دستمزد لوله کش ساختمان چقدر است؟

ساختمان سازی کاری بسیار پیچیده بوده که از پی تا نمای کار مراحل متعددی باید طی گردند تا یک ساختمان تکمیل شد و قابل سکونت باشد. یکی از مراحل بسیار اساسی در ساخت بنا، سیستم لوله کشی و تاسیسات آن می باشد که این مرحله پس از اجرای اسکلت ساختمان توسط فرد متخصص صورت می گیرد. تاسیسات لوله کشی، خود شامل لوله کشی آب و گاز می باشد و در صورتی که این کار توسط فرد حرفه ای و متخصص انجام نشود امکان به وجود آمدن مشکلات بعدی در ساختمان وجود خواهد داشت. وسایل و تجهیزاتی که در لوله کشی استفاده می شوند از قبیل لوله ها، باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای جنس، اندازه و قطری باشند که برای محل مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند. شغل لوله کشی ساختمان و انجام تاسیسات مربوط به آن از جمله مشاغلی است که از بازار کار خوبی برخوردار بوده و از حقوق بالایی بهره مند می باشند. در این مطلب به معرفی لوله کشی ساختمان و نحوه انجام آن و همچنین بازار کار این حرفه و این که دستمزد لوله کش ساختمان چقدر است پرداخته شده است.

لوله کشی ساختمان چیست؟

به نصب لوله هایی که از آنها برای انتقال مایعات و گازها استفاده می شود لوله کشی گفته می شود. این لوله ها ممکن است در صنایع مختلف جهت انتقال گاز و نفت به کار برده شوند و یا در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری، اداری و یا بیمارستان ها و دانشگاه ها برای انتقال آب و گاز شهری مورد استفاده قرار گیرند. جنس این لوله ها می تواند از فلز، پلاستیک، سیمان و غیره باشد و این بسته به نوع محل و نوع سیالی است که در لوله ها قرار می گیرد. در ساختمان ها علاوه بر انتقال آب و گاز توسط لوله ها، برای انتقال فاضلاب نیز از لوله کشی استفاده می کنند. لوله های پروپیلن از جدیدترین نوع لوله ها جهت انتقال سیالات مختلف می باشند که جایگزین لوله های قدیمی شده اند.

همانطور که گفته شد لوله کشی در انواع مختلف لوله کشی ساختمان و لوله کشی صنعتی وجود دارد که به شاخه ای جهت لوله کشی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و آبرسانی و تخلیه فاضلاب انواع ساختمان های مسکونی به کار می رود لوله کشی ساختمان گفته می شود. لوله کشی ساختمان چیست؟

بازار کار حرفه ای لوله کشی ساختمان به چه صورت می باشد؟

با توجه به این که هر ساختمانی که ساخته می شود، چه مسکونی باشد چه تجاری؛ چه اداری باشد چه آموزشی؛ نیاز به لوله کشی دارد در نتیجه بازار کار شغل لوله کشی در ایران و سایر کشورها از رونق بسیار خوبی برخوردار است و معمولا افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند بیکار نمی مانند و ممکن است چندین پروژه را به صورت همزمان هندل نموده و به انجام آن مشغول گردند. می توان این شغل را به عنوان یک شغل دائمی در نظر گرفت که هر روزه انواع سفارشات مربوط به اجرا، تعمیر و بازسازی لوله کشی و تاسیسات ساختمان های مختلف برای آن وجود دارد.

امکان رشد و پیشرفت در شغل لوله کشی وجود داشته و افراد می توانند به صورت استخدامی در شرکت های بزرگ برای انجام امور تاسیساتی و به عنوان مسئول این بخش فعالیت نمایند. علاوه بر آن امکان اشتغال به صورت آزاد و دریافت پروژه های مختلف کوچک و بزرگ وجود دارد.

از جمله مزایایی که برای این حرفه وجود دارد وجود تنوع بالا در آن می باشد. چرا که این کار، کاری روتین و روزمره نبوده و هر بار پروژه های مختلفی که به لوله کش ها محول می شوند دارای چالش های مخصوص به خود می باشند و افرادی که به کارهای پر تنوع و پر چالش علاقمند می باشند می توانند از این حرفه لذت ببرند.

سختی های شغل لوله کشی ساختمان

با وجود مزایا و بازار کار مناسبی که برای لوله کشی ساختمان گفته شد باید گفت که این کار سختی های بسیاری نیز دارد که مقابله با این مشکلات و سختی ها تنها با به کارگیری مهارت و علاقه امکان پذیر می باشد. از جمله سختی  ها و معضلاتی که برای این شغل وجود دارد ساعت های طولانی فعالیت می باشد که ممکن است مقداری فرد را اذیت کند. علاوه بر آن ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز لوله کشی ساختمانی دچار مشکل و یا ترکیدگی گردد که در این گونه موارد اورژانسی نیاز است تا لوله کش در اسرع وقت خود را به محل آسیب دیدگی لوله برساند و به رفع مشکل بپردازد. این مورد به ویژه در مواقعی که لوله کش در شرکت های تاسیساتی به صورت 24 ساعته فعال می باشد احتمال بیشتری خواهد داشت.

از مشکلات دیگری که در شغل لوله کشی وجود دارد سختی بیش از حد در برخی از روزهای کاری می باشد. این سختی به ویژه در مواقعی که هوای محیط بسیار سرد و یا بسیار گرم می باشد تشدید می شود و ممکن است باعث آزردگی خاطر فرد گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا اصول ایمنی را به طور کامل رعایت نموده تا از آسیب های جانی به خود جلوگیری نمایید.

فشار استرسی بالا از دیگر سختی ها و مشکلاتی است که در شغل لوله کشی ساختمان وجود دارد. در شرایط اضطراری که زمان چندانی ندارید و فردی هم به عنوان نیروی کمکی ندارید شرایط بسیار سخت و آشفته شده و ممکن است فشار استرسی شما را در برگرفته و مشکلاتی را برایتان اجاد نماید. در این گونه مواقع مسئولیت کار با لوله کش می باشد و باید در کوتاه ترین زمان بهترین تصمیم را اتخاذ نماید.

مقدار دستمزد لوله کش ساختمان چقدر است؟

میزان دستمزد لوله کش ساختمان که دریافت می نماید مقدار ثابتی نبوده و بسته به فاکتورها و عوامل مختلف متغیر می باشد. یک لوله کش ساختمان می تواند پروژه های مختلف را به صورت کنتراتی و ساعتی دریافت نماید. در انجام کار به صورت کنتراتی لوله کش مبلغی را برای کل پروژه دریافت می نماید و تلاش می کند تا پروژه را در زمان کوتاه تری به پایان برساند تا بتواند پروژه دیگری را آغاز نماید. اما در پروژه های ساعتی لوله کش به ازای هر ساعت یا هر روزی که کار می کند مبلغ مشخصی را دریافت می نماید. بسته به نوع کار ممکن است هر یک از روش های گفته شده صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد و در نهایت به دستمزد و حقوق بیشتری برای لوله کش منجر گردد.

سرمایه مورد نیاز برای انجام کار

افرادی که علاقمند به مشاغل فنی و لوله کشی ساختمان می باشند باید قبل از ورود به این حرفه از سرمایه اولیه ای که برای ورود به بازار کار آن نیاز است آگاهی های لازم را کسب نمایند. سرمایه اولیه از مهم ترین موضوعاتی است که برای ورود به یک حرفه باید مد نظر قرار داد. بسیاری از مشاغل نیازمند سرمایه ای کلان جهت آغاز به کار می باشند و به همین دلیل بسیاری از افراد از ادامه راه منصرف شده و کاملا ناامید می گردند. اما مشاغل فنی روزنه امیدی برای افرادی که از سرمایه کافی برخوردار نمی باشند بوده و ورود به حرفه های مختلفی که زیر شاخه فنی می باشند می تواند منبع درآمد خوبی هم برای فرد ایجاد نماید.

لوله کشی و به طور کلی تاسیسات ساختمان از دسته مشاغلی است که سرمایه چندانی برای شروع نیاز نداشته و می توان پس از کسب مهارت های لازم در این رشته وارد بازار کار گردید. بسیاری از افراد پس از یادگیری مهارت های لازم به صورت آزاد آغاز به کار نموده و برخی هم در شرکت های مختلف استخدام می گردند.مقدار دستمزد لوله کش ساختمان چقدر است؟

شغل لوله کشی ساختمان نیاز به اجاره مغازه و مکان خاصی ندارد و می توان به صورت سیار و انجام تبلیغات مختلف در سایت هایی مانند دیوار و شیپور به انجام کار پرداخت. البته در صورت تمایل این افراد می توانند اقدام به راه اندازی یک دفتر تاسیساتی نموده و از چندین لوله کش و متخصص در امور تاسیسات در آن استفاده نمایند که این کار نیازمند مبلغی جهت اجاره یا رهن دفتر می باشد.

ابزار کار از جمله موارد دیگری است که حتما پس از ورود به شغل باید آن را در نظر گرفت و به تهیه انواع ابزار کار مربوطه پرداخت. تجهیزات و ابزار کاری که برای شغل لوله کشی و تاسیسات ساختمان مورد نیاز است ابزار پیچیده ای نبوده و از چند وسیله ساده و ارزان قیمت تشکیل می گردد. از جمله این ابزارها می توان به متر، کولیس، آچار شلاقی، گونیا، گیره لوله، آچار سوئدی، آچار فرانسه، آچار لوله زنجیری، آچار تسمه ای، لوله برها، کمان اره آهن بر، حدیده، کالیبراتور، انبردست و غیره اشاره کرد. استفاده مناسب از این ابزار کار از موارد ضروری است که فردی که تمایل به ورود به حرفه لوله کشی می باشد باید نسبت به آنها مهارت کافی را داشته باشد. سرمایه ای نه چندان زیاد باید برای تهیه این ابزار کار در ابتدای ورود به این حرفه باید در نظر گرفته شود چرا که انجام کار لوله کشی بدون وجود این ابزار به هیچ وجه امکان پذیر نخواهد بود.

افزایش درآمد در شغل لوله کشی ساختمان

با توجه به این که فردی که لوله کش ساختمان می باشد تنها باید به این کار بپردازد نیاز است تا سطح درآمد خود را در این حرفه بالا برد تا امکان پس انداز برای وی وجود داشته باشد. می توان با استفاده از ترفندهایی اقدام به افزایش درآمد در این کسب و کار نمود و به بازار کار خود رونق فراوانی داد.

مهم ترین نکته برای رونق کسب و کار خود افزایش مهارت های فنی خود می باشد. مشتریان مطمئنا لوله کشی را برای انجام امور تاسیساتی خود انتخاب می کنند که از مهارت بالایی در این کار برخوردار باشد چرا که انجام نادرست و غیر حرفه و غیر اصولی لوله کشی می تواند در آینده موجب ایجاد خسارات جبران ناپذیری گردد و ممکن است بسیاری از افراد مجبور به تعویض لوله کشی ساختمان خود شده باشند.

از اقدامات دیگری که می توان برای افزایش درآمد خود انجام داد انجام تبلیغات اصولی و حرفه ای می باشد تا افراد مختلف شما را شناسایی کرده و برای انجام امور تاسیساتی خود به شما مراجعه نمایند. تبلیغات می تواند به صورت سنتی و با چاپ کردن تراکت و پخش کردن آنها در سطح شهر صورت گرفته و می تواند با وجود فضای مجازی موجود در حال حاضر، تبلیغات را در این بستر انجام دهند و به شناخته شدن خود کمک بسیاری نمایند.

سرعت عمل در این کار برای کارفرمایان اهمیت بسیاری داشته و معمولا کار به افرادی سپرده می شود که سابقه خوبی در سرعت بالای انجام کار داشته باشند. در نهایت مشتری مداری و برخورداری از اخلاق خوب و داشتن صبر و حوصله بالا می تواند تاثیر بسزایی در بالا بردن درآمد لوله کش های ساختمان داشته باشد.

معرفی انواع لوله های ساختمانی

در هر بخش از ساختمان لوله های مخصوصی عبور داده می شود که هر یک وظیفه خاصی را در ساختمان بر عهده داشته و سیال ویژه ای را حمل می نمایند. یکی از لوله کشی های معروف در ساختمان لوله کشی آب سرد و گرم می باشد که به عبور آب در نقاط مختلف ساختمان منجر می گردد. در ساختمان های چند طبقه لوله هایی جهت بالا رفتن آب از ساختمان نیز به کار گرفته می شوند که هر یک از این لوله های بالا رونده دارای یک فلکه قطع دستی می باشند.

لوله کشی فاضلاب از دیگر لوله کشی هایی است که در انواع ساختمان ها صورت می گیرد و و نکات مختلفی برای اجرای آن باید رعایت گردد. نصب کف شوهای مختلف در بالکن و تراس های مسقف برای لوله کشی فاضلاب ضروری می باشد.

لوله کشی گاز نیز نیازمند رعایت نکات مختلفی می باشد که قطر لوله های گاز باید بر طبق استانداردهای موجود باشد و نصب شیر قفلی در ابتدای لوله کشی امری ضروری می باشد. حداکثر طول لوله گاز از علمک تا کنتور گاز باید 25 متر باشد و از این مقدار تجاوز نکند. نکات بسیار دیگری وجود دارد که در لوله کشی آب و گاز باید مورد توجه قرار گیرند و در صورت عدم رعایت این نکات امکان تایید آنها توسط مهندس وجود نداشته و کار باید مجددا به صورت اصولی و بر طبق استانداردها انجام گیرد.

لوله کشی و شیر آلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟