نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی – آموزش تعمیر شیر اهرمی

امروزه در داخل آشپزخانه، توالت و حمام بیشتر از شیرهای اهرمی یا تک دسته استفاده می شود. این شیرها علاوه بر ظاهر زیبا کاربرد ساده تری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند. شیرهایی که امروزه به وفور استفاده می شوند شیرهای اهرمی و چشمی هستند که با یکدیگر تفاوت دارند. شیرهای اهرمی روی دسته  خود دارای دو علامت قرمز و آبی هستند که نشان دهنده آن هستند که با چرخاندن دسته به کدام سمت آب سرد یا گرم باز میشود. با وجود مزایا و زیبایی که این نوع شیرهای آب دارند اما گاهی هم دچار مشکلاتی می شوند که باعث می شوند برای تعمیر یا تعویض مغزی شیر اهرمی اقدام کنید. آسیب دیدن قسمت های داخلی شیر موجب ایجاد مشکلات گوناگونی می شوند که در این مقاله به نحوه تعویض مغزی شیر آب و مغزی شیر مخلوط اهرمی و مغزی شیر رادیاتور می پردازیم.

نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی

نحوه تعویض شیرهای اهرمی

قبل از این که بتوانید مغزی شیر اهرمی را تعویض کنید لازم است که با اجزای آن آشنا شوید تا بتوانید پس از تعمیر هر قطعه را سر جای خود قرار دهید. قبل از شروع به کار شیر فلکه اصلی خانه و سپس شیرهای آب سرد و گرم زیر سینک را ببندید. اکنون با باز کردن پیچ اهرم و جدا کردن دسته کار خود را شروع کنید. وسایلی که برای تعویض شیر نیاز دارید عبارتند از پیچ گوشتی دو سو، آچار آلن ساز 2.5 – 3 و آچار فرانسه سایز متوسط.

نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی

نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی

مرحله 1

در زیر اهرم یک پیچ وجود دارد که گاهی اوقات روی آن درپوشی قرار گرفته است که نیمی از آن قرمز و نیمی از آن آبی است. زمانی که پولکی یا درپوش را بر می دارید یک حفره ایجاد می شود که در داخل آن یک پیچ ریز وجود دارد. با چراغ قوه ظاهر پیچ را ببینید تا متوجه شوید که با پیچ گوشتی باز می شود یا آچار آلن. بعد از باز کردن پیچ دسته را کمی در جای خود تکان دهید تا اگر رسوبات آن را در جای خود نگه داشته اند شل شوند. سپس اهرم را به طرف بالا بکشید.

 

آموزش تعویض شیر اهرمی

نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی

مرحله 2

در زیر دسته اهرم یک روکش حلقوی وجود دارد که معمولاً پیچی است. برای این که بتوانید به مغزی یا کارتریج دسترسی پیدا کنید ابتدا باید این روکش را باز کنید. روکش را با دست به طرف چپ بچرخانید تا باز شود. زیر روکش حلقوی یک مهره از جنس برنج است که آن هم باید با کمک آچار فرانسه باز شود.

مرحله 3

اکنون که به مغزی رسیدید آن را به طرف بالا بکشید تا بیرون بیاید. یک مغزی دقیقاً مشابه همان تهیه کنید تا آن را جایگزین مغزی فرسوده کنید.

مرحله 4

در کف مغزی دو عدد برآمدگی وجود دارد که هنگام نصب باید دقیقا روی دو عدد فرورفتگی شیر قرار بگیرند. قبل از این که مغزی را جاگذاری کنید دسته و بدنه شیر را با استفاده از سرکه رسوب زدایی کنید. محل برآمدگی ها و فرورفتگی ها را تنظیم کنید و مغزی جدید را سرجای خود قرار دهید. این مرحله بسیار آسان است اما اگر با دقت انجام نشود پس از اتمام کار آب از کنار مغزی نشت می کند.

مرحله 5

برای بستن شیر آب مراحل طی کرده را به صورت معکوس انجام دهید. یعنی بعد از جاگذاری مغزی مهره برنجی را با آچار ببندید. فلز برنج یک فلز خشک است پس هنگام بستن آن مراقب باشید که فشار زیادی به آن وارد نکنید تا مهره بشکند. اکنون روکش حلقوی را ببندید، اهرم را جا گذاری کنید و پیچ داخل آن را با آچار آلن ببندید. در نهایت پولکی را زیر اهرم قرار دهید.

تعمیر مشکلات متداول شیرهای اهرمی

چکه کردن آب از شیر اهرمی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد با آن مواجه می شوند چکه کردن شیر آب است. زمانی که آب چکه می کند یا مغزی آسیب دیده است و یا واشر اورینگ. واشر اورینگ یا حلقه 0 یک واشر لاستیکی است که روی کارتریج یا همان مغزی قرار می گیرد. چه مشکل از مغزی باشد و چه واشر اورینگ باید دسته شیر را باز کنید. اگر مغزی کهنه و فرسوده نیست و مشخص است که واشر ترک خورده و آسیب دیده است مشکل چکه کردن آب از شیر با تعویض واشر حل می شود اما اگر مغزی خراب و فرسوده شده است لازم است که آن را طبق مراحل گفته شده تعویض کنید.

عدم تنظیم دمای آب

گاهی اوقات تنظیم کردن دمای آب با شیرهای تک دسته ای یا اهرمی کار مشکلی می شود. در این شرایط زمانی که دسته را به یک طرف می چرخانید آب کاملاً گرم است و زمانی که آن را در جهت مخالف می چرخانید آب کاملاً سرد است اما وقتی می خواهید آب ولرم داشته باشید نمی توانید دما را تنظیم کنید. زمانی که مغزی شیر آسیب می بیند آب های گرم و سرد را به خوبی مخلوط نمی کند در نتیجه زمانی که با این مشکل مواجه می شوید باید بدانید که مغزی آسیب دیده است و باید کارتریج قدیمی را با یک کارتریج نو تعویض کنید.

سفت شدن دسته شیر اهرمی

گاهی اوقات دسته شیرهای اهرمی سفت می شود و برای بالا و پایین آوردن دسته باید به آن فشار وارد کنید. این مشکل به علت جمع شدن رسوبات در قسمت های مختلف شیر یا آسیب دیدن ساقه کارتریج به وجود می آید. اولین راه حلی که باید امتحان کنید این است که دسته را باز کنید و قسمت های مختلف شیر را با جرم گیر یا سرکه بشویید تا همه رسوبات جمع شده از بین بروند. اگر پس از باز کردن دسته و بررسی مغزی متوجه شدید که اسیب دیه است باید آن را تعویض کنید. اگر نه رسوباتی وجود دارند و نه مغزی آسیب دیده است کمی روان کننده سیلیکونی روی کارتریج بریزید تا مشکل برطرف شود.

کم بودن فشار آب

معمولاً زمانی که دایورتر شیر تغییر مسیر می دهد موجب کاهش یافتن فشار آب می شود. دایورتر یک قطعه کوچک است که وظیفه دارد ورود آب به داخل شیر و خروج آب از آن را کنترل می کند. ممکن است تجمع رسوبات عملکرد دایورتر را دچار مشکل کرده باشد. لازم است که دایورتر را بررسی کنید تا از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر دایورتر مسدود نیست اما مشکل همچنان ادامه دارد باید دایورتر را تعویض کنید.

قطعه دیگری که می تواند بر فشار آب تأثیربگذارد پرلاتور یا آبفشان است. پرلاتور را هم می توانید با برس و سرکه شست و شو دهید تا رسوبات آن پاک شوند. احتمال دیگر این است که شلنگ یا لوله ای که آبفشان به سر آن متصل شده است توسط رسوبات مسدود شده باشد. در این شرایط با عوض کردن شلنگ مشکل حل خواهد شد. نهایت اگر مشکل حل نشد شیرهای زیر سینک را بررسی کنید تا اگر مشکلی در آن ها وجود دارد برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر در انجام کارهای فنی مهارت دارید ممکن است خودتان بتوانید تعمیرات شیرهای اهرمی یا تعویض مغزی را انجام دهید اما اگر بنا به هر دلیلی قادر به انجام کارهای گفته شده نیستید در هر زمان می توانید با کارشناسان تکنیک سرویس تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که در حل مشکلات به شما کمک کنند.

تیم تکنیک سرویس پارس با بهره گیری از تجارب زیاد که در شرکت های مطرح لوازم خانگی داشتند، گروهی را تشکیل داده و برای هر رشته تعمیراتی متخصص آن رشته را انتخاب نمودند. شما می توانید برای تعمیرات لوازم خانگی اعم از نصب شیرآلات ساختمان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟