تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
نشت یابی و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان

عیب یابی و رفع نشتی لوله آب

شاید مشاهده کرده باشید که گاهی اوقات با وجود مصرف آب کم، قبض آب شما رقم بسیار بالایی بوده و با میزان مصرف شما همخوانی ندارد. در این مطلب به رفع نشتی لوله آب و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان پرداخته شده است.

در این صورت می توان این حدس را زد که در سیستم لوله مشکلی وجود دارد و ممکن است نشتی آب و یا ترکیدگی لوله اتفاق افتاده باشد.

در گذشته برای نشت یابی و ترکیدگی لوله ها باید از روش های مشکلی استفاده می شد و مکان های مختلفی از ساختمان جهت نشت یابی کنده می شد تا به سرنخ هایی از ترکیدگی لوله دست پیدا کرد.

 

لوله کشی ساختمان

مسلما این کار هزینه و زمان زیادی را از افراد می گرفت و دردسرهای زیادی داشت. امروزه دستگاه هایی طراحی شده اند که می توانند محل دقیق نشت و ترکیدگی لوله را پیدا کرده و ار دردسرهای کندن ساختمان جلوگیری نمایند.

نشت یابی و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان

چرا لوله ها دچار ترکیدگی می شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود لوله های ساختمان ها دچار نشتی و ترکیدگی گردند. یکی از دلایل مهم در ترکیدگی لوله فرسودگی آن می باشد.

زمانی که مدت زمان زیادی از ساخت بنا گذشته باشد ممکن است کم کم لوله ها دچار پوسیدگی شده و به نشتی یا ترکیدگی منجر شوند. علاوه بر آن در صورتی که فشار زیادی از طریق سیستم لوله کشی ساختمان به لوله ها وارد گردد امکان ترکیدگی آنها وجود خواهد داشت.

در هنگام نصب لوله باید دقت و توجه زیادی را به کار گرفت و حتما از فردی که دارای تخصص و تجربه بالایی در این کار می باشد استفاده نمود، چرا که کوچکترین بی توجهی در هنگام نصب لوله ها می تواند باعث آسیب دیدن آن در آینده گردد و لوله دچار ترکیدگی و یا نشتی شود.

در فصل های سرد سال و زمانی که به علت دمای پایین هوا بسیاری از اجسام دچار یخ زدگی می گردند، ممکن است لوله های آب و فاضلاب نیز یخ زده و در نهایت بترکند.

در صورتی که لوله ها با اشیای تیز و سخت مانند آهن باشند امکان آسیب دیدن و پارگی آنها وجود داشته و لوله می ترکد. نیاز است تا در تاسیسات لوله از مواد با کیفیت و مرغوب استفاده شده و در این مرحله از ساخت ساختمان صرفه جویی و خرید اجناس بی کیفیت به علت قیمت پایین آنها، می تواند در آینده برای شما مشکل ساز شده و امکان ترکیدن و نشتی لوله ها وجود داشته باشد.

در هنگام لوله کشی نیاز است تا برای نصب لوله ها دریل زنی کرد؛ برای انجام این کار باید دقت کافی را نموده تا در حین دریل زنی لوله ها سوراخ نشوند و موجب نشتی نگردند.

در هر صورت ممکن است به مرور زمان لوله ها دچار گرفتگی شده و به آنها فشار زیادی وارد شده و دچار ترکیدگی گردند. در صورتی که لوله های ساختمان دچار ترکیدگی و یا نشتی شدند باید اقدامات مناسب را هر چه سریع تر انجام داده تا خسارات بیشتری به ساختمان وارد نشود.

علائم نشتی و ترکیدگی لوله ساختمان

اما علاوه بر بالا بودن قبض آب ساختمان از چه راه هایی می تواند متوجه شد که ساختمان مشکوک به ترکیدگی و یا نشتی لوله می باشد؟

در صورتی که فشار آب ساختمان بدون هیچ گونه دلیلی دچار افت شد می توان آن را نشانه ای از ترکیدگی و نشتی لوله دانست و باید با بررسی نشانه های دیگر برای رفع آن اقدام نمود.

ممکن است متوجه نم زدن گچ دیوارها و یا سقف ساختمان باشید که این مورد نیز نشانه از وجود ترکیدگی لوله در ساختمان می باشد.

وجود بوی بد فاضلاب، بوی نم در ساختمان، چکه کردن آب از دیوار یا سقف، زیاد شدن حشرات و سوسک ها، قل قل کردن آب در هنگام تخلیه لوله های فاضلاب و شنیدن صدای چکه آب در ساختمان علائم و نشانه هایی از وجود نشتی و یا ترکیدگی لوله در ساختمان می باشند.

در صورتی که هر یک از این علائم را در ساختمان خود مشاهده نمودید نیاز است تا به آنها توجه کرده و از افراد متخصص در نشت یابی و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان کمک بخواهید.

علائم نشتی و ترکیدگی لوله ساختمان

دستگاه نشت یاب و چگونگی عملکرد آن

وجود دستگاه های نشت یاب باعث شده است تا ساختمان هایی که مشکوک به ترکیدگی لوله می باشند نیازی به تخریب بنا برای نشت یابی نباشند و از طریق این دستگاه ها به راحتی محل نشتی را پیدا کرده و اقدام به برطرف نمودن آن می نمایند.

این کار توسط متخصصین با تجربه انجام شده و افراد عادی قادر به انجام آن نمی باشند. دستگاه های نشت یاب قادر است تا تا عمق 40 سانتی متری صدای نشتی و جریان آب را شنیده و لوله کش را از محل ترکیدگی و یا نشتی لوله مطلع سازد.

میران برور خا توسط این روش بسیار پایین و تقریبا صفر بوده و روشی کاملا مطمئن برای نشت یابی دقیق لوله می باشد. دستگاه های نشت یاب بر اساس امواج کار کرده و در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شوند.

دستگاه نشت یاب آکوستیک آنالوگ، نشت یاب آکوستیک دیجیتال، نشت یاب رادیویی دیجیتال، نشت یاب تزریق گاز و نشت یاب نویز کوریلیتور انواعی از نشت یاب های معروف بوده که هر یک دارای ویژگی هایی می باشند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

با استفاده از این دستگاه ها نیازی به حفاری نبوده و سرعت و دقت انجام کار تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد. همچنین با این روش هزینه های مربوط به تعمیر مجدد ساختمان بسیار کاهش می یابد.

نکات مهم در نشت یابی و ترکیدگی انواع  لوله ساختمان

یکی از بهترین کارها برای اطمینان از نشتی آب در ساختمان چک کردن کنتور آب می باشد. این روش بسیار ساده بوده و قابل انجام توسط افراد مختلف می باشد.

برای این کار در ابتدا باید تمامی شیرهای آب در ساختمان بسته شده و دستگاه های مصرف کننده آب مانند لباسشویی و کولر آبی کار نکنند. در ادامه رقم نشان داده توسط کنتور خوانده و نوشته شود.

پس از گذشت مدت زمانی در حدود 15 دقیقه مجددا رقم کنتور را چک کرده و با رقم قبل مقایسه شود. در صورتی که رقم خوانده شده با رقم اول تفاوت داشت نشان دهنده وجود نشتی در لوله های ساختمان می باشد که باید توسط متخصص این کار بررسی و برطرف گردد.

ممکن است نشتی آب از لوله ها و شیرآلات ساختمان مانند شیر دستشویی، سینک ظرفشویی، دوش حمام و غیره باشد.

در این صورت رفع نشتی بسیار راحت بوده و به راحتی می توان آنها را تعمیر نمود. در صورتی که این شیرها قابل تعمیر نباشند می توان با تعویض آنها به راحتی از نشتی آب جلوگیری کرد.

همیشه در هنگام مشکوک شدن به نشتی آب در ساختمان نیاز است تا فلاش تانک توالت خود را نیز چک نمایید. در بسیاری از مواقع نصب نادرست فلاش تانک و یا استاندارد نبودن آن موجب هدر رفتن مقدار زیادی آب شده و رقم قبض شما افزایش خواهد یافت.نکات مهم در نشت یابی و ترکیدگی انواع  لوله ساختمان

وجود قارچ و کپک در دیوارهای ساختمان

گاهی ممکن است بر روی دیوارهایی که غیر مرتبط با حمام می باشند کپک ها یا قارچ هایی را که بر روی هم انباشته شده اند مشاهده نمایید. این موجودات بر روی دیوارهایی که دارای رطوبت می باشند رشد کرده و گسترش می یابند. وجود این کپک ها می توانند بوی نم بدی را در ساختمان ایجاد نمایند که می تواند بسیار آزاردهنده باشد. پس در صورتی که چنین موجوداتی را بر روی دیوارهای خود مشاهده نمودید باید به ترکیدگی یا نشتی لوله شک کرده و برای برطرف نمودن آن اقدام نمایید.

استفاده از دستگاه مخصوص نشت یاب

دستگاه هایی ابداع شده اند که به منظور نشت یابی لوله ها در ساختمان های مختلف طراحی و وارد بازار میی گردند. این دستگاه ها بر اساس بازتاب امواج صوتی کار کرده و با ثبت این بازتاب ها از محل دقیق نشتی لوله آگاه می گردند.

استفاده از این دستگاه ها باید توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند صورت گرفته و هر کسی قادر به استفاده از آنها نخواهد بود. مزیتی که دستگاه های نشت یاب دارند این است که در کوتاه ترین زمان ممکن محل ترکیدگی لوله را پیدا کرده و برای تعمیر لوله های دچار مشکل، نیازی نیست تا نقاط مختلف ساختمان تخریب گردد.

مکانیسم عمل دستگاه نشت یاب به چه صورت است؟

در این دستگاه ها فرستنده و گیرنده هایی وجود دارد که در محفظه ای تعبیه شده اند و قادر به ارسال و دریافت امواج می باشند. مکان های مورد نظر نظیر کف و دیوارهای ساختمان توسط این دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و به هر قسمت امواج فرستاده و پس از آن دریافت می گردند.

امواج دریافت شده باید توسط نرم افزار کامپیوتری مخصوص مورد بررسی قرار گرفته و به صورت دقیق آنالیز گردند. دستگاه های نشت یاب با مدل های مختلفی در بازار وجود دارند که هر یک از آنها امواج به خصوصی داشته و شیوه تحلیل کردن آنها متفاوت می باشد. لوله هایی که نشتی آنها قابل تشخیص توسط دستگاه های نشت یاب می باشند عبارتند از لوله های پی وی سی، لوله های فلزی و غیر فلزی، لوله های آزبست و غیره.

انواع دستگاه های نشت یابی که در بازار وجود دارند عبارتند از لاگر سیستم رادیویی دیجیتال، دستگاه نشت یاب نویز کوریلیتور، دستگاه آکوستیک دیجیتال، تجهیزات آکوستیک آنالوگ، دستگاه شنود صدای آب و دستگاه نشت یاب رد یاب گاز. هر یک از این دستگاه ها را در موارد مختلفی استفاده نموده که این تشخیص باید توسط افراد متخصص در این کار صورت گیرد.

علاوه بر نشتی هایی که در سیستم لوله اتفاق می افتد ممکن است نشتی های دیگری نیز مانند نشتی آب استخر در صورت وجود استخر در ساختمان، نشتی لوله شوفاژ، وجود مشکل در دکمه یا دسته سیفون، نشتی دریچه بین سیفون و کاسه توالت، نشتی توالت و نشتی شیرها نیز وجود داشته باشد که در این صورت می توان اجزای هر یک از موارد گفته شده مانند سیفون یا شیر دستشویی و غیره را تعویض نمود.

شرکت های نشت یابی و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان

با توجه به این که ساختمان های بسیاری با مشکل نشتی آب مواجه می شوند شرکت های بسیاری اقدام به نشت یابی و رفع ترکیدگی انواع لوله ساختمان می نمایند.

این شرکت ها از مجهزترین دستگاه ها نشت یاب و لوله کش های متخصص استفاده کرده و به ارائه خدمات می پردازند.

خدمات مختلفی که توسط این شرکت ها ارائه می شود عبارتند از: تشخیص محل دقیق ترکیدگی نشتی لوله بدون هیچ گونه تخریبی، برطرف نمودن بوی بد فاضلاب، رفع نم و رطوبت ناشی از ترکیدگی و یا نشتی لوله، رفع گرفتگی لوله فاضلاب، برطرف کردن گرفتگی توالت، لوله فاضلاب و نصب و تعمیر انواع شیرآلات.

مقالات مرتبط:

آموزش نصب توالت فرنگی

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: معرفی بهترین شیرهای آب ایرانی و خارجی بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور لوله های مناسب برای استخر روش تعویض فیلتر تصفیه آب
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد