تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
نحوه تنظیم شعله پکیج

آموزش تنظیم شعله پکیج

گاهی ممکن است که استفاده کنندگان از پکیج های دیواری با مشکلاتی برای تنظیم شعله پکیج خود مواجه شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد نحوه تنظیم شعله پکیج صحبت کنیم.

تعمیر پکیج

فیلم آموزش نحوه تنظیم شعله پکیج

روش تست شیر گاز پکیج

پیش از تنظیم شعله پکیج، باید شیر گاز پکیج را تست نمایید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. عدم انجام این کار سبب بروز مشکل در شیر گاز پکیج شده و تنظیم فشار گاز پکیج به درستی انجام نخواهد شد.

روش تست شیر گاز پکیج

 • تست مدار الکترونیکی

ابتدا مولتی متر را در حالت بیزر قرار دهید و پس از آن، میله های اتصال به سوکت را با بدنه تست نمایید.این امر به شما کمک می کند تا از عدم وجود اتصال بین سیم پیچ ها با بدنه مطمئن شوید. به این نکته دقت داشته باشید که یکی از میله ها باید با بدنه اتصال برقرار کند که به آن زمین یا ارت گفته می شود. سه تا میله باقی مانده به مدارهای برق تغذیه 220 ولت متصل می باشد. بعد از اتصال بدنه میله ها را با همدیگر تست نمایید. این امر به شما کمک می کند تا از عدم وجود اتصال کوتاه بین سیم پیچ ها مطمئن شوید. هنگامی که از ایمنی اتصال برق مستقیم به شیر گاز مطمئن شدیم، می توانیم برق را به صورت مستقیم متصل کنیم.

 • تست مدار مکانیکی

برای تست مدار مکانیکی ابتدا باید سیم فاز را به صورت موازی به پایین ترین میله و بالاترین میله وصل کنید. پس از آن، میله دوم از پایین را به سیم نول متصل کرده و برق را وصل نمایید. حال با فشار حداقل 5 میلی بار و حداکثر 30 میلی بار در بخش ورودی بدمید. توجه داشته باشید که باید گاز از قسمت خروجی خارج شود. نکته قابل توجه این است که خروج گاز در این حالت  بستگی به تنظیم پیچ شعله کم در قسمت مدولار دارد. در صورتی که گاز خارج نشد، می توانید با تنظیم مجدد آن را تست نمایید. در این صورت باید پیچ وسط مدولار را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا میزان گاز خروجی افزایش پیدا کند.

 • تست مدولار

تست قسمت مدولار تنها  هنگام  کارکرد شیرگاز با کم و زیاد شدن برق مدولار امکان پذیر می باشد.

شیرکنترل گاز در پکیج های چگالشی موظف به خاموش و روشن کردن و همچنین تنظیم شعله گاز در پکیج های چگالشی است. رایج ترین شیرگازی که  مورد استفاده قرار می گیرد، شیر گاز  SIT 848 Sigma است که محصولی از کشور ایتالیا است. این شیر گاز با برق 220 ولت کار کرده و کاری که انجام می دهد این است که ورود گاز به مشعل پکیج های چگالشی را قطع و یا وصل می کند.

به دلیل این که پکیج های چگالشی به فن با دور متغیر(مدولار) مجهز می باشند، طراحی این نوع از پکیج ها به صورتی است که به خاطر وجود ونتوری در شیر گاز، با تغییر کردن دور موتور فن (سرعت چرخش پره های فن) مقدار گازی که  وارد مشعل می شود، تغییر خواهد کرد.

به این موضوع توجه داشته باشید که این دو پارامتر دارای رابطه مستقیم با یکدیگر هستند. به همین سبب است که با افزایش یافتن تعداد دور فن و همچنین جریان هوای بیشتر، عمل مکش بیشتری در فن صورت گرفته و در نتیجه میزان گاز بیشتری وارد مشعل خواهد شد و با کاهش یافتن تعداد دور فن، میزان  گاز کمتری وارد به مشعل خواهد شد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بر خلاف شیر کنترل گاز در پکیج های معمولی، تنظیمات شیر کنترل گاز پکیج های چگالشی متناسب با کیفیت پارامترهای محصولات احتراق(به ویژه CO2) تنظیم می شود و به هیچ وجه مطابق با فشار گاز در حالت حداقل و حداکثر شعله تنظیم نخواهد شد و همچنین جهت تنظیم شیر کنترل گاز بایستی که از دستگاه آنالیز محصولات احتراق استفاده کرد.

تنظیم شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

در پکیج های ایران رادیاتور هوای احتراق از درون ونتوری عبور کرده و موجب  ایجاد یک خلا در گلوگاه آن می شود. این خلا ایجاد شده، سبب ورود گاز از میان مسیر حلقه ای شکل روی گلویی خواهد شد. گاز از طریق خروجی شیر کنترل گاز مکش خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که تغییر جریان هوا سبب تغییراتی در مکش گاز از شیر کنترل گاز خواهد شد. میزان حداکثر فشار گازی که شیر گاز تحت آن قادر به کارکردن می باشد 60mbar  است.

اجرای شیر گاز پکیج چگالشی

 • ونتوری شیر گاز پکیج

لوله های ونتوری یکی ازتجهیزاتی هستند که توسط ایجاد مانع، موجب بروز اختلاف فشار در سیال خواهند شد. ونتوری ها  دارای دو بخش همگرا و واگرا هستند و به عنوان بخشی از خط لوله نصب خواهند شد. هنگامی که سیال به بخش همگرا وارد می شود، به مرور زمان سرعت آن تا جایی که به قسمت مینیمم قطر برسد، افزایش می یابد. در این نقطه سرعت سیال حداکثر شده و فشار آن کاهش پیدا می کند، پس از آن در قسمت واگرا، میزان سرعت و فشار به مقدار اولیه خود خواهند رسید. البته فشار ثانویه با مقدار کمی افت فشار روبرو خواهد شد.

اجرای شیر گاز پکیج چگالشی

 • شیر گاز برقی در پکیج

این شیرها از نیروی الکترومغناطیس برای کنترل کردن جریان سیال استفاده می کنند. می دانید که هنگامی که جریان الکتریکی از یک سیم عبور کند، با توجه به شدت جریان و قطر سیم، نیروی مغناطیسی اطراف آن ایجاد خواهد شد. اگر سیم ها را به صورت حلقوی ببندند، نیروی مغناطیسی تولیدی افزایش یافته یا به عبارتی دیگر تقویت شده و می شود که از آن به عنوان یک آهنربا استفاده نمود.

شیر گاز برقی در پکیج

طراحی شیرهای برقی نیز دقیقا مطابق با این قانون فیزیک است. در این شیرها برای کنترل جریان سیال در لوله ها از یک آهنربای الکترومغناطیسی استفاده می شود.

 • بویین های قطع و وصل جریان گاز

بویین ها بخشی از شیرهای الکترومغناطیسی هستند که موظف به قطع و وصل سیال هستند. ساختمان کویل تقریبا شبیه است به ماسوره در خیاطی است تنها تفاوتی که با هم دارند این است که در آن ها به جای نخ از سیم روکش دار استفاده می گردد.

بویین های قطع و وصل جریان گاز در پکیج

هنگامی که یک سیم فلزی را به شکل یک سیم پیچ در آوریم و سپس جریان الکتریکی را در آن برقرار کنیم، هستۀ سیم پیچ همانند یک آهنربای مغناطیسی در خواهد آمد. بوبین ها از این خاصیت جهت کنترل جریان سیال در شیرهای برقی استفاده می کنند.

با متصل شدن جریان برق به بوبین شیر برق، این قطعه به یک آهنربا تبدیل خواهد شد، تیغۀ مرکزی آن به سمت بالا کشیده شده و این امر با توجه به نوع شیر برقی می تواند سبب قطع و یا وصل شدن جریان سیال شود. در اصل بوبین ها موظف هستند که در شیرهای برقی انرژی الکترومغناطیسی را به نیروی مکانیکی تبدیل کنند.

 • محل اندازه گیری فشار گاز ورودی و خروجی
 • محل تنظیم حداقل فشار
 • محل تنظیم حداکثر فشار

نحوه تنظیم شعله پکیج

تنظیم شعله پکیج به دو طریق قابل انجام است که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

 • تنظیم شعله بلند پکیج

برای این نوع تنظیم شعله، ابتدا باید دستگاه را با توجه به روش مورد نیازی که توسط شرکت سازنده ارائه می شود در حالت حداکثر قرار دهید. حال با استفاده از آچار آلن شماره  2.5 پیچ شماره را تغییر دهید و میزان CO2 خروجی شیر گاز را اندازه گیری کنید.

در صورتی که آن را در جهت عقربه های ساعت بچرحانید، درصد CO2  کم می شود. هر یک چهارم دور چرخش سبب 0.2 تغییر مقدار CO2  خواهد شد. دقت نمایید که بعد از هر مرتبه تغییر، برای ایجاد تثبیت در مقدار CO2 به مدت 1 دقیقه صبر کنید. این تغییرات را تا زمانی که به مقدار مورد نظر در دفترچه نصب سازنده برسد، ادامه دهید.

 • تنظیم شعله کوتاه پکیج

در صورتی که اختلافی بیش از 0.5 درصد بین مقدار CO2 تولید شده در حداقل و حداکثر توان موجود باشد، باید شیر گاز را مطابق دستورالعمل زیر تنظیم کنید. در ابتدا دستگاه را طبق روش مورد نیاز محصول که توسط شرکت سازنده ارائه شده است، در حالت حداقل قرار دهید. حال با استفاده از آچار آلن شماره 4، پیچ شماره 5 را تغییر داده و بعد از گذشت یک دقیقه میزان CO2 را مشاهده نمایید. این تنظیم بسیار حساس است.

به این نکته توجه داشته باشید که هر یک چهارم دور چرخش، به میزان 0.4 درصد مقدار CO2 را تغییر می دهد. این تغییر را تا زمانی که به مقدار مورد نظر در دفترچه نصب سازنده برسد باید ادامه داد. بعد از تمام شدن تنظیمات حداقل توان، دوباره دستگاه را در حالت حداکثر توان قرار دهید و مقدار درصد CO2 را دوباره بخوانید.

اگر مشاهده کردید که CO2 در محدوده غیر مجاز است، دوباره دو مرحله تنظیم حداقل و حداکثر را تکرار کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید تا هر دو میزان در محدوده مجاز قرار بگیرند.

ارتفاع مناسب برای شعله پکیج

ارتفاع شعله در پکیج هایی که تنظیم شعله کوتاه صورت گرفته است، اگر به میزان یک سوم ارتفاع محفظه احتراق تنظیم شود، و در پکیج هایی که تنظیم شعله بلند در آن ها صورت گرفته است، اگر به میزان دو سوم ارتفاع محفظه احتراق باشد، مناسب است.

اگر ارتفاع شعله پکیج بیش تر از حد مجاز باشد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که ارتفاع شعله پکیج بیش از حد مجاز باشد، ممکن است که مبدل آسیب ببیند و علاوه بر آن، ممکن است که با خطای دمای بیش از حد مبدل روبرو شوید.

در صورتی ارتفاع شعله پکیج کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر فشار گاز پکیج را تنظیم کردید اما ارتفاع شعله کم بود، این امکان وجود دارد که پکیج خاموش شود و خطای عدم تشکیل شعله را مشاهده نمایید.

سخن نهایی: می توان گفت که شعله پکیج وظیفه مهمی را بر عهده دارد. در این مقاله سعی بر آن شد تا به طور جامع و کامل در مورد تنظیمات شعله پکیج صحبت شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد