تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

دلایلی که دستگاه غذا ساز کار نمی کند

یکی از دستگاه های بسیار کاربردی که می توان انواع غذا ها را با آن تهیه کرد، غذاساز است. این دستگاه کار های مختلفی از جمله خرد کردن سبزی و گوشت گرفته تا مخلوط کردن و آسیاب و رنده کردن را انجام می دهد. همانند هر دستگاهی، ممکن است که غذا ساز به دلایلی از کار بیفتد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد دلایل مختلفی که سبب این مشکل می شوند و همچنین راه حل هایی برای رفع مشکل کارنکردن غذاساز صحبت کنیم، تا دیگر نیازی به تعمیر غذاساز نداشته باشید.

تعمیر غذاساز

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی نصب و تعمیرات لوازم خانگی در تهران می باشد که خدمات خود نظیر تعمیر غذاساز ، تعمیر یخچال ، تعمیر ماکروفر و … را با ضمانت استفاده از قطعات اورجینال و گارانتی تعمیرات ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

فیلم معرفی دلایل کار نکردن دستگاه غذا ساز + راه حل

قطعات مختلف غذا ساز

همانطور که می دانید همه دستگاه ها از قطعات مختلفی ساخته شده اند. غذا ساز نیز از این قاعده مستثنا نیست. قطعات به کار رفته در غذا ساز عبارت اند از:

 • موتور غذا ساز

می توان گفت که اصلی ترین قطعه در غذا ساز، موتور آن است. در واقع کیفیت اصلی دستگاه توسط قدرت موتور معین می شود. در غذا ساز ها اغلب از موتور هایی با توان 1000 وات استفاده می شود.

قطعات غذاساز

 • تیغه غذاساز

یکی از قطعات مهم در غذاساز، تیغه آن است. این تیغه اغلب از جنس استیل ضد زنگ تولید می شود.

قطعات غذاساز: تیغه غذا ساز

 • پره های همزن و خمیر زن غذا ساز

پره هایی هم زدنبه منظور هم زدن  مواد غذایی در غذا ساز استفاده می شوند و پره های خمیر زن برای خمیر شیرینی استفاده می گردند.

 • پایه گوشت کوب غذا ساز

جهت کوبیدن گوشت توسط این دستگاه از پایه گوشت کوب غذاساز استفاده می گردد. جنس این قطعه معمولا تمام استیل است.

 • رنده های غذا ساز

جهت رنده کردن انواع مواد غذایی، از رنده ها استفاده می گردد.

 • مخزن غذاساز

مخزنی غذا ساز به منظور قرار گرفتن مواد غذایی کاربرد دارد. این مخزن اغلب جنس شیشه ای دارد.

مخزن غذا ساز

دلایلی که غذاساز کار نمی کند

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود غذاساز شما از کار بیفتد. از چیزی به ظاهر ناچیز مانند قرارگیری نامناسب تیغه گرفته تا خرابی موتور داخلی و داغ شدن بیش از حد. در واقع کار نکردن غذاساز می تواند به اشکال مختلفی خود را بروز دهد. در این بخش قصد داریم تا درمورد دلایل کار نکردن غذاساز صحبت کنیم.

 • پریز معیوب

باور کنید یا نه، هزاران نفر سالانه برای یافتن دلیل از کار افتادن لوازم برقی و خرابی قطع کننده هایشان پول زیادی خرج می کنند، اما خیلی دیر متوجه می شوند که مشکل از پریزهای آن ها است.

راه حل: دستگاه خود را با احتیاط از پریزی که معمولاً استفاده می کنید جدا کنید و دوباره آن را به پریز دیگری وصل کنید.

آیا این مسئله حل شد؟ عالی است، دیگر چیزی برای نگرانی در مورد غذاساز خود ندارید.

همانطور که گفته شد، باید در اسرع وقت به پریز معیوب رسیدگی کنید، زیرا این می تواند اولین علامت مشکل بزرگ تر برق در خانه شما باشد.

 • خرابی سیم برق غذا ساز

اگر پریز شما مقصر نیست، می‌ توانیم سراغ مقصر بعدی، یعنی سیم برق برویم. فکر نمی ‌کنید این ‌طور باشد، اما به نظر می ‌رسد که سیم ‌های برق اکثر لوازم آشپزخانه بسیار ضعیف‌ تر از آن چیزی هستند که به نظر می‌ رسند. در واقع، عادات کوچک و ناچیز مانند در هم پیچیده نگه داشتن آن ها به طور مداوم یا فشار دادن شدید به دیوار در زوایای عجیب و غریب برای آسیب دیدن آن ها کافی است.

خرابی سیم برق غذا ساز

این نه تنها معمای غذاساز شما را توضیح می دهد، بلکه شما را در خطر آسیب بیشتر به اجزای داخلی دستگاه و چیدمان الکتریکی خانه خود قرار می دهد.

اگر سیم برق به طور کلی قطع شود، غذاساز شما روشن نمی شود، در حالی که اگر فقط تا حدی آسیب دیده باشد، ممکن است قبل از خراب شدن کامل، اتصال کوتاه کند. این یک وضعیت ناگوار است، اما یک خبر خوب نیز وجود دارد، زیرا رفع آن بسیار ساده و سریع است.

 • خراب شدن سوئیچ فعال سازی

اگر متوجه شدید که مشکل نه از پریز برق و نه سیم برق است، وقت آن است که به سوی کلید و یا سوئیچ فعال سازی بروید، که وظیفه روشن و خاموش کردن غذاساز شما را بر عهده دارد. بسته به سن دستگاه شما، این قطعه ممکن است به دلیل سایش و پارگی معمولی یا سایر عوامل فنی از کار بیفتد یا شکسته شود. در هر صورت، نتیجه نهایی این است که غذاساز شما دیگر روشن نمی ‌شود و هیچ چیز نا امیدکننده ‌تر از داشتن یک دستگاهی که به دلیل یک دکمه کوچک معیوب فعال نمی‌شود نیست.

خوشبختانه، اگر مشکوک به این مشکل هستید، رفع آن بسیار ساده است.

راه حل: برای رفع این مشکل باید مولتی متر و پیچ گوشتی خود را بیرون بیاورید و این مراحل را دنبال کنید:

 • گام اول: غذاساز خود را از برق بکشید.
 • گام دوم: دستگاه را برگردانید تا پیچ های پایین آن نمایان شود.
 • گام سوم: آن ها را با پیچ گوشتی باز کنید تا درون غذاساز نمایان شود.
 • گام چهارم: سوئیچ خود را پشت دستگیره یا اهرم خارجی قرار دهید.
 • گام پنجم: دسترسی راحت به آن داشته باشید و از مولتی متر خود برای تست تداوم آن استفاده کنید.

در صورت نیاز باید سوئیچ را تعویض کنید. این می تواند کمی چالش برانگیز باشد زیرا شما به قطعه خاصی نیاز دارید که با مدل دستگاه شما مطابقت داشته باشد و کار کند. اگر هنوز تحت پوشش گارانتی هستید، می توانید برای جایگزینی با سازنده تماس بگیرید.

 • سوختن فیوز دستگاه غذا ساز

فیوزها فرشته های نگهبان دستگاه ما هستند. آن ها مطمئن می شوند که دستگاه در برابر ناملایمات و نوسانات مضر برق ایمن نگه داشته می شود.

سوختن فیوز دستگاه غذا ساز

اگر با نحوه کار فیوز آشنا نیستید، بسیار ساده است. این قطعات به گونه ای طراحی شده اند تا هنگامی که جریان زیادی از برق را احساس می کنند، رشته داخلی شان ذوب شود و در نتیجه تمام رسانش الکتریکی داخل دستگاه شما قطع شود.

اگر غذاساز شما بلافاصله بعد از خاموشی کار نمی کند، به احتمال زیاد فیوز دستگاه برای محافظت از اجزای داخلی آن سوخته است. از یک طرف، مولفه دستگاه شما را نجات داد، اما از سوی دیگر، دیگر کار نمی‌ کند و در برابر نوسانات برق آینده آسیب‌پذیر است.

راه حل:

باید فیوز را با فیوز جدیدی جایگزین کنید. بدین منظور بایستی که دستگاه را باز کنید. بر خلاف سایر اجزا، فیوز سوخته برای تعیین قابلیت زنده ماندن نیازی به مولتی متر ندارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال سیاه شدن داخل بدنه شیشه و یک رشته شکسته باشید. اگر این علائم را شناسایی کردید، وقت آن است که آن را تعویض کنید.

 • گرم شدن بیش از حد موتور غذاساز

این مورد یکی از معدود مشکلات یک غذاساز است. اگر عادت دارید از دستگاه خود برای مدت طولانی استفاده کنید، احتمال زیادی وجود دارد که اغلب بیش از حد گرم شود. این امر به ویژه زمانی صادق است که تکه های بزرگی از مواد جامد و سخت را استفاده می کنید.

در حالی که اکثر تولید کنندگان غذاساز اقدامات متقابل را اجرا کرده و بهبود هایی را برای جلوگیری از تکرار این اتفاق طراحی کرده اند، هیچ راهی برای حذف کامل این اتفاق وجود ندارد. اگر دستگاه شما پس از استفاده طولانی مدت کار نمی کند، احتمالاً بیش از حد گرم می شود.

این امر کاملا طبیعی است و از آسیب بیشتر به اجزای داخلی غذاساز شما جلوگیری می کند.

راه حل: نگران نباشید. غذاساز شما کارهای زیادی برای شما انجام می دهد، فقط باید هر از چند گاهی خنک شود. وقتی بیش از حد گرم شد، سعی کنید چند دقیقه اجازه دهید تا خنک شود. توصیه می شود مواد غذایی خود را طی چند دوره کوتاه تر درون غذا ساز بریزید. این باعث افزایش طول عمر دستگاه شما می شود.

 • سوختن موتور غذا ساز

اگر فکر می‌کنید با استفاده بیش از حد از غذا ساز چه اتفاقی می افتد، پاسخ اینجاست. تیغه ها و موتورهای این وسایل بسیار انعطاف پذیر، سریع و موثر هستند، اما نه کامل هستند و نه تخریب ناپذیر. اگر به حد افراط استفاده شوند، بیش از حد گرم می شوند و با گذشت زمان، شکسته می شوند و به طور کلی کار نمی کنند.

همانطور که می توانید تصور کنید، سوختن موتور غذاساز شما یک خبر وحشتناک است. نه تنها دستگاه شما دیگر کار نخواهد کرد، بلکه احتمالاً باید یک دستگاه جدید نیز تهیه کنید.

شناسایی این مشکل، موضوع ساده ای است. اگر دستگاه شما کاملاً کار می کرد و سپس ناگهان متوقف شد، کمی بعد بوی سوزش و مقداری دود منتشر کرد، تقریباً 100٪ مطمئن باشید که موتور دستگاه شما سوخته است.

راه حل: پاسخ به وضعیت گارانتی شما بستگی دارد. اگر هنوز تحت پوشش هستید، می توانید آن را برای تعمیر به سازنده خود ارسال کنید. این ها معمولاً رایگان هستند. همانطور که گفته شد، شرایطی وجود دارد که تحت آنها ضمانت شما را معتبر نمی دانند. به عنوان مثال، اگر در دفترچه راهنمای کاربر نوشته شده است “از مقدار x دقیقه استفاده مداوم تجاوز نکنید” و از دستگاه خود بیشتر از آن استفاده کرده اید، تعمیرات را پوشش نمی دهد، پس با دقت مطالعه کنید.

از سوی دیگر، اگر دیگر تحت پوشش نیستید یا از دستگاه خود برخلاف نشانه های سازنده استفاده می کنید، بهتر است آن را به طور کامل تعویض کنید.

مطمئناً، می‌توانید آن را تعمیر کنید، اما بین هزینه قطعات مورد نیاز برای تعمیر و هزینه خرید دستگاهی جدید تقریبا یکسان خواهد بود.

 • عدم قرار گیری و بست درست قطعات

می توان با اطمینان گفت که یکی از مهم ترین دلایل کار نکردن غذاساز، عدم قرار گیری قطعات به شیوۀ مناسب می باشد. همچنین در بعضی از دستگاه ها این امکان وجود دارد که در صورت عدم قرارگیری درست درب بخش های مختلف در جای خود، دستگاه روشن نشود.

راه حل: برای رفع این مشکل دقت نمایید تا پارچ مخلوط‌کن، آسیاب یا هر بخشی که از آن  استفاده می کنید، به صورت درست در جای خود قرار گرفته باشد.

 • اختلال در زغال دستگاه غذاساز

در صورت کندی زغال دستگاه و یا حتی قرار گیری چیزی در بین زغال و کلکتور دستگاه، امکان دارد که غذاساز روشن نشود.

 • عدم چرخش تیغه ی غذاساز

گاهی ممکن است کار نکردن غذا ساز به این دلیل این باشد که تیغه ها نمی چرخد، دلیل این مشکل با توجه به نوع غذاساز می تواند مختلف باشد. این دلایل عبارت اند از:

 1. در صورتی که دستگاه غذاساز شما مدل تسمه دار باشد، عواملی که می توانند سبب نچرخیدن تیغه باشند عبارت اند از خراب بودن تسمه و بیرون آمدن آن.
 2. در صورتی که دستگاه غذاساز شما مدل بدون تسمه باشد، عواملی همچون خراب بودن و یا سائیدگی چرخ دنده های غذاساز می تواند سبب عدم چرخش تیغه غذا ساز شود.

نکات مهم در نگهداری از غذاساز

 • دقت داشته باشید که تمام قطعات در جای خود قرار بگیرند.
 • باید به مقدار کافی غذا داخل غذا ساز ریخت. در صورتی که بیش از اندازه درون غذا ساز را از مواد غذایی پر کنید، به موتور دستگاه فشار آمده و سبب خرابی آن می شود.
 • هنگامی که می خواهید مواد غذایی از جمله گوشت، سبزی و غیره را درون غذاساز بریزید، آن ها را به قطعات کوچک تقسیم نمایید.

نگهداری از دستگاه غذا ساز

 • مراقب عدم ورود آب به داخل موتور، کلید چند سرعته یا کنرل پنل دستگاه باشید.
 • اگر قصد یک دست کردن حلیم و یا مواد غذایی با ویسکوزیته بالا را دارید، به شما توصیه می شود تا از دستگاه غذاساز استفاده نکنید.
 • پس از هر بار استفاده، قطعات را بشویید.
 • پس از شست و شوی قطعات، اجازه بدهید تا کاملا خشک شوند و سپس دوباره از آن استفاده کنید.
 • سعی کنید از مواد سفت که موجب آسیب دیدگی تیغه می شوند، استفاده نکنید.

سخن نهایی: خراب شدن غذاساز شما می تواند بسیار نگران کننده باشد چرا که این یک بخش ضروری از فعالیت ‌های روزمره آشپزخانه است، که و هرگونه نقصی می‌ تواند به برنامه ‌های شما برای پذیرایی از مهمانان یا داشتن یک غذای خوب پایان دهد. این وسایل طوری طراحی شده اند که در یک چشم به هم زدن غذا را خرد کرده و در شرایط سخت مقاومت کنند، اما تخریب ناپذیر نیستند.

گاهی اوقات، تمام چیزی که یک غذاساز برای بازگشت به حالت عادی نیاز دارد این است که طبق دفترچه راهنمای کاربر کار کند. همیشه ایده خوبی است که قبل از دستکاری در دستگاه خود، گارانتی خود را بررسی کنید، زیرا انجام این کار می تواند آن را باطل کند و در جایی که گارانتی برای شروع وجود ندارد، مشکل ایجاد کند. در این مقاله سعی بر آن شد تا به طور جامع در مورد دلایل کار نکردن غذا ساز صحبت شود و همچنین راه حل هایی برای رفع این مشکل ارائه شود.

برخی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر لباسشویی ، تعمیر جاروبرقی و تعمیر قهوه ساز می باشد. این مرکز تمامی خدمات خود را توسط تعمیرکاران و تکنسین های آموزش دیده و مجرب در سراسر تهران ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم داخل سایت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: جاروبرقی چه مارکی خوبه؟ علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد