تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
یخچال را تراز کنیم

چگونه یخچال را تراز کنیم

آیا می‌دانید چگونه یخچال را تراز کنیم؟آیا می‌دانید در صورت تراز نبودن یخچال چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟آیا برای شما هم پیش آمده است، پس از خرید یخچال زمانی که آن را نصب می‌کنید، یخچال به درستی در سر جای خود قرار نگرفته باشد و یا با مکانیزم درستی کار نکند. اگر سریع اقدام به تراز کردن یخچال نکنید ممکن است مشکلات بیشتری را در آینده برایتان به وجود دارد و حتی هزینه‌های بیش‌تری را بر دوش شما بگذارد. در این مقاله ابتدا نحوه‌ی تراز کردن یخچال را از راه‌های مختلف برایتان شرح داده و سپس توضیح خواهیم داد، در صورت تراز نبودن یخچال چه مشکلاتی پیش خواهد آمد.

نحوه ی صحیح تراز کردن یخچال چگونه است

ممکن است شما زمانی که یخچالی را خریداری می کنید، پس از اقدامات اولیه و نصب یخچال، آن‌طور که انتظار داشتید یخچال بدن سر و‌صدا کار نمی‌کند. به عنوان صدا ممکن است صدای لرزش از درون یخچال را بشنوید. نگران نباشید و فکر نکنید مشکل خیلی بزرگی پیش آمده است، به احتمال زیاد تنها در هنگام نصب یخچال شما به درستی تراز نشده است. علت ایجاد این لرزش معمولا به دلیل بیش از حد کار کردن کمپرسور یخچال است، زیرا در صورت تراز نبودن دستگاه یخچال، به کمپرسور فشار زیادی وارد شده و باعث می‌شود از حد استاندار بیش‌تر کار کند. پس به دلیل فشار بالایی که به کمپرسور وارد می شود، در یخچال صدا و لرزش‌هایی ایجاد می‌شود. اگر به موقع اقدام به درست کردن محل قرارگیری یخچال نکنید، ممکن است قسمت های دیگر یخچال نیز با مکانیزم درستی کار نکند و باعث به وجود آمدن مشکلات بزرگ‌تری شود.

همه می‌دانیم که یخچال یک وسیله جدا نشدنی از هر خانه‌ای است، که باید بتوانید به درستی از آن نگهداری و استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد یخچال‌ها رعایت شود، چگونگی تراز کرن یخچال است. با تراز کردن یخچال از آسیب رسیدن به قسمت‌های دیگر یخچال جلوگیری می‌شود و یخچال عملکرد درستی را از خود نشان خواهد داد.

اکنون راه‌های مختلفی که می‌توان در صورت لزوم از یکی راه‌ها استفاده کرد، برایتان در ادامه نام برده و در بخش‌های بعدی هر مورد را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

چگونه یخچال را تراز کنیم؟

 1. می‌توان شبکه جلویی یخچال را جهت تراز کردن، جدا نمود.
 2. از پایه‌های تراز نیز جهت این عمل می‌توان استفاده کرد.
 3. با استفاده غلطک‌های تنظیم، یخچال را تراز کنیم.

در بخش‌های بعدی 3 راه بالا را به طور مفصل، شرح خواهیم داد.

چگونه یخچال را تراز کنیم

چگونه یخچال را تراز کنیم و شبکه را برداریم

برای آن که بتوانید با جدا کردن شبکه جلویی یخچال، این وسیله را تراز کنید، لازم است که اقدامات زیرا را با‌حوصله و با‌دقت انجام دهید.

 • در قسمت پایینی یخچال، شبکه‌ای تعبیه شده است که در مرحله اول باید اقدام به برداشتن شبکه از قسمت پایین یخچال کنید.
 • یخچال ها با مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارد، و در مرحله قبلی باز شدن شبکه بستگی به مدل یخچال شما دارد.
 • به عنوان مثال در برخی از یخچال‌ها، پیچ‌هایی در این قسمت بسته شده است، که با باز کردن آن‌ها می توان شبکه را از این قسمت جدا کرد.
 • در دیگر مدل‌های یخچال ممکن است که مجبور باشید با کمک از زبانه‌ها، این قسمت را جدا کنید و بیرون آورید.
 • اما در آخر باید بگوییم که معمولا شبکه را بدون وجود سختی، می توان از یخچال بیرون آورد.
 • اگر نیاز به توضیحات بیش‌تری داشتید، می‌توانید از دفترچه‌هایی که هنگام خرید به شما داده می‌شود، استفاده کنید.

با به کارگیری پایه های تراز چگونه یخچال را تراز کنیم

یکی دیگر از راه‌های تراز کردن یخچال، استفاده از پایه‌های تراز است. به این منظور باید گام‌به‌گام مراحل زیر را پیش ببرید:

با چرخاندن پایه‌ها، چگونه یخچال را تراز کنیم؟

 • برای تراز کردن یخچال می‌توانید از پایه‌های تنظیمی که در قسمت پشتی شبکه قرار دارد، استفاده کنید.
 • با استفاده از پایه های تنظیم تراز، لازم است که با چرخانده آن‌ها، ارتفاع موردنظرتان را تنظیم کنید. (این عمل بسیار ساده است و نیاز به فرد متخصصی هم ندارد.)
 • اکنون باید با کمک فرد دیگری، به آرامی و با احتیاط کامل، یخچال را به مقدار لازم به سمت عقب هدایت کنید و با دیدن پایه‌ها و دسترسی به آن‌ها، به درستی آن را تنظیم کنید.
 • در ابزار خود حتما یک پیچ گوشتی و یا آچار را به همرا داشته باشید، زیرا به احتمال زیاد برای کوتاه و یا بلند کردن پیچ‌های چپ گرد پایه های تنظیم، به این ابزار نیاز دارید.
 • اگر پایه‌های تنظیم تراز را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، می‌توانید یخچال را بلند کنید و همین‌طور با چرخاندن پایه‌ها در خلاف عقربه های ساعت، می توانید یخچال را تا ارتفاع موردنظر کوتاه کنید.

در نهایت اگر این مراحل را به درستی انجام داده باشید، یخچال شما تراز شده است.

با استفاده از غلطک های تنظیم چگونه یخچال را تراز کنیم

در این مرحله، به کارگیری غلطک‌های تنظیم چگونگی ترازکردن یخچال را شرح خواهیم داد.

ممکن است در یخچالی که شما خریداری کرده‌اید، پایه‌های تنظیم وجود نداشته باشید و به جای آن‌ها از غلطک‌ها استفاده کرده باشند. استفاده از غلطک‌های تنظیم بسیار راحت است و با تنظیم آن‌ها می‌توانید دستگاه یخچال را به درستی و بدون دردسر تراز کنید. شما می توانید با استفاده از یک آچار، پیچ‌هایی که بر روی غلطک‌ها تعبیه شده است را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. با این کار قسمت جلویی یخچال به سمت بالا می رود. همچنین اگر پیچ‌ها را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید، می توانید ارتفاع جلوی یخچال را تا مقدار موردنظر کاهش دهید.

در این جا نکته دیگر قابل ذکر است:

اگر یخچال پایه‌های تنظیم و غلطک‌ها را باهم داشت، چگونه یخچال را تراز کنیم؟

اگر یخچال شما هر دو مورد بالا را داشت، مراحل زیر را انجام دهید.

پس اگر در زیر یخچال شما هم پایه‌ها و هم غلطک‌های تنظیم ارتفاع وجود داشته باشد، لازم است که:

 • در ابتدا پایه‌های تنظیم ارتفاع را به همان صورتی که در قسمت‌های قبل توضیح دادیم، تنظیم کنید و به این نکته دقت داشته باشید که پایه‌ها طوری تنظیم شوند که تحمل نگهداری وزن یخچال را داشته باشند.
 • همچنین دقت کنید که بعد از تنظیم پایه‌ها و قرار دادن یخچال در ارتفاع موردنظر، غلطک‌ها بالاتر از سطح زمین قرار گرفته باشند.
 • اندازه‌ی استانداری که جهت تراز یخچال داده شده است، معمولا 13 سانتی‌متر است. به این معنا که فاصله‌ی یخچال از سطح زمین 13 سانتی‌متر باشد. در صورتی که این اندازه را به دست نیاوردید، به سراغ تنظیم پایه‌های عقبی یخچال بروید.

تراز یخچال

اگر زمین آشپزخانه دارای شیب بود چگونه یخچال را تراز کنیم

ممکن است بعد از آن که یکی از سه راه بالا را جهت تراز کردن یخچال، به کار بردید، باز هم یخچال شما به درستی تراز نشده باشد، در این صورت لازم است که به موارد زیر دقت کنید و در صورت وجود داشتن این مشکلات، جهت رفع کردن آن‌ها اقدام کنید.

در بررسی‌های دیگر، ممکن است با مورد زیر رو‌به‌رو شوید:

 • در ابتدا به یک نکته خیلی ساده، یعنی شیب نداشتن آشپزخانه خود توجه کنید.
 • معمولا در ساخت آشپزخانه‌ها کمی به سطح زمین آشپزخانه شیب می‌دهند، تا به اصلاح کف آن راحت‌تر شسته شود.
 • اگر با وجود شیب کف آشپزخانه باز هم اقدام به تراز نمون یخچال کنید، در نهایت یخچال به درستی و دقیق تراز نخواهد شد.
 • برای آن که بتوانید در صورت وجود شیب کف آشپزخانه، یخچال را تراز کنید باید با استفاده از یک قطعه مسطح یکی از پایه‌های یخچال و یا در صورت لزوم هر دو از سطح زمین بالا‌تر بیاورید. با انجام این کار اثر شیب کف آشپزخانه بر روی تنظیم بودن یخچال از بین خواهد رفت.

اکنون که دانستیم، چگونه یخچال را تراز کنیم. مشکلات ناشی از تراز نبودن یخچال را بیان می‌کنیم.

مشکلات ناشی از تراز نبودن یخچال

اکنون که دانستید چگونه یخچال را تراز کنیم، در این بخش به توضیح مشکلات ناشی از تنظیم نبودن محل قرارگیری یخچال خواهیم پرداخت.

 • مایعی که در لوله‌های فلزی پشت یخچال در حال جریان است به مایع سرد‌ساز معروف است. حال اگر یخچال تراز نباشد، جریان حرکت مایع سرد‌ساز دچار مشکل خواهد شد و به مرور زمان باعث می‌شود حرارت موجود در لوله‌های فلزی بیش‌تر شود. در این صورت دیگر یخچال خاصیت ضد ‌برفک بودن خود را از دست خواهد داد و قسمت یخ‌ساز یخچال به درستی کار نخواهد کرد.
 • در نهایت اگر اقدام به تعمیر و تراز یخچال نکنید، ممکن است با وارد شدن فشار بیش از حد به موتور دستگاه اشکالات بیش‌تری به وجود آید.
 • همچنین فشار زیادی به کمپرسور یخچال وارد خواهد شد و همان‌طور که گفتیم باعث بروز سر‌و‌صدا و یا لرزش می‌شود. در صورتی که اقدام به حل این مشکلات نکنید، به مروز زمان عمر یخچال کوتاه‌تر خواهد شد و هزینه‌های هنگفتی را برایتان به بار خواهد آورد.

در صورتی که خودتان نتوانستید این مشکلات را رفع کنید، می‌توانید از یک متخصص ماهر در زمینه تعمیر یخچال کمک بگیرید.

کلام آخر

اگر به سراغ خرید یخچال رفتید، در هنگام نصب از نصاب بخواهید که یخچال را به درستی در محل خود قرار دهدو به اصلاح یخچال را تراز کند. اکنون که می‌دانید چگونه یخچال را تراز کنیم، اگر در طول سال‌هایی که از یخچال استفاده می‌کند نیز مشکلی پیش آید، به راحتی آن را رفع خواهید کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: جاروبرقی چه مارکی خوبه؟ علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد