زدگی روی ظروف

اگرچه سطح داخلی ماشین ظرفشویی به احتمال زیاد زنگ نمی زند، ولی قفسه های آن ممکن است پس از چند سال استفاده دچار این مشکل شوند. هنگامی هم که قفسه ها روکش خود را از دست بدهند، فلز زیرین آن در معرض آب و رطوبت قرار می گیرد و زنگ زده می شود. گاهی اوقات آثار زنگ زدگی که دارای رنگ قهوه ای قرمز مانند است را می توانید ببینید. همچنین ممکن است تاول هایی را روی قفسه ها ببینید که بلنده شده و فلز زیر آن ها نیز دارای تکه هایی از آثار زنگ زدگی هستند.

برای حل این مشکل باید با سازنده ماشین ظرفشویی خود تماس بگیرید یا با کمک دفترچه راهنما ببینید در این شرایط خاص ماده ای را برای پوشش دادن این سطوح پیشنهاد داده اند یا خیر. قبل از استفاده از مایع نیز، ناحیه مورد نظر را باید با سنباده خوب تمیز کنید تا پوشش مورد نظر روی سطح کامل جذب شود.

 1. انتخاب بهترین برنامه جهت شستشو برای جلوگیری از آبی شدن و زنگ زدن ظروف استیل

اگر طبق دفترچه راهنمای خود و طبق نظر سازننده آن برای شستشوی ظرف های مختلف استفاده کنید و پس از شستن ظرف ها، آن را به مدت طولانی در داخل آن باقی نماند و همچنین پس از برداشتن ظروف خشک کنید، مشکلاتی چون آبی شدن و زنگ زدگی در ظروف خیلی کم ممکن است اتفاق بیافتد که این مورد را نیز باید مد نظر قرار دهید.

راه حلی برای رفع مشکل تیره، کدر یا آبی شدن ظروف استیل

ظرف های استیل خود را که آبی رنگ شده اند را به مدت 10 دقیقه در سرکه بگذارید و سپس آبکشی کنید. این کار ممکن است به بازیابی رنگ اصلی ظرف های شما کمک کنند. نتیجه گیری در مورد این سوال که:

چرا ظرف استیل در ماشین ظرفشویی آبی شده و تغییر رنگ می دهد؟

+ در اکثر موارد تغییر رنگی که ممکن است اتفاق بیفتد، معمولا سازنده ظروف استیل شما مقصر نیست و از شوینده ای است که از آن استفاده می کنید. همان طوری که در بالا نیز اشاره شد، برخی از مواد شوینده دارای مواد شیمیایی هستند که با فولاد ضد زنگ هنگام شستشو در ماشین ظرفشویی واکنش می دهند و باعث تغییر رنگ آن ها می شوند.

چرا ظروف استیل در ماشین ظرفشویی آبی می شوند

اگر متوجه شدید ظرف های استیل شما اعم از قابلمه، قاشق، چنگال و … در حال تغییر رنگ بوده و به رنگ آبی درآمده اند، در مرحله اول سعی کنید مواد شوینده خود را تغییر دهید.

++ دومین دلیل رایج نیز در واقع به سایر ظروفی مربوط می شود که همراه ظرف های استیل آن ها در ماشین قرار می دهید. همانطوری که بالا نیز اشاره کردیم فولاد ضد زنگ و استیل ها، معمولا آلیاژی ترکیبی از کروم، آهن و… می باشند، که این لایه کروم در بالا است و فولاد را در برابر خوردگی مقاوم می کند.

اما اگر فولاد ضد زنگ به صورت همزمان با ظروف مسی، نقره‌ و… شسته شوند، با یکدیگر واکنش نشان می‌دهند و باعث ایجاد لکه‌ هایی به رنگ آبی و در کل تغییر رنگ و کدر شدن ظروف می ‌شوند. برای حل این مشکل بهتر است یا در طبقات مختلف قفسه ها ظرف ها از جنس های مختلف را قرار دهید، یا این که به صورت جدا هر کدام را در برنامه شستشویی مورد نظر از ماشین استفاده کنید.

+++رمشکلات دیگری که باید به آن توجه کنید این است که ابتدا مواد غذایی باقی مانده را قبل از گذاشتن آن ها در ماشین ظرفشویی کاملا پاک کنید.

باقی ماندن غذا روی ظرف استیل، به مرور زمان براق بودن و جلای آن را از بین می ‌برد و باعث کدر شدن رنگ آن می شود. همچنین تمیز نکردن ظروف از غذاها، نگهداری ماشین ظرفشویی را نیز سخت تر می کند و شاید به به تعمیرکار نیز در این مورد نیاز داشته باشید.

++++ کروم یک فلزی است که در درجه اول واکنش پذیر نیست و به نوعی آب و رطوبت موجود روی آن به خودی خود اثر ندارد و به طور معمول، لایه کروم محافظ خوبی برای جلوگیری از زنگ زدگی است. با این حال، خراش روی سطح ناشی از چاقو، چنگال، مواد شوینده، ظروف ساینده، کار کروم را کمی سخت ‌تر می‌ کند و این ناحیه از فلزات در شرایط مرطوب بسیار راحت تر خورده می شوند. زیرا رطوبت موجود در ظروف پس از شستشو جذب اکسیژن را راحت تر کرده و باعث زنگ زدگی آن قسمت ها می شوند. پس باید در این مورد نیز دقت کنید.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر کولر گازی ، اجرای گرمایش از کف و لوله کشی ساختمان می باشدو تمامی خدمات با تضمین کیفیت انجام کار و گارنتی تعمیرات انجام می شود. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 14 =

ثبت درخواست تعمیرات
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد