تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
عیب یابی آبگرمکن دیواری

راهنمای عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان و لورچ

راهنمای عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان و لورچ :آبگرمکن دیواری یکی از مهم ترین سیستم هایی است که در تمام خانه ها وجود دارد و استفاده از آن بسیار ضروری است. زمانی که آبگرمکن درست کار می کند ما به آن توجهی نمی کنیم اما به محض این که عملکرد آن ضعیف می شود یا قسمتی از آن دچار مشکل می شود متوجه می شویم که حضور و عملکرد صحیح آن چه اهمیتی دارد.

تعمیر پکیج

معمولاً آبگرمکن ها دچار خرابی های رایجی می شوند که ممکن است برای هر آبگرمکنی پیش بیاید. بعضی از مشکلات کوچک را می توانید خودتان حل کنید اما به علت این که این سیستم با گاز سروکار دارد بهتر است که همواره هنگام مواجه شدن با مشکل با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا آبگرمکن شما را سرویس و تعمیر کنند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی خرابی های رایج آبگرمکن دیواری بوتان و لورچ که از معروف ترین و پرطرفدار ترین انواع آبگرمکن های دیواری هستند بپردازیم.

عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج آبگرمکن دیواری بوتان

تعمیرات پکیج دیواری و آبگرمکن دیواری بوتان از خدماتی است که کارشناسان تکنیک سرویس پارس به مشتریان خود ارائه می دهند. به دلیل پیچیده بودن ساختار آب گرمکن های دیواری و گاز سوز بودن آن ها بهتر است زمانی که عملکرد آن دچار مشکل می شود با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و از آنان کمک بخواهید تا از آسیب رساندن به خودتان و آبگرمکن جلوگیری کنید.

قسمت های تشکیل دهنده و نحوه عملکرد بیشتر آبگرمکن دیواری مشابه همدیگر است بنابراین اگر آبگرمکن شما دارای برندی به غیر از بوتان و لورچ هست نیز می توانید مطلب را مطالعه کنید، زیرا ممکن است نکات گفته شده برایتان مفید باشد.

چرا آبگرمکن بوتان روشن نمی شود؟

یکی از خرابی های رایج آبگرمکن دیواری روشن نشدن آن ها است. این روشن نشدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با بررسی آبگرمکن دیواری و قطعات آن می توانیم به علت این مشکل پی ببریم. کار نکردن جرقه زن، رسوب گرفتن الکترود جرقه زن و خراب شدن شمعک آب گرمکن دیواری، خراب شدن سنسور جریان گاز، نقص فنی در لوله کشی ساختمان و جا به جا شدن  شیرهای آب سرد و گرم همگی می توانند موجب روشن نشدن آب گرمکن دیواری شوند.

عیب یابی و تعمیر مشکلات آبگرمکن دیواری بوتان

شمعک یکی از قطعات مهم آب گرمکن است که اگر روشن نشود آب گرمکن کار نمی کند. رسوب گرفتن شمعک یا مجرای نازل شمعک، بسته بودن شیر پروانه ای و حتی مسدود شدن صافی شمعک همگی می توانند موجب روشن نشدن شمعک بشوند.

برای تمیز کردن و تعمیر شمعک بهتر است از متخصصان این زمینه کمک بگیرید. هرگز سعی نکنید که با سوزن یا اشیاء نوک تیز مجرای شمعک را باز کنید زیرا این مجرا بسیار باریک است و ممکن است به آن صدمه وارد کنید.

گاهی اوقات شمعک روشن می شود اما پس از رها کردن ولوم دوباره خاموش می شود در این شرایط باید ترموکوپل، سنسور جوش، سنسور دود و دودکش و بوبین آب گرمکن را بررسی کنید و ببینید که این مشکل از کجا سرچشمه می گیرد.

معمولاً با دیدن شکل ظاهری ترموکوپل می توانید تشخیص دهید که سالم است یا خیر. اگر محل اتصال دو فلز سوخته باشد و اتصال قطع شده باشد به احتمال زیاد ترموکوپل خراب شده است. برای تست ترموکوپل و بوبین روش های دیگری هم وجود دارد که بهتر است توسط تعمیرکار متخصص به کار گرفته شوند.

خراب شدن و رسوب گرفتن جرقه زن هم می تواند باعث روشن نشدن آب گرمکن شود که در ادامه به بررسی دلایل خرابی جرقه زن می پردازیم.

عواملی که موجب خراب شدن جرقه زن می شوند

جرقه زن یک قطعه مهم در آب گرمکن به حساب می آید زیرا برای روشن شدن آب گرمکن لازم است که جرقه زن درست کار کند. هر مشکلی که برای جرقه زن به وجود بیاید آبگرمکن دیواری روشن نمی شود.

برای مثال حتی فاصله الکترود جرقه زن تا شمعک مهم است زیرا اگر این فاصله بیشتر یا کمتر از 9 میلی متر باشد ممکن است شمعک را روشن نکند. یکی دیگر از علل کار نکردن جرقه زن رسوب گرفتن آن است.

اگر نوک الکترود جرقه زن کثیف باشد یا رسوب گرفته باشد جرقه زن کار نمی کند و شمعک آب گرمکن روشن نمی شود. در این شرایط برای تعمیر آب گرمکن باید نوک جرقه زن را از تمام کثیفی ها و رسوبات پاک کنید تا دوباره بتواند کار کند.

اگر هر یک از قطعاتی که به جرقه زن وابسته هستند نظیر پیزوالکتریک، فندک و الکترود خراب شوند، باز هم آب گرمکن روشن نمی شود.عیب یابی آبگرمکن دیواری

چرا آبگرمکن دیواری بوتان آب را گرم نمی کند؟

یکی دیگر از خرابی های رایج آبگرمکن های دیواری این است که آب را گرم نمی کنند. عوامل زیادی می تواند باعث گرم نشدن آب شوند. تجمع رسوب در داخل سر دوش یا سر شیر آب می تواند یکی از این دلایل باشد که با رسوب زدایی آن ها به راحتی می توانید مشکل را حل کنید.

بدیهی است که تا زمانی که جرقه زن و شمعک درست کار نکنند و آبگرمکن روشن نشود آب هم گرم نخواهد شد. بنابراین تمام عواملی که موجب روشن نشدن آب گرمکن می شوند و در بالا توضیح داده شد را بررسی کنید تا بفهمید آبگرمکن روشن می شود یا خیر.

افت فشار گاز و خاموش شدن شمعک یا خرابی ترموکوپل هم می توانند در گرم نشدن آب نقش داشته باشند. اگر آب ورودی کم فشار باشد و آب مورد نیاز آب گرمکن تأمین نشود نیز آب گرم نمی شود پس یکی از قسمت هایی که باید بررسی شود شیر ورودی آب است.

گاهی اوقات ممکن است به مرور زمان مبدل های حرارتی رسوب بگیرند و همین مسئله باعث شود که حرارت به خوبی به آب انتقال داده نشود. رسوب زدایی لوله ها، مبدل ها و قسمت هایی که احتمال رسوب گرفتگی آن ها وجود دارد می تواند مشکل گرم نشدن آب توسط آب گرمکن را حل کند. در این مواقع بهتر است که برای عیب یابی و تشخیص علت گرم نشدن آب از کارشناسان و تعمیرکاران آب گرمکن های دیواری کمک بگیرید.

چرا دمای آبگرمکن دیواری بوتان نوسان دارد؟

گاهی اوقات متوجه می شوید که حرارت آب گرمکن دیواری ثابت نیست و نوسان دارد. گاهی اوقات کم بودن فشار آبی که وارد آب گرمکن بوتان می شود می تواند موجب ناپایداری درجه حرارت آب شود.

کم و زیاد شدن فشار آب ورودی به آب گرمکن موجب می شود که شمعک خاموش و روشن شود و همین مسئله باعث می شود که آب یک لحظه داغ و یک لحظه سرد باشد. بهتر است برای جلوگیری از این مشکل هر چند وقت یک بار فیلتر های آب گرمکن را چک کنید و اگر رسوب گرفته اند آن ها را تمیز کنید. گرفتگی فیلترها می تواند باعث داغ شدن بیش از اندازه آب داخل آب گرمکن شود.

در داخل آب گرمکن دیواری یک ترموستات تعبیه شده است که اگر خراب شود دمای آب گرمکن دیواری روی سطح دلخواه باقی نمی ماند. در صورت خراب شدن این ترموستات باید آن را تعویض کنید.

عیب یابی و تعمیرات آبگرمکن دیواری لورچ

همان طور که قبلاً گفته شد مشکلات رایجی همچون گرم نشدن آب، روشن نشدن آب گرمکن، نشتی آب از آب گرمکن و یا داغ و سرد شدن آب همگی از مشکلات رایجی هستند که ممکن است برای هر نوع آب گرمکنی اتفاق بیفتند و آب گرمکن های لورچ هم از این قاعده مستثنی نیستند.

نکاتی که در بالا گفته شده است را می توانید برای عیب یابی و تعمیر آب گرمکن های لورچ نیز به کار ببرید. در ادامه به تعدادی از خرابی های رایج آب گرمکن های دیواری لورچ می پردازیم.تعمیرات آبگرمکن دیواری لورچ

نشت آب از اطراف کاربراتور آبگرمکن دیواری لورچ

نشتی آب از کاربراتور می تواند علل مختلفی داشته باشد. این نشتی ممکن است از لوله آب خروجی به سمت مشعل، لوله آب سرد ورودی به کاربراتور، اطراف دیافراگم، پیچ های تنظیم یا محل اتصال کاربراتور آب به کاربراتور گاز باشد.

ابتدا باید تمامی این نقاط را بررسی کنید و ببینید که نشتی از کجاست تا مشکل را حل کنید. پس از پیدا کردن محل نشتی با استفاده از نوار تفلون یا جوش نقره می توانید محل نشتی را مسدود کنید. گاهی اوقات خراب بودن O رینگ باعث نشتی آب از آبگرمکن دیواری لورچ می شود. در این مواقع لازم است که یک O رینگ جدید تهیه کنید و آن را تعویض کنید.

چرا فشار آبگرمکن دیواری لورچ کم است؟

روی آب گرمکن دیواری لورچ صفحه ای وجود دارد که فشار آب را نشان می دهد. زمانی که این فشار به کمتر از 1 برسد یعنی مشکلی وجود دارد. این مشکل یا در فشار گاز ورودی است و یا در دیافراگم. در این شرایط گاهی لازم می شود که دیافراگم آب گرمکن تعویض شود، در کنار آن باید کاربراتور و فیلتر آب ورودی نیز تمیز شوند.

برای تعویض دیافراگم آب گرمکن دیواری لورچ باید ابتدا جریان آب و گاز را قطع کنید، سپس، اتصال لوله ها با کاربراتور را قطع کنید. بعد از باز کردن پیچ ها قطعه پلاستیکی که به آن دیافراگم گفته می شود را با دیافراگم جدید جایگزین کنید. همه اتصالات را مانند قبل انجام دهید و دوباره آب گرمکن را روشن کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ر ه ب

خیلی ناشی هستی که توضیحت نصفحه یا نمیدونی میدی

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد