تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت له شدن گوشت در چرخ گوشت

دلايل له شدن گوشت در چرخ گوشت + راه حل

له شدن گوشت در چرخ گوشت یکی از مشکلاتی است که دلایل زیادی دارد و بیشتر به طرز استفاده صحیح از دستگاه بر می گردد. مثلا چربی زیاد در گوشت، تیز نبودن تیغه ها، چرخ کردن گوشت در حالت گرم، استفاده از تکه های بزرگ برای چرخ کردن و … از جمله دلایل له شدن گوشت می باشند که در ادامه همه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر چرخ گوشت

برای سفارش خدمات تعمیر چرخ گوشت از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مجموعه خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی برقی و آشپزخانه نظیر تعمیر لباسشویی ، تعمیر ماکروفر و .. با تضمین کیفیت انجام کار و گارانتی تعمیرات در تمام مناطق تهران ارائه می دهد. همچنین از طریق فرم موجود در سایت می توانید خدمات مورد نظر خود را سفارش دهید.

فیلم تشریح دلایل له شدن گوشت در چرخ گوشت + راه حل

چرا از دستگاه چرخ گوشت استفاده می کنیم؟

اگر می خواهید کاری متناسب با سلیقه شما و درست انجام شود، باید خودتان آن را انجام دهید. شاید در نگاه اول در ذهن مردم چرخ کردن گوشت و فرایند آن خیلی پیچیده به نظر بیاید، ولی می توانید گوشت چرخ ‌کرده خانگی را به یک همبرگر خانگی نیز تبدیل کرده و نوش جان کنید و ببینید که نه تنها کار سختی نیست، واقعا کاری راحت و لذت بخش نیز می باشد.

طعم گوشت واقعی شاید در گوشت های چرخ کرده ای که از فروشگاه ها و قصابی های مختلفی که تهیه می کنیم وجود نداشته باشد. چرا که گوشت را اگر قبل از چرخ کردن آن نبینیم، نخواهیم فهمید که واقعا از همان گوشت گوسفند، گوساله و … است یا نه.

مثلا بافت سفت گوشت اکثرا به خاطر نگهداری بیشتر گوشت در فروشگاه ها و … ممکن است اتفاق بیافتد.

در مثالی دیگر وقتی گوشت گاو چرخ می‌ شود و در معرض هوا قرار می‌ گیرد، می ‌تواند باکتری ‌های هوا را جذب کند. بنابراین، وقتی که گوشت از قبل چرخ شده خریداری می کنید، احتمال دارد که این مشکلات را داشته باشد.

با چرخ کردن گوشت خود در خانه، می‌توانید مقدرا چربی و بافت گوشت را خودتان کنترل کنید و با زدن درصد مناسبی جلوی چرب شدن بیش از حد گوشت را گرفته و در عین حال نیز از هرگونه خطر آلودگی و … جلوگیری کنید.

همه این مواردی که تا اینجا ذکر شدند مزایای چرخ کردن گوشت در خانه بود، اما یکی از مشکلاتی که ما در خانه ممکن است داشته باشیم، گوشت به حالت له شده می باشد. علت های مختلفی وجود دارند که گوشت چرخ کرده را به صورت له شده از چرخ گوشت شاید داشته باشیم. در ادامه همه موارد احتمالی را بررسی خواهیم کرد، تا بهترین چرخ گوشت با بافت عالی را در خانه بتوانیم تهیه کنیم.

علت های اصلی له شدن گوشت در چرخ گوشت و رایج ترین مشکلات چرخ گوشت در این مورد

برخی از رایج ‌ترین مشکلات چرخ گوشت و له شدن گوشت به این دلیل، که بیشتر به تمیز کردن و نگهداری مناسب آن بر می گردد را در ادامه بررسی می کنیم. دانستن این نکات می تواند به شما کمک کند تا این دستگاه مهم و کاربردی را برای استفاده در خیلی از مکان های صنعتی و خانگی همیشه آماده به کار نگه دارید.

علت له شدن گوشت در چرخ گوشت

دلایل اصلی له شدن گوشت در چرخ گوشت

علت های اصلی له شدن گوشت در چرخ گوشت عبارتند از:

 • استفاده زیاد و مداوم از دستگاه باعث کم شدن کارآیی و عدم چرخ کردن خوب گوشت خواهد شد.
 • حالت له شدگی در گوشت به علت رگه ها یا پوست های گوشت های مختلف مورد استفاده
 • له شدن گوشت به علت مسدود بودن مسیر گوشت به دلیل چربی، استخوان و…
 • له شدن گوشت به علت مونتاژ غلط قطعات
 • له شدن گوشت به علت کند بودن یا زنگ زدگی تیغه های چرخ گوشت
 • بهترین حالت برای چرخ کردن گوشت بدون له شدگی از نظر دمایی، به این شکل است که قبل از چرخ کردن گوشت آن را اگر تازه تهیه کردید به مدت حداقل 30 دقیقه تا چندین ساعت در یخچال قرار دهید و سپس چرخ کنید و اگر هم از یخچال خارج می کنید تا برای چرخ کردن استفاده کنید، زیاد بیرون از یخچال نماند و سعی کنید به محض خارج کردن، گوشت را چرخ کنید.
 • گوشت همراه استخوان با توجه به این که بین تیغه ها گیر می کند، باعث عدم خوب چرخ شدن و له شدن و فشارهای زیاد به دستگاه نیز می شود. پس باید استخوان ها را از گوشت ها خوب جدا کرده و در بیارید.
 • استفاده از تکه ‌های بزرگ گوشت منجر به له شدن و خوب چرخ نشدن گوشت خواهد شد. بهترین اندازه برای چرخ گوشت های مختلف از 3 سانتی متر تا 6 سانتی متر می باشد که قبل از استفاده از دستگاه و روشن کردن باید گوشت را خرد کنید و سپن آن را چرخ کنید.
 • کند بودن پنجره چرخ گوشت نیز با گذشت زمان موجب کم شدن سرعت و پایین آمدن کیفیت گوشت چرخ کرده و له شدن آن خواهد شد.
 • نصب اشتباه و برعکس تیغه باعث له شدن گوشت و عدم چرخ کردن آن می شود.

در ادامه مقاله برخی از موارد بالا بیشتر شرح داده می شوند.

مسدود شدن یا گرفتگی چرخ گوشت

اگر در حین استفاده از چرخ گوشت از گوشت هایی که به عنوان گوشت ‌های پر چرب می باشند استفاده کنید، ممکن است باعث گرفتگی و مسدود شدن چرخ گوشت شوند. نسبت چربی خود را اگر 20 درصد تقریبا در نظر بگیرید، مناسب برای چرخ کردن و لذیذ بودن غذا نیز می باشد. البته مشکل گوشت خشک، یعنی گوشت کم چربی یا کلا بدون چربی نیز ممکن است عملکرد چرخ را کاهش دهد. اگر از گوشت بدون چربی استفاده می کنید، بهتر است قبل از چرخ کردن آن، مقداری روغن به آن اضافه کنید. برای این منظور می توانید از روغن های گیاهی و خوراکی نیز استفاده کنید.

رفع مشکل له شدن گوشت در چرخ گوشت

هر دو مورد، یعنی چربی زیاد در گوشت و گوشت بدون چربی امکان له شدن گوشت در چرخ گوشت را دارد که باید این مورد را مد نظر قرار دهید.

در هر مکانی از هر نوع چرخ گوشتی (خانگی و صنعتی) که استفاده می کنید باید تیغه ها و صفحات مختلف چرخ گوشت خود را به طور مرتب تمیز کنید.

اگر دستگاه تمیز است و هنوز مشکل مسدود شدن و گرفتگی دارید، سعی کنید قبل از چرخ کردن گوشت آن را منجمد کرده یا قبل از چرخ کردن گوشت آن را به قطعات کوچکتری برش دهید، تا این مشکل حل شود.

اصطکاک و کم کردن آن در چرخ گوشت برای جلوگیری از له شدن گوشت

به طور طبیعی حین چرخ کردن گوشت در چرخ گوشت، اصطکاک ایجاد شود. اما گوشت منجمد اصطکاک کمتری ایجاد می کند. همچنین استفاده از روغن زیتون در قسمت های مختلف دستگاه می تواند به کاهش بیشتر اصطکاک کمک کند. ضمنا طعم گوشت را نیز لذیذتر می کند.

خوردگی، زنگ زدن یا تیرگی قطعات مختلف چرخ گوشت

قسمت های مختلف یک چرخ گوشت ممکن است به خاطر استفاده زیاد کدر شوند و بسته به میزان سایش آنها نیاز به تیز کردن، تعویض و… باشد. تیغه چرخ گوشت یکی از مهمترین ابزارها همراه با شبکه جلوی آن برای خروج چرخ گوشت است که اگر تیز نباشند، باعث له شدن گوشت هنگام استفاده از چرخ گوشت می شوند.

یکی از علت های زنگ زدن یا تیره شدن قطعات مختلف دستگاه نیز، به علت خشک نکردن آن ها بعد از شستشو یا کامل خشک نبودن آن ها قبل از مونتاژ است که باعث بروز این مشکل می شود. عدم جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی می تواند بر توانایی برش و خرد کردن گوشت توسط دستگاه تاثیر بگذارد و عمر آن را کوتاه کرده و گوشت را نیز له می کند.

مونتاژ اشتباه قطعات چرخ گوشت و له شدن گوشت

اگر دستگاه چرخ گوشت خود را به درستی به هم مونتاژ نکنید، امکان دارد به قسمت های مختلف آن آسیب های زیادی وارد شود. مثلا نصب برعکس تیغه منجر به چرخ نکردن و له شدن چرخ گوشت و فشار زیاد به موتو دستگاه می شود. متناسب با دستگاهی که از هر برندی تهیه می کنید باید مونتاژ قطعات را به درستی یاد بگیرید تا جلوی این نوع مشکلات گرفته شود و بر کارایی و عمر دستگاه شما افزوده شود.

مشکل کند شدن تیغه و یا شکستن آن به علت وجود استخوان و…

تیغه چرخ گوشت ها با توجه به استفاده مداوم از بین می روند. مخصوصا اگرگوشت را همراه با استخوان چرخ می کنید به این مشکل بیشتر برخورد خواهید کرد. باید هر از چند گاهی وضعیت دندانه ها را بررسی کنید که اگر نیاز به تعویض یا تیز کردن دارند آن ها را تیز کنید. در صورت تعویض نکردن و استفاده از دستگاه، اگر دستگاه، گوشت ها را نیز چرخ کند با مشکل له شدن و فشار زیاد به موتور و شاید سوختن آن همراه باشد که در این حین اگر جرقه یا بوی سوختن را حس می کنید، از موتور آن می باشد. پس به این مورد نیز دقت کنید.

چرا گوشت در چرخ گوشت له می شود؟

روشن نشدن چرخ گوشت

روشن نشدن چرخ گوشت نیز از انواع مشکلات رایج چرخ گوشت می باشد که درست است که به له شدن چرخ گوشت به صورت مستقیم ربطی ندارد، ولی مشکل بسیاری از مردم می باشد که از عدم صحیح استفاده از چرخ گوشت ناشی می شود.

اگر از یک چرخ گوشت برقی استفاده می ‌کنید این مشکل ممکن است به وجود بیاید. در این حالت باید اول پریز برق را کنترل کنید و در صورت حل نشدن مشکل، پریز را عوض کرده و دوباره کنید. در صورتی که مشکل حل نشد شاید در کلید ها یا سیم های دستگاه مشکلی وجود دارد.

همچنن اگر از دستگاهی استفاده می کنید که باتری قابل شارژ دارد، باید آن را نیز چک کنید و باتری خود را شارژ کنید و دوباره امتحان کنید. در صورت روشن نشدن به نزدیکترین محل مجاز برای تعمیر مراجعه کرده یا این که از سایت های آنلاین تعمیر لوازم خانگی استفاده کنید.

نکات ایمنی لازم جهت استفاده صحیح از دستگاه چرخ گوشت

 • استفاده از مواد اسیدی، مثل میوه ها، پیاز و … باعث کند شدن زودتر تیغه ها می شود که باید این مورد را مد نظر قرار دهید.
 • برای خرد کردن سبزیجات باید یا از دستگاه خرد کن سبزیجات و یا دستگاه های چند کاره استفاده کنید. استفاده نادرست از چرخ گوشت باعث زود خراب شدن آن خواهد شد. مهمترین مشکلات در این زمینه مربوط به موتور، تیغه ها و… است.
 • در مدت زمان های کمی از دستگاه استفاده کنید و اجازه دهید با خاموش شدن، دستگاه و موتور آن خنک شود و مجدد بعد از 10 الی 15 دقیقه از آن استفاده کنید.
 • خوب شستن قطعات و خشک کردن آن ها بعد از هر با استفاده، باعث می شود تا دستگاه عمر طولانی داشته باشد.
 • هنگام خرید دستگاه به ضد زنگ بودن قطعات داخلی آن دقت کنید و در این زمینه تحقیق و پرس و جو کنید.
 • به محض روشن کردن چرخ گوشت از آن استفاده کنید، چرا که خالی ماندن آن باعث بالا رفتن دمای موتور و آسیب رسیدن به دستگاه می شود.
 • از تیز بودن تیغه چرخ گوشت خود همیشه و در هر بار استفاده مطمئن شوید.
 • از دستمال مرطوب جهت تمیز کردن قسمت های برقی دستگاه استفاده نکنید.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر پکیج ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر کولر گازی و … می باشد. برای سفارش خدمات مورد نیاز خود می توانید از طریق فرم موجود در داخل سایت و یا تماس با شماره های 09337788989 / 02166175744 اقدام نمایید. کارشناسان ما 24 ساعته پاسخگو هستند.

مقالات مشابه: جاروبرقی چه مارکی خوبه؟ علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید تفاوت برد معمولي و اينورتر در لوازم خانگي
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد