تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
کولر گازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل یک کولر گازی جامع است که برای خنک کردن یک اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه پرتابل به معنای قابل حمل است و علت نام گذاری این کولرها این است که قابل حمل هستند و به دیوار یا سقف متصل نمی شوند.

بسیاری از مدل های این کولر حتی چرخ هایی دارند که عمل جا به جایی کولر گازی به اتاق های مختلف را برای ما آسان تر می کنند. کولر گازی های پرتابل در مدل ها و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می شوند و شما باید با بررسی میزان قدرت کولر گازی و در نظر گرفتن نیاز خود کولر گازی مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنید.

تعمیر کولر گازی و اسپیلت

تفاوت کولر گازی های پرتابل با اسپلیت ها این است که اسپلیت ها دارای دو یونیت هستند که یکی در بیرون از خانه و دیگری در داخل خانه نصب می شوند اما کولر گازی پرتابل همه قطعات را در داخل خود جای داده است و دیگر دارای یونیت خارجی نیست.

کولر گازی های پرتال کوچک برای محیط های کوچک همچون اتاق خواب مناسب هستند، کولر گازی های پرتابل متوسط برای اتاق های بزرگ تر نظیر اتاق پذیرایی یا اتاق خواب های بزرگ مناسب اند و کولر گازی های پرتابل بزرگ برای محیط های بزرگ همچون دفاتر تجاری و اداری، بانک ها و سایر ادارات مناسب هستند.

برای این که بتوانید بهترین کولر گازی پرتابل را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید باید ویژگی های چند مدل مختلف از کولر گازی های پرتابل را بررسی کنید و سپس گزینه ای که بهتر می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد را انتخاب کنید.

تکنیک سرویس پارس خدمات سرویس کولر گازی و اسپیلت و نیز نصب کولر گازی ، نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمانی از جمله تعمیر پکیج ، نصب پکیج ، لوله کشی ساختمان و… را با ارائه گارنتی تعمیر و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. برای دریافت خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

ابتدا باید بدانید که نصب کولر گازی های پرتابل بسیار راحت است. کولر گازی را از کارتن بیرون می آورید، آن را به برق وصل می کنید، شلنگ تهویه آن را وصل می کنید و آن را تا بیرون از خانه هدایت می کنید، سپس کولر گازی را روشن می کنید.

هر کولر‌گازی‌پرتابل این دو کار اصلی را انجام می دهد : فضا را خنک می کند و رطوبت محیط را خارج می کند. اکنون می خواهیم ببینیم که یک کولر‌گازی‌پرتابل چگونه دمای محیط را کاهش می دهد و رطوبت را از هوای محیط می گیرد.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

به دلیل این که کولر گازی های پرتابل رطوبت هوا را هم می گیرند تفاوت زیادی بین قطعات اصلی آن ها و سایر کولر های گازی وجود دارد. با وجود این تفاوت ها نقش اصلی همه کولرهای گازی یک چیز است : باید گرمای هوای محیط را بگیرند و آن را به بیرون انتقال دهند.

عملکرد هر کولر گازی پرتابل بر مبنای چرخه تبرید است. نحوه عملکرد کولر‌گازی پرتابل به این شکل است :

 1. فن هوای گرم و مرطوب اتاق را به داخل کولر گازی می کشد.
 2. این هوا در حین عبور از کویل های کندانسور گرما و رطوبت خود را از دست می دهد (رطوبت آن متراکم می شود). هوای گرم از روی کویل های کندانسور عبور می کند و گرمای خود را به ماده مبرد داخل کویل های کندانسور می دهد. زمانی که هوا به اواپراتور می رسد گرمای آن باعث تبخیر شدن ماده مبرد داخل کویل های اواپراتور می شود. یعنی مایع مبرد به گاز تبدیل می شود. اکنون این هوا تمام گرما و رطوبت خود را از دست داده است.
 3. هوای خنک از طریق فن به محیط اتاق باز می گردد.
 4. رطوبت متراکم شده به صورت قطره قطره جمع می شود و می تواند به بیرون از اتاق تخلیه شود. همچنین می توانید در محل تخلیه آب سطلی قرار دهید و آن را به صورت دستی خالی کنید.
 5. گاز مبرد از اواپراتور وارد کمپرسور می شود و در آن جا فشرده می گردد. پس از فشرده شدن مایع مبرد وارد کندانسور می شود و گرمای گرفته شده از هوا توسط شلنگ تهویه هوا به بیرون انتقال پیدا می کند.
 6. دوباره فن هوای گرم اتاق را داخل کولر گازی می کشد و این چرخه به همین شکل تکرار می شود.

قطعات کولرگازی پرتابل

 1. مبرد برای خنک کردن هوا
 2. کمپرسور برای متراکم کردن مبرد
 3. فن برای جابه جا کردن هوا

انواع کولر گازی پرتابل

کولر گازی های پرتابل دو نوع هستند : کولر‌گازی‌پرتابل تک لوله (single hose) و کولر‌گازی‌پرتابل دو لوله (double hose).

 • کولر گازی پرتابل تک لوله

کولر گازی های تک لوله رایج تر و پر طرفدار تر هستند، به علاوه نسبت به کولر گازی های پرتابل دو لوله ارزان تر نیز هستند. در کولر گازی های پرتابل تک لوله این لوله یا از طریق پنجره و یا با عبور از دیوار به بیرون راه پیدا می کند و وظیفه آن این است که گرمای هوا را به بیرون انتقال دهد.

انواع کولر گازی پرتابل

با توجه به عملکرد این کولر گازی متوجه می شوید که فن فقط هوا را به داخل می کشد و قسمتی از آن را همراه با گرما به بیرون انتقال می دهد. این مسئله باعث می شود که به تدریج فشار هوای داخل اتاق کاهش پیدا کند. این کمبود فشار باید به گونه ای جبران شود.

همین امر باعث می شود که هوای اتاق های دیگر به طرف اتاقی که کولر گازی در داخل آن قرار گرفته است کشیده شود. توصیه ای که در رابطه با کولر گازی های پرتابل تک لوله به شما می شود این است که اجازه ندهید کولر به حجم زیادی از هوای گرم دسترسی داشته باشد. این یعنی زمانی که کولر‌گازی‌پرتابل را در داخل اتاق مورد نظر خود روشن می کنید در اتاق را ببندید.

 • کولر گازی پرتابل دو لوله

کولر گازی های پرتابل دو لوله کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، نصب آن ها سخت تر است و گران تر از نوع دیگر هستند. با این حال مزیت و برتری که نسبت به کولر‌گازی‌های پرتابل تک لوله دارند این است که میزان مصرف انرژی آن ها کمتر است و همچنین هوای تازه را جایگزین هوای گرم اتاق می کنند. یکی از لوله ها هوای تازه را از محیط بیرون خانه به داخل انتقال می دهد و لوله دیگر مانند لوله کولر‌گازی‌پرتابل تک لوله گرمای هوای اتاق را به بیرون منتقل می کند.

زمانی که یک لوله هوای تازه را جایگزین هوای بیرون رفته می کند دیگر کاهش فشار هوا را تجربه نخواهید کرد. این یعنی شرایط هوای داخل اتاق هنگام استفاده از کولر گازی های پرتابل دو لوله مناسب تر و مطلوب تر است. به دلیل کمتر بودن مصرف انرژی این کولرهای پرتابل شما هزینه کمتری بابت مصرف برق می پردازید و چون دو لوله عمل تهویه هوا را انجام می دهند اتاق شما زودتر خنک خواهد شد.

نکته : این را به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از هر نوع کولر‌گازی‌پرتابل سعی نکنید که لوله تهویه هوای آن را طویل تر بکنید. این کار موجب از بین رفتن حق گارانتی شما می شود و همچنین می تواند موجب داغ کردن بیش از اندازه کولر‌گازی‌پرتابل شود.

مزایای استفاده از کولر گازی های پرتابل

  1. کولر گازی های پرتابل نسبت به سایر کولرهای گازی مزایای مختلفی دارند. مهم ترین مزیت کولر‌گازی‌های‌پرتابل قابل حمل بودن آن ها است به خصوص اگر پایه های آن ها چرخ دار باشد. شما به راحتی می توانید کولر گازی را از یک اتاق به اتاق دیگر انتقال دهید.

مزایای کولر گازی پرتابل

 1. مزیت دیگر آن ها کم هزینه بودن آن ها است. این کولرها از بسیاری از کولر گازی های رایج دیگر ارزان تر هستند و هزینه نصب زیادی هم ندارند. اگر خودتان در کارهای فنی کمی مهارت داشته باشید می توانید حتی برای نصب آن هزینه ای نپردازید. از طرف دیگر به علت این که کولر‌گازی‌های پرتابل به خصوص پرتابل دو لوله کم مصرف هستند زمانی که قبض برق به دستتان می رسد بابت مصرف برق متحمل هزینه زیادی نمی شوید.
 2. مزیت دیگر این کولرهای گازی نصب بسیار آسان آن ها است. همان طور که گفته شد برای نصب کولرهای گازی پرتابل به لوله کشی و سیم کشی برق احتیاج نخواهید داشت و فقط با نصب لوله تهویه و اتصال دستگاه به برق می توانید از فعالیت کولر گازی خود بهره مند شوید.
 3. این کولرهای گازی برای افرادی که مستأجر هستند و دوست دارند که از کولرهای گازی برای خنک کردن خانه خود استفاده کنند بسیار مناسب است. به دلیل این که این کولرها قابل حمل هستند شما می توانید به راحتی آن ها را به محل سکونت جدید خود انتقال دهید. افرادی که دفاتر کاری و محل کسب و کار خود را مدام تغییر می دهند نیز بهتر است از این نوع سیستم سرمایشی استفاده کنند زیرا می توانند آن را به محل کار جدید خود ببرند و در آن جا از کار کردن کولر گازی خود لذت ببرند.
 4. کولر گازی‌های‌پرتابل علاوه بر خنک کردن هوا وظیفه گرفتن رطوبت هوا را نیز برعهده دارند در نتیجه در مناطقی که علاوه بر گرم بودن شرجی نیز هستند می توان از آن ها استفاده کرد تا از میزان رطوبت موجود در هوا کاسته شود.
 5. یکی از مهمترین مزایای استفاده از کولر‌گازی‌های‌پرتابل جمع و جور بودن و جاگیر نبودن آن ها است. این کولر ها یونیت خارجی ندارند و همچنین روی دیوار شما فضایی را اشغال نمی کنند در نتیجه می توانید از فضا بهترین استفاده را کنید. به علاوه در داخل کولرگازی‌های‌پرتابل جدید محفظه ای برای تجمع آب ایجاد شده در کولر وجود دارد که هنگامی که پر می شود به شما هشدار می دهد تا آن را تخلیه کنید. در این صورت برای جمع آوری آب به لوله تخلیه یا سطل نیز احتیاج نخواهید داشت.

معایب استفاده از کولر گازی های پرتابل

    1. همان طور که گفته شد کولرگازی‌های‌پرتابل همه قطعات مهم از جمله کمپرسور را در داخل خود جای داده اند بنابراین بسیار سنگین هستند و جا به جا کردن آن ها کار بسیار آسانی نیست. اگر این کولرها چرخ داشته باشند این مسئله حرکت دادن آن ها را آسان می کند اما اگر چرخ نداشته باشند یا سایز آن ها بزرگ باشد تکان دادن آن ها کار دشواری خواهد بود.
    2. کولر گازی های پرتابل پر سر و صدا هستند زیرا کمپرسور را در خود جای داده اند. در سایر کولرگازی ها کمپرسور در بیرون از خانه قرار دارد و در نتیجه صدای زیادی در خانه شنیده نمی شود. البته برخی از تولید کنندگان با عایق بندی بدنه کولر‌گازی‌پرتابل مقداری از صدای آن را کم کرده اند.
    3. محدود بودن فضایی که کولر‌گازی‌پرتابل خنک می کند هم یکی دیگر از معایب آن است. فضایی که یک کولرگازی پرتابل می تواند خنک کند کمتر از فضایی از که کولر گازی های دیواری خنک می کنند، به خصوص اگر کولرگازی تک لوله باشد و بخواهید که در اتاق مورد نظر را ببندید.

درست است که نصب کولر‌های‌گازی پرتابل راحت است اما اگر به درستی نصب نشود و در جای مناسبی قرار نگیرد هم بازدهی کمی خواهد داشت و هم ممکن است بعدها برای شما مشکلاتی را به وجود آورد. شرکت تکنیک سرویس پارس کارشناسان و تعمیرکاران متخصصی دارد که می توانند به شما کمک کنند. برای بهره مند شدن از خدمات تکنیک سرویس پارس می توانید فرم درخواست را پر کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مرکز تکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر لباسشویی ، تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر رادیاتور و … را با ارائه گارانتی و نیز تضمین کیفیت خدمات و اروجینال بودن قطعات مورد استفاده ، ارائه می دهد. برای درخواست خدمات از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 اقدام کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علل انواع صدا در کولرگازی داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند دلایل عمل نکردن دور کند کولر آبی دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی
9 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبنم قنواتی زاده

با سلام.توضیحات عالی بود.ممنون

محمدپژمان

ممنون از توضیحات خوبتون

علی

خیلی عالی توضیح دادین با جزئیات و کامل . ممنون از شما

علی

در مورد پرتابل دو لوله فک میکنم اطلاعات شما صحیح نیست
چون تمام کولر گازی ها ، هوای مربوط به اتاق یا کابین رو به گردش درمیارن و هرگز هوایی از بیرون خونه نباید وارد بشه
اگر هوای بیرون خانه وارد بشه اینجوری راندمان کولر به شدت کاهش پیدا میکنه و مصرف انرژی هم به شدت بالا میره
وقتی هوای داخل خونه درگردش باشه ، هوای داخل بعد از چند بار به چرخش در اومدن خنک شده و مجددا هوای خنک وارد کولر میشه و با کمترین انرژی مجددآ خنک میشه ؛
اما اگر قرار باشه هوای بیرون از خونه بیاد تو ، هر چقدر هم که هوای داخل خونه خنک باشه ، هوای گرم بیرون داره وارد کولر میشه و سیستم باید حد اکثر انرژی رو مصرف کنه تا هوا رو خنک کنه و همینطور میتونه بوی دود بیرون رو هم به داخل بیاره که اصلآ منطقی نیست

لطفا درمورد پرتابل دو لوله بیشتر تحقیق کنید و اطلاعات صحیحتر و منطقی تر ارائه بدین
ممنون

قیصر حیدری

سلام دوستان. يه سوال داشتم. ایا کولر گازی قابل حمل میشود داخل ماشین ازش استفاده کرد. چون من شرایط کارم جوری هست که کنار پارکینگ برق دویست و بیست دارم و از این بابت مشکلی ندارم..
لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

علی صداقت

سلام،اطلاعات خیلی خوبی بود،اما کاش چند تا عکس هم می گذاشتید.و اعدادی در مصرف برق را هم می آوردید.

مهرنوش

سلام خسته نباشید خدمت دوستان عزیز این کولرها اصلا بدرد نمیخورن
من خریدم بزور ۴ تومن فروختمش اصلا کارایی نداره

زراعت‌کار

به‌نام خدا، با سلام
نحوه عمل‌کرد به این‌صورت است که هوای گرم و مرطوب اتاق از روی کویل اواپراتور عبور می‌کند و رطوبت و گرمای خودش را از دست می‌دهد و در مقابل مایع مبرد داخل کویل اواپراتور در ازای گرفتن گرمای هوای اتاق از فاز مایع به فاز بالاتر می‌رود و بخار می‌شود.
بنده دبیر تاسیسات حرارتی و برودتی هستم و کارشناسی این رشته و ارشد مهندسی سیستم‌های انرژي دارم و اومده بودم اینجا در مورد کولرهای پرتابل تحقیقی کنم ولی فکر میکنم در کولرهای پرتابل تک لوله‌ای بخشی از هوای اتاق از روی کندانسور عبور می‌کند و از طریق لوله از اتاق خارج می‌شود و باعث منفی شدن فشار محیط می‌شود و در دو لوله هوای تازه‌ای که از بیرون می‌آید فقط برای خنک کردن کندانسور (و تبدیل گاز داخل آن به مایع) استفاده می‌شود و بعد از عبور از روی کویل کندانسور، از طریق لوله دیگر خارج می‌شود.
همچنین گاز پس از فشرده شدن در کمپرسور به سمت کندانسور می‌رود تا مایع شود (کمپرسور فقط می‌تواند گاز را متراکم کند- مایع قابل تراکم نیست، و ورودی و خروجی کمپرسور گاز است)

پشتیبان
پاسخ به  زراعت‌کار

سلام آقای زراعت کار عزیز ممنون از پیام خوبتون این مورد رو از کارشناسانمون پیگیری میکنیم و در اسرع وقت مطلب رو بروز روسانی میکنیم

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد