علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت چیست

یکی از متداول‌ترین پرسش‌ها در خرابی چرخ گوشت‌ها، علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت می‌باشد. اگرشما تا‌کنون، در هنگام استفاده از چرخ گوشت، با مشکلاتی از قبیل: خاموش شدن نا‌گهانی چرخ گوشت و یا چرخ نشدن مواد در چرخ گوشت خود، مواجه شدید، با ما همراه باشید، تا با مطالعه‌ی این مقاله بتوانید تا حد زیادی راه حل مشکل خود را بیابید. ما در این مقاله، علت این امر را به طور کامل بررسی کرده و نحوه‌ی رفع این مشکل را نیز، برای‌تان شرح می‌دهیم. در پایان نیز نکاتی را در رابطه با افزایش طول عمر دستگاه چرخ گوشت، خواهیم گفت.

چه دلایلی باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت می‌‌شود

یکی از مشکلات عمده‌ای که بانوان ایرانی با آن مواجه می‌شوند، زمانی است که با زدن دکمه روشن و یا خاموش دستگاه متوجه زدن جرقه‌هایی در چرخ گوشت می‌شویم. که منبع اصلی این مشکل موتور چرخ گوشت می‌باشد.معمولا جرقه زدن موتور چرخ گوشت، به دلیل وجود اتصالی در قسمتی از دستگاه می‌باشد.

از دلایل عمده‌ی، علت جرقه زدن چرخ گوشت، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از مواد دارای آب
 • وجود داشتن رطوبت زیاد در دستگاه
 • وجود اتصالی
 • وجود اصطکاک
 • خراب شدن اورلود موتور
 • فرسوده شدن کموتاتور
 • وجود جرم بیش از حد در دستگاه
 • وجود ویبره در دستگاه

در ادامه موارد بالا را، به طور مفصل شرح می‌دهیم.

جرقه زدن موتور چرخ گوشتاستفاده از مواد آبدار یکی از علت های جرقه زدن موتور چرخ گوشت

همان طور که از نام چرخ گوشت پیداست، دستگاهی است که برای چرخ کردن گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه می شود که از مخلوط کردن گوشت با پیاز و چرخ کردن آن خود‌داری کنید، همچنین از دستگاه برای خرد کردن موادی نظیر سبزی و یا نظیر آن‌ها استفاده نکنید. زیرا باعث می شود مجبور شوید، قطعات کموتاتور، کلکتور و یا اورلود را تعویض کنید، که مسلماً هزینه‌ی زیادی را بر دوش شما خواهد گذاشت.

وجود داشتن رطوبت فراوان در دستگاه

همان طور که در قسمت بالا گفته شد، استفاده از موادی نظیر سبزی، پیاز، سیب زمینی و یا دیگر مواد آبدار، می‌تواند باعث ایجاد جرقه در دستگاه شود. زیرا با وارد کردن این مواد در داخل دستگاه، به مرور رطوبت زیادی ایجاد شده و به مرور زمان باعث می‌شود، آب مواد و یا رطوبت آن‌ها به داخل قطعات دستگاه نفوذ کرده و به محفظه‌ی داخلی دستگاه آسیب جدی وارد شده، و در نتیجه باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت می‌شود.

وجود اتصالی در دستگاه بزرگترین علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشتمدار دستگاه از اتصالات متعددی تشکیل شده است، زمانی که شما دو شاخه را به پریز وصل می‌کنید، جریان برق از پریز به دو شاخه و سپس به قطعات می‌رسد، به وجود آمدن تنها یک اتصالی در مدار دستگاه می‌تواند باعث بروز جرقه در هنگام استفاده از دستگاه چرخ گوشت شود.

حواستان باشد در هنگام بررسی اتصالات حتما دستگاه خاموش باشد، تا حادثه بدتری رخ ندهد.

وجود اصطکاک بین قطعات دستگاه

اگر در چرخ کردن گوشت، از مواد گوشتی که تمیزی لازم را ندارند استفاده کنید، و این کار را مرتب تکرار کنید، به مرور باعث ایجاد اصطکاک بین قطعات  تشکیل دهنده‌ی دستگاه می‌شود، و می‌توان در خیلی از موارد علت جرقه زدن موتور را، تمیز نبودن مواد گوشتی دانست. زمانی که متوجه وجود اصطکاک شدید، تنها لازم است گوشت را تمیز کرده و قبل از چرخ کردن به مدت 30 الی 40 دقیقه در یخچال قرار دهید.

خراب شدن اورلود موتور چرخ گوشت

از دلایل خرابی اورلود می توان به مواردی همچون استفاده از چرخ گوشت به مدت طولانی و مداوم، گیرکردن استخوان گوشت و یا قطعه‌ای گوشت در بین دنده‌ها و یا نیم سوز شدن موتور اشاره کرد. اورلود در واقع قطعه‌ای است که از مدار‌های دستگاه محافظت می‌کند. اورلود تشکیل شده از یک صفحه‌ی حساس فنری، پلاتین‌های حساس، قاب مخصوص و یک المنت می‌باشد. حال اگر در زمانی که جریان برق از این قطعه عبور می‌کند، یکی از موارد بالا رخ دهد، اورلود دچار خرابی شده و ممکن است علت جرقه زدن در موتور چرخ گوشت، خرابی قطعه اورلود باشد. در این هنگام نیاز است که توسط یک اهم متر، قطعه اورلود را تست کرده و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

فرسوده شدن کموتاتور علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

کموتاتور (کلکتور) قطعه‌ای است، که از تعدادی تیغه‌ی مسی جدا از هم تشکیل شده‌است. این قطعه در تماس با ذغال چرخ گوشت قرار دارد. حال اگر این قطعه دچار خرابی و یا فرسودگی شود، به دلیل اصطکاکی که بین کموتاتور و ذغال چرخ گوشت به وجود می‌آید عملکرد درستی از خود نشان نخواهد داد، و باعث می‌شود دستگاه کیفیت اولیه خود را در حین کار کردن از دست بدهد و حتی موجب جرقه زدن موتور چرخ گوشت شود.

چگونه علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت را بیابیم

چرخ گوشت دستگاهی است که با قدرت بسیار بالایی کار می‌کند. ممکن است به دلیل مواردی که در بالا ذکر کردیم، موتور دستگاه جرقه بزند و دچار خرابی شود. برای عیب‌یابی مشکل چرخ گوشت در محل باید قسمت‌های مختلف دستگاه و قطعات آن را مورد بررسی قرار داد، ودر صورتی که خودتان با توجه به راه کارهایی که در ادامه ذکر کرده ایم نتوانستید مشکلتان را رفع کنید، بهتر است از یک متخصص تعمیرکار در این رابطه کمک بگیرید.

چهارگام جهت رفع جرقه زدن موتور چرخ گوشت

گاهی اوقات پیش می‌آید که مهمان داشته باشید، و هنگام روشن کردن دستگاه چرخ گوشت با جرقه زدن موتور آن مواجه شوید، در این زمان شما فرصت مراجعه به تعمیرکار را ندارید، ما در ادامه به شما خواهیم گفت که در چنین مواردی که با مشل جزئی رو به رو شده‌اید، چگونه در اسرع وقت مشکل خود را برطرف سازید.

در ابتدا سعی کنید در چنین مواقعی سردرگم نشوید و با چهارگام پایین، علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت خود را پیدا کرده و مشکل خود را به آسانی رفع کنید:

 • در ابتدای کار دستگاه را خاموش کرده و سیم دوشاخه را از پریز برق بکشید.
 • با استفاده از پیچ گوشتی قاب اصلی دستگاه چرخ گوشت را باز کرده، تا به داخل دستگاه و قطعات دسترسی داشته باشید.
 • حال به طور دقیق اتصالات دستگاه را بررسی کرده، اگر در هر قسمتی از موتور اتصالی رخ داده است، علت را جویا شده و آن قسمت را تعویض کنید.
 • حواستان باشد قبل از استفاده از چرخ گوشت، در ابتدا گوشت‌ها را تمیز کرده و استخوان‌ها و اضافات را از گوشت جدا کرده و قبل از چرخ کردن مدتی در فریزر یا یخچال قرار دهید.

اکنون که علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت را دانستید، در ادامه چند نکته را به شما خواهیم گفت، که با رعایت این نکات طول عمر چرخ گوشتتان طولانی تر خواهد شد.

نکاتی جهت طولانی شدن عمر چرخ گوشت

با رعایت نکات زیر شما می‌توانید، عمر چرخ گوشت خود را افزایش دهید و از خرابی آن و هزینه‌های زیاد جلوگیری کنید.

 • قبل از چرخ کردن گوشت، حتما ان را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید، زیرا در غیر این صورت باعث می‌شود، دور مارپیچ چرخ گوشت به کندی کار کند و به مرور زمان باعث آسیب جدی می‌شود. همچنین سعی کنید قبل از چرخ کردن، گوشت را مدتی در یخچال نگهداری کنید تا چربی کمتری جذب دستگاه شود.
 • دانستیم که علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت، می‌تواند استفاده از چرخ گوشت برای خرد کردن سبزی و یا پیاز باشید. پس برای جوگیری از این مشکل ازچرخ گوشت تنها برای چرخ کردن گوشت استفاده کنید.
 • پس از اتمام کار تمامی قطعات چرخ گوشت را به خوبی تمیز کرده، و دقت داشته باشید که هیچ چربی و یا موادی بر روی تیغه‌ها باقی نماند.
 • سعی کنید هر دو، سه ماه یکبار تیغه‌های چرخ گوشت را تیز کنید، زیرا باعث می‌شود گوشت‌ها راحت تر خارج شوند و فشار کمتری به چرخ گوشت وارد می‌شود.
 • پس از استفاده از چرخ گوشت، تمامی اجزاء دستگاه شامل گوشت کوب، مارپیچ، پنجره، قیف و تیغه را شسته و به خوبی خشک کنید، در غیر این صورت باعث می‌شود رطوبت در دستگاه ایجاد شده و به مرور زمان علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت شود.
 • چرخ گوشت‌های خانگی قدرت کمتری نسبت به چرخ گوشت‌های صنعتی دارند، سعی کنید در زمان‌های طولانی چرخ گوشت را روشن نگه ندارید و هر چند دقیقه یکبار آن را خاموش کنید.
 • زمانی که دیگر گوشتی برای چرخ کردن ندارید، چرخ گوشت را هرگز روشن نگه ندارید، زیرا باعث می‌شود گرمای بسیار زیادی تولید شود و همچنین باعث فرسوده شدن زودهنگام قطعات دستگاه چرخ گوشت می‌شود.
 • هرگز برای شست و شوی قسمت‌های برقی دستگاه از دستمال مرطوب استفاده نکنید.

سخن پایانی

اکنون دیگر علت جرقه زدن موتور در چرخ گوشت را می‌دانید، حتی اگر شما با جرقه زدن موتور دستگاه مواجه شدید، درابتدا اگر مشکل به وجود آمده جدی نبوده و به دست خودتان رفع می‌شود آن را رفع کنید در غیر این صورت می‌توانید با مراجعه به تعمیرکار و تعمیر چرخ گوشت خود مشکل را حل کنید. همه‌ی ما می‌دانیم چرخ گوشت یکی از وسایل پر استفاده خانه‌ی هر فردی است، و تنها لازم است در صورت استفاده احتیاط کرده و از انجام دادن مواردی که باعث خرابی دستگاه شود خودداری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟